مجوز اقامت گرجستان حق ساکن خارجی را برای ورود و اقامت در این کشور را به فرد می دهد. همچنین حق جابجایی کالا را بسته به مجوز و اعتبار تایید شده، به شخص می دهد. همچنین شخص دارنده کارت اقامت را قادر می سازد تا فرد خارجی دیگری را به گرجستان دعوت کند.

مزایای زندگی و داشتن اقامت گرجستان

متوسط هزینه جهت خرید خانه در گرجستان حدود 148100 دلار است. هزینه های اجاره، گازوئیل، مالیات دارایی نیز در این کشور بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. مردم گرجستان بسیار خونگرم و صمیمی هستند و ساوانا به عنوان یکی از 10 شهر صمیمی و با مردمی خونگرم در لیست Condé Nast قرار گرفته است. علاوه بر وجود دانشکده ها و دانشگاه های عالی در گرجستان، مانند موسسه فناوری گرجستان و اموری ، این کشور دارای مدارس دولتی و خصوصی متعدد و با کیفیت بالا می باشد.

گرجستان به دلیل داشتن آب و هوای گرم بسیار شهرت دارد. در این کشور مکان های متعددی برای سرگرمی و سپری کردن اوقات فراغت از جمله سواحل زیبا ، پارک های ایالتی وجود دارد. دانشگاه اموری و ارتش (به ویژه فورت بنینگ) بزرگترین کارفرمایانی هستند که بر دولت حکمرانی می کنند؛ به این معنی است که انواع شغل های تخصصی در این کشور وجود دارد. این کشور دارای شرکت ها و صنایع فراوانی از جمله صنعت نساجی و معدن می باشد.

اگر شما دانشکده های ورزش و یا لیگ های حرفه ای را دنبال کنید ، کشور گرجستان تمام آنها را تحت پوشش قرار می دهد. در این کشور حدود 20 زمین مسابقه وجود دارد. فرودگاه بین المللی آتلانتا شلوغ ترین فرودگاه دنیاست به این معنی است که شما به هر جای دنیا که قصد سفر داشته باشید ، کافی است بلیط آن مقصد را تهیه کنید. در کشور گرجستان می توان تاریخچه جنگ داخلی، معماری سال 1800، کوکا کولا، جیمی کارتر، و یا بر باد رفته را جستجو کرد.

اقامت گرجستان از طریق تحصیل

افرادی که قصد اقامت به مدت بیش از 90 روز در گرجستان را دارند ، باید برای اخذ مجوز اقامت این کشور درخواست دهند. مجوز اقامت تحصیلی برای کسانی صادر می شود که قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر گرجستان را دارند. دانشجویان باید به موجودیت قانونی تحت حقوق عمومی ( LEPL) برای مجوز اقامت موقت درخواست دهند.

دانشجویان خارجی و یا نماینده قانونی آنها می توانند برای دریافت مجوز اقامت به یکی از دفاتر آژانس توسعه خدمات عمومی ، یکی از شعب ساختمان خدمات عمومی و یا مرکز اجتماع در گرجستان مراجعه و یا به صورت آنلاین درخواست دهند. فرم درخواست و مدارک ضمیمه آن باید به زبان گرجی ترجمه شده باشند. با این حال فرم درخواست به زبان روسی و یا انگلیسی نیز مورد قبول می باشد. مجوز اقامت 30 روز پس از ارسال مدارک از طرف آژانس توسعه خدمات عمومی صادر خواهد شد. مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت تحصیلی:

  • تکمیل فرم درخواست
  • کپی مدارک سفر
  • کپی مدارکی که اقامت قانونی در گرجستان را ثابت کند. ( کپی ویزای تحصیلی)
  • گواهی صادر شده از طرف موسسه آموزش عالی گرجستان برای ادامه تحصیل ( طول دوره تحصیلی در آن قید شده باشد.)
  • صورت حساب بانکی و یا مدارکی که وجود درآمد قانونی را اثبات کند.
  • یک قطعه عکس 3*4
  • فیش پرداختی هزینه خدمات ( حدود 70 یورو )

دانشگاه های معتبر گرجستان برنامه های تحصیلی به زبان های اروپایی ارائه می دهند. اکثر برنامه ها به زبان انگلیسی می باشد، هم چنین برنامه هایی به زبان های روسی، آلمانی و فرانسوی نیز موجود است. متقاضیانی که از کشورهای دیگر برای تحصیل به گرجستان مهاجرت می کنند، باید گواهی بین المللی زبان انگلیسی معتبر ( یا زبان رشته مورد نظر) و مورد نیاز دانشگاه انتخابی خود را ارائه دهند.

تقریبا کار کردن دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل در گرجستان غیر ممکن است. در واقع کار کردن به شرایط و مهارت شخصی دانشجویان بستگی دارد. تعداد زیادی از موسسات کاریابی ، کار در هنگام تحصیل در گرجستان را تضمین می کنند که این حقیقت ندارد، زیرا شهروندان گرجی خود به دنبال کار هستند! با این حال کاریابی به مهارت دانشجو بستگی دارد.

اقامت کاری گرجستان از طریق استخدام

یافتن کار در گرجستان برای مهاجران ضروری نیست. با این وجود، تعدادی از مهاجران زبان تدریس می کنند در حالی که سایرین موفق به کسب یک شغل با یک شرکت ملی یا بین المللی شدند. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد اقتصاد محلی، شکار شغلی و مجوزهای کار پیدا کنید.

سلامت اقتصادی و رشد تولید ناخالص داخلی گرجستان از دستاوردهای هر دو بخش صنعتی و خدماتی، به ویژه صنعت گردشگری، حمایت شده است. بسیاری از کسب و کارهای خارجی و موسسات خیریه در حال حاضر خارج از تفلیس فعالیت می کنند و مشاغل را برای مردم محلی ایجاد می کنند. برخی از این شرکت های بین المللی همچنین افرادی را از خارج از کشور شوروی سابق استخدام می کنند و آنها را به جورجیا انتقال می دهند.

فرآیند شکار شغلی برای خارجیان در گرجستان بسیار معمول است و می تواند به صورت آنلاین است. پیدا کردن کار در تفلیس و یا هر یک از شهره ای دیگر ممکن است دشوار باشد. شایان ذکر است که با شرکت های بین المللی که مستقیما در کشور فعالیت می کنند، تماس می گیرند تا ببینند آیا آن ها شغلی در اختیار دارند یا خیر.

بعید است که آنها موضع های باز برای خارجیان را تبلیغ کنند، اما ترجیح می دهند که به جای استخدام افراد محلی استفاده شوند، بنابراین اگر شما به طور مستقیم با آنها روبرو شوید، شانس بیشتری برای حفظ نقش خود دارید. اطمینان حاصل کنید که تحقیق خود را انجام داده اید و مهارت ها و تجربیات شما مربوط به تیم هایی هستند که در گرجستان کار می کنند.

همچنین چند پورتال به طور خاص برای پیدا کردن کار برای متقاضیان وجود دارد. اینها می توانند کمی با دیگر تابلوهای کاری آنلاین همپوشانی داشته باشند اما مکان خوبی برای شروع حرکت در برنامه های بین المللی شما هستند. نگران نباشید به شرکت های گرجستان نیز نگاه کنید.

اقتصاد، شرکت های محلی را برای گسترش امنیت فراهم می کند، و بسیاری ممکن است مایل باشند یک عنصر بین المللی را به کارکنان خود اضافه کنند. اکثر گرجی ها به گرجی ها و برخی از روس ها صحبت می کنند، زیرا افراد جوان اغلب فرمانده انگلیسی خوبی هستند، بنابراین زبان های اروپایی که زبان آلمانی و فرانسوی را دارند، می توانند یک شرکت در حال رشد باشند.

سخنرانان بومی انگلیسی می توانند یک آموزش خوب در زبان انگلیسی را در گرجستان بدست آورند و انواع مختلفی از شغل های آنلاین در اختیار شما قرار می گیرند تا بتوانند جستجوی خود را در مرکز خود قرار دهند. حقوق بسیار متنوع است و محل سکونت خود را تا آنجا که تجربه می کنید را منعکس می کند. منابع مانند راهنمایی TEFL در مورد نرخ های استاندارد پرداخت در سراسر کشور می توانند به شما ایده خوبی از نوع حقوق و دستمزد شما را در گرجستان انتظار داشته باشند.

ویزای مهاجرانی که در گرجستان مشغول به کار هستند، یک موضوع مبهم است. پیش از این شما قادر به اقامت در گرجستان بودید تا 360 روز بدون دریافت مجوز اقامت دائم. در نتیجه، بسیاری از کارفرمایان پیشنهاد دادند و برخی هنوز هم مشاغلی برای ویزای توریستی ارائه می دهند. با وجود تعدادی از منابع اینترنتی که نشان می دهد شما نیازی ندارید هر نوع خاصی از ویزا را برای کار و کسب درآمد در کشور بدست آورید، در بسیاری از شرایط کار بر روی ویزای توریستی معمولی غیر قانونی است.

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری

بسیاری از کشورها برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را به بازرگان بین المللی می دهند که مایل به نقل مکان همراه خانواده خود هستند، این روش راه را برای کسب و کارشان آسان می کنند،و اینکه میتوانند از مزایای گذرنامه جدید خود و سفر بدون ویزا در منطقه لذت ببرند. در حال حاضر گرجستان یک برنامه شهروندی سرمایه گذاری ارائه می دهد.

از تابستان 2017، گرجستان کسب شهروندی را برای سرمایه گذاران ارائه می دهد. با گذرنامه گرجستان شما قادر خواهید بود به تمام کشورهای شنگن بدون ویزا سفر کنید، گرچه گرجستان هنوز عضو اتحادیه اروپا یا منطقه شنگن نیست. گرجستان در سواحل شرقی دریای سیاه قرار دارد و اقتصاد در حال توسعه آن فرصت های تجاری زیادی را فراهم می کند.

عنصر اصلی برنامه شهروندی گرجستان ۳۵۰،۰۰۰ یورو کمک های مالی غیرقابل استرداد به خزانه گرجستان است. این باعث می شود شما برای درخواست شهروندی واجد شرایط باشید. نه تنها شما می توانید درخواست کنید، بلکه همسر و فرزندان شما ( زیر 26 سال) هم می توانند شامل این برنامه باشند .تعدادی از متقاضیان مبلغ اهدایی را تغییر نمی دهد: این همان چیزی است که شما به تنهایی، با همسرتان، یا با تمام پسران و دختران خود درخواست می دهید. پس از انجام این کمک، این درخواست بیش از یک ماه طول نمی کشد.

برای معرفی این برنامه، برای چند ماه اول، شهروندی سرمایه گذاری گرجستان در ازای کمک مالی به قیمت 250 هزار یورو ارائه می شود. ارتقا برای مدت محدودی در دسترس خواهد بود، بنابراین مطمئن شوید که این روند را در زمان مناسب شروع کنید. تکمیلی: برنامه شهروندی گرجستان در حال حاضر ممکن است! برای مدت زمان محدود، مبلغ کمک مالی که باید انجام شود تنها 250،000 یورو است. اطمینان حاصل کنید که از دوره تبلیغاتی استفاده کنید و امروز اعمال کنید. تکمیلی 2: هزینه جدید این برنامه EUR 300،000 است.

اقامت گرجستان از طریق ازدواج

برای ازدواج در گرجستان، شما به ثبت درخواستی جهت اخذ جواز ازدواج نیاز دارید. این امر از طریق دادگاه امور حسبی استانی انجام می گیرد و برخی استان ها، به شما این امکان را می دهند که درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. خبر خوشحال کننده این است که مجوز ازدواج در گرجستان شش ماه اعتبار دارد، بنابراین می توانید به زودی این فرآیند را آغاز کنید. اغلب اوقات، بهترین حالت این است که این روند قانونی را حداقل یک ماه پیش از تاریخ ازدواجتان انجام دهید تا همه چیز برای روز بزرگ زندگیتان آماده باشد.

اگر شما در کشور گرجستان زندگی می کنید، می توانید جهت اخذ مجوز ازدواج در هر استانی اقدام کنید و برای ازدواج در گرجستان، لازم نیست که مقیم این کشور باشید. با این وجود، اگر هیچ یک از شما دو نفر اقامت گرجستان را ندارد، باید در استانی که قصد ازدواج در آن را دارید، درخواست اخذ مجوزتان را ثبت کنید.

جهت اخذ مجوز ازدواج، هر دو نفرتان باید حاضر باشید. همچنین به فرم معتبر تعیین هویت نیاز است؛ این فرم می تواند گواهینامه، پاسپورت یا شناسنامه باشد. اگر این مدرک به زبان انگلیسی نیست، باید توسط سردفتر اسناد رسمی ترجمه گردد. در دفتر ثبت درخواست اخذ مجوز ازدواج، از شما درمورد والدینتان سوال خواهد شد. نام کامل آنها (شامل نام خانوادگی مادر قبل از ازدواج) و مکان (شهر و کشور) تولد آنها را آماده کنید.

هزینه مجوز ازدواج از استانی به استان دیگر متغیر است. در کل، شما می توانید انتظار 60 تا 80 دلار هزینه را داشته باشید. در صورت ارائه گواهی مشاوره یا آموزش پیش از ازدواج، این مبلغ به 40 دلار کاهش خواهد یافت. در بسیاری از استان های گرجستان، هزینه این مجوز تنها به صورت نقدی قابل پرداخت است. برخی از استان ها انواع دیگر پرداخت را نیز می پذیرند، اما بهتر است که قبل از رفتن به دادگاه جهت اخذ مجوز، استان مورد نظر را از این نظر بررسی کنید.

اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

حداقل سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک 35 هزار دلار می باشد. ملک خریداری شده باید در ساختمان خدمات عمومی به نام خریدار ثبت شود. یک متخصص معتبر، ملک را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که ارزش واقعی ملک برابر و یا بیشتر از این مقدار است. زمانی که پروسه خرید ملک تکمیل شد ، مالک رسمی آن می تواند برای اقامت گرجستان درخواست دهد.  باید حداقل 40 روز از اعتبار ویزا برای درخواست اقامت گرجستان باقی مانده باشد.

هزینه پروسه درخواست برای فرایند معمولی 30 روزه 85 دلار می باشد. در صورتی که هزینه بیشتری پرداخت کنید به درخواست شما سریع تر رسیدگی می شود. هزینه پروسه سریع 20 روزه 135 دلار و هزینه پروسه پیشتاز 10 روزه 165 دلار می باشد. مجوز اقامت در قالب کارت اقامت الکترونیکی صادر خواهد شد. این کارت اقامت یک مدرک شناسایی است که هویت، ملیت و محل زندگی فرد خارجی مقیم در گرجستان را تایید می کند. اقدام برای دریافت کارت اقامت الکترونیکی طی شش ماه الزامی است، در غیر این صورت مجوز اقامت شما باطل و باید مجددا پروسه دریافت را آغاز کنید.

در ابتدا شما می توانید به صورت موقت، معمولا یک سال و در برخی موارد شش ماه، در گرجستان اقامت داشته باشید. در صورتی که ارزش ملک خریداری شده کمتر از 70 هزار دلار باشد، تنها مالک می تواند مجوز اقامت را دریافت کند. با این حال همسر و فرزندان وابسته نیز می توانند برای مجوز اقامت موقت پس از شما درخواست دهند. برای دریافت اقامت موقت همسر و فرزندان وابسته به مدارکی از جمله سند ازدواج و شناسنامه نیاز دارید.

پس از پایان اعتبار اقامت موقت می توانید برای تمدید آن درخواست دهید ( در صورتی که همچنان مالک آن ملک باشید). تمدید کارت اقامت پروسه بسیار ساده است. تنها کافی است به ساختمان خدمات عمومی مراجعه کنید و دو قطعه عکس و فیش پرداخت هزینه را ارائه دهید. کارت الکترونیکی اقامت جدید طی چند هفته صادر خواهد شد. شما قادر خواهید بود تا 6 سال مجوز اقامت موقت خود را تمدید کنید. پس از 6 سال می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید. با دریافت اقامت دائم، دیگر لازم نیست سالیانه اقامت موقت خود را تمدید کنید.

افراد با اقامت دائم و یا موقت می توانند در گرجستان اقامت داشته باشند اما برای آنها پاسپورت این کشور صادر نخواهد شد. مگر در موارد بسیار استثنا ممکن است پاسپورت گرجستان صادر شود. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در این باره و درباب شرایط زندگی در گرجستان با مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *