کنکور ترکیه

در این مطلب میخوانید

کنکور ترکیه شامل آزمون های مختلفی است که دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ها باید پشت سر بگذارند. چندین نوع آزمون مختلف در کنکور در ترکیه وجود دارند که بسته به رشته و دانشگاه های مورد نظر این آزمون ها متفاوت می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کنکور ترکیه و زمان برگزاری کنکور ترکیه به سایت موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مراجعه کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

کنکور ترکیه – مقدمه

ترکیه دارای بیش از 100 دانشگاه اعم از دولتی و خصوصی است. برای ورود به دانشگاه، دانشجویان باید در یک آزمون ورودی که شامل دروس مختلف از ریاضیات تا فلسفه است، شرکت کنند.

دانش آموزان ترک در سال آخر دبیرستان در این آزمون شرکت می کنند. کنکور ترکیه یک آزمون دو بخشی، سه ساعته چند گزینه ای است که calledrenci Seçme Sınavı (ÖSS) نامیده می شود. سیستم نمره دهی امتحان ساده است: هر سه پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح را حذف می کند. نمره نهایی دانش آموز تعداد کل پاسخ های صحیح است.

ÖSS عملی ترین وسیله برای انتخاب 500000 دانشجوی واجد شرایط دانشگاه از بین 1.5 میلیون متقاضی است.

عملکرد خوب در کنکور در ترکیه یک موفقیت بزرگ است و امتیازات دانشجویان اغلب در روزنامه های محلی منتشر می شود. آن دسته از دانش آموزانی که عملکرد خوبی در آزمون ندارند، معمولاً در کلاس های خصوصی تحصیل می کنند و سپس دوباره در آزمون شرکت می کنند.

هنگامی که نمره دانشجویان قابل قبول باشد، مشخص می کند که در کدام دانشجو ها مجاز به حضور در کدام دانشگاه ها هستند و در کدام رشته ها می توانند تحصیل کنند. دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی و معتبرترین دانشگاه ها به بالاترین امتیازات نیاز دارند.

آزمون های ورودی به دانشگاه

در کنکور ترکیه آزمون های مختفلی برای ورود به دانشگاه وجود دارد، آزمون هایی مانند: آزمونYOS ، آزمونSAT ، آزمونTUS ، آزمون ALES  آزمون GRE و آزمون GMAT. در این قسمت این آزمون ها شرح داده شده اند:

آزمون ورودی YOS به دانشگاه های ترکیه

انتخاب و جایگزینی دانشجویان در موسسات آموزش عالی ترکیه توسط OSYM در ​​این کشور دنبال می شود و متقاضیان خارجی (غیر ترک) باید هر ساله در آزمون YÖS برگزار می شود شرکت کنند که توسط این سازمان برگزار می شود و پس از کسب رتبه قبولی قادر به ثبت نام و ادامه تحصیل در موسسات آموزش عالی ترکیه می باشند. برای دادن این آزمون شرط سنی وجود ندارد و کلیه دانش آموزان اعم از دبیرستان، کاردانش و … که سال گذشته در دبیرستان بوده اند یا دارای مدرک 11 ساله دبیرستان هستند مجاز به دادن این آزمون هستند.

آزمون ورودی YOS به دانشگاه های ترکیه

آزمون ورودی YOS به دانشگاه های ترکیه

آزمون YÖS مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı است. این یک آزمون ورودی برای دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبان خارجی است. داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی یا دکترا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را در دانشگاه های دولتی ترکیه دارند، می توانند با کسب نمره قبولی در آزمون YOS برای پذیرش در دانشگاه اقدام کنند. اکثر دانشگاه های معتبر ترکیه آزمون های YOS خود را طراحی و برگزار می کنند. دانشگاه های ترکیه هر ساله این آزمون را برگزار می کنند.

آزمون YOS از سه قسمت تشکیل شده است. مفاد اصلی این آزمون به هوش، ریاضیات و هندسه اختصاص دارد. سوالات آزمون YOS به صورت تستی است و هر سوال 5 گزینه دارد. دانشگاه ها به طور کلی برای یک جواب اشتباه نمره منفی می دهند، اما بعضی از دانشگاه ها قانون نمره منفی را اعمال نمی کنند. نسبت نمره منفی در کنکور ترکیه 4 به 1 است. به این معنی که 4 پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح را از بین می برد. می توان گفت این آزمون مهمترین کنکور ترکیه و آزمون ورودی به دانشگاههای ترکیه است.

کنکور ترکیه – آزمون ورودی SAT به دانشگاه های ترکیه

نام این آزمون مخفف Scholastic Assessment Test است که یک آزمون استاندارد برای ورود به دانشگاه و برخی از دانشگاه های دوره کارشناسی است. متقاضیان به طور عمده در سال یازدهم و دوازدهم تحصیلات خود در این آزمون شرکت می کنند. لازم به ذکر است که آزمون SAT Subject نوع دیگری از امتحان است که در 5 رشته ریاضیات، تاریخ آمریکا و جهان، علوم و زیست شناسی، زبان های خارجی و ادبیات انگلیسی برگزار می شود. آنچه برای ورود به دانشگاه مورد نیاز است SAT General است.

آزمون ورودی SAT به دانشگاه های ترکیه

آزمون ورودی SAT به دانشگاه های ترکیه

این آزمون توسط هیئت کالج برگزار می شود و زمان برگزاری کنکور ترکیه در این آزمون حداقل 6 بار در سال برگزار می شود که در سایت www.collegeboard.org اعلام می شود. این آزمون در سال 2016 تغییراتی داشته و سیستم جدید امتیازدهی 1600 است که طبق اعلام رسمی سایت College Board میانگین نمره نسل جدید برای پذیرش 1000 است.

آزمون ورودی TUS به دانشگاه های ترکیه

این یک کنکور ترکیه برای تخصص پزشکان است که دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و سایر رشته ها باید برای تخصص در این آزمون پذیرفته شوند. به استثنای تخصص در زیست شناسی به کسانی که در این آزمون موفق می شوند دستیار گفته می شود. طبق قوانین پزشکان، وقتی آنها در آزمون TUS قبول می شوند و از این دوره فارغ التحصیل می شوند، پزشکان متخصص نامیده می شوند.

شرایط کنکور ترکیه – شرایط آزمون TUS

زمان برگزاری کنکور ترکیه در این آزمون در بهار و پاییز بین آوریل و سپتامبر در آنکارا می باشد. در هر آزمون تقریباً 10000 تا 13000 نفر شرکت می کنند و تقریباً نیمی از شرکت کنندگان مجاز به انتخاب رشته هستند و تقریباً نیمی از افرادی که مجاز به انتخاب رشته هستند در یک فضای تخصصی قرار می گیرند. در این آزمون 11 درس اصلی وجود دارد و تعداد کل سوالات 200 و مدت آزمون 210 دقیقه است.

لیست دروس امتحان TUS

در شرایط کنکور ترکیه لیست دروسی که مورد امتحان قرار گرفته می شوند به شرح زیر می باشند:

1- آناتومی (10 سوال)

2- فیزیولوژی ، بافت شناسی ، جنین شناسی (10 سوال)

3- بیوشیمی (20 سوال)

4- میکروب شناسی (20 سوال)

5- آسیب شناسی (20 سوال)

6- داروسازی (20 سوال)

7- بیماری های داخلی (20 سوال)

8- کودکان (30 سوال)

9- جابجایی عمومی (20 سوال)

10- زنان و زایمان (14 سوال)

11- کارآموزی (15 سوال)

شش دوره اول به عنوان پایه پزشکی و 5 دوره آخر نیز پزشکی بالینی هستند. آزمون TUS یکی از دشوارترین امتحاناتی است که در ترکیه برگزار می شود و یکی از دلایل دشواری این آزمون تقاضای بسیار زیاد برای تحصیل پزشکی از گذشته تا امروز است.

کنکور ترکیه – آزمون ورودی ALES به دانشگاه های ترکیه

کلمه ALES مخفف Akademik lısansüstü Eğitime Sınavı به منظور ورود به آزمون های ورودی تحصیلات تکمیلی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا است و البته امتیازات آن برای ورود به دوره تخصصی پذیرش مربیان در دانشگاه ها لازم است.

آزمون ورودی ALES به دانشگاه های ترکیه

آزمون ورودی ALES به دانشگاه های ترکیه

این امتحانات هر ساله دو بار از طریق سازمان آموزش عالی ترکیه (YÖK) و جنبش دانشجویی ترکیه (YSYM) در ماه های می و دسامبر برگزار می شود. آخرین مهلت ثبت نام در امتحانات بهاری در ماه مارس و در آزمون های پاییز در ماه اکتبر است. امتحانات در دو سطح SAYISAL و SÖZEL در قالب 40 سوال ریاضیات، هوش و ترکی استانبولی خواهد بود. میزان پاسخ به سوالات ریاضی برای ورود به رشته های مهندسی مهم است.

کنکور ترکیه – آزمون ورودی GRE به دانشگاه های ترکیه

آزمون GRE‌ مخفف Graduate Record Examination است که دارای دو نوع عمومی و موضوعی است که نوع موضوعی فقط برای رشته های خاص در دسترس است. GRE General آزمون توانایی متقاضیان برای تحصیل در آموزش عالی است و سه موضوع را شامل می شود: مهارت های محاسباتی ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی.

این کنکور در ترکیه برای بسیاری از شرکت کنندگان دشوار به نظر می رسد؛ زیرا در بخش درک مقاله تحلیلی و عمومی، مباحثی وجود دارد که بسیاری از داوطلبان آزمون قبلاً با آنها آشنا نبوده اند. اگرچه قسمت ریاضی دارای 40 سوال است و همه آنها مانند سوالات ریاضی در سطح دبیرستان هستند، اما این بخش حتی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز به دلیل سوال زبان انگلیسی و نیاز به حل مشکلات در مدت زمان کوتاه، کمی دشوار است.

در بخش درک، مترادف و متضاد کلمات گاهی اوقات به قدری دشوار است که حتی دانشجویانی که در رشته زبانشناسی انگلیسی که فوق لیسانس دارند قادر به درک برخی از جملات و کلمات نیستند. با این حال، متقاضیانی که حداقل شش ماه برای مطالعه در این آزمون وقت صرف کنند، می توانند نمره معقولی کسب کنند و هیچ یک از دانشگاه ها انتظار نمره بالای 80٪ را ندارند. اما کسب حداقل 50٪ نمره از هر مهارت ضروری است.

آزمون ورودی GMAT به دانشگاه های ترکیه

آزمون GMAT که مخفف Graduate Management Admission Test است ، هم اکنون به عنوان یکی از معتبرترین ابزار برای سنجش مهارت های فردی و ذهنی متقاضیان دوره هایی مانند MBA و MPA (کارشناسی ارشد مدیریت دولتی) در نظر گرفته شده است. امروزه بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه های معتبر چنین دوره هایی را برگزار می کنند، نمره آزمون GMAT را ملاک ارزیابی دانشجویان متقاضی می دانند.

این آزمون عموماً بصورت رایانه ای انجام می شود و در این آزمون پاسخ هر سوال توسط دانش آموز در تعیین سوال بعدی موثر است. در این آزمون دانش آموزان نمی توانند سوال را بی پاسخ بگذارند یا به سراغ سوال بعدی یا قبلی بروند و همچنین نمی توانند پاسخ خود را تغییر دهند. نمره دانشجویان بلافاصله محاسبه می شود و به محض تکمیل به آنها اعلام می شود.

آزمون ورودی GMAT به دانشگاه های ترکیه

آزمون ورودی GMAT به دانشگاه های ترکیه

نمره قبولی کنکور در ترکیه در آزمون GMAT نمره ثابت نیست، اما به دلیل ترکیب آزمون، هر موسسه یک سطح از نمره را به عنوان ملاک قبولی خود بالا می برد.

کنکور ترکیه در تبریز

برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه ابتدا باید مهارت های زبان ترکی خود را ارتقا دهید. در حالی که بیشتر دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دانشجویان خارجی نیز مانند دانشجویان ترک مجبور به شرکت در یک آزمون ورودی هستند. این آزمون در آنکارای ترکیه و همچنین برخی از کشورهای خارجی برگزار می شود. در سال های اخیر کنکور ترکیه در تبریز، تهران، ارومیه و تعدادی از شهرهای دیگر ایران نیز برگزار می شود. صرف نظر از محل اجرای آن، زمان برگزاری کنکور ترکیه در ماه ژوئن می باشد. برای یافتن لیستی از مراکز آزمون و ثبت نام در آزمون، به مرکز انتخاب و تعیین دانشجو یا Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) یا سایت موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی می توان مراجعه کرد. متقاضیان باید یک سال قبل از تحصیل در ترکیه در آزمون شرکت کنند و برای قبولی باید نمره 45 یا بالاتر کسب کنند.

می توان SAT را جایگزین YÖS کرد. متقاضیان به نمره ترکیبی حداقل 1200 نیاز دارند و برای قبولی در دانشگاه ترکیه باید حداقل 650 نمره در ریاضیات کسب کنند.

دانشجویان خارجی که این شرایط را دارند، مجاز به ثبت نام در دانشگاه ترکیه مورد نظر خود هستند، اگرچه مجبور به درخواست ویزای دانشجویی هستند.

سخن آخر

کشور ترکیه با داشتن بیش از 100 دانشگاه در سراسر کشور خود، در سال های اخیر تمرکز زیادی بر جذب دانشجوهای خارجی دارد. در این مقاله ما به بررسی کنکور ترکیه، شرایط کنکور ترکیه و زمان برگزاری کنکور ترکیه پرداختیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنکور در ترکیه با موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول در ارتباط با کنکور ترکیه

 1. انواع آزمون های کنکور ترکیه چیست؟

  آزمون هایی مانند: آزمونYOS ، آزمونSAT ، آزمونTUS ، آزمون ALES  آزمون GRE و آزمون  GMAT

 1. شرایط کنکور ترکیه برای آزمون ورودی YOS چیست؟

  کلیه دانش آموزان اعم از دبیرستان، کاردانش و … که سال گذشته در دبیرستان بوده اند یا دارای مدرک 11 ساله دبیرستان هستند مجاز به دادن این آزمون هستند.

 1. کنکور ترکیه در آزمون YOS چند قسمت است؟

  آزمون YOS از سه قسمت تشکیل شده است. مفاد اصلی این آزمون به هوش، ریاضیات و هندسه اختصاص دارد.

 1. سوالات آزمون YOS به چه صورت است؟

  سوالات آزمون YOS به صورت تستی است و هر سوال 5 گزینه دارد.

 1. نمره منفی در کنکور ترکیه به چه صورت است؟

  نسبت نمره منفی در کنکور ترکیه 4 به 1 است. به این معنی که 4 پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح را از بین می برد.

 1. سوالات کنکور ترکیه در آزمون SAT Subject به چه صورت است؟

  آزمون SAT Subject نوع دیگری از امتحان است که در 5 رشته ریاضیات، تاریخ آمریکا و جهان، علوم و زیست شناسی، زبان های خارجی و ادبیات انگلیسی برگزار می شود.

 1. زمان برگزاری کنکور ترکیه در آزمون SAT کی است؟

  زمان برگزاری کنکور ترکیه در این آزمون حداقل 6 بار در سال برگزار می شود که در سایت www.collegeboard.org اعلام می شود.

 1. آزمون ورودی TUS برای چه رشته هایی می باشد؟

  این یک کنکور ترکیه برای تخصص پزشکان است که دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و سایر رشته ها را شامل می شود.

 1. زمان برگزاری آزمون TUS ترکیه کی می باشد؟

  زمان برگزاری کنکور ترکیه در این آزمون در بهار و پاییز بین آوریل و سپتامبر در آنکارا می باشد.

 2. منظور از آزمون ورودی ALES به دانشگاه های ترکیه چیست؟

ALES به منظور ورود به آزمون های ورودی تحصیلات تکمیلی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا است و امتیازات آن برای ورود به دوره تخصصی پذیرش مربیان در دانشگاه ها لازم است.

 1. کنکور ترکیه در آزمون ورودی GMAT برای چه رشته هایی می باشد؟

این آزمون برای دوره هایی مانند MBA و MPA (کارشناسی ارشد مدیریت دولتی) در نظر گرفته شده است.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “کنکور ترکیه | شرایط و زمان ثبت نام ۶‌ آزمون کنکور ترکیه

 1. شیوا گفت:

  زمان آزمون Yos چه وقت هاییه؟
  برای هوشبری استانبول چند نمره میخواد؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در نظر داشته باشید که زمان آزمون بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *