دیر زمانی نیست که کشور زیبا و مدرن ارمنستان به مقصدی محبوب برای مهاجرت تبدیل شده و توانسته قابلیت های و بسترها لازم را برای جذب متقاضیان بین المللی به دنیا اثبات نماید. در این مطلب به راه های گوناگون اخذ اقامت ارمنستان خواهیم پرداخت. اطلاعات بیشتر و راهنمایی ها لازم برای اقدام به مهاجرت را از متخصصان با تجربه موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

مزایای زندگی و داشتن اقامت ارمنستان

گذرنامه ارمنستان به شما امکان می دهد تا بدون ویزا به چندین کشور از جمله روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق سفر کنید. در بسیاری از موارد، به جای گذرنامه فعلی تان، با استفاده از گذرنامه ارمنستان، دریافت ویزا به کشورهای دیگر آسانتر است. فرزندان و نوه های شما قادر به دریافت پاسپورت ارمنستان خواهند بود، صرف نظر از این که به ارمنستان مهاجرت کنند یا نه. این قوانین برای مادران و پدران یکسان است.

ارمنستان دارای برنامه های حمایتی دولت برای شهروندان خود است، از جمله آموزش و پرورش و درمان پزشکی ومزایای تامین اجتماعی و غیره با بودجه دولتی است. شما می توانید از امتیازات ویژه در کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا (روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان) در زمینه های اشتغال، اجازه کار، حمایت اجتماعی و غیره بهره ند شوید. شما به عنوان یک شهروند می توانید مالکیت زمین های کشاورزی و دیگر زمین ها را در ارمنستان داشته باشید، امتیازی است که به طور معمول به خارجی ها تعلق می گیرد.

به طور کلی ارمنستان بسیار امن است و دارای یکی از پایین ترین آمار جرم و جنایت است. اگر وضعیت اقتصادی یا سیاسی کشور شما وضعیت نامناسبی پیدا کند، می توانید با استفاده از گذرنامه ارمنی خود به طور موقت یا دائمی با خانواده خود در ارمنستان زندگی کنید. داشتن پاسپورت دوم به شما کمک خواهد کرد که از سختی های احتمالی ناشی از سیاست خارجی و قوانین داخلی کشورتان (مثلا مشکلات بانکی) پرهیز کنید.

در صورتی که شما به دنبال حفظ حریم خصوصی خود می باشید، گذرنامه دوم می تواند مفید باشد یا در صورتی که گذرنامه اول شما منقضی، گم شده یا مصادره شده باشد. در نهایت، اگر شما تصمیم به لغو شهروندی فعلی خود داشته باشید، باید گذرنامه ای دیگر داشته باشید. گذرنامه ارمنستان به شما امکان می دهد که در زندگی سیاسی ارمنستان شرکت کنید تا رای دهید ومنتخب شوید.

دولت ارمنستان از شما نمی خواهد که شهروندی فعلی خود را پس دهید. به همین ترتیب، پس از دریافت گذرنامه ارمنی، می توانید گذرنامه های دیگر و اسناد مسافرتی را بدون اطلاع به دولت ارمنستان بدست آورید. روند درخواست نامه معمولا کمتر از 6 ماه طول می کشد. اگر درخواست نامه در ارمنستان پر شده باشد و پرونده ساده باشد، بررسی آن احتمالا در حدود 4 ماه خواهد بود. پس از تأیید درخواست شما، می توانید یک گذرنامه را در چند روز دریافت کنید.

اساسا شما به یک مدرک برای نشان دادن حق برخورداری از شهروندی (مثلا گواهی تعمید)، گواهی تولد و گذرنامه معتبر نیاز خواهید داشت. فرم درخواست نامه نیاز به ارائه اطلاعات اطلاعات هویتی اولیه شما دارد. نیاز به ارائه گواهینامه های پلیس، مدارک آدرس، گواهی پرداخت مالیات و غیره وجود ندارد. لطفا برای اطمینان از اینکه چه مدارکی در مورد خاص شما مورد نیاز است، با ما تماس بگیرید. هزینه های دولتی برای درخواست و گرفتن گذرنامه بسیار کم است و بیش از 70 تا 80 دلار نخواهد بود حتی اگر از خدمات اختیاری پیگیری سریع استفاده می کنید.

اگر شما اصالتا ارمنی هستید شما دارای حق شهروندی هستید، حتی اگر هیچ دانش و آگاهی از زبان ارمنی نداشته باشید. حتی اگر هرگز به ارمنستان نرفته باشید. پس از دریافت گذرنامه خود، مجبور نیستید به دلیل موقعیت خود حداقل روزهایی را در ارمنستان زندگی کنید. هنگامی که شهروندی خود را دریافت می کنید، فرزندان شما می توانند به طور خودکار پاسپورت ارمنی را دریافت کنند و همسر شما واجد شرایط درخواست برای شهروندی است.

اقامت ارمنستان از طریق تحصیل

تمامی دانشجویان عضو شهروندی اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا که قصد ماندن در ارمنستان برای بیش از 90 روز را دارند باید برای مجوز اقامت اقدام نمایند. مجوزهای اقامت دائمی و موقت توسط دپارتمان ویزا و پاسپورت پلیس RA در طی 30 روز پس از پر کردن درخواست صادر می شوند. متقاضی ها برای اجازه اقامت موقت باید دلیل اقامت خود در ارمنستان برای یک سال یا بیشتر را نشان دهند.

اقامت ارمنستان از طریق تحصیل

دانشجویان هم باید برای یک مجوز اقامت موقتی اقدام کنند اگر برای تحصیل در ارمنستان قبول شده باشند. اگر شما یک ویزای دانشجویی داشته باشید می تواند تا 40 ساعت در دو هفته در طول ترم هایتان کار کنید و در طول تعطیلات بین ترم ها تمام وقت کار کنید. مدارکی که دانشجوها باید به دانشگاه تحویل دهند تا مجوز را دریافت کنند به شرح زیر هستند:

 • فرم درخواست ویزا: باید کاملا پر شده و امضا شده باشد
 • مدرک مسافرت معتبر : پاسپورت
 • سه قطعه عکس اندازه پاسپورت
 • دعوتنامه (در صورت نیاز)
 • نامه پیگیری : باید شامل مقصود شما و طول دوره اقامت شما در ارمنستان باشد
 • نامه درخواست از سوی موسسه آموزشی ارمنستان
 • مدارک تحصیلی : گواهینامه ها، مدارک و ریزنمرات، مدارک فارغ التحصیلی ثانویه یا مدارک دانشگاهی
 • مدارکی مالی
 • مدارک بیمه سلامتی معتبر

اقامت کاری ارمنستان از طریق تخصص

برای مهاجرین ارمنستان که مایل به کار در کشور ارمنستان می باشند، مجوز کاری لازم است تا این کار را بتوانند انجام دهند. در گذشته در کشور ارمنستان، هیچ گونه سیاست کاری در رابطه با مجوز کار برای مهاجرین و افراد بیگانه وجود نداشت، اما این کشور اخیرا قوانینی را تصویب کرد که نیاز به صدور اجازه اقامت ارمنستان و کار را برای خارجیان به کشور می دهد.

برای کسب مجوز، جهت کار در کشور ارمنستان، شما به یک کارفرمای برای خود، در کشور نیاز خواهید داشت که این کارفرما،باید همچنین مجموعه ای از معیارها را برآورده کند، از جمله اینکه هیچ شهروند ارمنی نمیتواند این نقش را انجام دهد(نقش کارفرما). به این ترتیب،شما قبل از درخواست باید کار خود را در ارمنستان پیدا کنید. زیرا، بدون حمایت کارفرمای شما، این درخواست رد خواهد شد.

شما باید قبل از رفتن به کشور ارمنستان، از طریق سفارت یا کنسولگری محلی خود، به ارمنستان درخواست دهید، همچنین می توانید برای فهمیدن جزئیات بیشتر در مورد روند درخواست، تماس بگیرید. همانند بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان، درآمد مورد نیاز برای پرداخت مالیات بر درآمد ارمنی ها بستگی به وضعیت اقامت شما در کشور دارد.

اگر برای مقاصد مالی در ارمنستان اقامت دارید، بدین معنی که اگر شما در این کشور، بیش از 183 روز در سال زندگی و کار می کنید، پس باید مالیات بر درآمد ارمنی را نسبت به درآمد خود در سراسر جهان پرداخت کنید. اگر کمتر از 183 روز در سال کار می کنید، لازم است مالیات بر درآمد ارمنی ها را فقط در ارمنستان پرداخت کنید.

اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

ارمنستان به صاحبان کسب و کار در ارمنستان علاوه بر ویزا های عادی، مجوز اقامت 1 ساله (کوتاه مدت) و 5 ساله (طولانی مدت) می دهد. برای این منظور حداقل میزان سرمایه یا درآمد تعیین نشده و هیچ محدودیتی در اندازه یا نوع کسب و کار وجود ندارد. خود اشتغالان (فریلنسرها) نیز همانند صاحبان کسب و کار، می توانند مجوزهای اقامت طولانی مدت دریافت کنند که هر 5 سال یکبار قابل تجدید است .برای سرمایه گذاران مهم با سرمایه بالا ممکن است مجوز ویژه اقامت 10 ساله به صورت گذرنامه ویژه نیز صادر شود.

ارمنستان به خارجی هایی که بیش از 300،000 ژل (حدود 124،000 دلارآمریکا) در این کشور سرمایه گذاری می کنند، مجوز اقامت دائم می دهد. مقدار سرمایه گذاری باید توسط یک حسابرس(ممیز حسابداری) تایید شود. اگر سرمایه گذاری کمتر از این مقدار باشد، شخص خارجی برای یک مجوز اقامت کار یکساله واجد شرایط می شود در صورتیکه شخصا در کسب و کار مشغول باشد. افراد خوداشتغال( فریلنسر) نیز در صورتی که مدارک مبنی بر داشتن حساب بانکی با مبلغ کافی را ارایه دهند می توانند برای مجوز کار واجد شرایط باشند (مبلغ مورد نظر در حال حاضر حدود 1700 دلار آمریکا می باشد).

اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

داشتن مالکیت املاک در ارمنستان به تنهایی برای دریافت مجوز اقامت کافی نیست. با این حال، اگر فرد خارجی بتواند از طریق اجاره دادن اموالش کسب درآمد کند، می تواند مجوز اقامت 1 ساله یا 5 ساله را به عنوان یک صاحب کسب و کار دریافت کند. ارمنستان قصد دارد قوانین مهاجرت خود را تغییر دهد تا به طور خودکار مجوز اقامت 1 ساله را برای تمامی صاحبان املاک و مستغلات، صرف نظر از ارزش ملک آنها در بازار صادر نماید.

 • مجوز اقامت 1 ساله سرمایه گذاری: بدون تعیین حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز / هزینه های دولتی: 215 دلار / زمان مورد نیاز برای ارزیابی 30 روز / خانواده؛ همسر، پسر، دختر، پدر و مادر / گرفتن شهروندی: پس از 3 سال
 • مجوز اقامت 5 ساله (سرمایه گذاری): داشتن حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز / هزینه های دولتی: 310 دلار / زمان مورد نیاز برای 30 روز / خانواده؛ همسر، پسر، دختر، پدر و مادر، نوه / گرفتن شهروندی: پس از 3 سال

اقامت ارمنستان از طریق ازدواج

اگر شما همسر یک شهروند ارمنی هستید در صورتی دارا بودن معیار های ذیل شما واجد شرایط درخواست تابعیت ارمنستان هستید. باید از ثبت رسمی ازدواج شما دو سال گذشته باشد و شما طی این دوره ی دوساله حداقل 365 روز در ارمنستان ساکن بوده باشید یا اینکه فرزند قانونی مشترک با شهروندی ارمنستان داشته باشید.

بعلاوه قبل از درخواست باید در آزمون دانش عمومی قانون اساسی ارمنستان قبول شده باشید. این آزمون یک تست چند گزینه ای ساده است که دارای 33 سوال می باشد و شما باید به 17 سوال پاسخ صحیح دهید تا در آزمون قبول شوید. به دلیل اینکه شما از داشتن مدرک زبان معاف هستید می توانید این تست را به زبان خارجی نیز بدهید. به طور معمول یک مترجم خبره برای ترجمه ی سوالات در زمان امتحان حاضر به خدمت به شما خواهد بود.

صرف داشتن این موارد نمی تواند تضمین کند که درخواست شما برای تابعیت ارمنستان تایید شود. اخذ تابعیت و اقامت ارمنستان یک حق قانونی نیست و یک امتیاز محسوب می شود. ممکن است درخواست رد شود و متقاضی نمی تواند در دادگاه تقاضای تجدید دهد. زن و شوهر باید فرم تقاضا ازدواج را به صورت مشترک برای دفتر ثبت مدنی پر کنید. فرم مشترک نشان دهنده ی رضایت متقابل زن و شوهر، سن ازدواج و عدم وجود شرایطی باشد که عامل بازدارنده ی این ازدواج بر اساس قانون خانواده و جمهوری ارمنستان باشد. این اطلاعات باید در فرم تقاضای ازدواج قید شود:

 • برای هریک از زوجین نام و نام خانوادگی و ملیت و محل و تاریخ تولد تابعیت محل اقامت تحصیلات شغل و وضعیت استخدام
 • نام خانوادگی که فرد ازدواج کرده پس از ثبت ازدواج انتخاب می کنند.
 • وضعیت تاهل
 • اسناد احراز هویت زوجین
 • دیگر اطلاعات مورد نیاز
 • زوجین باید فرم ازدواج را امضا کرده و تاریخ فرم را قید کنند
 • اسناد مورد نیاز برای فرم ازدواج
 • پاسپورت زوجین
 • اگر هریک از زوجین قبلا ازدواج کرده است، سند فسخ ازدواج قبلی

اگر فرد 16 یا 17 ساله است رضایت والدین – پدر یا مادر خوانده یا سرپرست و قیم قانونی و رسمی شده در دفتر اسناد رسمی یا رضایت نامه ی پرشده، مستقیما به دفتر ثبت نام مدنی ابلاغ شود. اگر سوالاتی درباره ارمنستان را در ذهن دارید، بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *