راه اندازی کسب و کار در مالزی

شاید انتخاب مالزی برای مهاجرت برای بسیاری در نگاه اول مقصدی جذاب باشد، ولی پس از بررسی دقیق قوانین اقامتی و تابعیتی این کشور شاید به نتیحه برسید که ممکن است گزینه های دیگری نیز برای اقدام وجود داشته باشد! در این مقاله به بررسی شرایط راه اندازی کسب و کار در مالزی می پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و کسب اطلاعات درباره شرایط مهاجرت و اقامت مالزی می توانید با مشاورین موسسه در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط راه اندازی کسب و کار ‌در مالزی

دولت مالزی قصد دارد که تا سال 2020 از طریق یک طرح اقتصادی بلند پروازانه و حرکت به سوی مدرن سازی، مالزی را به کشوری با درآمد بالا تبدیل کند. اقتصاد به سوی صنایع و خدمات با ارزش افزوده و دور از وابستگی کشور به منابع طبیعی هدایت می شود و هدف آن افزایش رفاه مردم کشور است.

با در نظر گرفتن موفقیت آمیز بودن اجرای این اهداف، کسب و کار در مالزی ارتقا می یابد و جایگاه خود را به عنوان ستونی از آسیای جنوب شرقی و با گسترش سایر مزایای کلیدی کشور مستحکم می کند: جمعیتی که مهارت کامل در زبان انگلیسی دارند و بسیاری از شرکت های بزرگ که سردمداران آسیای جنوب شرقی هستند. علاوه بر این، محیط نظارتی و مالی به صورتی طراحی شده است، که جذابیت مالزی را در مالیات نسبتا پایین در رقابت جهانی افزایش دهد.

 1. کسب و کاری که شما (به عنوان یک خارجی) می خواهید در مالزی شروع کنید، توسط دولت مجاز است یا خیر
  پس از اینکه فهرستی از کسب و کارهای امکان پذیر را تهیه کردید، گام بعدی این است که دریابید آیا یک فرد خارجی برای شروع هر یک از این نوع کسب و کار در صنایع مربوطه خود مجاز است؛ زیرا دولت محدودیت هایی را برای صنایع مختلف در مورد ورود افراد خارجی اعمال می کند. اما خبر خوب این است که بسیاری از صنایع یا حوزه های کسب و کار وجود دارند که یک خارجی می تواند در آنها سرمایه گذاری کند و یک کسب و کار کوچک یا بزرگ را شروع کند. تحقیق و بررسی با کمیته شرکت مالزی (CCM) یا Suruhanjaya Syarikat Malaysia (SSM) در وب سایت شان و یا گرفتن نمایندگی محلی از قبیل یک شرکت مالی یا شرکت حقوقی یا شرکت حسابداری یا مشاوره کسب و کار جهت مشاوره، یا برای پرس و جو و یا درخواست کمک برای شروع یک کسب و کار، یک ایده خوب است.
 2. در مورد نوع واحدهای تجاری که برای فرد خارجی و کسب و کار آنها قابل اجرا هستند، در کجا و چگونه کسب و کار را ثبت کنید، و انواع مجوزهای تجاری و گواهی های مورد نیاز اطلاعاتی کسب کنید.
  توجه به این نکته مهم است که خارجی ها مجاز به ایجاد شرکت های نامحدود، شرکت های مالکیت شخصی، مشارکت، موسسات سرمایه گذاری سازمانی یا LLP ها در مالزی نیستند. به افراد خارجی اجازه داده می شود تا کسب و کار را به شکل یک شرکت خصوصی محدود یا Sendirian Berhad (Sdn Bhd.) – که یک شرکت استاندارد خصوصی در مالزی (MPLC) است، شروع کنند.
  افراد خارجی همچنین تشویق می شوند که نوع دیگری از نهاد را ایجاد کنند، به عنوان مثال شرکت بین المللی لابوان خارجی (LIC)، که دارای ویژگی های خاص، مزایای اضافی و پیش نیازهای کمتری نسبت به سایر شرکت ها است. این شرکت می تواند 100٪ در مالکیت خارجی ها باشد و دارای کمترین سرمایه گذاری نقدی برای انجام کسب و کار بین المللی در این کشور با حداقل دردسر است. مانند دیگر انواع کسب و کار نیازی به مجوزهای تجاری زیادی نیست و برای باز کردن و راه اندازی یک دفتر در منطقه آزاد تجاری بین المللی جزیره لابوان (به شرطی که نیاز به درخواست مجوز کار نباشد)، اجباری برای دریافت مجوز نیست. معافیت های مالیاتی بیشتر و همچنین میزان مالیات پایین تری برای LIC وجود دارد.
 3. تعیین میزان سرمایه گذاری و زمان مورد نیاز، و همچنین پیش بینی بازگشت سرمایه (ROI)
  هزینه ها، مانند هزینه های ثبت شرکت، هزینه های صدور مجوز، به عنوان مثال مجوزهای عمده فروشی و خرده فروشی(WRT)، و مجوز های شورای محلی و مجوزها برای آگهی های تبلیغاتی، همه پیش روی شما هستند. در عین حال هزینه های دیگر مانند نوسازی دفتر / فروشگاه، مبلمان و لوازم، اجاره و سپرده ها در محل و همچنین سپرده اولیه برای باز کردن حساب بانکی نیز اعمال می شوند.

وجوه مورد نیاز برای اجرای کسب و کار – از جمله حقوق کارکنان، صندوق کارکنان آینده نگر (EPF)، وسایل نقلیه شرکت، لوازم، نیازهای مواد اولیه و ماشین آلات، صورتحساب های برق و غیره – تا زمانی که کسب و کار سودآور شود، باید آماده و در دسترس باشد.

راه اندازی کسب و کار در مالزی

قوانین راه اندازی کسب و کار در مالزی

آیا برای شروع کسب و کار در مالزی، باید شرکتی را راه اندازی کنیم؟

انواع کسب و کارها در مالزی باید توسط این دو نوع سازمان های تجاری انجام شوند: شرکت های تجاری (تحت قانون ثبت فعالیت کسب و کار 1956) شرکت های ثبت شده (تحت قانون شرکت ها 1965).

شروع کسب و کار در مالزی – شرکت ثبت شده چه شرکتی است:
یک شرکت ثبت شده، شخصیتی مصنوعی است که توسط قانون ایجاد شده است و از نظر قانونی مستقل از صاحبان است. رایج ترین نوع شرکت ثبت شده در مالزی یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود است، که به عنوان “SDN BHD” شناخته می شود (ترجمه شده به عنوان – محدودیت خصوصی).

اگر نام شرکت با “SDN BHD” به پایان برسد، ما می توانیم تشخیص دهیم که یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود است. به عنوان مثال یک شرکت با نام – ABC Sdn Bhd، یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود است.

مالکیت یا مشارکت انفرادی مجاز به داشتن اسم انتهایی “SDN BHD” نیست، زیرا این یک شرکت ثبت نشده نیست. اغلب، مالکیت یا مشارکت انفرادی به عنوان ABC Enterprise یا ABC & Co. نام گذاری می شود.
یک شرکت دارای حقوق قانونی مشابه با یک شخص طبیعی است.

شروع کسب و کار در مالزی – آیا یک شرکت قانونی مستقل از صاحبان است: 
قانون تعیین می کند که یک شرکت ثبت شده به طور قانونی مستقل از صاحبان آن است. یک شرکت می تواند این فعالیت ها را با استفاده از نام شرکت انجام دهد.

شروع کسب و کار در مالزی – چه تفاوت بین یک شرکت کسب و کار و یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود است؟

 1. وضعیت قانونی:
  شرکت تجاری: جدا از فرد نیست/ افراد مالک کسب و کار هستند
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود: به طور قانونی جدا از صاحبان و افرادی که کسب و کار را اجرا می کنند، است.
 2. مسئولیت:
  شرکت تجاری: محدود نیست
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود: به میزان پرداخت نشده باقی مانده در سهام اعضا محدود است.
 3. جانشینی
  شرکت تجاری: هنگامی که هویت شرکا تغییر می کند (به عنوان مثال، مرگ یا استعفای شرکا، یا مرگ و یا ورشکست شدن شرکای جدید یا صاحب انفرادی)، مالکیت یا مشارکت انفرادی منحل می شود
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود:
  – جانشینی همیشگی
  – شرکت همچنان به کار خود ادامه می دهد، مگر اینکه انحلال یابد یا لغو شود
  – سهام قابل انتقال به دیگر شرکا از طریق اجرای فرم های انتقال سهم است.
 4. شکل گیری
  شرکت تجاری:
  – ثبت با مسئول ثبت کسب و کار
  – برخی از مشارکت ها ممکن است توافقنامه های مشارکتی داشته باشند
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود:
  – شرکت تحت قانون شرکت های 1965
  – اعطای فرم های قانونی و آیین نامه و اساس نامه به هیئت شرکت های مالزی (CCM)، که در غیر این صورت به عنوان Suruhanjaya Malaysia شناخته می شود.
 5. مالکیت
  شرکت تجاری:
  – 1 برای مالکیت انفرادی
  – 2 تا حداکثر 20 نفر برای مشارکت
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود:
  – 2 تا حداکثر 50 نفر (محدودیتی برای PLC ها وجود ندارد)
 6. مالکیت خواص
  شرکت تجاری: به طور مشترک متعلق به فرد / افرادی که صاحب کسب و کار هستند
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود: متعلق به شرکت نه سهامداران
 7. مدیریت: 
  شرکت تجاری:
  – مدیریت توسط فرد / افراد که صاحب کسب و کار هستند.
  – همه شرکا حق دارند در مدیریت مشارکت، شرکت کنند
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود:
  – توسط هیئت مدیره، مدیریت می شود. هر شرکت باید حداقل 2 مدیرعامل داشته باشد که بطور کلی در مالزی اقامت دارند. مدیران می توانند سهامدار شرکت باشند یا نه.
  – حداقل باید یک منشی شرکت وجود داشته باشد.
 8. بازده سالانه:
  شرکت تجاری: نیازی به ارائه هیچگونه گزارش سالانه به مسئول ثبت کسب و کار نیست.
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود:
  – گزارش دادن به هیئت بازده شرکت های مالزی
  – گزارش سالانه بازده سالانه و حسابرسی ها
 9. مالیات بندی
  شرکت تجاری: سود حاصل از درآمد شخصی فرد / افراد افزوده می شود و هر فرد برای سود مالیات بر درآمد شخصی مسئول است.
  شرکت سهامی با مسئولیت محدود:
  – شرکت در معرض مالیات بر درآمد با میزان مناسب است
  – میزان مالیات شرکت در حال حاضر 25٪ است.

هزینه های راه اندازی کسب و کار در مالزی

همه کسب و کارها باید برخی از شرایط قانونی را قبل از شروع به کار مرتب نمایند. کسب و کارهای مواد غذایی، قبل از شروع درخواست برای مجوزهای کسب و کار باید به مجوزهای بازرسی های بهداشتی، درخواستی ارائه کنند. بعضی از کسب و کارها ممکن است نیاز به درخواست مجوزهای خاص صنعتی داشته باشند.

هزینه های زیر را برای ثبت یک شرکت باید متحمل شوید:

 • هزینه های ثبت کسب و کار (RM 60)
 • هزینه وکالت (RM 3,000)
 • ثبت اسم حیطه کاری (RM 100)
 • بیمه مانند مسئولیت عمومی، حفاظت از درآمد، وسایل نقلیه و غیره (RM 900)
 • اجازه نامه ها و مجوزها (RM 150 برای اجازه نامه غذا)
 • غرامت کارگران

توجه به این نکته مهم است که هزینه های راه اندازی یک شرکت انفرادی از یک مشارکت متفاوت است. برخی از هزینه های اضافی که توسط یک مشارکت به وجود می آید؛ شامل هزینه قانونی تهیه توافق نامه های مشارکت می باشد.

شروع به کار کسب و کارها می تواند درون یک ساختمان باشد یا نه. اگر ماهیت کسب و کار شما آنلاین یا آزاد باشد، شما نیاز به ساختمانی ندارید. با این حال، اگر شما نیاز به انجام کسب و کارتان در یک ساختمان مناسب دارید، برای اجاره یا خرید باید به دنبال استراتژیک ترین مکان باشید.

به عنوان بخشی از نیازهای بازاریابی کسب و کار، شما به یک لوگو (RM 800)، وب سایت (RM 3،500)، بروشور( RM 1،000 )، کارت های تجاری (RM 40)، تابلوی تبلیغاتی ( RM5،000) و تبلیغات در صفحات زرد (RM 3،000)، روزنامه ها (RM 17،000 برای آگهی تمام رنگی)، سایر وب سایت های مرتبط و غیره نیاز دارید. برای شروع این کار، شما نیاز به خدمات طراح گرافیک و توسعه وب سایت دارید، در حالی که شامل هزینه های دیگر، مانند هزینه های حوزه کاری و تشکیلات (RM 300) برای وب سایت تان می شود.همه این هزینه ها تا حدود RM 30,640 نیز اضافه می شود.

شما باید افرادی را استخدام کنید و آنها باید حقوق و دستمزد خود را دریافت کنند و سایر مزایا به آنها ارائه شوند، هزینه های استخدام مانند تبلیغات شغلی، که در پورتال شغلی چیزی حدود RM 600 هزینه دارد، و در صورت تبلیغ در روزنامه هزینه بیشتری باید بپردازید. فرض کنید اگر شما پنج کارمند با متوسط حقوق RM 3،000 دارید.

امید است که این مقاله توانسته باشد پاسخگوی سوالات شما در زمینه راه اندازی کسب و کار در مالزی باشد، جهت کسب راهنمایی و اطلاعات بیشتر مشاورین موسسه آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه های مختلف تحصیل در مالزی و سایر روش های اقامت مالزی هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *