کشور ایرلند به دلیل سطح مناسب زندگی همواره مورد توجه افراد بسیاری در سراسر دنیا جهت مهاجرت بوده و هرساله افراد زیادی از راه های مختلف برای رفتن به این کشور تلاش می کنند. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در خصوص راه هایی مانند سرمایه گذاری، تحصیلی و همچنین ازدواج برای شما عزیزان مطالبی را به صورت مختصر توضیح داده اند.

مزایای زندگی و داشتن اقامت ایرلند

معمولا همه ی شرکت های بزرگ در حوزه ی تکنولوژی و شرکتهای دارویی در جهان دفتر مرکزی خود در اروپا را در ایرلند تاسیس کرده اند. این امر به دلیل نرخ پایین مالیات شرکت ها و کارمندان ماهر این کشور است. ایرلند کشوری عالی برای کار است. بذله گویی و خوش مشربی مردم ایرلند در تمام دنیا مشهور است. اهمیتی ندارد که چقدر در کل دنیا به دنبال این موضوع بگردید، تنها در ایرلند است که هر زمان که بخواهید می توانید هر روز صدای تعریف لطیفه و خندیدن را بشنوید.

حتی اگر در قلب شهری مانند دوبلین هم زندگی کنید تنها 20 دقیقه با زیباترین منظره ای که می توانید تصورش را بکنید فاصله دارید. ایرلند کشوری پر از هوای تازه و زندگی بیرون از خانه است. با اینکه ایرلند مناظر زیبا و موارد بسیار دیگری برای ارائه دارد اما بدون شک این مردم ایرلند هستند که آن را به این شکل که هست در آورده اند. دوستانه، کمک کننده، بامزه و بذله گو.

همه ی شرکت های فناوری ای که در این کشور وجود دارند به دنبال دلیلی به جز نرخ پایین مالیات آمده اند و آن دلیل هم این است که در این کشور نیروی کار به خوبی آموزش دیده ای وجود دارد که به این شرکت ها کمک می کنند تا نتایجی قابل رقابت در سطح جهان به دست آورند. دانشگاه های ایرلند در سطح جهانی اند که در این بین دانشگاه ترینیتی رتبه ی اول را دارد.

شرایط زندگی در ایرلند به شما امکان سفر به اروپا در آخر هفته ها و تعطیلات را می دهد. شما تنها پس از چند ساعت می توانید تعطیلات خود را در یکی از کشورهای گوناگون و زیبای اروپا سپری کنید. به لطف بودجه ی خطوط هوایی ایررلند شما می توانید به آسانی به بیش از 190 مقصد در دنیا پرواز کنید، حتی اگر محدودیت بودجه داشته باشید.

 

 

اقامت ایرلند از طریق تحصیل

اگر شما متقاضی غیر اروپایی تحصیل در ایرلند هستید, بایستی در دوره های تحصیلی تمام وقت که در لیست برنامه های تایید شده وجود دارد (ILEP) ثبت نام کنند. متقاضیان دریافت ویزا بایستی برای ویزا خود بصورت آنلاین درخواست بدهند. اگر قصد ادامه تحصیل در کشور ایرلند به مدت کمتر از 3 ماه را دارید , بایستی برای ویزا نوع“C” درخواست بدهید. اگر اقامت شما در این کشور بیش از 3 ماه خواهد بود, بایستی برای ویزا نوع “D” اقدام کنید.

برای ارائه درخواست بایستی اسناد و مدارک زیر را تهیه کنید( توجه داشته باشید که اصل مدارک مورد نیاز است و باید به زبان انگلیسی و توسط مراکز قانونی ترجمه مهر تاییدیه داشته باشد)، نامه پذیرش از مدرسه, دانشکده یا دانشگاه مورد نظر در کشور ایرلند که تایید کند شما در برنامه درسی مورد نظر بعنوان دانشجو پذیرفته شده اید. این برنامه تحصیلی باید تمام وقت باشد ( یکسال تحصیلی به طول بینجامد) و حداقل 15 ساعت در هفته زمان کلاسها باشد.

 • شواهد مبنی بر توانمندی تحصیل در رشته انتخابی به زبان انگلیسی(به استثنای دوره های زبان انگلیسی).
 • داشتن تاییدیه مبنی بر اینکه هزینه تحصیل بصورت کامل پرداخت شده است.
 • مدارک تمکن مالی شما برای تامین حداقل مبلغ 7000 یورو در سال برای هزینه های زندگی خود و 7000 یورو به ازای هر سال تحصیل اضافه در اختیار شما یا ضامن شما وجود دارد، همچنین هزینه های تحصیل سالهای آینده.
 • داشتن گواهی بیمه خصوصی درمانی.
 • توضیح دلایل در صورت وجود گپ تحصیلی در تحصیلات شما.
 • تاییدیه ای که نشان دهد پس از اتمام تحصیل , کشور ایرلند را ترک میکنید.

توجه داشته باشید که با دریافت ویزای دانشجویی , ویزای ملاقات شما برای کسی بصورت اتوماتیک صادر نمی شود( حتی اگر آنها بستگان شما باشند). دانشجویان از کشورهای غیر اروپایی که در کشور ایرلند برای مدت بیش از 3 ماه مشغول به تحصیل هستند ,پس از رسیدن به این کشور, باید به اداره مهاجرت محلی مراجعه کنند و وضعیت اقامت خود را ثبت کنند( اگر شما در پایتخت کشور ایرلند اقامت دارید بایستی به اداره ثبت شرکت بورخ مراجعه کنید). در این مرحله گذرنامه فرد متقاضی طبق شرایط با مدت زمان اقامت مهرمی شود.

اقامت کاری ایرلند از طریق تخصص

مجوز استخدام مهارت های حیاتی توسط وزارت بازرگانی، سرمایه گذاری و نوآوری صادر می شود. کارفرما یا کارمند می تواند برای مجوز به همراه نامه دعوت به کار از طرف کارفرما درخواست کنند – درخواست آنلاین صورت می گیرد. 2 دسته از مشاغل واجد شرایط برای مجوز استخدام مهارت های حیاتی وجود دارد:

 • مشاغل با حقوق سالانه 60،000 یورو یا بیشتر – تمام مشاغل (به غیر از بعضی از دسته های شغلی غیرقابل پذیرش و مواردی که مخالف منافع عمومی هستند)
 • مشاغل با حقوق سالانه 30،000 یورو و یا بیشتر – اشتغال باید در لیست شغل های بسیار ماهر باشد.

شما باید یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت با درآمد، فعال در ایرلند وثبت شده در اداره مالیات داشته باشید. شما باید مستقیما توسط کارفرمای خود در ایرلند استخدام شوید و حقوق خود را از او دریافت کنید. پیشنهادات شغلی از سازمان های استخدام و سایر واسطه ها برای این مجوز قابل قبول نیست. پیشنهاد شغلی باید برای 2 سال یا بیشتر باشد.

برای این نوع ویزا شرکت در آزمون تعیین شده برای مجوز استخدام در ایرلند لازم نیست. بنابراین کارفرمایان نیازی به آگهی کار در اداره کاریابی و خدمات حمایت اجتماعی استخدامی / EURES یا در روزنامه ها ندارند. درعین حال این مجوز استخدام به شرکت هایی که در آن بیش از 50 درصد از کارکنان آنها غیر اروپایی هستند، اعطا نمی شود. این مورد ممکن است در مورد شرکت های استارت آپ که توسط Enterprise Ireland یا IDA ایرلند پشتیبانی می شوند، لغو شود.

شما باید دارای شرایط مربوطه، مهارت ها و تجربه مورد نیاز برای این کار باشید. برای مشاغل در محدوده حقوق 30،000 یورو یا بیشتر، باید مدرک تحصیلی یا گواهی مهارت داشته باشید. برای مشاغل با حقوق سالانه 60.000 یورو یا بیشتر، باید مدرک یا تجربه معادل آن را داشته باشید. پس از دریافت اقامت کاری بیانیه ای از حقوق و مزایای کارکنان به آنها تحویل می شود . یک کارمند که با یک مجوز استخدامی کار می کند، با قانون استخدام به طور دقیق همانند سایر کارکنان محافظت می شود.

اقامت ایرلند از طریق سرمایه گذاری

برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری طیف وسیعی از گزینه های سرمایه گذاری را فراهم می کند که به سرمایه گذاران مجاز غیر اروپایی و خانواده های نزدیک آنها اجازه ورود به ایرلند را می دهند، تا ویزاهای ماتیپل اینتری و اقامت تا 5 سال در ایرلند با امکان تمدید ویزا را داشته باشند. سرمایه گذاری باید برای ایرلند خوب باشد و برای شغل و منافع عمومی مفید باشد. این وجوه باید به صورت قانونی به دست آمده باشد و دارای مالکیت باشد، نه توسط سرمایه گذار قرض گرفته شود.

سرمایه گذاران باید از شخصیت خوب برخوردار باشند و در هیچ دادگاهی به عنوان مجرم شناخته نشده باشند. حداقل سرمایه خالص آنها باید 2 میلیون یورو باشد و بتوانند مدارکی برای آن ارائه دهند.  برای اینکه جز برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باشید، سرمایه گذاری پیشنهادی باید در یکی از دسته بندی های زیر باشد.

شرکت سرمایه گذاری: حداقل 1 میلیون یورو سرمایه گذاری انبوه در کسب و کارهای جدید یا موجود در ایرلند برای حداقل 3 سال. این شرکت می تواند استارت آپ با ثبت توسط سرمایه گذار باشد. سرمایه گذاری شما می تواند در یک شرکت ایرلندی باشد یا در میان تعدادی از شرکت ها پخش شود. این شرکت باید در ایرلند ثبت شود و دفتر اصلی آن در ایرلند باشد و سرمایه گذاری باید از ایجاد یا حفظ اشتغال حمایت کند.

صندوق سرمایه گذاری: سرمایه گذاری حداقل 1 میلیون یورو در صندوق سرمایه گذاری برای حداقل 3 سال. صندوق های سرمایه گذاری باید در کسب و کار و پروژه های ایرلند سرمایه گذاری شوند. برای اینکه یک صندوق به عنوان سرمایه گذار برای اهداف مهاجرت از طریق سرمایه گذاری پذیرفته شود، باید به عنوان بخشی از درخواست نامه یک سرمایه گذار باشد. هیچ لیستی از صندوق های تأیید شده وجود ندارد، اما شما می توانید در مورد معیارهای صندوق های سرمایه گذاری در وب سایت Inis (به صورت pdf ) بخوانید.

صندوق سرمایه گذاری املاک (REIT): حداقل سرمایه گذاری 2 میلیون یورو در هر REIT ایرلندی که در بورس اوراق بهادار ایرلند ذکر شده است. سرمایه گذاری ممکن است در میان تعدادی از REIT های ایرلندی گسترش یابد. نوع سوم: 500.000 یورو برای یک پروژه عمومی که به هنر، ورزش، سلامت، فرهنگ و آموزش و پرورش کمک می کند. می تواند به مبلغ 400.000 یورو به ازای هر سرمایه گذار باشد، اگر توسط حداقل 5 نفر جمع شده باشد. متقاضیان موفق برای برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و برنامه کارآفرینی استارت آپ و خانواده های نزدیک آنها، در ابتدا برای مدت 2 سال اجازه اقامت دریافت خواهند کرد.

خانواده نزدیک آنها به معنای همسر، شریک اجتماعی و یا شریک زندگی و فرزندان وابسته به آنها زیر سن 18 سال است. در موارد خاص، فرزندان بین 18 تا 24 ساله برای اقامت تحت این برنامه در نظر گرفته می شوند. این اجازه را می توان برای 3 سال دیگر تمدید کرد. پس از این 5 سال اول، سرمایه گذار یا کارآفرین می تواند برای اقامت طولانی مدت درخواست بدهد و اگر نیاز باشد، ویزاهای مالتیپل اینتری برای همان مدت به آنها اعطا می شود.

اقامت ایرلند از طریق ازدواج

فرآیند ثبت ازدواج در یک اداره ثبت یا از طریق مراسم مذهبی یا سکولار مشابه است. اگر از طریق مراسم شهری در یک اداره ثبت یا سایر مکان های مورد تأیید ازدواج می کنید، باید به منطقه ثبت ازدواج های مدنی در منطقه ای که قصد ازدواج دارید، مراجعه کنید تا اطلاعات در مورد نحوه ثبت ازدواج را کسب کنید. اگر ازدواج شما از طریق مراسم مذهبی یا سکولار است، باید به مقامات مربوطه برای مشاوره در مورد چگونگی انجام مراسم مراجعه کنید.

از نوامبر 2007، زوجی که قصد ازدواج دارند، باید حداقل 3 ماه قبل از تاریخ مورد نظر به صورت شخصی قصد خود را برای ازدواج به یک دفتر ثبت اطلاع دهند. یک زن و شوهر در یک مشارکت مدنی که مایل به ازدواج هستند باید با دفتر ثبت تماس بگیرند که آنها را در جریان این روند راهنمایی می کند. اطلاع رسانی می تواند به هر دفتر ثبت داده شود.

اگر هیچ مانعی برای ازدواج شما وجود نداشته باشد، دفتر ثبت یک فرم ثبت ازدواج (MRF) را برای شما صادر می کند، که این فرم به شما اجازه ازدواج می دهد. در مورد شرایط اطلاع رسانی در اینجا بیشتر بخوانید. شما باید MRF را قبل از مراسم ازدواج به هر کس که مراسم ازدواج شما را انجام می دهد، تحویل دهید. بلافاصله پس از مراسم ازدواج، MRF باید توسط شما و همسرتان، دو شاهد و شخص عاقد امضا شود.

گواهی ازدواج خارجی شما معمولا برای اهداف رسمی ایرلند در نظر گرفته می شود، که در آن شما نیاز دارید مدارک ازدواج خود را ارائه کنید. اگر گواهی به یک زبان خارجی باشد، شما باید یک ترجمه رسمی یا ترجمه از یک آژانس ترجمه مورد تائید را ارائه دهید. برای دریافت یک کپی از گواهی ازدواج شما باید با هر دفتر ثبت تولد، ازدواج و مرگ، با مشخص کردن تاریخ دقیق و محل ازدواج و نام های عروس و داماد، تماس بگیرید.

مدارک زیر مهم هستند، زیرا آنها اطلاعات مربوط به شرایط شخصی شما در کشوری که از آن درخواست می کنید را ارائه می دهند.  این وظیفه شما است که افسر ویزا را قانع کنید، که ویزا باید برای هدف مورد نظر شما صادر شود. ارائه هرکدام از این مدارک تضمین نمی کند که درخواست نامه شما موفق شود. اگر مدرکی را که به زبان انگلیسی / ایرلندی نیست، ارسال کنید، باید با یک ترجمه کامل همراه باشد. هر سند ترجمه شده باید شامل موارد زیر باشد:

 • تائید مترجم برای اینکه این مدرک، ترجمه دقیق سند اصلی است.
 • تاریخ ترجمه
 • نام کامل و امضاء مترجم، و اطلاعات تماس مترجم

تمام نامه های ارائه شده از سوی یک کسب و کار، شرکت یا سازمان دیگری باید روی برگه با سر تیتر رسمی باشد و اطلاعات کامل تماس در آن ذکر شده باشد تا بتوان آنها را تأیید کرد. اطلاعات کامل باید شامل آدرس پستی کامل، نام مخاطب، موقعیت شغلی در سازمان، شماره تلفن (خط ثابت)، وب سایت و آدرس ایمیل باشد (آدرس ایمیل مانند یاهو یا هاتمیل پذیرفته نمی شود). برای اطلاع از هزینه زندگی در ایرلند بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.