کشور فرانسه که یکی از ابرقدرت های صنعتی و سیاسی جهان است، در اروپای غربی قرار دارد. این کشور پیشرفته و صنعتی به دلایل فراوانی مورد توجه مهاجران قرار دارد. بر این اساس در این مقاله به بررسی چگونگی و روش های اخذ اقامت فرانسه می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا اقامت فرانسه؟
 • اقامت فرانسه از طریق تحصیل
 • اقامت فرانسه از طریق کار
 • اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت فرانسه از طریق ازدواج
 • اقامت فرانسه از طریق تولد
 • اقامت فرانسه از طریق پناهندگی
 • مزایای اقامت و زندگی در فرانسه
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد اقامت در فرانسه

چرا اقامت فرانسه؟

فرانسه که سومین کشور بزرگ قاره اروپا است، دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی و طبیعی فراوانی است. این کشور قدرتمند و پیشرفته همواره در صدر فهرست مهاجران تحصیلی قرار دارد. این کشور به دلیل پیشرفت های علمی و سطح آموزشی و کیفیت زندگی به یک کشور قدرتمند و پیشرفته برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. در واقع از نظر مهاجران در انتخاب این کشور نه تنها کیفیت آموزشی بلکه سطح رفاه نسبی و امنیت اجتماعی اهمیت فراوانی دارد.

بالا بودن سطح درآمد، پایین بودن هزینه ها و صنعتی بودن این کشور در کنار مزیت های دیگر موجب مهاجرت به فرانسه برای مهاجران به این کشور شده است. زندگی در این کشور با جاذبه های طبیعی و همچنین فرصت های شغلی و سرمایه گذاری در بخش های صنعتی موجب رضایت مهاجران از انتخاب این کشور برای مهاجرت شده است.این کشور بی نظیر در زمینه های آموزش و تحصیل، امید به زندگی، پیشرفت های انسانی، رفاه اجتماعی، استانداردهای زندگی، کیفیت تحصیلات دانشگاهی و اعتبار مدارک علمی صادر شده از دانشگاه ها در رتبه های برتر جهانی قرار دارد. کار و تحصیل و سرمایه گذاری بر اساس شرایط و قوانین مناسب موجب شده است تا افراد فراوانی از سرتاسر جهان با شرایط زندگی مختلف به این کشور مهاجرت کنند.

بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در این مقاله به بررسی دقیق روش های اخذ اقامت فرانسه پرداخته اند. اگر قصد اخذ اقامت این کشور را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

اقامت فرانسه از طریق تحصیل

از مهم ترین موارد انتخاب کشور فرانسه برای ادامه تحصیل می توان قرار گرفتن دانشگاه های فرانسه در رتبه بندی های جهانی، رفاه و امنیت اجتماعی و بالا بودن کیفیت زندگی را نام برد. دانشگاه های کشور فرانسه از جهت دارا بودن رتبه های جهانی و همچنین پایین بودن هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی از محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان بین المللی برخوردار است.تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است و دانشجو فقط ملزم به پرداخت هزینه های جزئی بیمه دانشجویی و ثبت نام می باشد. بیشتر دانشگاه های فرانسه مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد و همین عامل موجب جذب و محبوبیت دانشگاه های این کشور در میان دانشجویان ایرانی شده است.با همه این مزیت ها، برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید. در واقع بیشتر دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسوی تدریس می کنند و بر همین اساس مدارک تحصیلی دانشگاه های فرانسه در کشورهایی که فرانسوی زبان نیستند، چندان پذیرفته نمی شوند. اولویت بیشتر کشورهای جهان مدارک تحصیل دانشگاهی به زبان انگلیسی است و نه فرانسوی. فرانسه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارای قوانین و مقررات تحصیلی سخت تری است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه سالانه در حدود ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه سالانه از ۱۰۰۰ یورو تا ۱۰.۰۰۰ یورو است.

طول مدت تحصیل در دوره های کارشناسی فرانسه در حدود ۳ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا در حدود ۴ سال می باشد. دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند تا ۶۰ درصد ساعات کار تمام وقت را در حین تحصیل کار کنند که در حدود ۱۰۰۰ ساعت در سال می باشد. دانشجویان پس از فارغ تحصیلی می توانند در طی مدت یک سال به جست و جوی کار بپردازند و در صورتی که موفق به یافتن کاری با یک برابر و نیم حداقل حقوق در فرانسه شوند، می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و مقدمات لازم در جهت اخذ اقامت فرانسه را فراهم کنند. ویزاهای کشور فرانسه به ۳ نوع می باشد:

ویزای بلند مدت تحصیلی فرانسه

این نوع ویزا برای دوره های تخصصی بیش تر از ۶ ماه صادر می شود و بر اساس نوع دوره تحصیلی متقاضی تا پایان دوره تحصیلی مجوز اقامت در فرانسه را خواهد داشت. در صورتی که کورس های زبان فرانسه بیش از ۶ ماه باشند، متقاضی باید این نوع ویزا را برای شرکت در این کورس ها دریافت کند.

ویزای بلند مدت موقت تحصیلی فرانسه

این نوع ویزا برای دوره های تحصیلی از ۳ ماه تا ۶ ماه می باشد. متقاضی برای شرکت در دوره های آموزشی فشرده مانند کورس های زبان و یا دوره های آموزشی می تواند این نوع ویزا را اخذ کند.

ویزای کوتاه مدت تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه از نوع کوتاه مدت آن، برای دوره های تحصیلی کمتر از ۳ ماه صادر می شود.متقاضیان بین المللی و از جمله ایرانی ها برای تحصیل در همه دانشگاه ها و رشته های تحصیلی فرانسه نیاز به ویزای تحصیلی دارند. بدین منظور متقاضیان ایرانی باید درخواست و مدارک زیر را به سفارت فرانسه در کشور ایران تحویل دهند:

 • ارائه کپی مدارک تحصیلی دانشگاهی ترجمه شده از دیپلم به بالا
 • ارائه گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه
 • ارائه رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا در حدود ۱۰۰ یورو
 • ارائه فرم تکمیل شده OFII
 • ارائه حساب بانکی فرانسوی با اعتبار ۶۱۵ یورو برای هر ترم تحصیلی فرانسه

اقامت فرانسه از طریق کار

وجود فرصت های شغلی فراوان، رشد اقتصادی و رونق بازار و کمبود نیروی کاری متخصص و حرفه ای از جمله دلایل افراد برای اخذ ویزای کار در فرانسه می باشد. دولت فرانسه با اتخاذ سیاست های جدید نرخ بیکاری را به ۳.۲ درصد در سال ۲۰۲۰ رسانده است. دو نوع ویزای کاری در فرانسه وجود دارد:

ویزای کاری از طریق Job Offer

متقاضی اخذ ویزای کار فرانسه می تواند از طریق پیشنهاد کاری Job Offer از کارفرمای فرانسوی ویزای اقامت ۱۲ ماهه این کشور را دریافت کند.

ویزای کاری مهارت

این نوع ویزا برای افراد ماهر و با توانایی های خاص در زمینه های فرهنگی و علمی و اقتصادی صادر می شود که بتوانند با فعالیت حرفه ای در این زمینه ها موجب رشد و رونق اقتصاد و فرهنگ فرانسه شوند. متقاضی باید طرح کاری خود را به سفارت فرانسه ارائه دهد، مسولیت تائید این طرح کاری با وزارت کشور فرانسه می باشد. این نوع ویزا ۴ سال اعتبار دارد و قابل تمدید می باشد. متقاضی با اخذ این نوع ویزا می تواند برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه درخواست کند و همسر و فرزندان متقاضی می توانند با اخذ اقامت فرانسه ، به کار در فرانسه و تحصیل در این کشور بپردازند.

اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری

آفریقای جنوبی با دارا بودن اقتصاد قدرتمند و ثبات و امنیت اقتصادی یک گزینه بسیار مناسب و سودآور برای سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود که دارای تمکن مالی بالایی می باشند. متقاضی برای سرمایه گذاری در کشور فرانسه نیاز به اخذ ویزای سرمایه گذاری دارد و متقاضی می تواند از روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور این ویزا را اخذ کند:

ویزای سرمایه گذاری در کسب و کار

سرمایه گذار با سرمایه گذاری در طرح های تجاری و راه اندازی کسب و کار جدید در این کشور می تواند این نوع ویزا را اخذ کند. متقاضی با هزینه ۳۰۰.۰۰۰ یورو برای راه اندازی کسب و کار می تواند برای خود و خانواده خود اقامت ۴ ساله فرانسه را اخذ کند. متقاضی می تواند تا زمانی که این کسب و کار فعال و پویا است، مجوز اقامت را تمدید کند. متقاضی پس از ۵ سال اقامت موقت و فعالیت اقتصادی و تجاری و اشتغال فعالانه می تواند برای خود و خانواده خود درخواست اقامت دائم فرانسه را ارائه دهد.

ویزای سرمایه گذاری در ثبت شرکت

متقاضی می تواند با سرمایه گذاری در ثبت شرکت تجاری و ارائه طرح تجاری برای شرکت ویزای سرمایه گذاری فرانسه را دریافت کند. متقاضی باید مالک حداقل ۳۰ درصد سهام این شرکت باشد.

ویزای سرمایه گذاری خودحمایتی

متقاضی اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه می تواند بدون سرمایه گذاری نیز ویزای اقامت این کشور را اخذ کند. در روش خودحمایتی متقاضی باید با ارائه اسناد و گواهی مالی تمکن مالی خود و توانایی تامین هزینه های زندگی خود در فرانسه را اثبات کند. میزان تمکن مالی برای این روش برای متقاضی در حدود ۴۰.۰۰۰ یورو، برای همسر در حدود ۲۰.۰۰۰ یورو و برای هر فرزند در حدود ۱۰.۰۰۰ یورو می باشد.

اقامت فرانسه از طریق ازدواج

متقاضی اخذ اقامت فرانسه اگر با تبعه این کشور ازدواج کند می تواند اقامت این کشور را دریافت کند. متقاضی پس از ۴ سال از ازدواج می تواند برای اخذ شهروندی و تابعیت فرانسه اقدام کند.

 • اگر ازدواج متقاضی با تبعه و شهروند فرانسه در خارج از خاک فرانسه انجام شده باشد، هر دو طرف ازدواج باید این ازدواج را در دفاتر رسمی فرانسه ثبت کنند.
 • متقاضی به هنگام درخواست برای اخذ اقامت دائم و تابعیت نباید از هم جدا شده باشند.
 • طرف دوم ازدواج باید دارای تابعیت فرانسه باشد.
 • متقاضی در طی این مدت ۴ سال به خوبی به زبان فرانسه مسلط شده باشد.
 • متقاضی باید ثابت کند که در طی ۴ سال زندگی مشترک حداقل ۳ سال به طور مداوم و مستمر با همسر خود زندگی کرده است. اگر متقاضی نتواند این موضوع را ثابت کند، مدت زمان لازم برای اخذ اقامت دائم فرانسه از ۴ سال به ۵ سال می رسد.
اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اقامت فرانسه از طریق تولد

سیستم اعطای تابعیت در کشور فرانسه بر اساس قانون خون است. بر اساس قانون خون کودکی که در خاک فرانسه متولد شود بر اساس تابعیت پدر و مادرش می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.

 • اگر پدر و یا مادر کودک متولد شده در فرانسه در این کشور به دنیا آمده باشند، این کودک تابعیت فرانسه را اخذ می کند.
 • اگر پدر و مادر کودک متولد شده در فرانسه نامشخص و نامعلوم باشد، دولت فرانسه تابعیت را به این کودک اعطا می کند.
اقامت فرانسه از طریق تولد

اقامت فرانسه از طریق تولد

اقامت فرانسه از طریق پناهندگی

متقاضی اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق پناهندگی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. البته موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به هیچ عنوان گزینه پناهندگی را به متقاضیان مهاجرت به کشورهای جهان پیشنهاد نمی دهند و ذکر این مطلب در این مقاله صرفا در جهت آگاهی و اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم این کشور می باشد و هدف دیگری ندارد.

اقامت فرانسه از طریق پناهندگی

اقامت فرانسه از طریق پناهندگی

بر اساس کنوانسیون ژنو پناهندی فردی است که بنا به داشتن عقاید مذهبی، اجتماعی، سیاسی و قومی متفاوت در کشور خود امنیت جانی ندارد و در صورت برگشت به کشور خود مورد آسیب و تهدید و حتی مرگ قرار می گیرد. متقاضی برای اخذ پناهندگی باید ابتدا وارد این کشور شود و تقاضای پناهندگی خود را مطرح کند.کشور فرانسه همواره از کشورهای مهاجر پذیر بوده است، اما مسائلی مانند به وجود آمدن مشکلات امنیتی با پذیرش پناهندگان موضوع بسیار مورد بحثی در محافل عمومی فرانسه بوده است. دولت فرانسه در صورتی که متقاضی پناهندگی دارای شرایط پناهندگی باشد با درخواست وی موافقت می کند، اما به طور کلی متقاضیان بهتر است روش های قانونی دیگر را برای اخذ اقامت فرانسه امتحان کنند.

مزایای اقامت و زندگی در فرانسه

متقاضی با اخذ اقامت فرانسه از روش های ذکر شده در این مقاله می تواند از مزیت های شگفت زندگی و اقامت در این کشور برخوردار شود، مزایایی مانند:

 • بالا بودن سطح و سواد علمی فارغ تحصیلان
 • امکان زندگی در یک کشور اروپایی پیشرفته و صنعتی و فوق العاده
 • امکان تحصیل در بهترین سیستم آموزشی دانشگاهی جهان
 • فرصت یادگیری فرهنگ و آداب و رسوم و زبان کشور فرانسه
 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه
 • تسلط و مهارت به زبان فرانسوی، زبان فرانسه در ۳۲ کشور جهان رواج دارد و حدود ۲۰۰ میلیون نفر در جهان به این زبان صحبت می کنند.
 • امکان شرکت در دوره های آمادگی زبان فرانسه در کالج های فرانسه
 • امکان رفت و آمد و سفر و کار و تحصیل در کشورهای اروپایی
 • امکان کار و تحصیل و اقامت در کشورهای حوزه شینگن
 • پایین بودن هزینه های تحصیل
 • امکان کار و اشتغال در فرانسه پس از تمام شدن دوره تحصیلی
 • زندگی و تحصیل در کشوری با تنوع فرهنگی بسیار زیاد
 • فرصت تحقیق و پژوهش علمی در فرانسه
 • رضایتمندی دانشجویان بین المللی از تحصیل و زندگی در فرانسه، از هر ۱۰ دانشجوی بین الملل ۹ نفر آن ها این کشور را یک کشور بی نظیر و ایده آل برای تحصیل می دانند.
مزایای اقامت و زندگی در فرانسه

مزایای اقامت و زندگی در فرانسه

سخن آخر

در این مقاله روش های اخذ اقامت فرانسه مورد بررسی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که فرانسه به دلیل اقتصاد قوی و بازار کسب و کار فعال و دارا بودن دانشگاه های برتر جهانی یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری و کسب و کار و تحصیل می باشد.

اگر قصد اخذ اقامت و زندگی در کشور فرانسه را دارید، اما نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد با آگاهی از جدیدترین قوانین حقوقی ومهاجرتی بهترین گزینه مهاجرتی را به شما ارائه می دهند. با اطمینان از انتخاب مشاوران برترین موسسه مهاجرتی در سطح کشور، آینده ای درخشان را برای خود رقم بزنید.

سوال های متداول در مورد اخذ اقامت فرانسه

1- هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه سالانه در حدود ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه سالانه از ۱۰۰۰ یورو تا ۱۰.۰۰۰ یورو است.

2- اعطای تابعیت فرانسه بر اساس قانون خاک است یا خون؟

قانون خون

3- روش های اخذ ویزای کار برای اقامت در فرانسه را نام ببرید؟

پیشنهاد کاری Job Offer از کارفرمای فرانسه اخذ ویزای کاری مهارت

4- انواع ویزای سرمایه گذاری برای اقامت فرانسه کدامند؟

ویزای خودحمایتی ویزای ثبت شرکت و ویزای کسب و کار

5- بهترین روش برای اخذ اقامت فرانسه چیست؟

بهترین روش برای اخذ اقامت هر کشور به تمکن مالی و تحصیلات و سوابق کاری هر متقاضی بستگی دارد اما برای فرانسه روش تحصیل و کاری بهترین و کم هزینه ترین روش است.

6- تمکن مالی برای سرمایه گذاری خودحمایتی فرانسه چقدر است؟

میزان تمکن مالی برای این روش برای متقاضی در حدود ۴۰.۰۰۰ یورو، برای همسر در حدود ۲۰.۰۰۰ یورو و برای هر فرزند در حدود ۱۰.۰۰۰ یورو می باشد.

7- تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه چقدر است؟

ارائه حساب بانکی فرانسوی با اعتبار ۶۱۵ یورو برای هر ترم تحصیلی فرانسه

8- پس از چند سال از ازدواج متقاضی می تواند تابعیت فرانسه را اخذ کند؟

۴سال زندگی مشترک

9- آیا اخذ اقامت فرانسه از طریق دوره و کورس زبان امکان پذیر است؟

بله متقاضی می تواند با شرکت در دوره زبان فرانسه و سپس تحصیل در دانشگاه های این کشور اقامت فرانسه را اخذ کند.

10- تمکن مالی برای اقامت فرانسه از طریق کسب و کار چقدر است؟

متقاضی با هزینه ۳۰۰.۰۰۰ یورو برای راه اندازی کسب و کار می تواند برای خود و خانواده خود اقامت ۴ ساله فرانسه را اخذ کند.

11- مزایای اقامت در فرانسه چیست؟

امکان زندگی در یک کشور اروپایی پیشرفه و صنعتی و فوق العادهامکان رفت و آمد و سفر و کار و تحصیل در کشورهای اروپاییامکان کار و تحصیل و اقامت در کشورهای حوزه شینگن

6 دیدگاه برای “اخذ اقامت فرانسه

 1. علی درویش گفت:

  باسلام.علی هستم از مشهد.آیا شما در مشهد محلی برای پاسخگویی به سوالات من درباره مهاجرت خانوادگی به فرانسه دارید.متولد۱۳۵۷دارای همسر یک پسر۱۳ویک دختر۵ساله ودارای مدرک دیپلم کامپیوتر و شاغل در اتفاقات آب با سمت استادکار میباشم.راهنمایی بفرمایید متشکرم.

  1. مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   بهتر است به دفاتر مهاجرتی در مشهد مراجعه فرمایید، این موسسه فعلا شعبه ای در مشهد ندارد.

 2. عباس اذربين گفت:

  سلام. من دكتر اذربين هستم. (دندانپزشك). تمايل به أخذ أقامت فرانسه به روش تمكن مالى دارم. راهنمايى بفرماييد ممنون ميشم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی بسته به درآمد ماهیانه شما دارد. لطفا با ما در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق تری را در اختیار شما قرار دهیم.

 3. مریم دیزگویی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من و همسرم هر دو شاغل در شرکت ملی نفت هستیم من فوق لیسانس حسابداری و همسرم فوق لیسانس کامپیوتر دارند و یک پسر 3 ساله داریم امکان اقامت و درصد آن برای مابه چه شکل است
  من متولد 1362 و همسرم 1352
  با تشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   یکی از روش های مهاجرت به فرانسه تحصیل است. برای تحصیل دکترا نیاز به بررسی دقیق رزومه علمی و سابقه پزوهشی شما داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *