مهاجرت کاری به سوئد

کار در سوئد 2019

کار در سوئد 2019

اگر رویای کار در سوئد 2019 را دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مجوز کار را تضمین کنید. این لازم برای تمام اقوام غیر اتحادیه اروپا / EEA مشتاق به کار قانونی در سوئد است. کارکنانی که بیش از سه ماه در سوئد کار می کنند باید برای یک کار و اجازه اقامت اضافی درخواست کنند که این مسئله را مشاورین ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر برای شما توضیح خواهند داد.

کار در سوئد 2019

 1. سوئد اقتصاد قوی و رو به رشدی دارد.
 2. یک پیشنهاد کتبی برای استخدام برای کسب مجوز کار حیاتی است.
 3. بخش عمومی عمده ترین بخش کاری در سوئد است.
 4. بازار کار رقابتی است این را وضعیت کار در سوئد نشان می دهد اما بخش هایی که نیازمند کارگران بیشتری هستند وجود دارد و دولت برای کارکنان خارجی که میخواهند در این شرکت ها کار کنند کار را ساده کرده است. 
 5. فرهنگ تجاری در سوئد می تواند بسیار متفاوت از تصور عام یعنی محیطی با وقت استراحت زیاد و جلسات زیاد برای تصمیم گیری باشد.
 6. کار در سوئد برای ایرانیان فرصتی است که این کشور برای مهاجرین از سراسر جهان ارائه می دهد. در حالی که مالیات بالا ممکن است به عنوان یک شوک برای بسیاری از مهاجران باشد، سیستم خدمات بهداشتی درخشان، یک سیستم آموزشی بسیار خوب و کیفیت عالی زندگی را ارائه میدهد.

اقتصاد مدل

کارفرمایانی که در سوئد کار می کنند، از سرمایه داری با تکنولوژی بالا و سیستم مزایای رفاهی گسترده برخوردار خواهند شد. کشور دارای نیروی کار حدود 5 میلیون کارمند است. با وجود رکود سال 2008، سوئد یک اقتصاد قوی با ارتباطات داخلی و خارجی عالی دارد. سوئد در سال 2012، کاهش شدید اقتصادی را تجربه کرد و اقدامات محرک های مختلف را برای افزایش رشد و دسترسی به مشاغل ارائه داد. تولید ناخالص داخلی سوئد در سال 2015 پیش بینی می شود که تا سال 2019 به میزان نسبتا سریع بین 2 تا 2.8 درصد رشد کند. همچنین مدل اقتصاد سوئدی از سوی سازمان های بین المللی مانند کمیسیون اتحادیه اروپا مورد تشویق قرار گرفته و انتظار می رود در چند سال آینده رشد کند. به عنوان دولت از افزایش سرمایه گذاری و مالیات برای بهبود اقتصاد استفاده می کند.

شما به عنوان یک کارگر مهاجر در سوئد ممکن است توسط یک شرکت خصوصی استخدام شوی. شرکت های خصوصی اکثریت تولیدات اقتصادی کشور را تشکیل می دهند. بخش مهندسی بسیار قدرتمند است و تقریبا 50٪ صادرات سوئد را تامین می کند. صنایع اصلی کشور دارای آهن و فولاد، تجهیزات دقت و وسایل نقلیه موتوری هستند. اگر شما علاقه مند به کار در سوئد هستید و شرایط لازم را دارید، ممکن است بتوانید در این زمینه ها کار پیدا کنید.

مجوز کار

بهترین پیشنهاد شما برای اخذ مجوز کار این است که درخواست خود را با استفاده از فرم آنلاین در وب سایت مهاجرت سوئدی ارسال کنید. یک جایگزین می تواند درخواست شما را به نزدیکترین کنسولگری سوئد یا سفارت سوئد به قبل از حرکت شما ارسال کند. هنگامی که درخواست خود را تبدیل کرده اید، مجاز به ورود به کشور نیستید تا زمانی که مجوز شما صادر شود.

پیشنهاد نوشته شده استخدام

قبل از اینکه بتوانید به طور موفقیت آمیز برای مجوز کار درخواست و شروع به کار در سوئد، شما نیاز به یک پیشنهاد کار کتبی از کارفرمای سوئدی خود دارید. فقط با یک پیشنهاد شغلی نوشته شده می توانید به طور موفقیت آمیز برای اجازه کار سوئدی درخواست دهید. این سند باید شامل اطلاعات مربوط به موقعیت شما در شرکت، حقوق شما و مدت قرارداد کاری شما باشد. قبل از اینکه پیشنهاد کاری خود را برای استخدام دریافت کنید، اتحادیه مسئول مسئولیت پذیری شرایط و ضوابط مندرج در قرارداد کاری شما را تأیید می کند.

صنایع مختلف برای کار در سوئد 2019

صنایع مختلف برای کار در سوئد 2019

صنایع مختلف برای کار در سوئد 2019

صنایع و بیزنس های مختلف برای اشتغال مهاجرین در سوئد:

بیزینس های اصلی:

در حالی که شرکت های خصوصی مسئول بیشترین تولید اقتصادی در سوئد هستند، بزرگترین کارفرمای این کشور بخش عمومی است و حدود 25 درصد از مردم را استخدام می کند. شهرداری و شوراهای محلی، بخش بزرگی از بازار کار را تشکیل داده اند و معمولا موقعیت های شغلی در مراکز درمانی و بخش آموزشی را پیشنهاد می دهند.

بخش تکنولوژی پاک و صنعت خودروسازی یکی دیگر کارفرماهای بزرگ کشور می باشد. کشور سوئد منزلگاه سازندگان وسایل نقلیه بزرگ، مانند Volvo و Scania می باشد. Saab، شرکت خودروسازی سوئدی که در سال 2011 درخواست ورشکستگی کرد، توسط National Electric Vehicle سوئد خریداری و مجددا خط تولید آن راه اندازی شد. مهاجرینی که در توسعه یا ساخت وسایل نقلیه سبز( زیست محیطی) با تجربه هستند، در سوئد احساس راحتی می کنند. سوئد یکی از کشورهای پیشرو در فناوری های پاک و برنامه های سازگار با محیط زیست است.

بخش های با اهمیت دیگر در سوئد:

سایر بخش های مهم در سوئد عبارتند از بخش خدمات مالی و همچنین بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات. استکهلم مرکز مالی سوئد را با شعب اصلی بسیاری از بانک های چند ملیتی ایجاد کرده است و همچنین میزبان بزرگترین بورس اوراق بهادار اسکاندیناوی نیز می باشد. سوئد با داشتن شرکت هایی مانند سونی اریکسون و اسکایپ در زمینه تکنولوژی اطلاعات، قدرت زیادی دارد. یکی دیگر از کارفرمایان بزرگ سوئد، بخش بیوتکنولوژی است.

در این کشور گروه های برجسته بیوتکنولوژی متعدد، 6 دانشگاه علوم پزشکی و دیگر موسسات علوم زیستی وجود دارد. با این حال، بخش گردشگری، بخشی است که به سرعت در حال رشد است، زیرا سوئد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیا به حساب می آید. با مهاجرت به سوئد و دیدن شهرها و مناظر طبیعی خارق العاده این کشور، متوجه خواهید شد که چرا بخش گردشگری آن بسیار پر رونق است. 

مشاغل سازمان دهی شده:

برخی از مشاغل به مجوز خاصی نیاز دارند. اخذ این نوع مجوزها برای مشاغل بخش خدمات درمانی الزامی است، همچنین وکلا، پیمانکاران برق و معلمین مدارس عمومی نیز باید مجوز مربوطه را داشته باشند.بنابراین، پیش از کاریابی به عنوان پرستار یا دندانپزشک، به مسئولین مربوطه مراجعه و تاییدیه گواهی و وضعیت حرفه ای خود را دریافت کنید. با این تاییدیه، کارفرمای شما مطمئن خواهد بود که آموزش های لازم برای کار در این حرفه را دیده اید. در سوئد حدود 40 حرفه، که اکثر آنها در بخش خدمات درمانی می باشند، سازماندهی شده(regulated) هستند. شرط اصلی برای دریافت تاییدیه دارا بودن پیش زمینه تحصیلی و سابقه کار مرتبط است. شورای تحصیلات عالی سوئد فهرستی از تمام حرفه های سازمان دهی شده و مسئولین مرتبط برای اعطای تاییدیه، تهیه کرده است.

مالیات کار در سوئد 2019

مالیات بر درآمد به طور اتوماتیک از حقوق شما کسر می شود و هر فرد، از جمله همسرتان، باید به طور مجزا مالیات پرداخت کند. شاید بدانید که میزان مالیات در سوئد نسبتا بالاست، با این حال باید پرداخت شود. کشور سوئد برای تامین بودجه مراکز درمانی، سیستم آموزشی و حمل و نقل عمومی از این مالیات ها استفاده می کند و این باعث می شود ساکنین کشور سوئد به طور رایگان در مدارس عمومی ثبت نام کنند و با هزینه های بسیار کم از خدمات درمانی و سایر امکانات رفاهی استفاده نمایند. مردم سوئد به آژانس مالیاتی سوئدی (Swedish Tax Agency) اعتماد زیادی دارند. افراد می توانند کارهای زیادی را الکترونیکی و از طریق اپلیکیشن انجام دهند. زمانی که در سوئد مشغول به کار شوید، متوجه خواهید شد که مردم سوئد نگرش مثبتی نسبت به مالیات دارند. Skatt کلمه سوئدی و به معنای مالیات و به معنای گنجینه است.

کارکنان کلیدی خارجی می توانند از 25% تخفیف مالیاتی استفاده کنند.به این صورت که 75% حقوق آنها، طبق قانون سوئدی شامل مالیات می شود و 25 % حقوق در سه سال نخست از مالیات معاف است. در صورتی که پستی به عنوان متخصص، مهندس، دانشمند داشته باشید و یا تخصصی در زمینه منحصر به فردی در کشور خود داشته باشید، جز کارمندان کلیدی به حساب می آیید.

فرهنگ کار در سوئد 2019

محیط کار در سوئد نسبتا غیر رسمی و دوستانه است. کارمندان می توانند سرکار به جای کت شلوار رسمی، شلوار جین بپوشند و در کل احساس راحتی داشته باشند، حتی می توانند در دفتر کار از صندل نیز استفاده کنند. ساعات کار انعطاف پذیر و باز، بحث های پر جنب و جوش در جلسات کاری بسیار معمول است. با این حال باید به خاطر داشت که از درگیری و بروز بیش از حد احساسات در جلسات کاری جلوگیری شود. با وجود اینکه فرهنگ کار در سوئد بسیار آرام است، اما دارای پربازده ترین نیروی کار در جهان است.

 در سوئد باید تعادل بین کار و زندگی شخصی رعایت شود. ساعات کاری انعطاف پذیر و کار در خانه در سوئد بسیار رایج است و معمولا قهوه خوردن در سرکار (Fika) دو یا سه بار در روز انجام می شود؛ اما هر کارمند همچنان باید وقت شناس باشد، به همکار خود احترام بگذارد و فروتن باشد. کار تیمی و مسئولیت های فردی بسیار اهمیت دارند.

جستجوی شغلی:

EURES پایگاه داده مشاغل است که توسط سازمان خدمات اشتغال عمومی اتحادیه اروپا (EU Public Employment Service ) راه اندازی شده است و توصیه می شود در زمان جستجوی شغلی از آن استفاده کنید. همچنین EURES یک طرح هدفمندی برای شهروندان اروپایی، نروژی و ایسلندی 18 تا 35 ساله که از این خدمات برای کاریابی استفاده می کنند، در نظر گرفته است. این طرح از ژانویه 2017 به اجرا درآمده است و هزینه سفر برای مصاحبه و اقامت کسانی که برای اولین بار به این کشورها سفر می کنند، تامین می کند.

روش دیگری برای پیدا کردن کار در سوئد، مراجعه به لیست مشاغل کمبود نیرو است که هر دو سال یک بار منتشر می شود. این لیست با توجه به فارغ التحصیلان آینده و تعداد بازنشستگان تهیه می شود، تا نیاز به نیروی کار تامین شود. در صورتی که حرفه شما در آن لیست وجود داشته باشد، شانس پذیرش شما بسیار افزایش خواهد یافت و این بدان معناست که بدون مجوز کار و اقامت می توانید در سوئد زندگی و فعالیت کنید.

بازار کار قدرتمند و رقابتی:

اگر قصد کار کردن در سوئد را دارید، باید بدانید که با افزایش رشد اقتصادی در بسیاری از بخش های صنعتی قدرتمند، رقابت شدیدتر خواهد شد. بسیاری از بخش ها، به اندازه کافی پرسنل و کارمند دارند و سالانه تعداد زیادی از دانشجویان ممتاز سوئدی فارغ التحصیل و وارد بازار کار می شوند. به طور کلی کارفرمایان سوئدی به دنبال کارمندانی با تحصیلات عالی و سابقه کار زیاد هستند. می توانید شانس خود را با کسب تجربه بیشتر و مهارت های اضافه تر، بیشتر کنید. گرچه اکثر افراد در سوئد به زبان انگلیسی صحبت می کنند، اما اگر مهارت کافی در زبان سوئدی نداشته باشید، کاریابی بسیار مشکل خواهد بود.

فرهنگ کار در سوئد 2019

فرهنگ کار در سوئد 2019

اقامت کاری در سوئد 2019

اگر شما شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستید و تمایل دارید در سوئد کار کنید در اکثر موارد شما به مجوز کار نیاز دارید. سریع ترین و آسان ترین راه برای درخواست مجوز کار به صورت آنلاین است. درخواست ها از طریق اینترنت مستقیما به اداره مهاجرت سوئد می روند و در آنجا اولویت بندی می شوند. 

قانون اصلی این است که شما باید قبل از ورود به سوئد برای دریافت مجوز کار درخواست دهید. زمانی که به صورت آنلاین درخواست می دهید شما دستورالعمل های واضحی در مورد چگونگی تکمیل درخواست خود و چگونگی ارسال درخواست دریافت می کنید. این باعث می شود که شما راحت تر درخواست صحیح را ارسال کنید و شانس شما برای تصمیم گیری سریع افزایش پیدا می کند.

برای دریافت مجوز کار شما باید در سوئد پیشنهاد کاری داشته باشید. کارفرمای شما باید حداقل ده روز قبل از ارائه پیشنهاد استخدام، کار را در سوئد، اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس آگهی کند. کارفرمای شما نخستین گام را برای درخواست مجوز کار با تکمیل پیشنهاد استخدام بر می دارد. کارفرمای شما نیاز به اطلاعاتی در مورد نام، تاریخ تولد، تابعیت، تحصیلات و ادرس ایمیل شما دارد.

مهم است که شما تا زمانی که تصمیم در خصوص درخواست خود را دریافت نکرده اید به آدرس ایمیلی که به کارفرمای خود داده اید دسترسی داشته باشید. آژانس مهاجرت سوئد از این آدرس ایمیل برای ارتباط با شما در طول دوره درخواست استفاده می کند. زمانی که کارفرمای شما پیشنهاد استخدام را تکمیل کرد ایمیلی به همراه اطلاعاتی در مورد نحوه درخواست برای مجوز کار دریافت می کنید.

در درخواست اطلاعاتی در مورد خودتان ارائه می دهید. اگر خانواده شما با شما به سوئد می آیند شما برای مجوز آنها در زمان مشابه درخواست می دهید. شما همچنین باید چک کنید که اطلاعات شرایط استخدام در پیشنهاد کاری مشابه با چیزهایی باشد که کارفرمای شما با آن موافقت کرده است.

در اکثر موارد شما باید هزینه ای پرداخت کنید. شما می توانید با استفاده از VISA یا MASTERCARD هزینه را پرداخت کنید. زمانی که هزینه را پرداخت کردید شما درخواست خود را ارسال کرده اید. کارفرمای شما یک ایمیل تایید مبنی بر اینکه درخواست شما ارسال شده است دریافت می کند آژانس مهاجرت اگر به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد با شما تماس می گیرد.

مهاجرت کاری در سوئد از طریق خود اشتغالی 2019

اگر شما قصد دارید برای مدت بیش از سه ماه یک کسب و کار را راه اندازی یا اجرا کنید یا به عنوان مالک بخشی از شرکت مشغول به کار شوید، شما به مجوز کار نیاز دارید. شما تا زمانی که مجوز را دریافت نکرده اید نمی توانید وارد سوئد شوید. شما به عنوان یک فرد دارای شغل شخصی اجازه ندارید توسط هر کارفرمایی استخدام شوید.

الزامات دریافت مجوز اقامت به عنوان فرد دارای شغل شخصی

به منظور دریافت مجوز اقامت شما باید:

 1. پاسپورت معتبر داشته باشید
 2. نشان دهید که تجربه قابل توجهی در زمینه کاری خود و تجربه قبلی در اداره کسب و کار خود را دارید
 3. مدارک و دانش مربوط به زبان انگلیسی و سوئدی داشته باشید
 4. نشان دهید که شما کسب و کار را اداره می کنید و مسئولیت نهایی با شما است و حداقل مالک نیمی از کسب و کار هستید.
 5. نشان دهید که خدمات یا کالاهای کسب و کار شما در سوئد به فروش می رسد و یا تولید می شود.
 6. نشان دهید که منابع مالی کافی برای حمایت از خود و در صورت لزوم خانوادتان را برای دو سال اول اقامت دارید( 200.000 کرون برای شما، 100.000 کرون برای همسر و 50000 برای هر کودک همراه)
 7. مدارکی که نشان دهد منابع قابل اعتمادی برای بودجه شما وجود دارد.
 8. نشان دهید که شما شبکه ای از مشتریان و یا ارتباطاتی با مشتریان در سوئد را راه اندازی کرده اید.
 9. نشان دهید که شرکت شما در یک دوره دو ساله آزمایشی سرمایه خود را در حالت تعادل حفظ کرده است و شما توانایی حمایت از خود و در صورت لزوم خانواده را دارید( درآمد حمایتی بر اساس استانداردهای ملی سوئد بعلاوه هزینه خانه محاسبه می شود )
 10. آژانس مهاجرت سوئد طرح های کسب و کار شما را از لحاظ مالی ارزیابی می کند.

شما می توانید در کشوری که در حال حاضر در آن زندگی می کنید به صورت آنلاین درخواست دهید. شما باید هزینه درخواست را پرداخت کنید

مدارک زیر را به درخواست خود ضمیمه کنید:

 1. کپی صفحه پاسپورت که اطلاعات شخصی شما را نشان می دهد.
 2. عکس، امضا، شماره پاسپورت، کشور صادر کننده پاسپورت، مدت اعتبار پاسپورت،مهرهای ورود و خروج و اینکه آیا شما مجوز زندگی در کشورهایی غیر از کشور خود را دارید
 3. صورتحساب بانکی که نشان می دهد شما منابع مالی کافی برای حمایت از خود و خانوادتان برای دو سال اول اقامت دارید( 200.000 کرون برای شما، 100.000 کرون برای همسر و 50000 کرون برای هر کودک همراه)
 4. صورتحساب بانکی که نشان دهد شما منابع مالی کافی برای خرید کسب و کار و پوشش هزینه های پیش بینی شده و سرمایه لازم برای اجرای کسب و کار را دارید.
 5. قرارداد فروش( اگر شما کسب و کاری را خریداری یا قصد خرید آن را دارید) یا قرارداد مشارکت شرکت یا مدارک بانکی ثبت سهام شرکت که نشان می دهد شما کل مبلغ خرید یا بخشی از آن را پرداخت کرده اید اگر کسب و کار یا شرکتی را خریداری کرده اید
 6. قرارداد با مشتریان/ فروشندگان و محل کار
 7. گزارش های حساب های سالانه برای دو سال گذشته ( اگر کسب و کار قبلا در حال اجرا بوده است)
 8. صورت وضعیت درآمد و ترازنامه( گزارش) برای سال مالی جاری، شامل ماه قبل باشد
 9. گواهی دوره یا مدارکی که نشان دهد شما می توانید سوئدی یا انگلیسی صحبت کنید
 10. گواهی برای اثبات زمینه تحصیلی
 11. گواهی هایی از کارفرمایان قبلی
 12. گواهی ثبت شرکت هایی که در خارج از سوئد متعلق به شما است.
فرهنگ کار در سوئد 2019

فرهنگ کار در سوئد 2019

شرایط دریافت مجوز کار در سوئد 2019

قبل از اینکه بتوانید مجوز کار دریافت کنید باید پیشنهاد کاری داشته باشید. شما تا زمانی که مجوز کار دریافت نکرده اید نمیتوانید وارد سوئد شوید. شما نمی توانید مجوز کار برای رفتن به سوئد دریافت کنید و در آنجا به دنبال کار باشید. برای دریافت مجوز اقامت شما باید:

 • پاسپورت معتبر داشته باشید
 • ضوابط استخدامی ارائه شود که برابر با توافق نامه های جمعی تنظیم شده در سوئد یا مشاغل و صنایع معمول این کشور باشد.
 • حقوقی ارائه شود که برابر با توافق نامه های جمعی تنظیم شده در سوئد یا مشاغل و صنایع معمول باشد.
 • شما باید موقعیتی ارائه دهید که قادر باشید از خودتان حمایت کنید. به منظور برآوردن الزامات حمایتی شما نیاز به شغلی دارید که حداقل 13.000 کرون در ماه درآمد داشته باشید ( قبل از کسر مالیات)
 • کارفرمایی داشته باشید که تمایل دارد بیمه ای را ارائه دهد که سلامت، زندگی، اشتغال و بازنشستگی شما را پوشش دهد.

برخی از مشاغل و شهروندان برخی از کشورها تحت قوانین خاصی برای کار کردن در سوئد قرار دارند. آنها به الزامات متفاوت یا اضافه ای نیاز دارند.

به منظور دریافت مجوز کار شما باید الزامات مجوز کار برای یک شغل را تکمیل کنید. الزامات نمی تواند مربوط به دو یا چند شغل باشد. شما برای کار در سوئد به مجوز کار نیاز دارید چه در سوئد یا خارج از سوئد استخدام شده باشید، چه توسط آژانس کاریابی که افراد را برای شرکت ها در سوئد تامین می کنند وچه توسط سازمان های مستقل استخدام شده باشید.

برای ثبت در جمعیت سوئد به مجوز حداقل یک ساله و حداقل اقامت یک ساله در سوئد نیاز دارید. اگر شما مجوز اقامت برای دوره کمتر از یک سال دریافت کرده اید شما نمیتوانید در ثبت جمعیت سوئد ثبت نام کنید و حق دریافت مزایای اجتماعی را ندارید. به همین دلیل مهم است که شما بیمه درمانی داشته باشید که تمام هزینه هایی که ممکن است در صورت بیماری یا تصادف بوجود اید را پوشش دهد. این نکات را در مورد کار در سوئد 2019 بهتر است از زبان مشاورین و کارشناسان ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بشنوید، ما در این زمینه تجربه خوبی را ارائه میدهیم و هزینه مهاجرت به سوئد را برای شما بررسی میکنیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

4 دیدگاه برای “کار در سوئد 2019

 1. ایرج فغانی گفت:

  سلام بنده دارای مدرک ارشد مدیریت بازرگانی و در حال حاضر دانشجوی ارشد کشاورزی بوده که دارای ده سال سابقه کار در اداره دولتی میباشم دارای یک فرزند و خانم بنده نیز پرستار و ده سال سابقه کار دارد جهت مهاجرت به سوئد و یا هر کشوری بنا به صلاحدید را دارم خواهشمندم راهنمایی فرمایید
  متشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   با توجه به رشته تحصیلی همسر خود می توانید برای اخذ ویزای کاری گروه درمان سوئد اقدام نمایید که از طریق ایشان شما و فرزندتان نیز از طریق ویزای همراه با ایشان تشریف ببرید.

 2. سارا گفت:

  سلام
  برای شخصی که پیشنهاد کاری از شرکتی تو سوئد داره اقدام همزمان برای ویزا گرفتن پارتنرش , ریسکی برای پذیرش یا ریجکتی ویزا داره یا نه ؟
  ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بهتر است بابت ریسک ویزا همزمان اقدام نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.