اقامت بلژیک

بیاد داشته باشید که علاوه بر در نظر داشتن شرایط اخذ اقامت بلژیک و یا شهروندی و بر اساس روابط خانوادگی در بلژیک، اکثر افراد نگرانی هایی در خصوص اخذ اقامت و برقراری یک روابط تجاری با کشور را در سر خواهند داشت. کشور بلژیک به عنوان برترین گزینه از جهت قرار گرفتن در یک مسیر آسان و به دست آوردن تابعیت و اقامت بلژیک بلژیکی پس از پنج سال اقامت نیز خواهد بود.

مزایای زندگی و داشتن اقامت بلژیک

 • بازار کار سودآور 

  اگر شما یک فرد حرفه ای واجد شرایط هستید، احتمالا شما یک کار عالی که متناسب با حرفه انتخابی تان است، به دست می آورید. به علاوه، بسیاری از شرکت های بین المللی در این شهر قرار دارند. بنابراین، پیدا کردن یک کار مشکل نیست، چرا که بسیاری از شرکت ها بهترین کار را برای شما پیشنهاد می دهند.

 • رفت و آمد آسان اگرچه قطارها ممکن است پر باشند، فاصله ها به نسبت کوتاه تر شده اند. همچنین بلیط ها ارزان تر از سایر نقاط جهان هستند. حتی اگر شما ماشین نداشته باشید، رفت و آمد برای شما دردسر نخواهد بود.
 • مسکن نسبتا مقرون به صرفه است بر خلاف لندن یا آمستردام، قیمت مسکن در بلژیک معمولا بسیار پایین تر است. هیچ کمبودی برای خرید خانه های ارزان و همچنین اجاره وجود ندارد. به ویژه زمانی که به فکر زندگی در یک شهر نیستید.
 • ارتباطات عالی حمل و نقل کار و زندگی در بلژیک به این معنی است که شما هرگز از هیچ پایتخت در اروپا دور نیستید. ساحل دریای شمال بلژیک به انگلیس تنها چند ساعت با قایق یا قطار فاصله دارد. 3 ساعت رانندگی شما را به پاریس می رساند و ظرف 4 ساعت پرواز به آتن می رسید.
 • زبان؟ مشکلی نیست!افراد زیادی از کشورهای دیگر هستند که نمی توانند انگلیسی صحبت کنند. به همین دلیل است که بازدید کنندگان و حتی تازه واردان برای برقراری ارتباط با آنها و اجتماعی شدن دچار مشکل می شوند. با این حال، شما هرگز برای ارتباط با ساکنان بلژیک دچار مشکل نمی شوید، زیرا آنها به زبان انگلیسی نسبتا خوب صحبت می کنند. همچنین زبان کار در بسیاری از شرکت های بزرگ، انگلیسی است. این کشور دارای جمعیت مهاجر بسیاری است و شما در بسیاری از موارد می توانید با زبان انگلیسی امور خود را حل و فصل کنید.
 • نوشیدنی ها و غذاهای عالی اگر دوست دارید غذاهای خوشمزه و نوشیدنی ها را کشف کنید، بلژیک ذائقه شما را بیشتر تحریک خواهد کرد! حتی فرانسوی ها با غذاهای مشهور جهانی بلژیک شگفت زده شده اند.
 • فرهنگ کار راحت تر فرهنگ کار بلژیک از انگلستان راحت تر است. همه کارمندان دارای مزایای اجتماعی و حمایت قانونی هستند. گذشته از آن، تعطیلات عمومی زیاد است.

پس چرا بلژیک نه؟ نه تنها مردم از مکان های منحصر به فرد و زیبایی که می بینند شگفت زده می شوند، بلکه حمل و نقل، زبان، غذا و نوشیدنی ها، همه بسیار عالی هستند.

اقامت بلژیک

اقامت بلژیک از طریق تحصیل

ملیت های غیر اروپایی که مایل به تحصیل در بلژیک برای مدت بیش از 90 روز هستند، به طور معمول قبل از ورود نیاز به دریافت ویزای D از سفارت بلژیک مجاز در کشور محل اقامت خود دارند. در اصل شما زمانی مجاز به دریافت یک ویزای دانشجویی بلژیکی هستید، که در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه عالی آموزش عالی در بلژیک ثبت نامتان تکمیل شده باشد.
برای واجد شرایط بودن ویزای دانشجویی بلژیکی، دانشجویان باید دارای شرایط زیر باشند:

 • تحصیلات باید در طول اقامت در بلژیک شغل اصلی دانشجو باشد؛
 • دانشجو باید در طول اقامت خود در بلژیک منابع مالی کافی برای حمایت از خود داشته باشد؛
 • دانشجو باید تحت پوشش بیمه درمانی باشد؛
 • نباید امنیت عمومی کشور را تهدید کند (به طور مثال هیچ پرونده کیفری در حال بررسی نداشته نباشد)؛

مهم است توجه داشته باشید، که شما فقط می توانید با ثبت نام در برنامه های تحصیلی مشخص شده، ویزای تحصیلی را تقاضا کنید. باید یک دوره کامل تحصیلی (لیسانس، ارشد، و غیره) یا دوره آماده سازی برای ادامه در تحصیلات تکمیلی باشد (مثلا دوره های زبان). به عنوان یک قانون، تحصیلات شما باید تمام وقت و هدف اصلی برای اقامت شما در بلژیک باشد؛
مهم است که شما و خانواده در هشت روز از زمان ورود خود به شهرداری شهر محل اقامت اتان در بلژیک ثبت نام کنید. اطمینان حاصل کنید که همه گذرنامه ها هنگام ورود به بلژیک (در فرودگاه یا سایر مرزی ورودی) توسط مقامات مهاجرت مهر شوند. مقامات محلی سند هویت ثبت نام شما را پردازش می کنند که به شما اجازه ورود و ترک کشور را به عنوان یک مقیم موقت قانونی در بلژیک می دهد.
صرف نظر از وضعیت مالی ، این دانشجویان مجاز به کار بیش از 20 ساعت خارج از محیط دانشگاه نیستند.

اقامت کاری بلژیک از طریق تخصص

برای زندگی و کار قانونی در بلژیک برخی از ملیت ها نیاز به مجوز کار بلژیکی دارند و بسته به طول مدت اقامت در بلژیک، مجوز اقامت بلژیک نیز ممکن است مورد نیاز باشد. سه نوع مختلف مجوز کار بلژیکی وجود وارد و همچنین معافیت هایی بسته به شرایط استخدام شما و نوع کارتان در بلژیک وجود دارند.

ویزای کار بلژیک ارتباط نزدیکی به وضعیت اقامت شما در بلژیک دارد این بدان معنی است که در بسیاری از موارد یک شغل احتیاج به تنظیم شدن دارد قبل از اینکه شما بتوانید برای هر نوع مجوز زندگی و کار در بلژیک درخواست دهید . بنابراین توصیه می شود ابتدا یک شغل در بلژیک پیدا کنید و یا کسب و کاری راه بیندازید و یا به عنوان کارگر خویش فرمای شغل آزاد در بلژیک مشغول شوید سپس برای درخواست مجوز اقامت یا کار در بلژیک اقدام کرده و یا بررسی کنید که آیا شما واجد شرایط برای یکی دیگر از انواع مجوز های بلژیکی هستید یا خیر.

در اصل مجوز کار بلژیکی برای هر ملیتی غیر از اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا و غیر سوئیس که برای کار به بلژیک می آیند مورد نیاز است. موارد استثنا، نیز وجود دارد که به ماهیت فعالیت و یا وضعیت اقامت خارجی ها بستگی دارد . به عنوان مثال محققان علمی و یا کسانی که دارای مجوز اقامت دائم هستند اجازه اقامت نامحدود در بلژیک دارند و به
درخواست اجازه کار بلژیکی نیازی ندارند.

 • ثبت نام برای ویزای کار در بلژیک
 • برای راه اندازی صنعت خود
 • دنبال شغل گشتن
 • کمک گرفتن برای یافتن شغل
 • ثبت نام برای شغل
 • ایجاد رزومه
 • و دادن مصاحبه کاری نیازی نداشته و معاف هستند.

اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

بلژیک نه تنها یک مرکز مالی قوی هست بلکه زادگاه کمیسیون اتحادیه اروپا نیز می باشد. بلژیک یک سرمایه گذار اروپایی معمولی با حوزه  قضایی دوستانه با رقابت زیاد اما با سیستم مالیاتی تقریبا کم است. بلژیک هیچ تابعیت اقتصادی یا برنامه ی پاسپورت کاری نداشته است اما اقامت بوسیله طرح سرمایه گذاری سرمایه گذاران و کار آفرینان را برای مدت طولانی به خود جذب کرده است. تنها اجازه اقامت بلژیکی دارای مزایا می باشد.

زیرا یکی از مهم ترین مراکز کسب و کار اروپا است. هیچ محدودیتی برای حداقل اقامت در یک سال ندارد در همین حال در کشورهای دیگر(به جز مجارستان) برنامه های اقامت برای مقیم های جدید باید حداقل 183 روز در سال را در کشور جدید بمانند بلژیک دارای محیط کاری 100% دوستانه با جامعه ای چند فرهنگی است که زبان انگلیسی در ان به طور گسترده ای صحبت می شود .
بوسیله ثبت نام برای مجوز اقامت دایم بلژیک باید مزایای تابعیت بلژیک را نیز در نظر بگیریم.

بیشتر دفاتر مشاور مهاجرتی دوره  3 ساله ی اخذ پاسپورت بلژیکی را پیشنهاد می کنند . اما گزینه های دیگری وجود دارد مثل دوره 5 ساله که قابل اطمینان تر است. برنامه  اقامت سرمایه گذاری بلژیک مخصوصا برای سرمایه گذاران خارجی با زمینه ی کسب کار یا با قصد و هدف صاحب کسب و کار شدن پایه گذاری شده است .

برنامه های مورد نیاز عبارتست از:

 • درخواست کننده باید 350 تا 500 هزار یورو برای کسب و کار جدید در بلژیک سرمایه گذاری کند یا
 • درخواست کننده باید 350 تا 500 هزار یورو برای کسب و کار موجود در بلژیک سرمایه گذاری کند.
 • کسب و کار موجود یا جدید باید نیروی کار بلژیکی استخدام کند.

در خواست کننده باید با ارایه اسناد ثابت کند که دارای پرونده بدون سابقه  کیفری بوده و رزومه کاری و اثبات منبع کافی برای استفاده از سرمایه را ارایه دهد.
به خصوص اگر هدف آنها درخواست برای تابعیت کامل بلژیک بوده از متقاضی خواسته می شود تا زبان فرانسوی یاد بگیرد.

پرداخت مالیات در بلژیک

اقامت بلژیک از طریق ازدواج

یک فرد خارجی که با یک بلژیکی ازدواج می کند اتوماتیک و از تابعیت بلژیکی نمی گیرد مگر آنکه برای دریافت تابعیت بلژیکی با همسر بلژیکی خود در طی مدت درخواست برای تابعیت زندگی کند. بسته به حقوق اقامتی شما در کشور شما همچنین باید طی مدت مشخصی با یکدیگر زندگی کنند؛

یک فرد زمانی می تواند در بلژیک ازدواج کند که:

 • یکی از همسران آینده در زمان تشریفات ازدواج بلژیکی باشد.
 • یکی از همسران آینده در زمان تشریفات ازدواج ساکن بلژیک باشد.
 • یکی از همسران آینده در زمان تشریفات ازدواج برای مدت بیشتر از 3 ماه در بلژیک ساکن بوده باشد.
 • برای هر همسر آینده شرایط اساسی برای ازدواج تحت قوانین کشوری تعیین میشود که زن یا مرد در زمان عقد ازدواج شهروند آن کشور محسوب می شوند.

اگر فرد بلژیکی بوده و می خواهد در خارج از بلژیک ازدواج کند شرایط اساسی مربوط به آن شخص به وسیله قوانین بلژیکی به فرد ابلاغ می شود.
اساسا این بدان معنی است که فرد باید حداقل 18 سال داشته باشد و در حال حاضر متاهل نباشد و موافق ازدواج باشد. قوانین حاکم بر کشوری که همسر آینده شخص تابعیت آنجا را دارد درباره ی شرایط اساسی برای ازدواج شخص با وی تعیین کننده است.
مراحل قانونی و رسمی برای تشریفات ازدواج بوسیله ی قوانین حاکم بر کشوری که ازدواج در ان صورت میگیرد تعیین می شود
ازدواج شما فقط در بلژیک معتبر است اگر شرایط اساسی و مراحل رسمی را داشته باشید.

آیا ازدواج من در بلژیک معتبر است؟

ممکن است یک گواهی ازدواج خارجی در بلژیک به رسمیت شناخته شود در صورتی که شرایط اساسی برای متقاضی در کشوری که همسران تابع آن هستند و مراحل رسمی که ازدواج در آن صورت گرفته است دارای اسناد زیر بوده باشد:

 • یک عکس جدید به سایز پاسپورت
 • یک عکس پاسپورتی که که بیشتر از 6 ماه از آن نگذشته باشد مورد نیاز است.
 • اصل پاسپورت به همراه مجوز اقامت UAE
 • تاریخچه ای از روابط ها یا ازدواج ها و اثبات شخصیت ثابت و دایمی برای رابطه
 • گواهی بیمه مسافرتی
 • گواهی پزشکی
 • کپی کارت شناسایی یا مجوز اقامت شخصی که در بلژیک به او ملحق می شوید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور با وکلای حقوقی موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در دو دفتر شیراز و تهران گفت و گو کنید و آگاهی لازم را بدست بیاورید.

سوالات متداول در زمینه اقامت بلژیک

 1. شرایط درخواست مجوز اقامت در بلژیک چیست؟

  برای درخواست مجوز اقامت در بلژیک، به یک گذرنامه یا یک سند مسافرتی نیاز دارید که حداقل 12 ماه دیگر معتبر باشد، و حداقل دارای دو صفحه خالی برای ویزا باشد. پاسپورت شما باید حداقل تا روزی که بتوانیم ویزای شما را صادر کنیم معتبر باشد.

 2. مزایای دریافت اقامت بلژیک چیست؟

  دلایلی که مهاجران کشور بلژیک را برای اقامت انتخاب می کنند عبارتند از: بازار کار مناسب، هزینه های پایین محل اقامت، حمل و نقل آسان، فرهنگ غنی و کیفیت زندگی مناسب است.

 3. دریافت اقامت بلژیک از طریق تحصیل چگونه است؟

  متقاضیانی که قصد شرکت در دوره های تحصیلی بیش از 90 روز در بلژیک را دارند، باید برای دریافت اقامت این کشور اقدام نمایند. به این متقاضیان مجوز اقامت تحصیلی ارائه می گردد که تا زمان اتمام دوره تحصیلیشان معتبر خواهد بود.

 4. دریافت اقامت بلژیک از طریق کار به چه شکل است؟

  در صورت پیدا کردن کار در بلژیک می توانید مجوز اقامت بلژیک را دریافت نمایید. اعتبار مجوز اقامت شما بسته به قرار داد کاری شما و شرایط شما دارد.

 5. دریافت اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری به چه صورت است؟

  اقامت سرمایه گذاری بلژیک بر پایه سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار برنامه ریزی شده است. با ایجاد سرمایه گذاری در بلژیک بسته به نوع سرمایه گذاریتان می توانید اقامت 3-5 ساله دریافت کنید.

 6. دریافت اقامت بلژیک از طریق ازدواج چگونه است؟

  متقاضیانی که با یک شهروند بلژیکی ازدواج کرده اند، می توانند سند ازدواج خود را ارائه دهند و مجوز اقامت بلژیک را دریافت نمایند.

 7. با پاسپورت بلژیک به کدام کشور ها می توان سفر کرد؟

  بلژیک عضو اتحادیه اروپا و شینگن است. با پاسپورت کشور بلژیک می توانید به کشور های طرف قرار داد پیمان شینگن بدون محدودیت مسافرت کنید.

 8. آیا برای ورود به بلژیک باید مجوز ورود دریافت کرد؟

  دریافت ویزای ورود بسته به کشور مبداء شما دارد. شهروندان اتحادیه اروپا برای ورود به بلژِک نیاز به مجوز ورود ندارند؛ اما اگر بخواهند بیش از 90 روز در بلژیک بمانند باید مجوز اقامت دریافت نمایند. شهروندان سایر کشور های غیر اتحادیه اروپا برای ورود به کشور بلژیک نیاز به مجوز ورود دارند.

 9. چگونه می توانم اقامت بلژیک را دریافت نمایم؟

  از روش های متفاوتی از جمله تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و پناهندگی می توانید اقامت بلژیک را دریافت نمایید.

 10. بازار کار بلژیک برای متقاضیانی که قصد اقامت در این کشور را دارند به چه صورت است؟

  بازار کار بلژیک برای متقاضیانی که اقامت این کشور را دارند، مناسب می باشد و دارای بزرگ ترین شرکت های بین المللی در بلژیک است.

 11. آیا می توانم با پاسپورت بلژیک در آلمان تحصیل کنم؟

  در صورتی که شما تابعیت بلژیک را داشته باشید به عنوان شهروند اروپا شناخته می شوید که اگر قصد شرکت در دوره تحصیلی بیش از 90 روز در آلمان را داشته باشید باید مجوز اقامت را دریافت نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.