آیا قصد زندگی در یکی از سه کشور برتر اروپا را دارید؟ کشور اتریش از کشور حوزه ی شینگن و از کشورهای با کیفیت بالای اروپا می باشد، شهر وین پایتخت این کشور معمولاً در بین سه شهر با کیفیت دنیا می باشد. سالانه ی عده ی زیادی از کشورهای مختلف این مهاجرت به اتریش را از جهات مختلف برمی گزینند. اطلاع از هزینه زندگی در اتریش می تواند کمک شایانی به شما داشته باشد. در ایران نیز همه ساله عده ی زیادی اقدام به مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل یا اخذ ویزای کار در اتریش می پردازند. ما در این مطلب به بررسی ریز و جزیی هزینه زندگی در اتریش می پردازیم. این مقاله اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار افرادی که قصد اعزام دانشجو به اتریش و تحصیل در اتریش را دارند قرار می دهد. از الزامات مهاجرت به اتریش و هر کشور دیگری اطلاع از هزینه زندگی در اتریش است، همکاران ما این اطلاعات را برای شما متقاضی عزیز جمع آوری نموده اند.

موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز با سابقه ای درخشان در مهاجرت راه های مهاجرت به اتریش را به روی مشتاقان ورود به این کشور زیبا و رویایی گشوده است و تمامی کادر حقوقی خود را برای رسیدن موکلین خود به این کشور به کار گمارده است.

کشور اتریش با مساحتی در حدود ۸۳.۸۵۵ کیلومتر مربع و جمعتی بالغ بر ۸.۳۱۵.۰۰۰ نفر یکی از سه کشور برتر دنیا از لحاظ زندگی شناخته شده است. ناگفته نماند که اتریش کشوری از اتحادیه اروپا است و عضو شینگن می باشد و همین امر سبب شده که هر ساله متقاضیان زیادی را برای مهاجرت به سمت خود جذب کند.

جزییات و ریز هزینه زندگی در اتریش

ما در این جا به بررسی ریز قیمت های موجود در اتریش می پردازیم:

هزینه خوراک و غذا در اتریش

 • هزینه یک وعده خوراک در رستوران های ارزان قیمت اتریش به طور میانگین ۴۵ یورو (۵۲ تا ۳۰ یورو )
 • هزینه یک عدد ساندویچ در اتریش به طور میانگین ۷ یورو
 • هزینه یک عدد نان در اتریش به طور میانگین ۱.۵ یورو
 • هزینه یک کیلو برنج در اتریش به طور میانگین ۱.۷۸ یورو
 • هزینه یک شانه ۱۲ عددی تخم مرغ در اتریش به طور میانگین ۳.۰۶ یورو
 • هزینه یک کیلو پنیر در اتریش به طور میانگین ۹.۳۵ یورو
 • هزینه یک کیلو گوشت در اتریش به طور میانگین ۱۳.۰۵ یورو
 • هزینه یک کیلو میوه در اتریش به طور میانگین ۱.۵ تا ۲.۵ یورو

هزینه زندگی در اتریش

لیست هزینه ایاب ذهاب و حمل نقل در اتریش

 • هزینه بلیط وسیله نقلیه عمومی در اتریش ۲.۲۰ یورو
 • هزینه تاکسی تا یک کیلومتر در اتریش ۱.۴۲ یورو
 • هزینه تاکسی تا یک ساعت در اتریش ۲۷.۴۰ یورو

هزینه حمل و نقل در اتریش

لیست قیمت پوشاک در اتریش

 • قیمت یک شلوار جین در اتریش ۷۸.۸۲ یورو
 • قیمت یک دست لباس تابستانی در اتریش ۳۴.۳۹ یورو
 • قیمت یک جفت کفش نایک در اتریش ۸۱.۶۵ یورو
 • قیمت یک جفت کفش چرم در اتریش ۱۰۷.۹۸ یورو

لیست هزینه اجاره خانه در اتریش

 • هزینه آپارتمان یک خوابه در اتریش مرکز شهر ۶۳۸.۰۶ یورو
 • هزینه آپارتمان یک خوابه اتریش در بیرون شهر ۴۹۴.۵۹ یورو
 • هزینه آپارتمان سه خوابه در اتریش مرکز شهر ۱.۲۷۸.۹۵ یورو
 • هزینه آپارتمان سه خوابه در اتریش اطراف شهر ۱.۰۰۲.۳۶ یورو

بعد از بررسی هزینه زندگی در اتریش ، در این جا به بررسی شرایط و روش های مهاجرت به اتریش می پردازیم:

شرایط مهاجرت به اتریش

 • ویزای تحصیلی و تحصیل در اتریش
 • ویزای سرمایه گذاری در اتریش
 • ویزای ازدواج در اتریش
 • تابعیت خون و خاک از طریق تولد فرزند در اتریش
 • ویزای کار در اتریش

حال به بررسی موردی هر کدام از موارد می پردازیم، شخص پس از ورود به کشور باید نسبت به اخذ اقامت در اتریش و در نهایت اخذ تابعیت این کشور اقدام کند.

ویزای تحصیلی و تحصیل در اتریش

کشور اتریش جزو پرمخاطب ترین کشور ها جهت جهت اخذ ویزای تحصیلی می باشد و این بدان دلیل است که برترین کشور ها از لحاظ کیفیت و رتبه در این کشور زیبا قرار دارند. هزینه تحصیل در اتریش رایگان می باشد و فرد متقاضی تنها لازم است سالیانه مبلغی معادل ۷۵۰ یورو به عنوان شهریه دانشگاه های اتریش به صورت ثابت پرداخت کند. شایان ذکر است که دانشجو اجزه کار در اتریش ۲۰ ساعت کار در هفته را دارد که به همین شکل می تواند بخش بزرگی از هزینه زندگی در اتریش خود را تامین کند و حتی پس از پایان تحصیل به فرد یک بازه زمانی جهت یافتن کار مرتبت با رشته داده می شهر که وی پس استخدام می تواند ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهد و پس از ۵ تا ۶ سال کار درخواست تبعیت کند و با توجه به اینکه اتریش عضو شینگن است فرد با داشتن ویزای تحصیلی امکان سفر توریستی به سایر کشور ها را دارد و حتی پس از پایان تحصیل می تواند در آن کشور ها دنبال کار بگردد و پس از استخدام ویزای کاری آن کشور را گرفته و به آنجا نقل مکان کند. ناگفته نماند که فرد حین تحصیل اجازه بردن همراه را دارد و می تواند با همراه و همسر و فرزند به کشور دیگر نقل مکان کند.

فرد برای ادامه تحصیل در اتریش نیازمند دارای مدرک زبان نیست و خود دانشگاه بین ۶ ماه تا یک سال قبل از شروع دانشگاه برای وی دوره زبان آلمانی برگزار می کند و به او گواهی بین المللی زبان ارائه می کند. این بدین معناست که شرایط ادامه تحصیل بدون مدرک زبان و رایگان در اتریش وجود دارد، زبان تحصیل در اتریش در اکثر دانشگاه ها آلمانی است. همچنین اینکه در مقطع دکترا معمولاً افراد از بورسیه تحصیلی اتریش می توانند بهره مند شوند.

البته موارد ذکر شده تنها در مورد رشته های غیر پزشکی صادق است و متاسفانه امکان گرفتن پذیرش در رشته پزشکی در اتریش از دانشگاه های پزشکی برای فرد متقاضی وجود ندارد. دلیل آن نیز این است که در ابتدا فرد باید در کنکور پزشکی اتریش شرکت کرده و قبول شود و پس از آن نیز ۹۰% پذیرش شوندگان را از مردم اتریش انتخاب می کنند.

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

و اما خبر خوب این که موسسه توسعه گران مهر شیراز برای افراد دارای مدرک فوق دیپلم هم چاره ای اندیشیده است. همان گونه که می دانید مدرک فوق دیپلم در ۹۵% کشور ها اهمیت چندانی ندارد و در نتیجه فرد متقاضی یا مجبور است تا اتمام مقطع لیسانس صبر کرده یا از همان ابتدا با مدرک دیپلم خود اقدام به تحصیل کند. اینجاست که موسسه توسعه گران مهر شیراز با مدیریت جناب اصطهباناتی اخذ پذیرش برای این عزیزان در دانشگاه خصوصی اتریش در رشته های مدیریت، امکان ادامه تحصیل این عزیزان را از مقطع کاردانی به کارشناسی فراهم می کند. باید خاطر نشان کرد که ادامه تحصیل در این دانشگاه ها به علت خصوصی بودن مستلزم پرداخت شهریه سالانه ۱۰۰۰۰ یورو می باشد.

ویزای کار در اتریش

این ویزا یکی دیگر از ویزاهای پور مخاطب می باشد که افراد بسیاری را جهت اقدام برای کار در این کشور تحریک می کند. از شرایط اخذ ویزای کار در اتریش این است که فرد متقاضی جهت اخذ ویزای کار در اتریش باید حداقل دارای مدرک لیسانس و سابقه کار ۳ تا ۴ سال باشد که البته سابقه کار بعد از اتمام دوره لیسانس باشد. فرد متقاضی کار در اتریش به مدرک زبان نیاز نداشته و همین گزینه سبب شده که افراد با آسودگی خاطر بیشتری برای کار در این کشور اقدام کنند. البته در کنار این موارد مواردی هم وجود دارد که گاهی سبب دلهره در وجود فرد متقاضی می شود. یکی از این موارد این است که موسسه برای افراد متقاضی ویزای کار ۶ ماهه ترتیب داده ولی فرد متقاضی در این بازه زمانی ۶ ماهه در کشور اتریش خودش باید به دنبال کار مرتبط با رشته تحصیلی خود گشته و در صورت نیافتن کار باید به ایران باز گردد. مورد دیگر این است که فرد متقاضی از همان ابتدا نمی تواند خانواده و همسر خود را با خود راهی این کشور کند. این بدان معناست که فرد در ابتدا باید به تنهایی به کشور اتریش سفر کرده، به دنبال کار بگردد و در صورت یافتن کار و ثبت آن می تواند در خواست مهاجرت همراهان خود را بدهد. اما پی بردن به این موضوع که در صورت یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی خود (به خصوص رشته های مهندسی) موفق به دریافت حقوق ماهیانه ۲۵۰۰ تا 5000 یورو می شود و این نسبت به هزینه زندگی در اتریش وی را مصصم تر می کند.

ویزای سرمایه گذاری در اتریش

این ویزا نیز بسیار خواهان دارد. شایان ذکر است که اقدام جهت اخذ این ویزا مستلزم حضور و اسکان در کشور اتریش است. این بدان معناست که فرد متقاضی قادر به ثبت شرکت در اتریش نمی باشد و فرد حتما باید در کشور اتریش حضور داشته باشد و پس از آن جهت ثبت شرکت اقدام کند. که در ابتدا این حضور مستلزم اخذ ویزای کاری جهت اقدام برای کشور اتریش می باشد و بعد از اخذ ویزای کار و مهاجرت به اتریش فرد متقاضی می تواند با تمکن مالی متوسط به ثبت شرکت تجاری مورد نظر اقدام کرده و با تمامی کشور های شنگن مراوده داشته باشد.

ویزای ازدواج در اتریش

جهت اقدام برای ویزای ازدواج در اتریش مثل بقیه کشور ها فرد متقاضی باید خودش در کشور مورد نظر فردی را جهت ازدواج داشته باشد. در صورت داشتن مورد ازدواج موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز باقی اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای ازدواج را انجام می دهد.

تولد فرزند در اتریش وتابعیت خاک و خون اتریش

با توجه به تابعیت خون در اتریش تولد فرزند در اتریش یک روش اقامتی محسوب نمی شود. فقط در کشور هایی مانند برزیل که دارای تابعیت خاک هستند می توان تولد فرزند را یک راه اقامت محسوب کرد.

میزان درآمد در اتریش

همان گونه که در ابتدا ذکر شد اتریش عضو سه کشور برتر دنیا از لحاظ سطح زندگی است و به طور قطع دلیل این انتخاب سطح بالای زندگی در این کشور است. در برخی کشور ها همانگونه که سطح درآمد بسیار بالاست سطح زندگی نیز به صورت قابل توجهی بالاست بنابرین فرد با کار تمام وقت هم نمی تواند زندگی مرفه ی داشته باشد، مانند انگلستان. در برخی دیگر کشور ها نیز سطح درامد و سطح زندگی پایین است که این نیز منجر به زندگی سطح پایین می گردد. خوشبختانه در اتریش سطح زندگی متناسب با سطح درآمد می باشد و فرد به راحتی می تواند در کنار استفاده از امکانات رفاهی زندگی خوبی داشته باشد.

 • میزان درآمد در اتریش برای هر فرد به طور تقریبی ماهیانه ۱۰۲۴ یورو و سالانه ۱۲.۲۸۴ دلار می باشد.
 • هزینه تحصیل در اتریش ترمی ۳۵۰ تا 750یورو و به صورت سالانه ۷۵۰ تا 1500 یورو می باشد.
 • هزینه زندگی در اتریش برای هر فرد (بدون همراه) در ماه مبلغی معادل ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد که این مبلغ شامل هزینه خوابگاه ، محل اسکان ، خورد و خوراک و… می باشد. بای افراد متاهل این مبلغ به ۱۱۰۰ یورو می رسد. بدین صورت که هزینه برای فرد ۷۰۰ یورو و به ازای هر همراه مبلغ ۴۰۰ یورو می باشد.

ما در این مطلب به بررسی هزینه زندگی در اتریش و شرایط مهاجرت به این کشور پرداختیم، موسسه حقوقی توسعه گران مهر از موسسات معتبر مهاجرتی در کشور آماده ارائه مشاوره حقوقی در زمینه این کشور می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مهاجرت به اتریش مراجعه و یا با مشاورین و کارشتاسان حقوق بین الملل موسسه تماس حاصل فرمایید.

24 دیدگاه برای “هزینه زندگی در اتریش

 1. Avatar زهرا اسفندیاری گفت:

  سلام وقتتون بخیر من در حال حاضر دانشجوی رشته حسابداری در ترم ۳ فوق دیپلم هستم میخاستم بدونم امکان گرفتن ویزای تحصیلی اتریش روبا مدرک دیپلم دارم ؟و آیا رشته حسابداری مناسب هست برای تحصیل در اتریش؟

  1. مشاور مهاجرت های عمومی مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   امکان اخذ پذیرش با مدرک دیپلم در اتریش با شرایط خاص وجود دارد. رشته حسابداری رشته خوبی است ولی اخذ پذیرش از این رشته کمی دشوار است.

 2. Avatar adra گفت:

  سلام من فعلا دانش اموز زشته ریاضیم در پایه یازدهم ایا برای اقدام به تحصیل در خارج از کشور ترجیحا المان ایا به دلیل نداشتن امکان مالی میتونم بورس بشم

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   می توانید مقالات ما را درمورد بورسیه در قالب شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا ، سوئد ، انگلستان ، استرالیا ، دانمارک ، کانادا ، لهستان و دیگر مقالاتی مثل تحصیل رایگان در فرانسه مطالعه بفرمایید.
   می توانید از هم اکنون برای فراهم آوردن شرایط اولیه ی تحصیل در آلمان که شامل داشتن مدرک ب ۲ زبان آلمانی و معدل بالا و رزومه ی خوب است، تلاش کنید.
   در مقاطع مد نظر شما در آلمان بورسیه وجود ندارد ، اما در مقاطع بالا تر جایزه هایی مثل مکس پلانگ و جورج فورستر برای افراد شاخص و برتر کشور های جهان سوم و در حال توسعه وجود دارد.

 3. Avatar مهدی گفت:

  سلام و خسنه نباشید
  پذیرش مقطع دکتری در آلمان بذون مدرک زبان امکان پذیر می باشد؟؟؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   در تقریبا تمامی کشور ها برای تحصیل در مقطع دکتری، به مدرک زبان نیاز می باشد.

 4. Avatar دانیال نجیب گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید .
  ۲۲ سالمه رشته مهندسی معماری لیسانس ترم آخر . میتونم ادامه تحصیل یا اقامت در کشور اتریش داشته باشم ؟؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   شما می توانید با روش های ثبت شرکت، سرمایه گذاری و تحصیلی، به این کشور مهاجرت نمایید.
   در روش تحصیلی، مدرک بالای زبان آلمانی را نیز باید قبل از اقدام تحصیل نمایید.

 5. Avatar نگين گفت:

  با سلام من دانشجوي ترم دوم زبان هستم و ميخوام واسه ادامه تحصيل برم اتريش ايا هزينه هاي اوليه بسيار زياد هستش و اينكه من ميتونم خودم برم سركار و از پس هزينه هام به تنهايي بربيام؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   تحصیل به زبان آلمانی در اتریش رایگان است.
   در صورت اشتغال حین تحصیل می توان درصد زیادی از هزینه های زندگی را تامین نمود و در صورتی که کار خاص یافت شود، کل هزینه ها را می توان پوشش داد.
   اما می بایست ابتدائا، شرایط اخذ پذیرش دانشگاه مقصد را تامین نمایید.از جمله مدرک زبان آلمانی مورد نیاز دانشگاه مقصد، که عموما ب 1 و ب2 و برخی سی 1 مورد نیاز است.

 6. Avatar فرشاد رمضانی فر گفت:

  سلام. فرشاد هستم ۳۱ ساله دارای مدرک کارشناسی ارشد مکانیک سنگ(ژئوتکنیک،مکانیک خاک) سابقه کاری پنج سال دارم و قادر به ارائه مدرک بیمه ای هم هستم. زبان المانی بلد نیستم متقاضی ویزای کاری اتریش هستم بنظرتون چقدر موفق به این کار میشم؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   در صورتی که به زبان آلمانی مسلط نباشید، برای اخذ ویزای قرمز سفید قرمز یا همان ویزای جستجوی کار اتریش، شانس زیادی نخواهید داشت و اقدام را پیشنهاد نمی کنیم چراکه منجر به ریجکت خواهد شد.

 7. Avatar حمید جدی کار گفت:

  با سلام
  من لیسانس مهندسی شیمی دارم آیا در اتریش میتونم برم سر کار

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   در صورتی که موفق به اخذ کارت قرمز سفید قرمز اتریش شوید، احتمال یافتن کار برای شما بسیار زیاد است.
   از الزامات گرفتن این ویزای جستجوی کار شش ماهه، تسلط به زبان آلمانی، داشتن سن مناسب و سابقه کار با بیمه می باشد.

 8. Avatar حسین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همچنین از زحمتهای موسسه تان….من واقعا بعد از اتمام دوره برنامه نویسی خواهان زندگی دائمی در اتریش میباشم ولی از طریقه پیدا کردن کار و زندگی و ماندن و مخارج اولیه هیچی نمیدونم…ایا با مهارت این دوره میتوانم در اتریش شغل مناسبی برای ادامه زندگی در انجا را داشته باشم.خودم ۲۴ ساله و مجرد هستم.و در ادامه قصد ازدواج در آنجا را دارم.ولی در حال حاضر هیچ آشنا و کسی در انجا را ندارم.خیلی ممنون میشم اگر مرا در این مسیر راهنمایی و یاری فرمایید.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شما می توانید با اخذ مدرک بین الملل این رشته، در اتریش درخواست کار کنید و یا اینکه می توانید به صورت پایه ای، این دوره را در همان کشور اتریش بگذرانید.
   در صورتی که راه دوم را انتخاب کنید، مسیر کار و اقامت برای شما هموار تر خواهد شد چرا که مدرک شما بومی است و مطابق با نیاز های روز همان کشور خواهد بود.

 9. Avatar حامدجعفری گفت:

  با سلام برای دیپلم رشته کامپیوتر امکان اخذ پذیرش وجود دارد

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   امکان تحصیل در دوره های فنی حرفه ای کشور اتریش وجود دارد اما طبق تجربه، اقدام با در دست داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران، برای رشته مد نظرتان در این کشور، بیشتر مورد قبول است.

 10. Avatar kaveh farrokhi گفت:

  با سلام
  من لیسانس سخت افزار کامپیوتر دارم 28 سالمه و حدودا 4 سال هست که دفتر اینترنت وایرلس دارم و 3 سال هم هست که پشتیبان شرکت پرداخت الکترونیک سداد هستم. در حال حاضر هم شروع به یادگیری زبان آلمانی کردم. میخواستم بدونم امکان پیدا کردن شغل برای من حدودا چند درصد هست و اینکه موسسه شما چقدر هزینه برای انجام امور اولیه دریافت میکنه از من؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام با توجه به تخصص شما، کارشناس ما باید درخواست کاری شما را به مراکز کاریابی ارائه کند تا بتوانید دعوتنامه کاری دریافت نموده و ویزا را کسب کنید.

 11. Avatar علی حیدری گفت:

  با سلام .من مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دارم با چندین مقاله isi و علمی و پژوهشی و دارای ۷ سال سابقه تدریس در دانشگاه و ۵ سال سابقه کار در موسسه مالی و اعتباری همراه با بیمه تامین اجتماعی و در ضمن ۳۴ ساله هستم و مجرد . برای ویزای کار میتونم اقدام کنم. با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بهتر است رزومه کاری خود را به صورت دقیق برای ما ارسال کنید تا کشور هایی که متناسب با رزومه و حرفه تان، شغلی را ارائه میدهد به شما پیشنهاد دهیم.

 12. Avatar علیرضا پرویزی گفت:

  سلام بنده 48 سالمه و در یکی دو تا از صنایع دستی استاد کار هستم. معماری میخوندم اما 60 واحد بیشتر پاس نکردم. چطوری میتونم اقامت و ویزای کار بگیرم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   مهاجرت از طریق کار ممکن است اندکی فرصت را برای شما محدود کند چرا که سفارت محدودیت هایی بر سر راه سن شما قرار می دهد که مانع از اخذ ویزا می گردد.
   ممکن است با تئجه به سوابق تحصیلی تان بتوانید در برخی دانشگاه های این کشور مشغول به ادامه تحصیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *