اقامت دانمارک

در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به بررسی راه های متفاوت اخذ اقامت دانمارک می پردازند و شرایط هر کدام را به طور مختصر توضیح می دهند. کشور دانمارک که مردم آن در بهترین شرایط کاری و رفاه اجتماعی زندگی میکنند میتواند مقصد بسیار مناسبی برای مهاجران باشد. سرمایه گذاری در دانمارک به تصمیم گیرندگان کلیدی در سطح ملی و نیز سطح منطقه ای از طریق دفاتر سراسر کشور و سراسر جهان بستگی دارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

راه های اخذ اقامت دانمارک

اگر تصمیم گرفتید که به دانمارک مهاجرت کنید ، ابتدا باید ویزا داشته باشید تا اجازه ی ورود به کشور را به طور موقت به دست آورید. راه های زیادی برای مهاجرت به دانمارک وجود دارد، اما اگر به ویزا نیاز دارید ، این کار تحت بررسی های دقیق قرار خواهد گرفت ، صرف نظر از این که کدام نوع درخواست را دنبال می کنید. یکی از روش های مطمئن ورود به دانمارک این است که توسط یک سازمان یا فردی در دانمارک دعوت شود ؛ این کار به عنوان دعوت نامه شناخته می شود.

نکات مثبت : مشاغل زیادی در دانمارک وجود دارد که با مشکل کمبود کارگر ماهر مواجه می باشند. اگر در یکی از این مشاغل مهارتی دارید، می توانید در زمان بسیار کمی در برنامه Positive List ، مجوز کار و اقامت را به دست آورید. طرح پرداخت محدود: اگر پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای دانمارکی دارید که بیش از 375,000 DDK ( تقریبا معادل 55000 دلار امریکا ) می پردازد ، شما واجد شرایط کار و اجازه اقامت در دانمارک تحت برنامه پرداخت محدود می باشید. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانمارک به کشور مبدا و مدت زمان اقامت شما بستگی دارد.

اگر شما از خارج از شهروندی اتحادیه اروپا یا EEA  هستید پس نوع مجوز لازم برای تحصیل در دانمارک به مدت اقامت شما بستگی خواهد داشت . برای اقامت کوتاه مدت ( کم تر از سه ماه )، دانشجویان به ویزا نیاز خواهند داشت و برای مدت طولانی بیش از سه ماه به اجازه اقامت نیاز خواهند داشت.

سرمایه گذاری در دانمارک به تصمیم گیرندگان کلیدی در سطح ملی و نیز سطح منطقه ای از طریق دفاتر سراسر کشور و سراسر جهان بستگی دارد. اگر شرکت شما یک مجموعه کسب و کار را در نظر دارد و یا به دنبال دستیابی به یکی از استعدادهای مهارتی اروپا است، اولین سرمایه گذاری خود را در دانمارک داشته باشید. حداقل سرمایه گذاری :

 • 100000 تا 100 میلیون یورو می باشد.
 • اجازه ی اقامت دائم، بعد از 5 سال زندگی در دانمارک است.

اخذ اقامت دانمارک از طریق کار

شما قبل از ورود به خاک دانمارک نیاز به مجوز اقامت یا اجازه کار دارید بنا براین چندین روش برای ورود به این کشور وجود دارد :

 • Positive list
 • The pay limit scheme
 • Researchers and guest researchers
 • The stat-up Denmark

روند اخذ ویزا یک تا سه ماه طول خواهد کشید، چگونه ما اقدام کنیم ؟ متقضایان اجازه کار یا اقامت باید از طریق کنسولگری دانمارک محل زندگی خود اقدام کنند از زمانی که برای ویزا اقدام می کنید نباید فاصله چهره نگاری و انگشت نگاری شما بیش از 14 روز باشد.

Positive list یا لیست مثبت : مشاغلی زیادی در دانمارک هستند که نیاز مبرم به نیروی کار ماهر دارند اگر شما مهارت لازم را در یکی از این مشاغل را دارا باشید می توانید در کمترین زمان ممکن برای اقامت یا ویزای کار از طریق لیست مثبت اقدام کنید

The pay limit scheme ( برنامه ی در آمد محدود ) : اگر شما از یک کارفرمای دانمارکی پیشنهاد شغلی داشته باشید که بیشتر از 375000 کرون دانمارک یا معادل 55000 دلار آمریکا در سال در آمد داشته باشید شما میتوانید از طریق برنامه پرداخت محدود برای اقامت یا ویزای کار اقدام کنید.

Researcher : دانشجویان رشته دکتری و محققین که به آنها برای تحقیقشان بعنوان شغل در دانمارک پیشنهاد شده است می توانند از طریق این برنامه برای اخذ اقامت یا اجازه کار اقدام نمایند.

Start-up Denmark : این طرح برای کار آفرینان خارجی تهیه شده است که مایل به اخذ اقامت دائم دانمارک هستند که بتوانند کسب و کار خود را در دانمارک راه اندازی کنند لذا ایده ی شما باید توسط متخصصینی که اداره کار دانمارک مورد تایید قرار بگیرد قبل از اینکه اداره مهاجرت پرونده ی شما را برای اخذ اقامت یا ویزای کار مورد بررسی بر اساس این طرح اقدام گردد.در این طرح میتواند برای یک شخص ویا یک گروه سه نفره کاری به بالا باشد.

اقامت تحصیلی دانمارک

به عنوان یک دانش آموز غیر اروپایی جهت تحصیل در دانمارک می توانید مجوز اقامت در این کشور را دریافت کنید. برای دریافت مجوز اقامت در دانمارک باید مدرک مکتوب داشته باشید که در یک دانشگاه یا یک کانون مورد تایید دولت دانمارک به عنوان یک دانش آموز برای گزراندن دوره های بالاتر آموزشی قبول شده اید، یا در حال تمام کردن یک دوره کامل آموزشی که توسط یک سازمان دانمارکی ارائه شده هستید یا به عنوان یک مهمان در یک دوره خاص آموزشی ( که بخشی اصلی آن را در دانشگاه کشور خود میخوانید ) شرکت کرده اید.

مدرک این که در مدت زمانی که در دانمارک هستید میتوانید خود را از لحاظ مالی تامین کنید. اگر که باید شهریه دانشگاه پرداخت کنید باید مدرک پرداخت شهریه برای ترم یک یا سال اول را به جای این که میتوانید خود را از لحاظ مالی تامین کنید را ارسال کنید. اگر می خواهید تایید وضعیت مالی خود را از طریق بانک دریافت کنید این تاییدیه نباید بیشتر از 30 روز از زمان صدورش گذشته باشد و همچنین واحد پولی شما هم در آن ذکر شده باشد. نام شما هم باید در آن تاییدیه ذکر شده باشد.

(توجه داشته باشید که به طور معمول دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی دریافت نمیکنند) اگر که بورسیه یا هر گونه فایده تحصیلی دریافت کنید مجوز اقامت شما لغو و ریسک اخراج شدن از دانمارک وجود دارد. زبان ها دستورالعملی و مورد استفاده در دانمارک عبارت اند از : آلمانی ، نروژی ، سوئدی ، انگلیسی و دانمارکی. مطمئن شوید که فرم درخواست را به درستی پر کرده‌اید.

اگر هر گونه جواب اشتباه به سوال پرسیده شده در فرم درخواست بدهید ریسک تاخیر افتادن در تایید درخواست و یا حتی رد درخواست شما وجود دارد. پس جواب ها را با دقت پاسخ بدهید. فرایند به این صورت است که در ابتدا یک نماینده از طرف دانشگاه دانمارک قسمت دوم فرم درخواست شما رو پر میکند و مدارک مورد نیاز را برای شما ارسال میکنم . (یادتان باشد که تعهد نامه آخر برگه ثبت نام را امضا کنید). برگه ثبت نام را به نزدیک ترین سفارت دانمارک ، کنسولگری و یا ایستگاه VFS تحویل دهید.

بعد از تحویل شما به سرویس مهاجرت دانمارک برای بررسی برگه ثبت نام شما ارسال میشود. ثبت خودتان را به صورت آنلاین نیز می توانید انجام بدهید. در این مورد باید مشخصات بیومتریک (اثر انگشت، رنگ چشم ، چهره) خود را در عرض 14 روز به یکی از سازمان ها فوق ارسال کنید. زمان مورد نیاز برای انجام کامل ثبت نام در ادامه آمده است.

اخذ اقامت دانمارک از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

دانمارک یک کشور اسکاندیناوی است و به علت سطح پایین فساد درآنجا ، برای فعالیت های تجاری مناسب می باشد. در دانمارک در قسمت های متفاوتی می توان سرمایه گذاری کرد از جمله: دریایی و کشتی سازی ، علوم زیستی، انرژی باد، املاک و ساخت وساز. دانمارک از جمله کشور هایی است که قانون دو ملیتی را تایید می کند. شما از چندطریق می توانید شرکت خود را ثبت کنید :

 • آنلاین: شرکت خود را میتوانید در عرض چند ساعت با هزینه پایین به صورت آنلاین ثبت کنید.
 • کاغذی : معمولا از این طریق دو تا سه هفته طول می کشد و هزینه بر است.
 • شرکت های خارج از قفسه :همچنین میتواتنید شرکت هایی که تاسیس شده اند و هیچ گونه عملیات و فعالیتی ندارند یک روز بعد از تاسیس ، پیدا کرده و خریداری کنید و مجددا راه اندازی کنید.
 • در دانمارک ایجاد شرکت ارزان تر، سریع ترو راحت تر است نسبت به ایجاد شعبه.

دو نوع شرکت می توانید با مسوولیت محدود ثبت کنید:

 • A/S(شرکت عمومی با مسئولیت محدود)برای این شرکت حداقل نیاز به 500000 کرون دانمارک (67100 یورو) می باشید.
 • APS (شرکت خصوصی با مسئولیت محدود) برای این شرکت حداقل به 50000کرون دانمارک (6710 یورو) می باشید.

قدم اول: باید اهداف و فعالیت های خود در دانمارک را تعیین و علاوه بر آن ملک قانونی خود را انتخاب کنید. راه های متفاوتی برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در دانمارک وجود دارد که ما به شما ثبت شرکت خصوصی با مسیولیت محدود را پیشنهاد می دهیم.

قدم دوم : شرکت خود را قانونی ثبت کنید . هرشرکت در دانمارک یک کد cvr (central company register number ) دارد که در اداره امور مالی دانمارک (DBA) باید ثبت شود. هزینه ثبت آنلاین 670 کرون دانمارک می باشد. برای ثبت شرکت خود نیاز به یک NEMID (یک امضای خصوصی و دیجیتالی است) است. برای NEMID حتما نیاز به اجازه کار در دانمارک دارید و محل اقامت خود را مشخص کرده باشید.

علاوه بر آن باید 50000 کرون دانمارک(A/S) داخل حساب کاربری خود داشته باشیم این هزینه نیست بلکه سرمایه اولیه شرکت می باشد. قدم سوم: قبل شروع به کار، حتما باید شرکت خود را در اداره مالیات ثبت کنید. برای تعیین مالیات و مالیات برارزش افزوده(VAT )مدارک مربوط به شرکت و پرسنل باید برای اداره گمرک ومالیات بفرستیم، برای اقامت گرفتن نیاز است که حداقل در طول 2 سال گذشته 275400 دلار مالیات شرکت داده باشید.

اقامت دائم و‌ موقت دانمارک

شهروندان مقیم کشور های غیر اتحادیه ی اروپا که قصد اقامت در دانمارک را برای بیشتر از سه ماه دارند باید مجوز اقامت داشته باشند و اگر قصد اقامت برای کمتر از سه ماه را در این کشور داشته باشند باید برای دریافت ویزای دانمارک درخواست دهند و با این ویزا اجازه ی کار در این کشور را نخواهند داشت. تمام درخواست های مربوط به دریافت اقامت در دانمارک باید در سفارت یا کنسولگری کشور مبدا انجام شود و به طور معمول فرایند صدور مجوز اقامت در دانمارک حدود سه ماه یا بیشتر زمان می برد.

هم چنین مبالغی که برای صدور مجوز تابعیت و اقامت در دانمارک پرداخت می شوند، قابل بازگردانی نمی باشند؛ علاوه بر این برای دریافت اقامت در دانمارک باید مدارکی که توانایی مالی شما در طول اقامت در این کشور را ثابت می کنند ارائه دهید. دریافت اقامت موقت در دانمارک از طریق، تحصیل: دانش آموزان مقیم کشور های غیر اتحادیه ی اروپا، برای دریافت مجوز اقامت موقت خود در دانمارک باید حداقل 4 ماه قبل از ورود به این کشور، برای گرفتن اقامت خود در کشورشان اقدام کنند.

کار: اگر فرد یک قرارداد شغلی موقت در دانمارک داشته باشد، مجوز اقامت موقت او حدود 6 ماه بیش تر از مدت زمان قرارداد کاری وی می باشد که این زمان اضافی به فرد فرصت پیدا کردن شغل جدیدی را می دهد ولی در این زمان اجازه ی کار کردن ندارد(پس از انقضای اعتبار اقامت موقت) و پس از یافتن شغل جدید، باید برای مجوز اقامت درخواست مجدد دهد که بر اساس قرارداد شغلی فرد، در دانمارک به او مجوز اقامت می دهند.

حداقل مدرک تحصیلی برای استخدام متقتضیان در دانمارک، لیسانس بوده و متقاضیان باید تمام شرایط لازم برای استخدام را داشته باشند. بعد از استخدام، متقاضیان می توانند برای 3 سال اقامت موقت در این کشور داشته باشند.( که می تواند برای 4 سال نیز تمدید شود). برای گرفتن اقامت دائم در دانمارک افراد باید:

 • حد اقل 5 سال در این کشور به طور قانونی اقامت داشته باشند.
 • متقاضی بالای 18 سال سن داشته باشد.
 • سابقه ی جنایی نداشته باشد.
 • به دولت دانمارک بدهی نداشته باشد.
 • هیچ حمایت مالی در طی 3 سال گذشته از دولت نداشته باشد.
 • دانش پایه ی زبان دانمارکی ( ارائه ی گواهی قبول شدن فرد در آزمون زبانی که دولت می گیرد)
 • داشتن کار تمام وقت یا مطالعات تمام وقت در این کشور در طی 3 سال گذشته
 • داشتن کار تمام وقت یا تحصیل در زمان درخواست

کسانی که مجوز اقامت در دانمارک دارند، می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز همراه خود به دانمارک ببرند. طرح محدودیت پرداخت، این طرح به خارجیانی که در دانمارک دارای شغلی با حداقل درآمد سالیانه 375000 کرون دانمارک هستند، مجوز اقامت در دانمارک را می دهد که این مجوز برای 3 سال اعتبار دارد.

هم چنین کارمندان بخش خارجی یک شرکت مستقر در دانمارک، می توانند مجوز اقامت 3 ساله داشته باشند در صورتی که از طرف شرکت مربوطه ملزم به کار در دانمارک باشند؛ لازم به ذکر است که کارمندان حتما باید به صورت دائم در شرکت استخدام باشند تا این اقامت شامل آن ها شود. طرح کارت سبز، این طرح به خارجیانی که در دانمارک هستند مجوز اقامت 3 ساله در این کشور را می دهد که می تواند تا 1 سال تمدید شود تا متقاضی بتواند به صورت دائم در جایی استخدام شود.

تبدیل اقامت دانمارک به تابعیت و شهروندی

روش های متعددی برای گرفتن تابعیت دانمارکی وجود دارند مانند گرفتن تابعیت بوسیله ی والدین، تولد در این کشور ( اگر یکی از والدین تابعیت دانمارک را داشته باشد، فرزند متولد شده نیز دارای تابعیت این کشور خواهد بود). اگر قصد دارید به طور قانونی تابعیت کشور دانمارک را به دست آورید باید پروسه ی پیچیده تری را طی کنید، برای این امر باید مدت زمان مشخص را در دانمارک زندگی کرده و دارای اقامت دائم این کشور باشید.( اگر مجوز اقامت دائم در این کشور را ندارید باید قبل از اقدام برای گرفتن تابعیت، به اداره ی مهاجرت دانمارک برای گرفتن اقامت دائم خود مراجعه کنید).

در اکثر موارد برای گرفتن تابعیت دانمارکی، باید حداقل 9 سال در این کشور به طور مداوم زندگی کرده باشید و در صورتی که در دانمارک پناهنده هستید باید 8 سال در این کشور اقامت داشته باشید تا بتوانید تابعیت آن را دریافت کنید. هم چنین مدت زمان اقامت دائم پیوسته ی مورد نیاز برای گرفتن تابعیت دانمارک، برای افراد زیر کمتر می باشد:

 • شهروندان شمال اروپا
 • افرادی که با یک شخص دانمارکی ازدواج کرده اند
 • افرادی که در هنگام کودکی به دانمارک آمده و دارای تحصیلات این کشور هستند
 • کسانی که تحت آموزش حرفه ای دردانمارک بوده یا بخش قابل توجهی از تحصیلات خود را در دانمارک گذرانده باشند

هم چنین برای گرفتن تابعیت دانمارک افراد باید بتوانند ثابت کنند که توانایی حمایت از خود را دارند و در طی چند سال گذشته از دولت هیچ مزایا و حمایتی دریافت نکرده باشند. پس از ارسال درخواست نیز باید 1000 کرون پرداخت شود، هم چنین مهارت های دانمارکی فرد با شرکت در آزمون شهروندی و قبولی در آن باید ثابت شود.( آزمون شهروندی دانش فرد درمورد تاریخ، فرهنگ و جامعه ی دانمارکی را ارزیابی می کند و در صورت قبولی به فرد گواهی نامه اعطا می شود).

همچنین فرد متقاضی باید برای گرفتن تابعیت در دانمارک، تعهد نامه ای را امضا کند که وفاداری او به دولت و جامعه ی دانمارکی و قانون مندی وی را ثابت کند؛ علاوه بر این فرد باید سابقه ی جنایی خود در دانمارک و خارج از این کشور را ارائه دهد. به طور کلی 3 یا 4 ماه پس از درخواست تابعیت فرد در دانمارک، پروسه ی آن تکمیل شده و فرد تابعیت این کشور را دریافت میکند. برای تکمیل اطلاعات خود در خصوص مهاجرت به دانمارک به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) مراجعه کنید.

سوالات متداول در زمینه اقامت دانمارک

 1. آیا می توانیم اقامت دائم دانمارک را دریافت کنیم؟

  پس از هشت سال اجازه اقامت موقت دانمارک، شما می توانید مجوز اقامت دائم در دانمارک را دریافت کنید(در بعضی موارد چهار سال نیاز است)

 2. برای اخذ اقامت دانمارک از طریق کارت سبز چند امتیاز لازم است؟

  صدور کارت سبز دانمارک مبتنی بر سیستم مهاجرت نقطه ای است. از این رو، شما باید حداقل 100 امتیاز را بر اساس جزئیات مشخصات کلیدی خود، یعنی مهارت های زبان، سابقه کار، تحصیلات، سازگاری و سن کسب کنید تا واجد شرایط انتخاب شدن برای کارت سبز دانمارک باشید.

 3. چه مدت مجاز به اقامت در دانمارک هستید؟

  مدت زمان اقامت شما بسته به کشور مبداء شما دارد. اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، ویزا به شما امکان می دهد حداکثر 90 روز در هر دوره 180 روزه در دانمارک بمانید و به طور معمول برای کل منطقه شینگن معتبر است. در صورتیکه شهروند اتحادیه اروپا نباشید برای ورود به دانمارک باید مجوز اقامت دریافت نمایید.

 4. آیا برای اخذ اقامت کاری دانمارک باید به زبان دانمارکی صحبت کنم؟

  شما می توانید بدون یادگیری زبان دانمارکی در دانمارک کار، زندگی و تحصیل کنید. شرکت هایی وجود دارند که از زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان خود استفاده می کنند و معدودی از این افراد به شما امکان می دهند در یک شرکت دانمارکی بدون نیاز به یادگیری زبان دانمارکی کار کنید.

 5. آیا زندگی در دانمارک گران است؟

  دانمارک یک کشور گران قیمت است؛ اما کیفیت زندگی در بالاترین سطح در جهان قرار دارد. تخمین تقریبی از کل هزینه های زندگی ماهانه شما در دانمارک 750-900 یورو است. زندگی در کپنهاگ گران تر از شهرهای کوچکتر است و ممکن است تا 1200 یورو در ماه بالا برود.

 6. دلایل انتخاب دانمارک برای اقامت چیست؟

  همه افراد در دانمارک از یک سیستم رفاهی با عملکرد خوب بهره می برند، که از جمله موارد دیگر آموزش رایگان و مراقبت های بهداشتی را نیز شامل می شود. مسافت های کوتاه بین شهر های این کشور باعث می شود تا بتوانید به راحتی از اطراف لذت ببرید و به گشت و گذار در شهرهای دانمارک و همچنین جنگل های زیبا و خط ساحلی خیره کننده بپردازید.

 7. اخذ تابعیت در دانمارک سخت است؟

  اخذ تابعیت دانمارک نسبت به گذشته سخت تر شده است. اکنون دریافت اقامت دائم دانمارک به 8 تا 9 سال اقامت مداوم در این کشور نیاز دارد. روند طبیعی شدن نسبت به 20 سال پیش سخت تر بوده است.

 8. آیا مالیات دانمارک زیاد است؟

  طبق انتظارات مدلهای کلان جهانی تجارت و تحلیلگران، انتظار می رود نرخ مالیات بر درآمد شخصی در دانمارک تا پایان سال 2020 به 55.00 درصد برسد. پیش بینی می شود که در دراز مدت، نرخ مالیات بر درآمد شخصی دانمارک حدود 55.00 درصد در سال 2021، مطابق مدل های اقتصاد سنجی پیش برود.

 9. آیا دانمارک اجازه تابعیت دوگانه را می دهد؟

  در سال 2015، دولت دانمارک قانونی را تصویب کرد که به ساکنان دائم در دانمارک اجازه تابعیت دوگانه را می دهد. این بدان معناست که برای تبدیل شدن به شهروند دانمارکی، لازم نیست تابعیت قبلی خود را از دست بدهید.

 10. چگونه می توانیم اقامت دانمارک را دریافت نماییم؟

  روش های متفاوتی برای دریافت اقامت دانمارک وجود دارد که عبارتست از: تحصیلی، کاری، ازدواج، پناهندگی و سرمایه گذاری.

 11. شرایط دریافت اقامت دانمارک از طریق تولد فرزند به چه صورت است؟

  دریافت اقامت دانمارک از طریق تولد فرزند در دانمارک فقط در صورتیکه هر دو یا یکی از والدین شهروند دانمارک باشد، امکان پذیر است. در صورتیکه این شرایط را نداشته باشد فقط در صورتی اخذ اقامت دانمارک امکان پذیر است که یکی از والدین دارای اقامت دانمارک باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *