اجازه اقامت ارمنستان به شما این امکان را می‌دهد که بدون ویزا سفر کنید و بدون محدودیت در این کشور اقامت داشته باشید.

مشاوره رایگان مشاوره رایگان

با دریافت اقامت کشور ارمنستان امکان شرکت در یک فعالیت قانونی مانند تجارت، کار، تحصیل و … را خواهید داشت. اگر شما هم قصد اقامت در کشور ارمنستان را داشته باشید، سوالات زیادی ممکن است ذهنتان را درگیر کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره دریافت اقامت کشور ارمنستان آگاهی بیشتری کسب کنید.

از دیگر مزایا و امکاناتی که مجوز اقامت این کشور ارائه می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مراقبت‌های بهداشتی
 • بیمه اجتماعی
 • تحصیلات
 • حریم خصوصی
 • آزادی بیان

علاوه بر این، شما با دریافت اقامت ارمنستان پس از مدتی مقیم این کشور محسوب می‌شوید و می‌توانید اعضای خانواده خود را به ارمنستان بیاورید؛ البته به شرطی که امکانات مالی برای حمایت از آنها را داشته باشید.

شرایط عمومی اقامت در ارمنستان

کشور ارمنستان با 30000 کیلومتر مربع مساحت، حدود 40 کیلومتر با کشورمان ایران هم مرز است. پایتخت آن ایروان و جمعیت ثبت شده آن در آخرین سرشماری 3,071,000 نفر است. در سال 1991 ارمنستان از روسیه (شوروی سابق) جدا شد و استقلال خود را اعلام کرد و دولت ایران یکی از اولین دولت‌هایی بود که این استقلال را به رسمیت شناخت. زبان مشترک مردم ارمنستان، زبان ارمنی است. از دیگر همسایگان این کشور گرجستان از شمال، آذربایجان از غرب و ترکیه از شرق هستند.

این کشور از ثبات اقتصادی برخوردار است؛ اما این ثبات اقتصادی را نباید با سطوح اقتصادی بالا اشتباه گرفت. ثبات به معنای عدم تغییر لحظه‌ای قیمت‌ها یا قیمت‌های غیر منطقی است. در اینجا می‌توان به نرخ تورم بسیار پایین در ارمنستان اشاره کرد که گاهی به زیر صفر می‌رسد.

قبل از هر اقدام یا تصمیمی در رابطه با اخذ اقامت ارمنستان توصیه می‌شود با یک وکیل مجرب مشورت کنید. وکلای متخصص ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی، شرایط شما را به طور کامل بررسی می‌کنند و بهترین روش اخذ اقامت در ارمنستان را به شما ارائه می‌دهند.

اقامت در ارمنستان

اقامت در ارمنستان

روش ‌های اخذ اقامت کشور ارمنستان

ارمنستان برنامه‌های مهاجرتی مختلفی برای متقاضیان دریافت اقامت این کشور دارد. متقاضیان می‌توانند با اخذ ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و خرید ملک و یا راه‌اندازی کسب‌و‌کار، اخذ ویزای ازدواج و داشتن فرزند، برای دریافت اقامت در ارمنستان اقدام کنند.

دریافت اقامت ارمنستان از طریق کار

ارمنستان کشوری در حال رشد و متنوع است و شرایط اقتصادی خوبی دارد. بازار کار در این کشور منعکس کننده این پیشرفت است و اکنون کم‌و‌بیش در معرض هجوم مهاجران قرار دارد. مهاجران و خارجی‌هایی که در ارمنستان کار می‌کنند، در بخش‌های خدماتی یا صنعتی فعالیت دارند.

مهاجرت کاری یکی از بهترین راه‌های اخذ اقامت کشور ارمنستان است. مهاجرانی که می‌خواهند در ارمنستان کار کنند نیاز به مجوز کار دارند. ارمنستان قبلاً هیچ سیاستی در رابطه با رفت‌و‌آمد آزاد افراد و مجوزهای کار نداشت، اما اخیراً قوانینی وضع شده است که خارجی‌ها را ملزم می‌کند قبل از سفر به این کشور برای اقامت و ویزای کار ارمنستان درخواست دهند.

برای دریافت مجوز کار در ارمنستان، به حمایت مالی از کارفرمای خود در این کشور نیاز دارید. برای دریافت این حمایت مالی باید ثابت شود که هیچ شهروند ارمنی نمی‌تواند نقش حرفه‌ای شما را ایفا کند. در نتیجه، قبل از درخواست برای مجوز کار، باید شغل خود را در ارمنستان تضمین کنید؛ زیرا بدون حمایت کارفرما، احتمالاً درخواست شما رد خواهد شد.

اخذ ارمنستان از طریق تحصیل

بیش از 7000 دانشجوی بین‌المللی از حدود 40 کشور در ارمنستان تحصیل می‌کنند. بیش از 50 موسسه دولتی و خصوصی در ارمنستان برای تحصیل دانشجویان بین المللی و داخلی وجود دارد. برترین دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در ارمنستان عبارتند از:

 • دانشگاه دولتی ایروان
 • دانشگاه آمریکایی ارمنستان
 • دانشگاه بین‌المللی اوراسیا

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. به عنوان یک قاعده کلی، برای تحصیل در ارمنستان باید گذرنامه معتبر و مدرک دیپلم دبیرستان یا مدرک معادل ارائه دهید. اکثر برنامه‌های تحصیلی در این کشور به زبان ارمنی در دسترس هستند. با این حال، دوره‌های مقدماتی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که به آنها در یادگیری زبان کمک می‌کند. همچنین، بسیاری از برنامه‌ها به زبان انگلیسی یا روسی و همچنین فرانسوی نیز ارائه می‌شوند. تسلط بر زبان ارمنی در اکثر دانشگاه‌ها الزامی است.

به طور معمول، دانشجویان با ویزای توریستی به ارمنستان سفر می‌کنند و پس از رسمی شدن پذیرش شان در دانشگاه، اقامت کشور ارمنستان را دریافت می کنند. برای متقاضیانی که مایل به تحصیل در یک مدرسه ابتدایی یا متوسطه بین‌المللی هستند، ارمنستان گزینه‌های خوبی را برای آن ها ارائه کرده است. برخی از مدارس ممکن است برنامه درسی را به زبان انگلیسی تدریس کنند، در حالی که برخی دیگر تابع سیستم آموزشی فرانسه هستند. آلمانی، اسپانیایی و ژاپنی نیز از جمله زبان‌هایی هستند که آموزش داده می‌شوند، اگرچه اکثر مؤسسات از زبان ارمنی به عنوان زبان اصلی استفاده می‌کنند.

به طور معمول، افرادی که اقدام به مهاجرت تحصیلی می‌کنند، می‌توانند در آینده اقامت خود را به اقامت دائم و شهروندی تبدیل کنند.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان

دولت ارمنستان اخیرا شرایط و قوانین سرمایه‌گذاری خارجی را تعیین کرده و به دلیل پویایی اقتصادی کشور، لقب ببر قفقاز را به خود اختصاص داده است. این اقدامات شامل در نظر گرفتن مناطق آزاد تجاری برای صنایع پیشرفته است که به شرکت‌ها رفتار ترجیحی در مورد مالیات بر درآمد شرکتی، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر دارایی و تعرفه‌ها(UNCTAD) را ارائه می‌دهد.

ارمنستان هیچ محدودیتی برای کنترل خارجی(کنترل کیفی در راستای یکپارچه سازی خدمات) و حقوق مالکیت ندارد. ثبت موسسات خصوصی و مراحل ثبت کسب‌و‌کار در این کشور خیلی سریع انجام می‌شود. با این حال، ارمنستان به شدت به سلامت اقتصادی روسیه و اتحادیه اروپا برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی وابسته است. این کشور بازار داخلی کوچکی دارد و فساد همچنان در برخی از ادارات حال گسترش است. در گزارش بانک جهانی کار در سال 2020، ارمنستان در بین 190 کشور، رتبه 47 را به خود اختصاص داده است. در ادامه در مورد مزایا و معایب دریافت اقامت کشور ارمنستان از طریق سرمایه‌گذاری صحبت خواهیم کرد:

نقاط قوت سرمایه گذاری در ارمنستان

 • ثبات سیاسی دارد.
 • موقعیت جغرافیایی آن امکان دسترسی به اتحاد شوروی سابق را فراهم می‌کند.
 • به خوبی در نظم اقتصادی جهانی، منطقه‌ای (عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا)، بین قاره‌ای و با کارگران ماهر نسبتا ارزان ادغام شده است.
 • از بازارهای نوظهور با بخش‌هایی که نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی دارند برخوردار است.
 • موفق کنترل تورم در سطوح پایین شده است.
 • تمایل به عادی سازی روابط با ترکیه به احتمال باز شدن مرزها اشاره دارد.
 • منابع معدنی قابل توجه دارد.

نکات منفی سرمایه گذاری در ارمنستان

 • بازار داخلی کوچکی دارد.
 • هزینه حمل‌و‌نقل در این کشور بالا است.
 • فساد، نژادپرستی و مداخلات در سطح مقامات دولتی در این کشور دیده می‌شود.
 • کشور ارمنستان وضعیت اقتصادی آلمان و روسیه بسیار وابسته است.
 • بدهی ملی بالا سرمایه‌گذاری‌های لازم را به ویژه در زیرساخت‌ها کاهش می‌دهد.
 • خطرات مربوط به بلایای طبیعی مانند زلزله وجود دارد.

دریافت اقامت کشور ارمنستان از طریق خرید ملک

یکی از راه‌های دریافت اقامت ارمنستان برای ایرانیان، سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات است. به طور کلی، اگر خرید ملک در این کشور با آگاهی انجام شود، سرمایه‌گذاری قطعا سودآور خواهد بود. خرید ملک در ارمنستان علاوه بر حفظ سرمایه اولیه و دریافت سود، امکان اخذ اقامت این کشور را نیز به شما می‌دهد.

شرایط اقامت در کشور ارمنستان با خرید ملک، متناسب با قیمت ملکی است که خریداری می‌کنید. اگر حداقل سرمایه شما برای خرید ملک 19000 دلار باشد، می‌توانید اقامت 1 ساله دریافت کنید و اگر این مبلغ سرمایه به 57000 دلار برسد، موفق به دریافت اقامت 5 ساله در ارمنستان می‌شوید. در صورتی که شرایط اقامت در ارمنستان از طریق خرید ملک را دارید، با وکلای متخصص ما در موسسه اصطهباناتی برای خرید ملک مشورت کنید تا در این راه در دام کلاهبرداران نیفتید.

گرفتن اقامت ارمنستان از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت کشور ارمنستان از طریق ازدواج به شرح زیر است:

 • متقاضی باید با یک شهروند ارمنستان ازدواج کند.
 • باید دو سال از ازدواج رسمی گذشته باشد.
 • باید حداقل یک سال در ارمنستان با همسر خود زندگی کرده باشید.
 • برای درخواست اقامت دائم و تابعیت ارمنستان باید در آزمون شهروندی این کشور قبول شوید و امتیاز لازم را کسب کنید.

در صورت برخورداری از این شرایط می‌توانید با ارائه مدارک مورد نیاز مانند گواهی ازدواج، شناسنامه، گذرنامه، شناسنامه، برای اخذ اقامت دائم خود در اداره مهاجرت ارمنستان اقدام کنند.

دریافت اقامت ارمنستان از طریق تولد

در اخذ تابعیت از طریق تولد، همواره از دو اصل خاک یا خون تبعیت می شود. در مورد ارمنستان، تابعیت بر اساس اصل خون اعطا می‌شود. یعنی اگر فرزندی از والدین ارمنی متولد شود یا یکی از والدین تابعیت ارمنستان داشته باشد، کودک بدون در نظر گرفتن محل تولد، تابعیت ارمنستان را دریافت خواهد کرد. به عنوان یک ایرانی، اگر با یک شهروند ارمنی ازدواج کنید و از او صاحب فرزند شوید، فرزند شما تابعیت ارمنستان را دریافت خواهد کرد.

شرایط اقامت توریستی در ارمنستان برای ایرانیان

مهاجرت توریستی به ارمنستان یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت این کشور است. اقامت توریستی ارمنستان برای ایرانیان به راحتی در دسترس است و ایرانیان برای مهاجرت توریستی به ارمنستان نیازی به درخواست ویزای توریستی ندارند. شرایط اقامت توریستی در ارمنستان برای ایرانیان به شرح زیر است:

 • مراجعه به ادارات مهاجرت
 • ارائه پاسپورت معتبر و دریافت مهر ورود و اقامت قانونی ارمنستان
اقامت توریستی در ارمنستان برای ایرانیان

اقامت توریستی در ارمنستان برای ایرانیان

اخذ اقامت ارمنستان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت ارمنستان، پناهندگی در این کشور است. اگر برای پناهندگی به ارمنستان مهاجرت می‌کنید، ابتدا باید مدارک خود را به اداره مهاجرت ارمنستان ارائه دهید، سپس درخواست پناهندگی خود را ارسال کرده و فرم‌های در نظر گرفته شده را پر کنید.

پس از آن در چندین مرحله مورد مصاحبه قرار می‌گیرید که باید دلایل قانع کننده خود را برای پناهندگی ارائه دهید. در صورت پذیرش، اجازه اقامت موقت دریافت خواهید کرد. اخذ اقامت دائم ارمنستان از طریق پناهندگی سال‌ها طول می‌کشد و ممکن است روند پر تنشی داشته باشد. اگر درخواست شما رد شد، باید فورا این کشور را ترک کنید و به کشور مبدا خود بازگردید.

هزینه ‌های اقامت در ارمنستان و زندگی در این کشور

هزینه زندگی و اقامت در ارمنستان مانند هر کشور دیگری به سبک زندگی افراد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر می‌خواهید یک آپارتمان مستقل اجاره کنید، باید هزینه‌ای ماهیانه از 300 دلار تا ۷۰۰ دلار بپردازید. هزینه‌های مواد غذایی نیز در این کشور نسبتا پایین است و یک وعده غذایی کامل در رستوران حدود 6 دلار و در خانه حدود 3 دلار هزینه دارد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت کشور ارمنستان

به طور کلی، برای اخذ اقامت ارمنستان باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر با کپی ترجمه شده
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • چند قطعه عکس
 • اثبات پرداخت بدهی خود و افراد تحت تکفل شما در ارمنستان
 • رسید پرداخت برای رسیدگی به درخواست مربوطه

علاوه بر این مدارک، بسته به نوع اجازه اقامتی که می‌خواهید دریافت کنید، دلیل مهاجرت خود به ارمنستان و غیره، باید مدارک دیگری را نیز به سازمان مربوطه ارائه دهید. به عنوان مثال، همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، افرادی که برای کار یا تجارت به این کشور مهاجرت می‌کنند، ملزم هستند برای کار خود مجوز تهیه کنند. افرادی که به منظور ادامه تحصیل به ارمنستان می‌آیند و قصد اخذ اقامت موقت این کشور را دارند، باید نامه پذیرش یا نامه ثبت نام از یک موسسه آموزشی معتبر در ارمنستان را به پرونده خود ضمیمه کنند.

خدمات موسسه اصطهباناتی در اخذ اقامت کشور ارمنستان

ارمنستان یکی از همسایگان ایران است و به همین دلیل شباهت‌های نزدیکی با کشور عزیزمان دارد. این امر باعث شده است که بسیاری از ایرانیان هر ساله ارمنستان را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کنند. اگر شما هم در دسته افرادی هستید که قصد دریافت اقامت کشور ارمنستان را دارید، ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی می‌توانیم شما را در این مسیر همراهی کنیم.

موسسه حقوقی و مهاجرتی ما سال‌هاست که در زمینه امور مهاجرتی فعالیت می‌کند و طی سال‌ها، دانش عمیقی در این زمینه کسب کرده است. وکلای متخصص ما به شما کمک می‌کنند بهترین روش را برای گرفتن اقامت کشور ارمنستان انتخاب کنید.

سخن پایانی

اجازه اقامت کشور ارمنستان به شما این امکان را می‌دهد که بدون ویزا به این کشور سفر کنید و هیچ محدودیتی برای فعالیت قانونی در ارمنستان مانند تجارت، کار یا تحصیل نداشته باشید. مهاجرت به این کشور برای ایرانیان بسیار آسان است زیرا نیازی به درخواست برای دریافت ویزا وجود ندارد.

سوالات متداول

1- آیا ایرانیان بدون ویزا می‌توانند به ارمنستان مهاجرت کنند؟

مهاجرت به این کشور برای ایرانیان آسان است زیرا روند درخواست ویزا حذف می‌شود.

2- آیا خرید ملک در ارمنستان منجر به اقامت این کشور می‌شود؟

بله با خرید ملک در ارمنستان می‌توانید به صورت سالانه اقامت این کشور را دریافت کنید.

3- ارزش پاسپورت ارمنستان چقدر است؟

رتبه اعتباری پاسپورت این کشور در بین سایر کشورها 76 است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *