روش های مختلفی برای مهاجرت به کرواسی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم و شما عزیزان می توانید جهت هرگونه سوال و اطلاع از جزئیات با کارشناسان ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس گرفته و از راهنمایی آنها استفاده نمایید. کارشناسان ما با داشتن تجربه در تمام امور مربوط به اخذ اقامت کرواسی می توانند در تمامی مراحل همراه شما باشند.

مزایای زندگی و داشتن اقامت کرواسی

کرواسی کشوری مدیترانه است که با اسلوونی، مجارستان و صربستان مرزهای مشترک دارد. کرواسی یک کشور اروپای مرکزی است که مرز دریایی طولانی با ایتالیا در دریای ادریاتیک (ADRIATIC SEA) دارد. کرواسی کشور شگفت انگیزی است که هر کسی باید از ان دیدن کند و در نهایت در ان زندگی کند. اگر از اب و هوای محل زندگی خود و هزینه های زندگی در کشورتان احساس خستگی می کنید، کرواسی مقصدی ایده آل برای رفتن به بخش دیگری از جهان است.

کرواسی با آب و هوای دل انگیز، غذاهای خوشمزه، هزینه های پایین زندگی و وسایل رفاهی عالی مقصدی عالی برای زندگی است. کرواسی برای کسانی که می خواهند در کشور اقامت کنند همه چیز فراهم میکند.کرواسی یک کشور زیبا با منابع طبیعی فراوان، اب تمیز، دریای پاک و تقریبا بدون هیچ آلودگی است. این کشور جوان که در سال 1991 استقلال خود از یوگوسلاوی سابق را به دست اورده است به یک مقصد محبوب برای گردشگران تبدیل شده است. به همبن دلیل صنعت گردشگری کرواسی رشد بالایی داشته است و تعداد زیادی از مهاجران برای ایجاد کسب و کار به کرواسی مهاجرت کرده اند.

صنعت گردشگری بیش از %20 درامد ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.کرواسی کشوری با تاریخ غنی است و طول تاریخ در این کشور به دوران باستان میرسد و شهرهای بزرگ قرون وسطی، مستعمرات یونانی و رومی، کلیساها و خیلی موارد دیگردر این کشور وجود دارد.رشد اقتصادی در این کشور آهسته بوده است و زیر ساخت های کشور تا به حال تغییر نکرده است اما دولت نسبت به ایجاد کسب و کار جدید نگاه مطلوبی دارد و قادر به جذب سرمایه های خارجی است. قیمت املاک در کرواسی مقرون به صرفه است و این امر کرواسی را به مقصدی مناسب برای گذراندن دوران بازنشتگی تبدیل کرده است. بسیاری از افراد مشهور جزایر خصوصی در کرواسی را خریداری کرده اند.

سیستم مراقبتهای درمانی کرواسی با استانداردهای اروپایی همخوانی دارد اما ممکن است که بیمارستان های دولتی از امکانات پزشکی استانداردی برخوردار نباشند. به همین دلیل بسیاری از مهاجران ترجیح میدهند از بیمارستان های خصوصی استفاده کنند. هزینه خدمات درمانی در کرواسی مقرون به صرفه است و اکثر بودجه های هزینه های درمانی توسط منابع عمومی و دولتی تامین میشود. اقامت در کرواسی مزایای زیادی دارد.

افراد خارجی برای رفتن به کشور کرواسی ابتدا باید مجوز اقامت موقت دریافت کنند. مجوز تابعیت و اقامت کرواسی به صورت موقت برای اهداف مختلفی مثل تحصیل، سرمایه گذاری، کار صادر می شود. این مجوز اقامت به مدت پنج سال حق زندگی و استفاده از مزایای دیگر این کشور مثل خدمات درمانی را به افراد میدهد بعد از گذشت پنج سال افراد می توانند برای اقامت دائم درخواست دهند افرادی که اقامت دائم کرواسی را دارند از حق کار ازاد، زندگی و تحصیل در کشور کرواسی برخوردار هستند در نهایت افراد میتوانند برای تابعیت کرواسی درخواست دهند که حق کار، تحصیل و زندگی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا را به انها میدهد.

اقامت کرواسی از طریق تحصیل

دوره های مختلف تحصیلی در دانشگاه های کرواسی ارائه می شود و موسسات آموزشی عالی کرواسی در سراسر کشور تبادل گسترده ای با یکدیگر دارند. دانشجویان بین الملل که می خواهند در کرواسی تحصیل کنند باید ویزای ورودی (VISA C) داشته باشند. متقاضیان باید فرم درخواست ویزای C را تکمیل و به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت یا کنسولگری کرواسی در کشورشان ارسال کنند. داوطلبان میتوانند درخواست را از طریق ایمیل ارسال کنند یا به صورت حضوری مدارک را تحویل سفارتخانه دهند. مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کرواسی:

 • مدارک معتبر مسافرتی و عکس رنگی
 • اثبات بیمه درمان مسافرتی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • اسناد و مدارکی مبنی بر اهداف اقامت در کرواسی
 • مدارک محل زندگی
 • اثبات دارایی های کافی در زمان اقامت در کرواسی
 • دانشجویان بین الملل بعد از ورود به کرواسی باید برای مجوز اقامت درخواست دهند.

اقامت کرواسی از طریق تحصیل

دانشجویان بین الملل که می خواهند در کرواسی تحصیل کنند و اقامت انها در کرواسی بیشتر از 90 روز است باید برای مجوز اقامت موقت درخواست دهند. شرایط واجد شرایط بودن برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، شهروندان غیر اتحادیه اروپا که میخواهند کمتر از 90 روز در کرواسی اقامت داشته باشند باید ظرف 48 ساعت بعد از ورود به کرواسی در دفاتر امور خارجه اداره پلیس منطقه آدرس خود را ثبت کنند.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که میخواهند بیش از 90 روز در کرواسی اقامت کنند باید در عرض نود روز بعد از ورود به کشور برای مجوز اقامت موقت برای اهداف تحصیلی درخواست کنند. دانشجویان بین الملل باید فرم درخواست اقامت خود را تکمیل کنند و ان را به سفارت یا کنسولگری کرواسی در کشورشان یا بعد از ورود به کرواسی به ایستگاه های پلیس/اداره مربوطه ارسال کنند. مدت زمان پردازش درخواست سه ماه است. مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت موقت تحصیلی

 • کپی معتبر از پاسپورت برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا
 • یک عکس رنگی 54×34

اثبات محل اقامت: اگردانشجویان در خوابگاه های دانشجویی اقامت دارند میتوانند میتوانند نامه ای از موسسه ای که در آن تحصیل میکنند را ارائه دهند و اگر در آپارتمان های خصوصی زندگی میکنند در عرض 48 ساعت بعد از ورود به کشور کرواسی باید آدرس خود را در دفاتر امور خارجه اداره پلیس ثبت کنند.

اثبات بیمه های درمانی: دانشجویان باید کارت اعتباری معتبر اروپایی(E.H.I.C) داشته باشند. شهروندان کشورهایی که با کرواسی موافقت نامه های در زمینه بهداشت امضا نکرده اند باید به موسسه بیمه بهداشت و درمان کرواسی (H.Z.Z.O) مراجعه کنند تاطبق مقررات بیمه درمانی کرواسی را دریافت کنند.

اثبات مدارک مالی برای حمایت : این مدارک میتواند اظهار نامه بانکی باشد که حداقل 1.000 یورو در ماه در امد دارید یا کمک هزینه های تحصیلی دریافت کرده اید. نامه پذیرش/ نامه تصدیق: این نامه باید از طرف موسسه آموزش عالی صادر شود و باید به زبان کرواسی باشد. مجوز اقامت برای مدت یک سال یا برای کل دوره تحصیل معتبر است.

اقامت کاری کرواسی از طریق تخصص

اگر قصد دارید به منظور کار کردن به کشور کرواسی مهاجرت کنید اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید شما به مجوز کاار نیاز خواهید داشت یا خیر. خیلی از ملیت ها و مشاغل برای کار کردن در این کشور نیازی به مجوز کار نخواهند داشت. ایران یکی از کشورهاییست که مردم آن برای کار در کرواسی به مجوز نیاز دارند. مجوز کار مجوز منحصر به قردی است که به افراد بیگانه اجازه اقامت و کار کردن در کشور کرواسی را می دهد.

برای دریافت مجوز اقامت و کار در خاک کشور کرواسی باید به نزدیک ترین نماینده ی دیپلماتیک کرواسی در کشور خود مراجعه نمایید. اگر پس از مدتی لازم داشتید مجوز خود را تمیدید نمایید می توانید این کار را با مراجعه به دفتر پلیس در کشور کرواسی مراجعه کنید. کرواسی عضو شبکه ی کارت آبی ( Blue Card) اتحادیه اروپا است. اگر بتوانید بلو کارت این کشور را دریافت کنید برای دو سال اعتبار خواهد داشت. این در صورتی است که مجوز اقامت و کار معمولی در کشور کرواسی 12 ماه بیشتر معتبر نخواهد بود.

بلو کارت در صورتی به شما داده می شود که در زمینه کاری ای تخصص داشته باشید ( مدرک کارشناسی رشته مرتبط داشته باشید و یا 5 سال سابقه کار حرفه ای داشته باشید. ) و پیشنهاد کاری و یا قرارداد معتبری داشته باشید. درخواست مجوز میتوانید توسط خود شما و یا کارفرمای شما ارسال شود. در طی روند درخواستتان هر کدام از مدارک شما باید به زبان کشور کرواسی ترجمه شود.

برخی از مشاغل در کشور کرواسی وجود دارند که در صورتی که شخص متقاضی در زمینه این رشته ها تمایل به فعالیت داشته باشد میتواند بدون نیاز به مجوز کار و تنها با استفاده از “گواهی ثبت کار” (Work Registration Certificate) در این کشور مشغول به کار شوید. لیست این مشاغل در وب سایت دولت کرواسی موجود است. برای دریافت مجوز کار به این مدارک نیاز خواهید داشت: کپی پاسپورت، عکس ، تمکن مالی ، بیمه سلامت، قرارداد کاری، مهارت و سواد آکادمیک،گواهی ثبت شرکت.

اقامت کرواسی از طریق سرمایه گذاری

کروواسی کشوری است که در مرکز جنوب شرقی اروپا واقع شده و چشم انداز های بسیار زیبایی را داراست و اتباع مقیم کشور های ایالات متحده ی آمریکا و کاناده برای سفر به این کشور نیاز به ویزا ندارند و می توانند در طی 6 ماه به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند؛ اما اتباع سایر کشور ها برای اقامت در این کشور نیاز به مجوز اقامت موقت دارند.

برای گرفتن اقامت موقت در این کشور متقاضیان باید اسنادی مبنی بر اثبات هدف اقامت خود در این کشور ارائه دهند که افراد متقاضی می توانند از طریق روش هایی مثل: سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری از طریق تاسیس یا خرید شرکت، خانواده و ازدواج، اشتغال، تحصیل و خرید املاک در این کشور اقامت داشته باشند و مجوز اقامت موقت خود را دریافت کنند، مجوز اقامت موقت در کشور کروواسی برای 1 سال صادر می شود و بعد از اتمام اعتبار آن می تواند به مدت 5 سال تمدید شده و پس از این مدت فرد می تواند برای گرفتن اقامت دائم خود در کروواسی درخواست دهد.

اقامت کرواسی از طریق سرمایه گذاری

لازم به ذکر است که متقاضیان با داشتن اقامت موقت در کشور کروواسی، مجاز به کار در این کشور نمی باشند و برای انجام فعالیت های تجاری در این کشور باید علاوه بر مجوز اقامت موقت، مجوز کار نیز داشته باشند. برای افرادی که قصد تاسیس شرکت و سرمایه گذاری در کروواسی را دارند، حداقل مبلغ سرمایه گذاری باید 26500 یورو باشد(30318 دلار آمریکا) و حداقل 3 فرد مقیم کشور کروواسی را باید در شرکت مورد نظر استخدام کنند.

همچنین اگر فرد مالک شرکت نباشد اما مدیر آن باشد، حداقل مبلغ سرمایه گذاری شده باید 13300 یورو باشد(15216 دلار آمریکا) و حداقل 3 فرد کرووات را در شرکت استخدام کند. لازم به ذکر است که 20 درصد از درآمد فرد از شرکت و فعالیت های تجاری او در این کشور به عنوان مالیات باید به دولت کروواسی پرداخت شود. اسناد و مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت موقت در کروواسی:

 • اسناد مسافرتی معتبر( گذر نامه، کارت شناسایی و ..)
 • مدارک تمکن مالی در طول اقامت فرد در کروواسی
 • بیمه ی درمانی
 • دانش پایه ی زبان کروواسی( برای گرفتن اقامت دائم بعد از 5 سال)
 • مدارک تحصیلی
 • اسناد مربوط به مالکیت حداقل 51 درصد از سهام شرکت تاسیس شده
 • اسنادی که شخصیت فرد را تایید کنند مبنی بر این که وی تهدیدی برای امنیت ملی و سلامت این کشور نخواهد بود

اقامت کرواسی از طریق ازدواج

به عنوان همسر یک شهروند کرواسی، تا زمانی که شرایط لازم را داشته باشید ،حق اقامت در این کشور را دارید. اخذ اقامت کرواسی از طریق ازدواج با توجه به نوع ملیت شما متفاوت می باشد. اگر در خارج از کرواسی ازدواج کرده باشید و قصد زندگی و اقامت در این کشور را داشته باشید ،باید ازدواج خود را در اداره ثبت ازدواج کرواسی “M.a.t.i.c.a v.j.e.n.č.a.n.i.h” ثبت نمایید. برای این کار شما و همسرتان باید به نزدیکترین اداره ثبت نام در محل خود مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز:

 • کپی برابر اصل و ترجمه معتبر سند ازدواج
 • کپی پاسپورت (برای همسر غیر کرواسی)
 • اثبات شهروندی (برای همسر شهروند کرواسی)

نکته : باید پیش از ثبت ازدواج، آدرس محل زندگی خود در کرواسی را به ثبت رسانده باشید. نحوه درخواست برای اقامت موقت به عنوان همسر یک فرد کرواسی، آماده کردن مدارک مورد نیاز :

 • شماره شناسایی O.I.B
 • بیمه درمانی با H.Z.Z.O
 • سند ازدواج ( همراه با ترجمه معتبر آن)
 • پاسپورت زن و شوهر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • یک قطعه عکس 3.5 * 4.5
 • توجه داشته باشید که ارائه مدارک فوق برای تمام متقاضیان صرف نظر از ملیت آنها الزامی است.

درخواست اقامت موقت، پس از آماده کردن مدارک فوق باید به اداره MUP در شهری که در آن زندگی می کنید، مراجعه نمایید.
پس از تایید مدارک لازم، باید شماره تماس خود را در آنجا ثبت کنید تا از تایید درخواست خود باخبر شوید. مدت زمان جواب اقامت موقت چند هفته تا چند ماه طول می کشد. پس از تایید درخواست اقامت موقت باید مجددا به اداره MUP مراجعه کنید . در این زمان باید تمام اقدامات پایانی از جمله اثر انگشت، امضا و پرداخت هزینه درخواست را انجام دهید.

پس از طی تمام مراحل، برای شما کارت اقامت صادر می شود که سه هفته بعد به دست شما می رسد. مدت زمان اعتبار مجوز اقامت متفاوت است. برای بعضی از افراد این مجوز برای 5 سال و برای بعضی دیگر به مدت یک سال صادر می شود. برای تمدید مجوز اقامت موقت کافی است دو ماه پیش از اتمام اعتبار آن، با ارائه بیمه درمانی و اثبات وجوه کافی مالی به اداره پلیس مراجعه کنید.

نحوه درخواست برای اقامت دائم کرواسی، پس از 5 سال اقامت در کرواسی ، می توانید برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید. ممکن است در زمان پروسه درخواست، چندین مرتبه به اداره پلیس برای مصاحبه احضار شوید. آنها در طول مصاحبه مدارک شما را بازبینی می کنند و سوالاتی از شما می پرسند. زمانی که با درخواست شما موافقت شد، باید برای پرداخت هزینه آن اقدام کنید.

پس از پرداخت هزینه و انجام سایر مسائل مربوطه(اثر انگشت و امضا و غیره) به شما کارت سفید که به عنوان کارت شناسایی موقت عمل می کند ، داده می شود. طی سه هفته برای شما کارت شناسایی جدید صادر خواهد شد. شرایط مهاجرت به کرواسی را از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید، مشاورین ما اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[carousel_posts_sc type=”cbp_type02″ posts_per_line=”3″ category=”immigration”]