اقامت بنگلادش

بنگلادش یکی از کشور های آسیایی که مورد توجه علاقمندان مهاجرت در خارج از کشور می باشد، در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به بررسی شرایط اخذ اقامت بنگلادش پرداخته، به مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی و اقامت تز طریق سرمایه گذاری اشاره می کنند و هزینه های زندگی در این کشور را بیان می نمایند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مزایای زندگی و داشتن اقامت بنگلادش

از مزایای زندگی و داشتن تابعیت و اقامت در بنگلادش داشتن زندگی ارام و سالم است. هزینه های زندگی در بنگلادش پایین است و مواد غذایی و مراقبت های بهداشتی در این کشور با هزینه های پایین ارائه می شود. هزینه ساخت خانه از کشورهای همسایه بنگلادش ارزان تر است و حدود 30.000 دلار میشود. هزینه خرید اتومبیل نیز پایین است و میتوان با 20.000 دلار اتومبیل های وارد شده از ژاپن را خریداری کرد.

بنگلادش یک کشور در حال توسعه است و به یک مرکز تجاری ایده ال در جنوب شرقی اسیا تبدیل شده است. هر چند که سیستم بهداشتی در بنگلادش دارای مشکلات عمده ای است اما بیمارستان ها و امکانات بهداشتی خوبی در پایتخت این کشور وجود دارد. کشور بنگلادش بسیار امن است و سطح جرم و جنایت در اکثر مناطق نسبتا کم است.

افرادی که اقامت بنگلادش را دارند حق زندگی و کار را در این کشور دارند. افرادی که اقامت بنگلادش را کسب میکنند واجد شرایط دریافت تابعیت این کشور می شوند. افرادی که پاسپورت بنگلادش را کسب کنند می توانند بدون ویزا به 43 کشور جهان سفر کنند.

اقامت بنگلادش از طریق تحصیل

تحصیلات عالی در کشور بنگلادش بر مطالعات عمومی، مطالعات در زمینه های تجارت، مهندسی، پزشکی، تکنولوژی تمرکز می کند. چند رشته ی تحصیلی دیگر نیز در این کشور تدریس می شوند اما معمولا پس از اتمام تحصیلات دبیرستان، بیشترین تقاضا برای رشته های پزشکی و رشته های عمومی وجود دارد. سیستم آموزش عالی و شرایط تحصیل در بنگلادش به سه نوع کالج مختلف تقسیم می شود:

 • دانشگاه های عمومی دولتی که متعلق به دولت است و توسط دولت تامین مالی می شود.
 • دانشگاه های خصوصی، متعلق به بخش خصوصی
 • دانشگاه های بین المللی که توسط سازمان های بین المللی تاسیس و مشغول به فعالیت می شوند.

در گذشته، بیشتر موسسات آموزش عالی، عمومی و متعلق به دولت بودند. اما در سالهای اخیر، تعداد زیادی آموزشگاه خصوصی تاسیس شده اند که بیشتر بر زمینه های مطالعات لیبرال، مثل رشته ی مطالعات زنان و سیاست فعالیت می کنند. هرچند که کشور بنگلادش همیشه در فقر اقتصادی به سر می برده است، اما تمام تلاش خود را به کار گرفته است که در زمینه آموزشی، امکانات خوبی در اختیار شهروندان خود و دانشجویان بین المللی ای که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند قرار دهد.

اقامت بنگلادش از طریق تحصیل

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور بنگلادش را داشته باشند، باید یک نامه ی اسپانسرشیپ (حمایتی) از یکی از افراد کشور محل سکونت خود داشته باشند و همچنین می بایست سند بانکی ای را مبنی بر داشتن توان مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در بنگلادش، همراه با سند محل زندگی و سایر مدارک مربوط به دانشگاه مد نظر خود تحویل دهند. اگر در مدارک شما نقصی وجود داشته باشد ممکن است جریمه مالی شوید. بنابراین مدارک شما باید صحیح و به روز باشند.

داشتن سند تمکن مالی برای کشور بنگلادش اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که دولت بنگلادش مسئولیت ضرر مالی محتملی که شما با نداشتن توان مالی پرداخت هزینه های زندگی خود میتوانید به این کشور وارد کنید را بر عهده نخواهد گرفت. برای جلو گیری از کلاهبرداری ، تمامی مدارک شما باید توسط دفاتر اسناد رسمی صادر و یا تایید شده باشند.

کسب اطلاعات در مورد مدارکی که باید تحویل دهید: مراحل زیادی وجود دارد که متقاضیان باید آنها را برای اخذ پذیرش دانشگاه انجام دهند. بنابراین بهتر است تمامی مراحل را قدم به قدم پیش ببرید تا تمامی مدارک لازم را آماده و ثبت کنید. مدارک تحصیلی زیر معیارهای مد نظر را دارند. :

 • مدرک تحصیلات دبیرستان، یا متوسطه و یا دیپلم تجارت، مهندسی، پرستاری
 • مدرک فنی حرفه ای
 • مدرک پیش دانشگاهی
 • آزمون مدرسه علیم (Madrasah Alim)

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد حداقل شرایط لازم 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد پیوسته است. برای تحصیل در مقطع ارشد برخی از رشته ها، مقطع کارشناسی شما باید مرتبط به ان رشته باشد (در مورد تمامی رشته های صدق نمی کند.) همچنین به درخواست متقاضیانی که یک مدرک کارشناسی سه ساله در برخی از رشته های به خصوص در زمینه علوم اجتماعی و علوم انسانی کسب کرده باشند رسیدگی می شود.

اقامت کاری بنگلادش از طریق تخصص

هدف این مقاله ارائه کلیه راه های اخذ مجوز کار در بنگلادش برای متخصصان و کارآفرینان است. سنگاپور به یک مرکز تجاری لیده آل در جنوب شرقی آسیا تبدیل شده است. همچنین بنگلادش به دلیل سیاست های مهاجرتی خلاقانه باعث جذب بسیاری از کارآفرینان و متخصصان حرفه ای از سراسر جهان شده است.

دریافت مجوز کار در بنگلادش شاید یکی از راحت ترین و سودمندترین راه برای رفتن به بنگلادش باشد. مجوز کار در بنگلادش اجازه کار قانونی را به افراد میدهد. ویزای کار یک ویزای چند ورودی (MULTIPLE-ENTRY)است و برای سه ماه معتبر است. با این حال مدت اعتبار مجوز بستگی به مدت زمان قرار داد کاری دارد. درخواست ویزای کاری در بنگلادش حداکثر هفت روز کاری است. زمانی که برای درخواست ویزای کاری درخواست میدهید به یک قرارداد کاری، نامه پیشنهاد کاری از طرف کارفرما و یک گواهی از BID نیاز دارید.

بنگلادش یک کشور در حال توسعه است و بخش های کسب و کار به سرعت متراکم میشوند. صنعت کشاورزی بنگلادش به دلیل داشتن منابع طبیعی زیاد طیف وسیعی از فرصت های شغلی سود اور را ایجاد کرده است. صنعت دیگر پر رونق در بنگلادش صنعت سرامیک است که نیاز به منابع انسانی خلاق دارد. صنعت غذا و غذاهای فریز شده دومین بخش بزرگ صادرات بنگلادش است که فرصت های شغلی فراوانی را ایجاد کرده است. بخش دارویی بنگلادش که از اولویت های اول بنگلادش است و با بسیاری از شرکت های بین المللی در ارتباط است.

تمام کسانی که به دنبال کار در بنگلادش هستند باید مجوز کار معتبر داشته باشند. برای دریافت مجوز کار نیاز به یک کارفرما دارید. تعداد زیادی ار فرصتهای شغلی با توجه به مهارتها و تجربه های افراد در بخش های مختلف در پورتال های شغل آنلاین بنگلادش وجود دارد. شما میتوانید از وب سایت های جستجوی کار شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. مدارک لازم برای دریافت مجوز کار:

 • نامه کارفرما
 • نامه تایید/ نامه پیشنهاد از وزارت یا هیئت سرمایه گذاری بنگلادش (BOI) یا اداره صادرات بنگلادش (BEPZA)
 • نامه رسمی یا برگه تعهد با قید کامل شرایط و ضوابط
 • دو قطعه عکس
 • فرم درخواست ویزا

اقامت بنگلادش از طریق سرمایه گذاری

بنگلادش در حال حاضر دارای یکی از پر رونق ترین بازار های نوظهور در دنیا می باشد که سرمایه گذاران خارجی به تدریج در حال شناخت آن به عنوان محلی برای تجارت و سود آوری هستند. بنگلادش دومین کشور صادر کننده ی پارچه در جهان است، هم چنین صنعت دارو سازی در آن در حال رشد و توسعه می باشد و علاوه بر این اقتصاد این کشور به سرعت رو به رشد می باشد که از قابل توجه ترین شاخص های رشد اقتصادی در این کشور، بالا رفتن تولید ناخالصی داخلی در این کشور است که در سال 2017 حدود 7.3 درصد افزایش داشته است.

بنگلادش در مرز جنوب و جنوب شرقی آسیا واقع شده است و نزدیک به سایر بازارهای عمده در منطقه مانند چین قرار دارد؛ هم چنین پایتخت آن داکا، به کشورهای همسایه دسترسی آسانی دارد و این مرکز تجاری و مالی در بنگلادش بزرگترین مرکز اقتصادی در جنوب شرقی آسیا می باشد. بنگلادش به خوبی از سرمایه گذاران خارجی استقبال می کند و به آن ها اجازه ی سرمایه گذاری در بخش های مختلف داده و شرایط مطلوب را برای آن ها فراهم می کند و سرمایه گذاری خارجی در این کشور به طور پیوسته در حال رشد می باشد.

اقامت بنگلادش از طریق سرمایه گذاری

برخی از خدماتی که بنگلادش به سرمایه گذاران خارجی برای تشویق آن ها به سرمایه گذاری ارائه می دهد عبارت اند از: معافیت از مالیات، وارد کردن مواد خام و دستگاه های مورد نیاز و تسهیل خدمات رفاهی(ارائه ی خدماتی مثل آب،برق و گاز)برای گرفتن اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در بنگلادش، متقاضی باید حداقل مبلغ 75000 دلار در این کشور سرمایه . گذاری کند و برای اخذ تابعیت این کشور از طریق سرمایه گذاری، حداقل مبلغ 500000 دلار سرمایه گذاری یا مبلغ یا 1000000 دلار به یکی از موسسات مالی شناخته شده در این کشور انتقال دهد که این مبالغ غیر قابل برگشت می باشند.

اتباع خارجی در اکثر کشورها نیاز به ویزای معتبر برای ورود به بنگلادش دارند و کمیسیون عالی بنگلادش در کانادا، نوع ویزا و مدت زمان اقامت فرد در این کشور را پس از دریافت درخواست وی تعیین می کند که این طبقه بندی با توجه به هدف سفر، نوع اقامت و توافق های دو جانبه با کشور ها متفاوت است. به طور کلی اسناد و مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز ورود به بنگلادش عبارت اند از:

 • فرم درخواست که باید به صورت آنلاین همراه با عکس آپلود شده ی فرد ارسال شود
 • کپی فرم درخواست
 • 2 قطعه عکس که در طی 6 ماه گذشته گرفته شده باشند
 • گذر نامه ی معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار

بر اساس نوع درخواست فرد مدارک دیگری مورد نیاز هستند که سرمایه گذاران خارجی برای اخذ مجوز برای ورود و اقامت در این کشور باید توصیه نامه ای از طرف یکی از سازمان های زیر باشند: وزارت صنایع در بنگلادش، هیئت سرمایه گذاری در بنگلادش یا اداره ی صادرات در بنگلادش.

اقامت بنگلادش از طریق ازدواج

دولت بنگلادش در سال 2012 قانون ارائه ی گواهی نامه ی ثبت ازدواج بین اتباع بنگلادشی و خارجی را تصویب کرد و این گواهی ازدواج توسط مقامات مربوطه به افراد ارائه می شود. گواهی ثبت شده ی ازدواج اثباتی قانونی برای ازدواج دو نفر است. بسیاری از زوج های بنگلادشی و خارجی برای ثبت گواهی ازدواج خود در بنگلادش اقدامی نمی کنند و ترجیح می دهند که تا قبل از جلسه ی دادگاه عمومی اسناد رسمی محفوظ نگه داشته شوند.

بر اساس قانون ویژه ی ازدواج در بنگلادش(سال 1872) پسر باید 21 سال و دختر باید 18 سال خود را به اتمام رسانده باشند وازدواج باید در حضور 3 شاهد انجام شود و امضای آن ها در گواهی ثبت ازدواج موجود باشد. افرادی که قصد گرفتن اقامت دائم و تابعیت بنگلادش را از طریق ازدواج دارند باید حداقل به مدت 2 سال در این کشور اقامت داشته باشند.

لازم به ذکر است که بر طبق قانون سال 1978 اگر فردی که قصد مهاجرت به بنگلادش را دارد خانم باشد و با یک مردی که شهروند بنگلادش است ازدواج کرده باشد در صورتی که 2 سال اقامت موقت در این کشور داشته باشد می تواند برای اقامت دائم و تابعیت بنگلادش درخواست دهد اما برای آقایان این قانون وجود ندارد و در صورتی که همسر مردی شهروند این کشور باشد و خود مرد تابع سایر کشور ها باشد، باید هر ساله برای تمدید ویزا و مجوز اقامت خود در این کشور درخواست دهد. برای اطلاع از هزینه زندگی در بنگلادش می توانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *