چنانچه شما عزیزان قصد مهاجرت به چک را دارید باید در ابتدا راه های رفتن به این کشور را شناخته و سپس با درنظر گرفتن شرایط خود اقدام نمایید. امروزه افرادی زیادی از کشورمان ایران به چک رفته و در این کشور به کار، تحصیل و زندگی مشغول هستند. در این مقاله که به کوشش موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تهیه شده است شرایط اخذ اقامت جمهوری چک را بررسی می کنیم و شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر با ما در موسسه تماس حاصل فرمایید.

مزایای زندگی و داشتن اقامت جمهوری چک

برخلاف برخی از عقاید اسرارآمیز که هیچ نوع منبع موثقی ندارند، جمهوری چک یکی از کشورها با کمترین میزان جرم و جنایت است. این کشور در تمام اروپا به دلیل یکی از امن ترین کشورها شهرت دارد. در این کشور ، یک خط خدمات اضطراری به خارجیان اختصاص داده شده است. یکی از مهمترین مسائل هر مهاجری، هزینه های زندگی در کشور مورد نظر او می باشد.

هزینه کالا و خدمات در کشور جمهوری چک در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی کمتر از میزان متوسط می باشد. اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار در جمهوری چک را دارید، باید بدانید که پروسه انجام و راه اندازی این کار نسبتا ساده است. دو راه برای راه اندازی یک بیزنس وجود دارد:

 • S.R.O که در آن تمام مسئولیت ها از دوش شما برداشته می شود.
 • خرید یک مجوز تجاری و تقبل تمام مسئولیت ها این فرایند تا زمانی که بتوانید به راحتی با هیئت مدیره در ارتباط باشید، نسبتا ساده است.

یکی از بهترین جاذبه های جمهوری چک، وجود فرهنگ پر جنب و جوش و پر تکاپو در کل کشور است. همواره سرگرمی های بسیاری برای انجام دادن و مکان ها ی زیادی برای بازدید وجود دارد. هیچ گونه کمبود از نظر فعالیت و تفریح در این کشور وجود ندارد. جمهوری چک یکی از بهترین کشورهای اروپاست که سرگرمی های بسیاری در آن فراهم می باشد.

خدمات درمانی و پزشکی این کشور بسیار با کیفیت است. تمام خدمات در سطح حرفه ای و با قیمت های بسیار مقرون به صرفه (صرف نظر از ملیت اصلی شما) ارائه می شوند. همچنین خدمات بسیاری به طور رایگان ارائه می شود و اکثر دکترها به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل

تحصیل در جمهوری چک مزایای فراوانی دارد از مهمترین مزایای ان کیفیت بالای تحصیل است که موقعیت شغلی اینده شما را تضمین می کند. از دیگر مزایای تحصیل در این کشور هزینه پایین تحصیل و زندگی است. مدارک تحصیلی ارائه شده توسط موسسات آموزش عالی چک در تمام کشورهای اروپایی و جهان شناخته شده و معتبر است. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در جمهوری چک باید از طریق کنسولگری این کشور در کشورشان برای ویزای دانشجویی درخواست دهند.

اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل

مدت زمان پردازش ویزای دانشجویی شصت روز است. مقررات مربوط به ویزای دانشجویی در مدت زمان کوتاهی تغییر می کند بنابراین اطلاعات ذکر شده تنها به عنوان راهنمایی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. دانش آموزان باید به طور مداوم سایت سفارت یا کنسولگری جمهوری چک در کشور را چک کنند و یا از وب سایت وزارت کشور جمهوری چک آخرین اطلاعات مربوط به شرایط دریافت ویزا دریافت کنند.

دانش آموزانی که قصد دارند بیشتر از 90 روز در جمهوری چک برای تحصیل بمانند باید برای مجوز اقامت طولانی مدت برای اهداف تحصیلی درخواست دهند. دانش آموزان بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. دانش آموزان باید توجه داشته باشند قبل از دریافت ویزا هزینه های تحصیلی را پرداخت نکنند. مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی:

 • فرم درخواست
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر و عکس گذرنامه
 • اثبات منابع مالی برای زندگی در چک(از طریق صورتحساب های بانکی یا دریافت کمک هزینه های مالی دانشگاه)
 • تایید داشتن محل زندگی در جمهوری چک
 • بیمه درمانی معتبر بین المللی
 • عدم سوء پیشینه

دانش آموزان باید توجه کنند که بعضی از مدارک به عنوان مثال مدارک عدم سوء پیشینه باید به زبان چکی و مهر و موم رسمی شده باشد. پلیس درخواست ویزا را بررسی و به سفارت یا کنسولگری چک برای صدور ویزا ارسال می کند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا مجاز هستند که در مدت اقامت در جمهوری چک کار کنند. اما این کار به عنوان شغل اصلی آنها محسوب نمی شود و کار کردن آنها نباید بر روی تحصیلات انها تاثیر بگذارد.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که تحصیلات خود در دانشگاه های چک را به پایان رسانده اند و تمایل به اقامت در جمهوری چک برای اهداف کاری دارند باید برای کارت اشتغال (employee card) درخواست دهند. فارغ التحصیلان دانشگاه های چک دسترسی آزاد به بازار کار این کشور دارند و کارت اشتغال به عنوان مجوز اقامت طولانی مدت (بیشتر از سه ماه) برای افراد خارجی ارائه می شود. برای پیدا کردن کار ابتدا به مراکز اطلاعات دانشگاه مراجعه کنید زیرا دانشگاه ها با صنایع مختلفی ارتباط دارند .

همچنین می توانید از دوستان، همکلاسی ها، دانشجویان محلی یا استادان بخواهید که به شما کمک کنند. علاوه بر این از طریق پورتال های کاری که در جمهوری چک هستند می توانید به طور مستقیم با شرکت انتخابی ارتباط برقرار کنید. همچنین شما می توانید از کارت ابی اروپا(blue card) که برای 25 کشور از 28 کشور اتحادیه اروپاست و برای افراد غیر شهروندی اتحادیه اروپا برای کار صادر می شود و اجازه کار در کشورهای اروپایی را به آنها می دهد استفاده کنید.

اقامت کاری جمهوری چک از طریق تخصص

خارجی ها جهت مهاجرت به چک و دیگر ایالت های عضو اتحادیه اروپا، فقط می توانند در موقعیت های شغلی که هیچ متقاضی مناسبی ندارد، استخدام شوند. موقعیت شغلی اشغال نشده باید به اداره ی کار گزارش شود و در مرحله بعدی برای متناسب ساختن توانایی های بالقوه کارمند، مشخصات کار نمی توان تغییر داد. شرایط کار برای کارمندان خارجی باید مطابق با کارمندان اهل جمهوری و با همان موقعیت شغلی باشد. اما درآمد آنها باید حداقل 1.5 برابر میانگین جمع کل درآمد سالیانه در جمهوری چک باشد.

در صورتی که مدارک مورد نیاز و اساسی صادر شود، کارفرما می تواند برای اجازه استخدام کارمند در خارج از کشور درخواست دهد. درخواست نامه به اداره کار مربوط به آن ناحیه ارسال می شود که در آنجا خارجی ها مشغول به کار می شوند. این مورد بسیار حایز اهمیت است که کارمند پیش از ورود به کشور مجوز کار آن جا را اخذ کند، کارفرما ممکن است مسوولیت پرداخت هزینه های اخراج کارمند را بپذیرد و شاید هم این مسئولیت را نپذیرد.

پیش بینی یک کارمند خارجی باید این باشد که قبل از سفر به جمهوری چک، به اداره کار درخواست مجوز کار بدهد. مجوز کار فقط برای همان کار و با همان کارفرمای مشخص شده در درخواست نامه صادر می شود. این مجوز غیر قابل انتقال است و فقط برای دو سال اعتبار دارد و پس از آن درخواست نامه جدید برای مجوز کار باید صادر شود. در صورتی که هر کدام از شرایط مشخص شده در مجوز کار قبل از پایان انقضای مجوز تغییر کند , کارمند باید برای مجوز جدید درخواست دهد. درخواست نامه شامل موارد زیر می باشد :

 • اثبات هویت (مثل فتوکپی تمامی صفحات پاسپورت، که دارای شماره پاسپورت باشد)
 • اثبات آدرس کشور محل فعلی سکونت کارمند خارجی
 • تمامی اطلاعات ضروری برای شناسایی کارفرمای آینده (اسم، دفتر ثبت شده، شماره شناسایی)
 • اطلاعات مربوط به اعلام مکان، مدت زمان و نوع کار از طرف کارفرمایی که قصد استخدام کارمند خارجی را دارد.
 • کپی گواهی صلاحیت های حرفه ای یا تحصیلی مربوط به نوع کاری که قرار است انجام دهید.
 • هزینه های اداری (500 C.Z.K)

تمامی مدارک باید نسخه اصلی و یا به صورت کپی گواهی شده ی رسمی باشد و به همراه گواهی ترجمه به زبان چک باشد.

اقامت جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری

جمهوری چک دارای برنامه مهاجرت تجاری در اروپا برای افراد غیر خارجی و خارجی است. جمهوری چک مدت زمان طولانی را به منظور فعالیت سرمایه گذاری در نظر می گیرد. اقامت طولانی مدت برای اهداف سرمایه گذاری برای کارآفرینانی که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در جمهوری چک بمانند و قصد دارند یک سرمایه گذاری قابل توجه در جمهوری چک داشته باشند و همچنین برای اتباع خارجی در مدیریت شرکت های تجاری با یک برنامه مشابه برنامه ریزی کنند.

سرمایه گذار باید حداقل 20 مشاغل تمام وقت (برای شهروندان اتحادیه اروپا) ایجاد کند و حداقل برای مدت زمان ویزای سرمایه گذاری آنها را تحت عمل قرار دهد. سرمایه گذار باید در مقدار حداقل C.Z.K ۷۵،۰۰۰،۰۰۰ (تقریبا 2850000 یورو) سرمایه گذاری کند، که در آن کل مبلغ باید از طریق دارایی هایی (ملموس یا ناملموس) سرمایه گذاری شود – به عنوان مثال ماشین آلات، دارایی واقعی، و غیره. سرمایه گذار باید یک طرح کسب وکار در رابطه با سرمایه گذاری پیشنهاد کند.

اقامت جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری

برنامه کسب وکار باید به روشنی دلایل سرمایه گذاری در جمهوری چک را مشخص کند، که چند شغل ایجاد خواهد شد و چگونه به نفع اقتصاد و اقتصاد کشور خواهد بود. خانواده و کودکان همچنین برای اقامت طولانی مدت در جمهوری چک واجد شرایط هستند. علاوه بر این پس از 5 سال اقامت قانونی در جمهوری چک، شما می توانید درخواست اقامت دائم و 5 سال دیگر از تاریخ اقامت دائم را درخواست کنید، این امکان وجود دارد که درخواست شهروندی چک را اعمال کنید.

جمهوری چک اجازه تابعیت دوگانه را نمی دهد،که به این معنی است که شما باید به عنوان ملیت چک تبعیت خود را از دست بدهید. وابستگان مانند همسر و کودکان زیر ۱۸ سال مجاز به همراهی متقاضی هستند، در صورتی که نشان داده شود که مخارج را پوشش می دهد. محدودیت سنی، یا مهارت های زبانی مورد نیاز برای برنامه اقامت چک نیست.

اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج

اگر همسر شما در کشور جمهوری چک مشغول به زندگی است و مجوز اقامت بلند مدت، یا مجوز اقامت دائم این کشور را داشته باشد و یا شهروند کشور چک باشد، شما نیز واجد شرایط دریافت مجوز اقامت بلند مدت این کشور محسوب می شوید. برای دریافت مجوز اقامت این کشور می بایست یک ماه قبل از ورودتان به جمهوری چک به نزدیک ترین سفارت و یا کنسولگری این کشور مراجعه کرده و درخواست خود را به ثبت برسانید و یا اگر در حال حاضر با استفاده از ویزای دیگری در کشور چک به سر می برید می توانید به طور مستقیم به MOI یا وزارت امور داخلی این کشور مراجعه نمایید. مجوز اقامت دائم به شما داده می شود، در صورتی که یکی از موارد زیر در مورد شما صادق باشد:

 • همسر شما، دارای مجوز اقامت بلند مدت و یا مجوز دائم کشور چک است و حداقل برای مدت 15 ماه در خاک این کشور زندگی کرده است.
 • شما و همسرتان باید حداقل 20 سال داشته باشید.
 • اگر همسر شما کارت کارمندی شرکتی را در جمهوری چک داشته باشد، بعد از گذشت 6 ماه از اقامت او در این کشور شما نیز می‌توانید برای رفتن به چک اقدام کنید.
 • همسر شما کارت آبی یا blue card جمهوری چک را دارد.
 • همسر شما در این کشور پناهنده شده است.
 • همراه با درخواست مجوز اقامت خود در جمهوری چک می بایست مدارک زیر را نیز به مسئولین مربوط ارائه دهید.
 • سند سفر (پاسپورت)
 • سند مسکن (که نشان دهد جایی برای زندگی در کشور چک دارید)
 • عکس
 • سند ازدواج

سند توانایی مالی: مدرکی که نشان دهد پس از ورودتان به جمهوری چک در آمد ماهیانه شما از حد مشخصی کمتر نیست. گواهی پزشکی: گواهی سلامتی که نشان دهد شما به بیماری واگیر دار و سایر بیماری هایی که وزارت سلامت جمهوری چک قصد جلوگیری از شیوع آن را دارد مبتلا نیستید. نباید بیشتر از 180 روز از زمان صدور مدارک شما (به استثنای پاسپورت، شناسنامه و سند ازدواج) گذشته باشد.

اگر با درخواست اقامت شما موافقت شود می بایست بیمه پزشکی سفر معتبر نیز داشته باشید. مجوز اقامتی که برای شما صادر می شود تا زمان اقامت همسرتان در کشور چک اعتبار خواهد داشت. محدوده زمانی صدور مجوز اقامت بلند مدت 270 روز است و در صورتی که همسر شما کارت آبی اروپا را داشته باشد 180 روز صدور آن طول خواهد کشید.

تابعیت و اقامت در جمهوری چک تابع قوانین و استانداردهای همان کشور است اما با این حال مشاورین و وکلای موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) مرکز تهران و شیراز در امر مهاجرت خود صاحب تجربه اند و این تجربه می تواند به آسانی مکمل اطلاعات شما برای مهاجرت و اقامت در چک شود.

سوالات متداول در زمینه اقامت جمهوری چک

 1. آیا جمهوری چک برای زندگی امن است؟

  جمهوری چک از امنیت بسیار بالایی برخوردار است، میزان جرم و جنایات بسیار پایین است. با این حال، توصیه می شود که به خصوص در خیابان ها همیشه هوشیار باشید.

 2. هزینه زندگی در جمهوری چک چقدر است؟

  هزینه های زندگی در جمهوری چک مقرون به صرفه است. متوسط هزینه زندگی از 350 تا 750 دلار در ماه، شامل وعده های غذایی، اسکان، حمل و نقل عمومی و فرهنگ است. البته ممکن است قیمت ها بسته به موقعیت مکانی شما، گزینه های اقامت و سبک زندگی متفاوت باشد.

 3. شرایط زندگی در چک برای مهاجرانی که می خواهند در چک اقامت داشته باشند، چگونه است؟

  جمهوری چک زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد. مردم این کشور به زبان چک صحبت می کنند و برای ارتباط برقرار کردن بهتر از ربان بومی این کشور را یاد بگیرید.

 4. روش های دریافت اقامت جمهوری چک چیست؟

  روش های متفاوتی برای دریافت اقامت چک وجود دارد که عبارتست از: تحصیلی، کاری، ازدواج، پناهندگی و سرمایه گذاری.

 5. شرایط دریافت اقامت جمهوری چک از طریق کار چگونه است؟

  برای دریافت اقامت کاری چک باید یک پیشنهاد شغلی از کارفرمای خود در چک را ارائه دهید. همچنین باید اثبات کنید که شغل پیشنهادی به شما را هیچ شهروند بومی آن را انتخاب نکرده است. در ابتدا یک کارت اقامت کوتاه مدت دریافت خواهید کرد.

 6. شرایط دریافت اقامت چک از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟

  برای سرمایه گذاری در جمهوری چک باید حداقل 18 سال سن داشته باشید و سوء سابقه نداشته باشید و دارای سلامت جسمی و روحی مناسب باشید. ثبت شرکت در جمهوری چک یکی از متداول ترین روش های دریافت اقامت این کشور می باشد.

 7. دریافت اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج به چه شکل است؟

  برای دریافت اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج باید با یک شهروند این کشور ازدواج کرده و اسناد ازدواج خود را ارائه دهید.

 8. آیا کشور جمهوری چک از تابعیت از طریق خاک پیروی می کند؟

  خیر، کشور جمهوری چک زمانی از تابعیت خاک پیروی می کند که هردو یا حداقل یکی از والدین شهروند چک باشد.

 9. مزایای اخذ اقامت جمهوری چک چگونه است؟

  کشور جمهوری چک از امنیت بالایی برخوردار است و سطح زندگی با کیفیتی را ارائه می دهد. همچنین این کشور مهاجر پذیر است.

 10. راه های تمدید اقامت چک چیست؟

  در صورتی که اقامت شما از طریق تحصیل باشد، می توانید ادامه تحصیل دهید و یا کار پیدا کنید و اقامت خود را تمدید کنید. همچنین اگر از طریق کار به این کشور رفته باشید می توانید قرارداد کاری خود را تمدید کرده و در این کشور بمانید. علاوه بر آن در صورتیکه سرمایه گذاری کرده باشید اگر بیزنس شما برای این کشور سودآور باشد می توانید اقامت خود را تمدید کنید.

 11. با داشتن پاسپورت جمهوری چک به کدام کشور ها می توانید سفر کنید؟

  با داشتن پاسپورت جمهوری چک که یک کشور اروپایی است می توانید به بسیاری کشور های اروپایی سفر کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *