مهاجرت ایتالیا

کیفیت زندگی در ایتالیا

کیفیت زندگی در ایتالیا

زندگی در ایتالیا به نحوی برنامه ریزی شده که اگر اینجا مریض شوید هزینه بیمارستان مجانی است. هزینه تحصیل بچه ها در مدرسه تقریبا مجانی و خیابان های ایتالیا با استثنا های کمی در مقایسه با آمریکا زیاد شاهد خشونت نیست. این اطلاعات را شما از بهترین منبع حال حاضر کشور یعنی موسسه حقوقی توسعه گران مهر میخوانید، مشاورین ما در این موسسه اطلاعات به روزی را در زمینه کیفیت زندگی در ایتالیا و وضعیت مهاجرت و مهاجرین در ایتالیا در اختیار شما قرار می دهند که در صورت تصمیم گیری برای مهاجرت، کاملا کاربردی خواهد بود.

کیفیت زندگی در ایتالیا

ایتالیا در شاخص زندگی بهتر عملکرد خوبی داشته است. ایتالیا از نظر میزان درآمد، ثروت، تعادل بین کار و زندگی، مشارکت مدنی، ارتباطات اجتماعی و وضعیت سلامتی بالای میانگین و از نظر مسکن، بهزیستی ذهنی، کیفیت محیطی، شغل و درآمد، امنیت فردی و مهارت و تحصیل پایین تر از حد میانگین می باشد. این رتبه بندی ها بر اساس داده های گزینشی در دسترس می باشند.

پول در حالی که نمی تواند موجب دستیابی به شادی باشد، وسیله ای مهم جهت دستیابی به استاندارد های بالای کیفیت زندگی می باشد. در ایتالیا، درآمد 26588 دلار آمریکا در سرانه در سال می باشد که پایین تر از میانگین 33604OECD دلار آمریکا در سال است. اما شکاف قابل توجهی میان ثروتمندان و فقیران وجود دارد. 20 درصد بالای جامعه 6 برابر بیشتر از 20 درصد پایین جامعه درآمد دارند.

در رابطه با وضعیت استخدامی، 58 درصد مردمانی که 15 الی 64 سال سن دارند دارای شغل بوده که کمتر از آمار 68 درصدی OECD است. 67 درصد مردان و 49 درصد زنان دارای شغل می باشند. در کشور ایتالیا، 4 درصد کارمندان و طبق آمار OECD، یازده درصد کارمندان بیش از ساعات تعیین شده کار می کنند. 6 درصد مردان و 2 درصد زنان نیز بیش از ساعات تعیین شده مشغول به کار هستند.

تحصیلات عالیه و کسب مهارت از جمله عناصر مهم یافتن شغل مناسب می باشند. در کشور ایتالیا، 61 درصد بزرگسالان 25 الی 64 ساله دارای تحصیلات بالای لیسانس می باشند که این آمار پایین تر از آمار 78 رصدی OECD می باشد. این نیز حقیقت دارد که 59 درصد مردان و 63 درصد زنان تحصیلات دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده اند. در رابطه با کیفیت سیستم تحصیلی، به طور میانگین، دانشجویان نمره 485 در ادبیات، ریاضیات و علوم کسب نموده اند و این میزان کمتر از میزان گزراش شده OECD که 486 می باشد، است. اگر چه دختران نسبت به پسران عملکرد بهتری در کشور های OECD داشته اند، اما در ایتالیا پسران به طور میانگین 7 نمره بالاتر از دختران کسب نموده اند.

در رابطه با وضعیت سلامتی، امید به زندگی 83 سال بوده که 3 سال بیشتر از آمار OECD و بالا ترین است. امید به زندگی در زنان 86 سال و مردان 81 سال می باشد. سطح آلودگی توسط ذرات ریز در هوا 2.5 PM بوده و به اندازه ای هستند که موجب ایجاد مشکلات ریوی در 18.3 متر مکعب شوند که این میزان بالاتر از آمار 13.9 متر مکعبی OECD می باشد. ایتالیا می تواند در رابطه با آب آشامیدنی سالم عملکرد بهتری داشته باشد چرا که تنها 71 درصد مردم در ایتالیا از وضعیت آب آشامیدنی راضی هستند که این میزان پایین تر از آمار 81 درصدی OECD می باشد.

حس همدردی و حمایت مدنی بسیاری در ایتالیا موج می زند چرا که 92 درصد مردم باور دارند که در زمان سختی می توانند بر روی کمک دیگران حساب کنند که این میزان بیش تر از آمار 89 درصدی OECD می باشد. شرکت در رای گیری ها در فرایند های سیاسی در انتخابات اخیر 75 درصد بوده است که بالاتر از میانگین 68 درصدی OECD می باشد. وضعیت اجتماعی و اقتصادی می تواند بر نرخ رای گیری ها موثر باشد. ازدحام رای دهندگان برای 20 درصد جمعیت 83 درصد تخمین زده شده است و در کمترین حالت 71 درصد است که بسیار بیش تر از آمار 13 درصدی OECD می باشد. در کل، مردمان کشور ایتالیا کمتر از میانگین OECD احساس خوشحالی و رضایت می کنند. هر گاه که از مردمان ایتالیا بخواهید رضایت خود را از زندگی در ایتالیا از 0 تا 10 نمره گذاری کنند، نمره ای که آنان خواهند داد 6 می باشد که بسیار پایین تر از میانگین OECD است.

کیفیت بهداشت و درمان در ایتالیا

کیفیت بهداشت و درمان در ایتالیا

کیفیت بهداشت و درمان در ایتالیا

مراقبت های درمانی ایتالیا یک سیستم خدمات بهداشتی ملی است که به عنوان SERVIZIO SANITORIO NAZIONALE (SSN) شناخته می شود این سیستم یک پوشش درمانی کلی به همراه خدمات مراقبت های درمانی که به طور عمده رایگان است را برای شهروندان و ساکنان ایتالیا فراهم می کند. درمان هایی که تحت سیستم خدمات مراقبت های درمانی عمومی قرار دارند و نیاز به پرداخت هزینه کمی دارند شامل مواردی مثل آزمایش ها، دارو ها، عمل جراحی در زمان بستری در بیمارستان، ویزیت پزشک خانواده و کمک های پزشکی که توسط پزشک اطفال و دیگر متخصصان ارائه می شود، خواهد شد. علاوه بر این تجویز دارو، درمان بیمارهای سرپایی و دندانپزشکی نیز در دسترس است. هر چند که امکانات مراقبت های درمانی ایتالیا بسته به منطقه متفاوت است. 

حال آنکه استانداردهای بیمارستان های دولتی ایتالیا به طور کلی مناسب هستند. برخی از بیمارستان های دولتی هستند که پایین تر از سطح استانداردی قرار دارند که برخی از مهاجران با آن آشنا بوده اند. بنابراین بدون توجه به این موضوع که از کجا آمده اید بهتر است که قبل از مهاجرت به ایتالیا بیمه درمانی فراهم کنید. بدون داشتن بیمه درمانی صدور PERMESSO DISUGGIORNO ( مجوز اقامت ) امکان پذیر نیست.

اکثر مهاجران شاغل در ایتالیا واجد شرایط سیستم مراقبت های بهداشتی دولتی هستند. به منظور بررسی واجد شرایط بودن برای این برنامه، شهروندان خارجی باید به نزدیکترین اداره بهداشت و درمان محلی (AZIENDE SANITARIA LOCALE (ASL) ) مراجعه کنند و برای پزشک ثبت نام کنند. کارت سلامت و شماره سلامت صادر می شود. اینها به عنوان بلیط برای ویزیت رایگان پزشک انتخاب شده عمل می کنند.

مراقبت های درمانی خصوصی

ایتالیایی ها و مهاجران ثروتمند ترجیح می دهند که از بیمه درمان خصوصی برای پوشش تمام هزینه های پزشکی استفاده کنند. افرادی که دارای بیمه خصوصی هستند می توانند آزادانه دکتر و متخصص خود را انتخاب کنند و همچنین درمان در بیمارستان های خصوصی را انتخاب کنند. بنابراین از ایستادن در صف های طولانی و لیست های انتظار برای ملاقات با دکتر راحت می شوند.

بیمارستان های خصوصی از امکانات عالی برخوردار هستند. هر چند که راحتی و کیفیت خدمات در بیمارستان های خصوصی به طور کلی بالاتر است اما کیفیت مراقبت ها شبیه بیمارستان های دولتی است. همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که برخی از درمان ها در بیمارستان های خصوصی بدون داشتن بیمه می تواند بسیار پر هزینه باشد.

خدمات اورژانسی و شماره های اضطراری

در صورت نیاز به اورژانس پزشکی در ایتالیا با شماره 119 تماس بگیرید. افرادی که درک محدودی از زبان ایتالیایی دارند ممکن است پیدا کردن اپراتور انگلیسی زبان سخت باشد. انگلیسی زبان ها و افرادی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند می توانند با شماره اورژانس عمومی اتحادیه اروپا، شماره 112 تماس بگیرند. خدمات اورژانسی در ایتالیا قابل اعتماد و پاسخگو هستند. مهاجران باید آگاه باشند که زمان انتظار برای آمبولانس در مناطق روستایی ممکن است طولانی تر باشد. همچنین توصیه می شود که مسافران و مهاجران شماره سفارت یا کنسولگری کشور خود را همراه داشته باشند.

کیفیت آموزش در ایتالیا

اساس سیستم آموزش فعلی ایتالیا در سال 1946، زمانی که که ایتالیا به جمهوری پارلمان تبدیل شد، تاسیس شد. از ان زمان دولت آموزش رایگان برای تمام افراد از مهدکودک تا دانشگاه را فراهم می کند. بخش دولتی باعث استحکام سیستم آموزشی ایتالیا شده است. اکثر دانش آموزان تمایل دارند در مدارس و دانشگاه های دولتی تحصیل کنند. هر چند که مدارس خصوصی نیز وجود دارند. سیستم آموزشی به چندین مرحله تقسیم می شود: پیش دبستانی، مدرسه ابتدایی، دبیرستان ( دوره دو ساله و دوره پنج ساله ) و آموزش عالی. تحصیلات دولتی برای کودکان افراد خارجی که در ایتالیا زندگی می کنند صرف نطر از اینکه آنها ساکنان ثبت شده باشند یا نه رایگان است ( در سال 2006، حدود 180.000 کودک خارجی در مدارس دولتی ایتالیا ثبت نام کرده اند)

آموزش اجباری (SCUOLA DELL OBBLIGO ) برای کودکان 6 تا 16 سال اعمال می شود. بعد از 16 سالگی هزینه تحصیل رایگان باقی می ماند هر چند که مالیات ثبت نام (TASSE DISERIZIONE ) که حدود 20 یورو است در آغاز هر سال تحصیلی باید پرداخت شود. برای دانشجویان دانشگاه مالیات ثبت نام تقریبا به 130 یورو افزایش پیدا می کند. تحصیل در دانشگاه برای دانشجویان خارجی و افرادی که هیچ گونه سهمیه ای ندارند رایگان است. هر چند که دانشجویان غیر اروپایی به ویزای دانشجویی نیاز دارند.

مدرک تحصیلی در ایتالیا

مدرک تحصیلی در ایتالیا دارای اهمیت بالایی است. در ایتالیا تعداد کمی از دانش آموزانی که مدرسه را رها کرده اند می توانند بدون دریافت مدرک تحصیلی، تخصص و مهارت مستقیما مشغول به کار شوند. ایتالیا یکی از بالاترین نسبت دانشجویان دانشگاهی در جهان را دارد اما با این وجود درصد دانشجویانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند و یا مدرک دوره متوسطه را دریافت می کنند در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا کم است.

دو دلیل برای این موضوع وجود دارد یکی ماهیت قدیمی ( و سخت ) آموزش در ایتالیا و دیگری سال های زیادی ( 7 تا 8 سال ) که دانشجویان باید برای دریافت مدرک تحصیلی تکمیل کنند. اینها باعث افزایش نرخ ترک تحصیل شده است. تقریبا 1 نفر از هر سه نفر فارغ التحصیل می شود. هر چند که به خاطر برنامه های درسی ارائه شده، کیفیت دانشگاه ها و مدارس ایتالیا نسبت به اکثر کشورها از استاندارد بالاتری برخوردار است. در نتیجه این موضوع مدارک تحصیلی کسب شده در خارج از ایتالیا لزوما به رسمیت شناخته نمی شود و یا در وضعیت مساوی قرار دارند.

کیفیت حمل و نقل در ایتالیا

در حالی که کشور ایتالیا میزبان بسیاری از کارخانه های مشهور ماشین سازی مانند فراری و مازراتی است، هر فردی که تنها یک بار در شهرهای این کشور رانندگی و پارک کرده باشد، خیلی علاقه مند به تکرار این تجربه در ایتالیا نخواهد بود! شبکه حمل و نقل عمومی این کشور بسیار با کیفیت است و شامل خدمات قطار، اتوبوس، کشتی می شود و بدون شک در صورتی که به دنبال یک تعطیلات بدون استرس می گردید می توانید وسایل نقلیه عمومی را مد نظر داشته باشید. 

در سیستم نقلیه عمومی، کیفیت یکی از اصلی ترین مواردیست که رضایت مشتری را جلب می کند و در رقابت میان اپراتورهای حمل و نقل عمومی در بازار نقش تعیین کننده ای دارد. رویکردهای استاندارد و غیر استاندارد زیادی وجود دارد که در انتخاب کاربران موثر واقع می شوند. به عنوان مثال در میان استانداردهای موجود، یکی از آنها سر وقت بودن و منظم بودن سرویس ها و مدت زمان سفر ( مثلا سفر چقدر طول می کشد و استفاده از وسیله نقلیه مورد نظر چقدر راحت است) و تمیز بودن قطار یا اتوبوس است. این در حالیست که میان عوامل غیر استاندارد که بیشترین تاثیر را بر مشتریان می گذارد، جنبه زیبایی شناسی و طراحی بصری ترمینال های مسافربری است.

به منظور بررسی تاثیر عوامل بصری و کیفی ترمینال ها (زیبایی شناسی، خدمات ارائه شده و راحتی) در مقایسه با وضعیت کلی سفر ( تجربه سفر در مشتری) پژوهشی صورت گرفته است. موضوع این پژوهش خدمات اتوبوسرانی فوق شهری در ایتالیا بوده است. یک پرسشنامه در برخی از ترمینالهای اتوبوس ایتالیا قرار داده شده و تحلیل و بررسی نتایج این پرسشنامه ها نشان می دهد که مردم ترجیح میدهند که برای استفاده از خدمات ترمینالهای باکیفیت پول پرداخت کنند و تقریبا 30 درصد از قیمت اصلی بلیط را این مورد تشکیل میدهد. علاوه بر آن، تاثیرات تجربه سفر مورد ارزیابی قرار گرفته و کیفیت حمل و نقل با توجه به ویژگیهای سفر می تواند متفاوت باشد.

حتی اگر مسافری در یکی از ترمینالهای با کیفیت شهر مدت زمانی را منتظر بماند ( به عنوان مثال منتظر اتوبوس باشد) کیفیت کلی سفر از دیدگاه یک مسافر که سفری طولانی را (سفری که مدت زمان آن بیشتر از دو ساعت باشد و بیش از یک وسیله نقلیه مورد استفاده قرار گرفته باشد.) پشت سر گذرانده باشد “پایین” ارزیابی میشود. این درحالیست که خلاف این موضوع در خصوص سفرهای کوتاه صدق میکند. موارد ذکر شده نتایج کلی پژوهش صورت گرفته بود و می توان نتیجه گرفت که کیفیت کلی یک سفر در یکی از ترمینال های باکیفیت شهر، در صورتی که سفر انجام شده به طور کلی کیفیت پایینی داشته باشد ( بالا بودن زمان انتظار، منظم نبودن خدمات، تعدد نیاز به تعویض اتوبوس) میزان رضایت کاهش میابد. این موضوع تحت عنوان “اثربخشی تجربه سفر ” شناخته میشود و میتواند به عنوان یکی از شاخص های برنامه ریزی حمل و نقل عمومی از آن استفاده کرد.

کیفیت مواد غذایی در ایتالیا

کیفیت مواد غذایی در ایتالیا

کیفیت مواد غذایی در ایتالیا

طبق آخرین آمار ارائه شده توسط Confartigianato، انجمن صنایع و کسب و کارهای کوچک در ایتالیا، این کشور در زمینه کیفیت مواد غذایی و برچسب های حفاظت از غذا یکی از بهترین ها به شمار می رود. در تاریخ مارچ 2018، کشور ایتالیا 283 محصول غذایی داشت که هر یک برنده یکی از بهترین و معتبر ترین جوایز غذایی شده بودند: ارزش حفاظت شده اصالت (PDO)، شواهد جغرافیایی محافظت شده (PGI)، و ضمانت تخصص سنتی TSG. بیشتر غذاهایی با کیفیت این کشور شامل میوه جات، سبزیجات، غلات میشوند و در رده های بعدی پنیر، روغن زیتون اصل و فراورده های گوشتی قرار دارند.

کشور ایتالیا در زمینه کیفیت مواد غذایی از کشورهای فرانسه ( با 228 محصول غذایی با کیفیت)، اسپانیا ( 190 )، پرتغال (134) و یونان (103) پیشی گرفته است و یک پنجم از کل غذاهای حفاظت شده اروپا را در بر میگیرد (21.5 درصد). طبق تحلیل و آنالیزی که توسط Eurobarometer انجام شده است، محل تولید یک محصول غذایی یا کشور آن، برای 71 درصد از مردم اروپایی و یا 290 میلیون نفر حائز اهمیت است.

از بین مناطق ایتالیایی، امیلیا رومانیا، با 42 محصول غذایی برتر بالاترین رتبه را دارد و در جایگاه های بعدی ونتو (36) لومباردی (33) توسکانی (31) سیسیلی (29) لاتزیو (26) کامپانیا (22) و پیدمونت (21) قرار دارند.استانهایی که بیشترین تعداد محصول غذایی با کیفیت را اروپا دارند شامل بولونیا با 22 عدد و برسیا با 18 عدد میشوند.

در بین آخرین محصولاتی که به لیست غذاهای حفاظت شده ایتالیا اضافه شده اند، می توان نان توسکان، پیدمونت سلامی، نان پیادینا رمانیا، پنیر بره پیاسنتینو انیس، شاه بلوط وال دی سوسا، و شیرینی بادام ریچیارلی را نام برد. اما محصولات PDO و PGI این کشور از کنگر فرنگی رمی گرفته تا سرکه بالزامیک مودنا و پرتغال قرمز سیسیلی، ریحان ژنووا، کدو تنبل راویولی فرارا، گیلاس اتنا، لیمو سونتو، زعفران آکیلا و نمک دریایی تراپانی، نمک دریایی تراپانی، گستره متنوعی از پنیر ها، پروشوتو، شراب و بسیاری دیگر از محصولات را شامل می شوند. موزارلا و پیتزا نیز دو مورد از چیزهایی هستند که بدون شک در این لیست پیدا خواهید کرد. این مواردی که در کل مطلب بیان شد می تواند از دلایلی باشد که هزینه زندگی در ایتالیا را برای شما آسان تر میکند. بدین منظور برای فهم کامل تر کیفیت زندگی در ایتالیا با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید تا اطلاعات کامل تابعیت و اقامت ایتالیا را  به شما بدهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *