همانگونه که مطلع هستید کشور بلاروس از قوانین مشخصی در جذب و پذیرش مهاجران از نقاط مختلف دنیا پیروی می کند و تمام کسانی که قصد مهاجرت و اقامت بلاروس را دارند باید از تمام آنها به خوبی مطلع باشند. مهاجرت به تمامی کشور ها نیاز به مشاوره و راهنمایی افراد آگاه در تمامی جوانب دارد. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) با داشتن کارشناسان زبده و ماهر می تواند بهترین راهنمای شما در مسیر مهاجرت و اخذ ویزا باشد.

مزایای زندگی و داشتن اقامت بلاروس

هزینه زندگی در بلاروس در مقایسه با کشورهای توسعه یافته بسیار کمتر است. هزینه اجاره، خدمات منزل، حمل و نقل، بنزین و … بسیار مقرون به صرفه می باشد. خدمات پزشکی و دندانپزشکی برای شهروندان و مقیمان این سرزمین رایگان است. یقینا متوسط درآمد در این کشور نسبت به کشورهای توسعه یافته پایین است (500 دلار در ماه به طور رسمی و 250 _ 300 دلار به طور غیر رسمی) اما اگر با پس اندازی از خارج از کشور به بلاروس مهاجرت کنید ، بدون شک زندگی بهتری در این کشور خواهید داشت.

بلاروس شاید برای اکثر مهاجران بهترین کشور نباشد _ به دلیل عدم وجود پروازها با نرخ پایین ، اما همواره انتخاب خوبی به دلیل موقعیت جغرافیایی خود می باشد. سیستم حمل و نقل در این کشور خوب ، مدرن و در حال پیشرفت است. همچنین ترافیک کمتری در خیابان ها در مقایسه با کشورهای توسعه یافته وجود دارد. هزینه حمل و نقل در داخل کشور بسیار ارزان می باشد ، زیرا نرخ ها برخلاف کشورهای توسعه یافته کاملا دولتی می باشند. برای مثال هزینه یک مسیر دو ساعته با قطار در انگلیس 50 دلار است ، در حالی که هزینه این مسافت در بلاروس تنها 3 دلار می باشد.

98 % مراکز درمانی بلاروس مانند کشورهای بریتانیا ، امریکا، آلمان و استرالیا در شاخص پیشرفت اجتماعی (Social Progress Index) قرار دارند. به علاوه مراکز درمانی در این کشور بهتر سازمان دهی شده اند. شما می توانید از خدمات درمانی رایگان و یا غیر رایگان برخوردار شوید. برای استفاده از خدمات درمانی رایگان نیاز به انتظار طولانی مدت نیست، همچنین هزینه خدمات پزشکی غیر رایگان بسیار پایین است. در بلاروس به افراد 60 سال به بالا 250 یورو بیمه درمانی تعلق می گیرد.

اقامت بلاروس از طریق تحصیل

بلاروس کشوری است در غرب اروپا که در غرب آن کشور لهستان، در شمال غربی آن لیتوانی، در شمال آن لتونی و در جنوب آن کشور اوکراین قرار دارد، پایتخت این کشور مینسک می باشد که بزرگترین مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور بلاروس است. تحصیل در بلاروس با توجه به استاندارد کیفیت سیستم آموزشی این کشورگزینه ی خوبی می باشد.

اقامت بلاروس از طریق تحصیل

این کشور دانشگاه ها و دوره های آموزشی زیادی را دراختیار دانشجویان بین المللی قرار داده و سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته های مختلف به این کشور سفر می کنند. تحصیلات عالی در بلاروس شامل دوره های مقدماتی، کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می شوند. اسناد و مدارک لازم برای تحصیل دانش آموزان در بلاروس و اخذ اقامت در این کشور:

 • گذرنامه
 • فرم درخواست
 • ویزای تحصیلی بلاروس
 • گواهی سلامت فرد که توسط سازمان رسمی خدمات بهداشتی کشور فرد متقاضی صادر شده باشد
 • بیمه ی درمانی
 • کپی گواهی تولد فرد
 • 10 قطعه عکس پاسپورتی (6.4)
 • گواهی مهارت در زبان روسی
 • گواهی تست ایدز که توسط سازمان رسمی خدمات بهداشت عمومی کشور متقاضی ارائه شده باشد
 • چک پرداختی هزینه ها

تمامی اسناد باید به زبان روسی یا انگلیسی ترجمه شوند متقاضیان تحصیل در بلاروس دعوت نامه ای از موسسه یا دانشگاه مورد نظردریافت می کنند که باید آن را به سفارت بلاروس برای دریافت ویزا ارائه دهند. امروزه به خاطر رشد اقتصادی و فرهنگی در بلاروس، گردشگران زیادی به این کشور وارد می شوند و افراد زیادی برای گرفتن اقامت این کشور اقدام می کنند؛ علاوه بر این طبق آمار های گرفته شده بلاروس در طی سه سال گذشته به خاطر حجم زیاد گردشگرانی که به این کشور می آیند، عضو گروه کشور های مستقل مشترک المنافع شده است.

افرادی که قصد اخذ تابعیت و اقامت در بلاروس را برای مدت زمان بیش تر از 90 روز دارند، باید برای دریافت اقامت موقت در این کشور اقدام کنند که این اقامت به مدت 1 سال اعتبار داشته و پس از اتمام اعتبار آن فرد باید کشور را ترک کرده یا برای تمدید اقامت موقت خود در این کشور درخواست دهد. دانش آموزانی که برای تحصیل به بلاروس مهاجرت می کنند باید دارای مجوز اقامت موقت این کشور باشند که اعتبار آن 1 سال می باشد( اگر زمان تحصیل بیش تر باشد این مجوز هر سال باید تمدید شود)

اقامت کاری بلاروس از طریق تخصص

به طور کلی ، خارجیان برای کار و استخدام در بلاروس به مجوز کار نیاز دارند. با این حال استثنائاتی نیز وجود دارد و افراد زیر از دریافت مجوز کار معاف هستند :

 • شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اوراسیا (فدراسیون روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان)
 • رئیس دفتر نمایندگی سازمان های خارجی در بلاروس
 • خارجیان با مجوز اقامت کشور بلاروس

کارفرمای بلاروسی در صورتی که قصد استخدام بیش از 10 شهروند خارجی را داشته باشد ، موظف است که مجوز جذب نیروی کار خارجی را دریافت کند. به استثنای موارد زیر :

 • شهروندان خارجی بسیار ماهر ، با سابقه کار بیش از 5 سال و با حداقل حقوق 1750 یورو
 • شهروندان خارجی که به عنوان رئیس سازمان های بازرگانی در ایجاد آن سهیم بودند.( مالک، بنیانگذار، سهامدار)

مجوز کار با درخواست کارفرمای بلاروسی به نام شهروند خارجی صادر می شود. کارفرما برای دریافت مجوز کار ، باید درخواست خود را همراه با مدارک لازم به اداره مهاجرت و شهروندی ارسال کند. در درخواست مجوز ، کارفرما باید دلایل خود را برای استخدام یک نیروی خارجی توضیح دهد، زیرا با توجه به قانون بلاروس، اولویت با استخدام شهروندان بلاروسی است. به طور کلی، بررسی درخواست از روز ارسال فرم درخواست 15 روز طول می کشد و در موارد زیر این مدت زمان به 7 روز می رسد:

 • سرمایه گذاری ها و یا سازمان های ایجاد شده در بلاروس توسط سرمایه گذاران و یا با مشارکت آنها طبق روش های تعیین شده ، پس از توافق سرمایه گذاری در اجرای پروژه سرمایه گذاری
 • سازمان های موجود در های_تک پارک بلاروس (Hi-Tech Park Belarus) و اعضای انجمن علمی و فناوری “Infopark”
 • مدت اعتبار مجوز کار بلاروس، دو سال : برای کارکنان بسیار ماهر و متخصص
 • یک سال : برای سایر کارکنان

مجوز کار قابل تمدید است . پس از اتمام اعتبار مجوز ، کارفرما باید نسبت به دریافت مجوز جدید اقدام کند. در صورتی که یک کارمند خارجی برای چند کارفرما در بلاروس کار کند، موظف برای هر کار، مجوز جداگانه دریافت کند. پس از دریافت مجوز کار ، باید قراردادی بین کارفرما و کارمند امضا شود که باید به نکات زیر توجه داشته باشند :

 • اعتبار قرارداد کار نباید بیشتر از اعتبار مجوز کار باشد.
 • در قرارداد کار باید تمام قوانین مهاجرتی لحاظ شده باشد. ( از جمله شرایط مهاجرت کارکنان خارجی به بلاروس ، شرایط مربوط به تغذیه، مسکن ، خدمات درمانی کارکنان مهاجر )
 • قرارداد کار باید به زبان روسی و یا بلاروسی تنظیم شود و یا به زبانی که برای کارمند خارجی قابل فهم باشد.
 • قرارداد کار باید در اداره مهاجرت و شهروندی ظرف یک ماه پس از تنظیم آن ، ثبت شود.
 • اصلاحیه ها و یا سایر شرایط اضافه قرارداد باید ظرف یک ماه پس از تنظیم قرارداد در بخش مهاجرت ثبت شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز اقامت موقت بلاروس از طریق کار:

 • تکمیل فرم درخواست (TRP)
 • پاسپورت و ترجمه تایید شده آن
 • ثبت نام در محل اقامت
 • قرار داد کار، گواهی کار
 • اجاره نامه _ در صورتی که آپارتمانی در بلاروس اجاره کرده باشید.
 • تاییدیه پرداخت مالیات دولت . ( هزینه این مالیات 10 یورو )

مدت زمان صدور مجوز اقامت موقت 15 روز است. این مجوز برای یک سال صادر می شود و در صورتی که قرارداد کاری شما اعتبار دارد، می توانید آن را تمدید کنید. در صورتی که بیش از 7 سال با مجوز اقامت موقت در این کشور اقامت داشته باشید، می توانید برای مجوز اقامت دائم درخواست دهید.

اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری

در ابتدا یک نگاه کلی به شرایط سرمایه گذاری در بلاروس، شرایط کاری و سازمان های حمایتی بلاروس و غیره می اندازیم. بلاروس کشوری است که شرایط کسب و کار مناسب را فراهم کرده است و دربهای سرمایه گذاری را به روی سرمایه گذاران خارجی باز کرده است. مجلس شورای سرمایه گذاری های خارجی (FOREIGN INVESTMENT ADVISORY COUNCIL) تحت نظارت وزارت جمهوری بلاروس( COUNCIL OF MINISTER OF THE REPUBLIC OF BLARUS)فعالیت میکند . از اختیارات این شورا:

 • طرح های پیشنهادی برای بهبود مقررات سرمایه گذاری را ترویج میدهد
 • مشارکت در بررسی قوانین و فعالیت های قانونی و تنظیم روابط، ایجاد ارتباط بین فعالیت های سازمان های تجاری با سرمایه گذار های خارجی
 • حق اظهار پیشنهاد در امور دولت مبنی بر لغو یا اصلاح قوانین و فعالیت های قانونی سرمایه گذاری و محدود کردن حقوق سرمایه گذاران

تمام بخش های اقتصادی بلاروس به جز بخش سلاح، مواد مخدر و مواو سمی برای سرمایه گذارهای خارجی باز هستند. سرمایه گذاران میتوانند در شرکت های بلاروس با هر مقدار سرمایه و هر نوع حقوقی و در هر شاخه ای سرمایه گذاری کنند. بخش های صنعت ، داروسازی، صنعت بیوتکنولوژی، صنایع پتروشیمی، صنعت ماشین آلات و تولید تجهیزات کشاورزی، صنایع غذایی، گردشگری، فناوری اطلاعات، فناوری نانو و نانو مواد، تولید مصالح ساختمانی، عمران، زیر ساختهای حمل و نقل از اولویت های سرمایه گذاران در بلاروس هستند.

اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری

آیا آژانس هایی هستند که در بلاروس به سرمایه گذاران کمک کنند؟ بله، آژانس های سرمایه گذاری خصوصی توسط دولت برای کمک به جذب سرمایه گذاران خارجی در بلاروس تاسیس شده است. سرمایه گذاران خارجی که تمایل به ایجاد کسب و کار در بلاروس را دارند میتوانند از آژانس های سرمایه گذاری درخواست کمک کنند.

یکی دیگر ار روش های سرمایه گذاری برای اقامت در بلاروس خرید املاک و مستغلات در بلاروس است.افراد میتوانند با خرید ملک در بلاروس یک ویزای 3 تا 5 ساله به دست اورند. املاک در بلاروس از قیمت مناسبی برخوردار هستند. حداقل قیمت ملک 150 هزار یورو است .بازار املاک و مستغلات در بلاروس در حال رشد است و خرید املاک برای سرمایه گذاران هر ساله جذابتر می شود.

به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی، هزینه مسکن و همچنین زیر ساخت های اجتماعی توسعه یافته و یک محیط منحصر به فرد برای زندگی کامل و متنوع، خرید املاک و مستغلات به عنوان یک سرمایه گذاری جذاب ، امن و سودمند در نظر گرفته میشود. هر شهروند خارجی یا شخصیت حقوقی میتواند مالکیت املاک در بلاروس را به دست اورد. با توجه به قوانین بلاروس سرمایه گذاران میتوانند شرکت قانونی در بلاروس تاسیس کنند. انواع شرکتهای قابل ثبت در بلاروس:

 • شرکتهای با مسئولیت های محدود شده(L.L.C)
 • شرکتهای با اعتبار مظاعف ( A.L.C)
 • شرکت سهامی(J.S.C)،شرکت سهامی مشترک(C.J.S.C)
 • شرکتهای ازاد(O.J.S.C)

سرمایه گذاران میتوانند از طریق ثبت شرکت ،ویزای نوع D (اقامت دائم تا 5 سال)بلاروس را برای خود و اعضای خانواده(شامل همسر و کودکان زیر 18 سال) کسب کنند.

اقامت بلاروس از طریق ازدواج

ازدواج به عنوان يكي از مهمترين فرآيند های اثر گذار بر جمعيت، تاثير قابل توجهي بر وضعيت جمعيتي در هر كشور دارد. در طول 20 سال گذشته، بحران جمعیت در جمهوری بلاروس تشدید شده است بنابراین برای غلبه بر تأثیر عوامل منفی در این کشور، برنامه ی ملی حفاظت از جمعیت در جمهوری بلاروس در سال های 2011 تا 2015 اجرا شد و مطابق با آن، روند ثبت ازدواج با شهروندان خارجی در این کشور ساده تر شده است.

به عنوان یک قانون، برای ازدواج با یک شهروند بلاروس،فرد خارجی باید از قوانین خاصی که توسط جمهوری بلاروس وضع شده اند پیروی کند؛ بنا بر این کسانی که قصد ازدواج با یک شهروند بلاروس را دارند باید نکات زیر را در نظر داشته باشند. اولين قانون، سن ازدواج در جمهوری بلاروس است، بر طبق ماده ی 16 قانون ازدواج در جمهوری بلاروس فردی که سن 18 سال به بالا داشته باشد می تواند در این کشور ازدواج کند.

البته شرایطی مثل بارداری می تواند سن ازدواج را در این کشور کاهش دهد( با این حال سن ازدواج بیش تر از 3 سال نمی تواند کم شود). همچنین موانع ازدواج در این کشور باید در نظر گرفته شوند که بر طبق قانون خانواده و ازدواج در بلاروس در موارد زیر به فرد اجازه ی ازدواج داده نمی شود:

 • بین افرادی که قبلا ازدواج کرده اند.
 • بین برادران و خواهران هم خون وغیر هم خون
 • بین افرادی که حداقل یک نفر آن ها به وسیله ی دادگاه مجرم شناخته شده است.

درخواست ثبت ازدواج باید توسط هر دو طرف ارائه شود و به عنوان استثناء در مواردی که حضور یکی از دو نفر به علت دور بودن محل اقامت، بیماری یا سایر دلایل موجه امکان پذیر نباشد، درخواستی ازدواج می تواند توسط یکی از آنها ارائه شود و امضای فرد غایب باید توسط رئیس دفتر اسناد رسمی تایید شود. اسناد و مدارک مورد نیاز برای ازدواج فرد خارجی با شهروند بلاروس:

 • گذر نامه ی فرد خارجی که به روسی ترجمه شده باشد
 • اسناد و مدارکی که اقامت فرد خارجی در جمهوری بلاروس را ثبت کرده باشند: کارت مهاجرت با مهر مناسب،مجوز اقامت موقت یا اقامت دائم که از وزارت شهروندی و مهاجرت در این کشور صادر شده باشد
 • مداركی كه عدم وجود ازدواج ثبت شده با شخص دیگر را تایید کنند که توسط مقامات دولتی صادر شده اند و در برخی کشور ها آن را گواهی عدم ممانعت نامیده؛ هم چنین باید به زبان روسی با بلاروسی ترجمه شوند
 • فرم درخواست ثبت ازدواج

برای اتباع خارجی که دارای اقامت موقت در بلاروس هستند، ارائه ی گذرنامه ی معتبر خارجی یا سند شناسایی دیگری که در نیرو ی انتظامی جمهوری بلاروس ثبت شده باشد مورد نیاز است؛ علاوه بر این گذرنامه ی خارجی (مدرک شناسایی فرد) باید به یکی از زبان های ملی در این کشور (روسی، بلاروسی) ترجمه شده باشد وصحت آن آن توسط کنسولگری (سفارت) کشوری که فرد تابع آن است تایید شده باشد.

هم چنین افرادی که قبلا ازدواج کرده اند باید مدارک خاتمه ی ازدواج قبلی را به اداره ی ثبت احوال ارائه دهند( گواهی طلاق، گواهی مرگ همسر). با توجه به ماده ی 46 قانون وضعیت حقوقی شهروندان خارجی، افرادی که قصد اقامت در بلاروس را برای بیش از 90 روز دارند باید برای دریافت مجوز اقامت موقت این کشور که اعتبار آن تا 1 سال است درخواست دهند که این قانون شامل افرادی که با یک شهروند بلاروس ازدواج کرده اند نیز می باشد( فرد خارجی برای گرفتن تابعیت و اقامت دائم در بلاروس از طریق ازدواج ابتدا باید 1 سال اقامت موقت در این کشور داشته باشد) هم چنین پروسه ی دریافت اقامت موقت در این کشور حدود 15 روز کاری می باشد.

چنانچه در رابطه با مهاجرت به بلاروس سوالی ذهن شما را مشغول نموده کافی است تا با موسسه برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در شیراز و تهران و اصفهان تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت کنید، مشاوران ما در تمامی زمینه ها پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

سوالات متداول در زمینه اقامت بلاروس

 1. چگونه می توانم اقامت دائم بلاروس را دریافت نمایم؟

  طبق قوانین قابل اجرا، شهروندان خارجی می توانند اقامت دائم بلاروس را بدست آورند كه:

  به آنها اجازه پناهندگی در جمهوری بلاروس داده شده است.

  حق الحاق به خانواده به آن ها داده شود.

  اجازه اقامت موقت را بدست آورده و در 7 سال گذشته بطور مداوم در جمهوری بلاروس زندگی کرده اند.

 2. دلایل مهاجرت به بلاروس چیست؟

  وجود فرصت های شغلی، کشوری زیبا، مهاجرپذیری، بازار کار و سطح استاندارد کیفیت زندگی از دلایل مهاجرت به بلاروس می باشد.

 3. متداول ترین راه های دریافت اقامت بلاروس کدامند؟

  روش های مختلفی برای دریافت اقامت بلاروس از جمله تحصیلی، کاری، ازدواج، سرمایه گذاری و پناهندگی است.

 4. دریافت اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری به چه صورت است؟

  برای سرمایه گذاری در بلاروس باید حداقل 18 سال سن، عدم سوء سابقه و دارای سلامت جسمی و روحی باشید. علاوه بر آن برای دریافت اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری حداقل باید 150000 یورو سرمایه داشته باشید.

 5. آیا بلاروس برای مهاجران تابعیت چند گانه را می پذیرد؟

  خیر، بلاروس یکی از کشور هایی است که تابعیت چندگانه را قبول نمی کند.

 6. آیا بلاروس برای زندگی یک کشور امن است؟

  بلاروس به طور کلی مکانی امن برای زندگی است. جنایات خشونت آمیز علیه مسافران نادر است، اما شما همیشه باید برای زندگی کردن عقل سلیم داشته باشید.

 7. آیا بلاروس یک کشور انگلیسی زبان است؟

  بلاروس هنوز یک کشور چند قومی است. براساس آمار، در سال 1999 فقط 3.3 درصد از بلاروس ها که بیشتر آن ها مهاجر بودند، مسلط به زبان انگلیسی صحبت می کردند و 8/0 درصد انگلیسی زبانان عالی بودند. در سال 2009، 12 درصد از انگلیسی زبانان و 2.3 درصد آلمانی زبانان در بین بلاروسی ها وجود داشتند.

 8. چه کسانی برای زندگی در بلاروس به ویزا احتیاج دارد؟

  صاحبان پاسپورت ایالات متحده و اتحادیه اروپا که به بلاروس می آیند، ممکن است بتوانند تا 30 روز بدون ویزا وارد شوند. محدودیت 30 روزه شامل روز ورود و روز عزیمت، برای گردشگری یا تجارت است. شهروندان اتحادیه اروپا و ایالت متحده اگر قصد داشته باشند بیشتر از سی روز در بلاروس بمانند، باید مجوز اقامت دریافت نمایند. متقاضیان سایر کشور ها برای ورود و اقامت باید مجوز ورود دریافت نمایند.

 9. آیا بلاروس مکان مناسبی برای زندگی است؟

  با توجه به رتبه بندی های بهترین شهر ها، این مکان برای زندگی با کیفیت بالا در هزینه های زندگی، ایمنی و کیفیت محیط زیست مناسب است.

 10. هزینه زندگی در بلاروس چقدر است؟

  هزینه کل زندگی در بلاروس برای دو نفر با حداقل مصرف برای یک ماه 665.09 دلار خواهد بود(بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره).

 11. آیا تولد فرزند در بلاروس باعث اخذ اقامت این کشور می شود؟

  خیر، بلاروس یکی از کشور هایی است که برای اقامت نوزاد متولد شده در بلاروس باید حتما یکی یا هردو والدین شهروند بلاروس باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *