ویزای دانش آموزی فرانسه

ویزای دانش آموزی فرانسه

چند نوع ویزای دانشجویی جهت تحصیل در فرانسه وجود دارد. دانش آموز می تواند یکی از انواع ویزای فرانسه را با توجه به دوره تحصیل خود انتخاب کند و همان را نیز به سفارت این کشور درخواست دهد. در ادامه مقاله ای که با قلم مشاورین کارشناس موسسه حقوقی توسعه گران مهر می خوانید به انواع ویزاها به صورت اشاره شده است و آنچه را نیاز دارید برای درخواست این ویزا ها میخوانید. دقت داشته باشید که اخیرا اخذ ویزای دانش آموزی فرانسه اندکی دشوار تر شده است و با محدودیت بیشتری برای اخذ این ویزا روبرو هستید، پس لازم است تا دقیقا بدانید که باید چه مراحلی را طی کنید.

مطالب مرتبط:

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

اخذ تابعیت فرانسه

شرایط اعزام دانش آموز یا تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در فرانسه

برنامه های بین المللی مدارس جهت همکاری بین فرانسه و کشورهای خارجی ایجاد شده اند. آنها با دریافت شهریه دو زبانه و دو فرهنگی به کودکان از هر ملیتی امکان تحصیل در سیستم آموزش فرانسه را می دهند. محتوای آموزشی و روش های تدریس مورد استفاده از برگرفته از کشورهای همکار می باشد.

در هر مرحله از برنامه درسی مدرسه برنامه های تحصیلی بین المللی وجود دارد:

 • مدرسه ابتدایی
 • دبیرستان دوره اول (collège)
 • دبیرستان دوره دوم (lycée)

در دبیرستانهای دوره دوم تنها رشته های عمومی (ادبیات، اقتصاد و علوم اجتماعی و علوم) طی برنامه های بین المللی ارائه می شوند. گزینه بکلوریت ( Baccalaureate ) بین المللی ( IOB )، نسخه بین المللی دیپلم بکلوریت فرانسه است که با گزینه بین المللی و زبانی که دانش آموز در آن آموزش دیده است همراه می شود. برای کسب این مدرک، طی دوره بکلوریت بین المللی دانش آموزان باید سال دوم و سال آخر تحصیلی خود را در دوره بین المللی مدرسه سپری کرده باشند.

وزارت آموزش برنامه درسی ملی فرانسه را تعیین می کند. این وزارتخانه به صورت منطقه ای سازمان یافته است و در برگیرنده 17 منطقه آکادمیک مسئول حفظ استانداردهای ملی در سیاست آموزش و پرورش و 26 آکادمی در سرزمین اصلی فرانسه و چهار آکادمی در سرزمین های برون مرزی فرانسه مسئول جنبه های خدمات عمومی آموزش (از جمله تعیین استراتژی و مدیریت مدارس و پرسنل) و 17 رئیس مناطق تحصیلی هستند.

در فرانسه تحصیل برای تمام کودکان 3 تا 16 ساله الزامی است. در آغاز سال تحصیلی 2017-2016 تعدادی از مدارس کلاس هایی را برای کودکان دو ساله تشکیل داده اند. محل زندگی خانواده مشخص می کند کودک وارد کدام مدرسه شود. توصیه می شود این فرایند را در اسرع وقت پیش ببرید.

هنگام ثبت نام در مهدکودک های عمومی یا دبستان ها، دفاتر شهری به والدین اطلاع می دهند که با توجه به محل زندگیشان محل تحصیل فرزندشان مشخص می شود و آنها را در مدرسه ثبت خواهند کرد. سپس دفاتر شهری گواهی ثبت نام را به خانواده ارائه می دهند. این گواهینامه باید به مدیر آموزشگاه داده شود تا ثبت نام را تایید کند.

 •  بسته به ظرفیت، ثبت نام در طول سال تحصیلی ممکن است امکان پذیر باشد.
 • زمان ثبت نام برای دبیرستان های دوره اول
 •  مقامات آموزش محلی بسته به حوضه ای که در آن زندگی می کنید، تعیین می کنند که فرزند دبیرستانی شما در کدام مدرسه شرکت کند. دانش آموز باید در مدرسه مربوط ثبت نام شود.
 • با توجه به ظرفیت، ثبت نام در طول سال تحصیلی ممکن است امکان پذیر باشد.
 • زمان ثبت نام در دبیرستان دوره دوم دولتی یا دبیرستان خصوصی با کمک هزینه و کنترل دولتی
 • درخواست خانواده باید به مدیر مدرسه ارائه شود. در مؤسسات دولتی، بازرس محلی اداره آموزش، مدرسه ای را كه دانش آموز می تواند در آن شرکت کند را تعیین می کند.
 • بسته به ظرفیت، ثبت نام در طول سال تحصیلی ممکن است امکان پذیر باشد.
بهترین مدارس مقطع دبستان و دبیرستان در فرانسه

بهترین مدارس مقطع دبستان و دبیرستان در فرانسه

بهترین مدارس مقطع دبستان و دبیرستان در فرانسه

 • مارسی

کالج و دبیرستان مارسیویلیر: این دبیرستان دولتی واقع در هشتمین شعبه مارسی بخش های بین المللی به زبان های اسپانیایی، ایتالیایی، عربی و انگلیسی ارائه می دهد.

آدرس:  83 Traverse Parangon 13008 Marseille

مدرسه بین المللی مارسی:  این مدرسه خصوصی دو زبانه از کودکان 2-18 ساله استقبال می کند. دروس نیمی به زبان فرانسه و نیمی به زبان انگلیسی تدریس می شوند، این دانشگاه دارای دو پردیس بین المللی دیگر در Aix-en-Provence و Montpellier است.

آدرس: 27 Boulevard de la Corderie، 13007 Marseille 

 • لیون

آکادمی بین المللی مدرسه cité:  این مدرسه دولتی دانش آموزان 3-18 ساله را پذیرفته و بخش های بین المللی انگلیسی، آلمانی اسپانیایی، ایتالیایی، لهستانی، پرتویی،عربی چینی و ژاپنی ارائه می دهد. سیته درست در کنار رودخانه در منطقه 7 لیون در یک مکان زیبا قرار گرفته است.

آدرس:  2 place de Montréal 69361 Lyon

مدرسه بین المللی Ombrosa: این مدرسه خصوصی آموزشاتی از مهد کودک تا سطح متوسطه را ارائه می دهد. این کلاس ها به زبان انگلیسی و فرانسوی نیز آموزش داده می شوند و فرصتی برای یادگیری اسپانیایی آلمانی و ژاپنی نیز وجود دارند. دانشجویان می توانند برای IB و IGCSES تحصیل کنند.

 آدرس مهدکودک: 50 Rue Vendôme. 69006 Lyon

 آدرس مدرسه ابتدایی و متوسطه: 95 Quai Clemenceau. 69300 Caluire-et-Cuire

 • تولوز

 کالج و دبیرستان ویکتور هوگو: این مدرسه دولتی در کلمبیرز در خارج از تولوز واقع شده است و دارای بخش انگلیسی می باشد و همچنین برنامه بکلوریت دوگانه به زبان آلمانی (abibac) و اسپانیایی (bachibac) ارائه می دهد.

آدرس: 33 Boulevard Victor Hugo 31 773 Colombiers

مدرسه بین المللی تولوز (IST):  IST از کودکان 3 تا 18 ساله استقبال می کند. دروس به طور عمده به زبان انگلیسی تدریس می شود اما کلاسهای فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی نیز به عنوان زبان اول و دوم در دوره متوسطه نیز در دسترس هستند.

 آدرس: 2 Allée de l’Herbaudière 31770 Colomiers

 • یس

کالج و دبیرستان بین المللی Valbonnie: این مدرسه دولتی است و بیشتر زبان های آن در اکادمی نیس ارائه شده است و در والبن واقع می باشد. بخش های بین المللی آنگلو-آمریکایی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و روسی را ارائه می دهد. دانشجویان همچنین می توانند بکلوریت خود را با گزینه بین المللی بگیرند.

آدرس: 190 Rue Frédéric Mistral، 06560 Valbonne

مدرسه بین المللی نیس (ISN):  ISN یک مدرسه خصوصی دو زبانه است که از دانش آموزان 4 تا 18 ساله استقبال می کند و IB و IGCSES ارائه می دهد. تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند و برخی از دروس به زبان فرانسه نیز ارائه می گردند. کلاس ها كوچك هستند (حدود 20 دانش آموز در هر كدام) و مدرسه از دانش آموزان بیش از 40 كشور استقبال می کند.

 آدرس: 15 Avenue Claude Debussy 06200 Nice

 •  نانت

 سیته اسکولاایر گراند ایر: این مدرسه متوسطه دولتی دارای بخش بین المللی انگلیس و بخش دو زبانه آلمانی و انگلیسی است. همچنین امکان تحصیل آلمانی و اسپانیایی از 5eme (از سن 12 سالگی) به بعد وجود دارد.

 آدرس:  12 Avenue de Tremeac. 44500 La Baule-Escoublac

مدرسه بین المللی نانت: این مدرسه خصوصی دو زبانه که در نزدیکی یک جنگل در حومه نانت واقع شده است از کودکان 3 ماهه تا 15 سال استقبال می کند. نیمی از کلاس ها به زبان فرانسه و نیمی دیگر به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

آدرس:  15 Rue Olympe de Gouges، 44800 Saint-Herblain

 • استراسبورگ

مدرسه بین المللی رابرت شومن: این دبستان و مهد کودک دولتی بخش های بین المللی اسپانیایی ایتالیایی، آلمانی و انگلیسی ارائه می دهد. برای دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیل در یک محیط بین المللی هستند، سه مدرسه متوسطه دولتی در استراسبورگ با بخش های بین المللی جهت انتخاب از میان آن ها وجود دارد.

آدرس:  8 Rue Vauban 67000 Strasbourg

مدرسه اروپایی استراسبورگ:  مدرسه اروپایی استراسبورگ یک مدرسه خصوصی است که متعلق به شبکه ای از مدارس در سراسر اروپا است. این مدرسه بخش های زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی ارائه می دهد و همچنین گزینه تحصیل ایتالیایی و اسپانیایی نیز وجود دارد. دانش آموزان در پایان تحصیلات خود مدرک بکلوریت اروپا (EB) دریافت می کنند که یک مدرک تحصیلی اختصاصی برای شبکه مدارس اروپا است.

 آدرس: 2 rue Peter Schwarber 67000 Strasbourg 

 • مونت پلیه

مدرسه بین المللی ژول گوزد:  این دبیرستان دولتی بخش های بین المللی انگلیسی، آمریکایی، عربی و چینی ارائه می دهد. دانشجویان این امکان را دارند که یک برنامه بکلوریت دوگانه را به زبان اسپانیایی (bachibac) و ایتالیایی (esabac) دنبال کنند. این مدرسه طیف گسترده ای از کلاس های زبان را ارائه می دهد: انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، عربی، چینی، ژاپنی و پرتغالی.

آدرس: 110 avenue de Lodève 34000 Montpellier

مدرسه بین المللی دو زبانه Privée (EPBI): این مدرسه خصوصی دو زبانه در کلیسای زیبایی در فاصله 10 دقیقه ای از مونت پلیه واقع شده است. این مدرسه برنامه درسی فرانسوی و انگلیسی ارائه می دهد. همچنین امکان تحصیل اسپانیایی، آلمانی و چینی به عنوان یک زبان خارجی نیز وجود دارد و دانشجویان می توانند در آزمون IB و کمبریج شرکت کنند.

آدرس: Domaine de Massane. 34670 Baillargues

 • بوردو

فرض Sainte Clotilde بوردو: این مدرسه ابتدایی و متوسطه در قلب بوردو واقع شده است و دارای بخش انگلیسی است و گزینه تحصیل را به زبان اسپانیایی نیز ارائه می دهد.

 آدرس: 370 Boulevard du Président Wilson، 33073 Bordeaux

دانشکده بین المللی بوردو (BIS):  این مدرسه خصوصی بین المللی از مهدکودک تا دبیرستان آموزشات دو زبانه ارائه می دهد. دروس نیمی به زبان فرانسه و نیمی به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. گزینه ای برای IGCSES و سطح A وجود دارد.

 آدرس:  252 rue Judaïque، 33000 Bordeaux

 • لیل

دبیرستان بین المللی Montebello: این مدرسه دولتی دارای بخش های انگلیسی، ایتالیایی و اسپانیایی است و نه زبان مختلف را آموزش می دهد. این مدرسه دارای مدارس همکار در شش کشور از سراسر جهان است و سفرهای مدرسه ای خارجی بسیاری ارائه می دهد.

آدرس: 196.Boulevard Montebello BP 80،59006 Lille

مدرسه جانین مانوئل:  این مدرسه خصوصی معتبر، آموزشات دو زبانه به دانش آموزان ارائه می دهد و. کلاس های ایتالیایی و آلمانی نیز اسپانیایی چینی را ارائه می دهد. دانش آموزان این گزینه را دارند که IB و مدرک دبیرستان آمریکایی دریافت کنند.

شرایط اخذ ویزا برای والدین برای تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در فرانسه

 • اقامت بیشتر از 3 ماه

در صورتی که می خواهید اقامت تحصیلی فرزند خردسال شما (به این معنا که در زمان صدور ویزا کمتر از 18 سال سن داشته باشد ) در فرانسه از 90 روز بیشتر نشود:

 • در یک موسسه تحصیلی عمومی یا خصوصی، یا 
 • در یک مرکز آموزش زبان، هنر، آشپزی یا ورزشی
 • شما باید برای ویزای اقامت کوتاه مدت بنام ویزای تحصیلی (از طرف وی اقدام کنید.

از شما خواسته می شود اسناد و مدارک حمایتی زیر را ارائه دهید:

 • جزئیات ثبت نام فرزند شما در یک مرکز تحصیلی یا مرکز آموزشی
 • مدارک محل اسکان
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه پزشکی بین المللی
 • اجازه والدین و اطلاعات تماس ضامن در فرانسه.

اقامت بیش از 3 ماه

 اگر می خواهید فرزند خردسال شما (به این معنا که در زمان صدور ویزا کمتر از 18 سال سن داشته باشد ) به منظور تحصیل در یک مؤسسه آموزش دبستان، راهنمایی یا متوسطه دولتی برای مدت بیش از 90 روز در فرانسه بماند باید به جای فرزند خود برای ویزای اقامت طولانی به نام ویزای minur scolarisé (تحصیل فرزند خردسال) درخواست دهید.

این دسته از ویزای اقامت طولانی به افراد زیر سن 16 تا 18 سالی که مایل به تحصیل برای یک دوره بیش از 90 روز در یک مرکز زبان یا ورزشی هستند، نیز مربوط می شود. ویزای طولانی مدت “minur scolarisé ” (تحصیل فرزند خردسال ) فقط مربوط به افراد زیر سن قانونی است كه والدین آنها در فرانسه زندگی نمی كنند مایل به ادامه تحصیل در فرانسه و دور از پدر و مادر خود هستند. بنابراین این ویزا به کودکانی که والدینشان در فرانسه زندگی می کنند، تعلق نمی گیرد.

شما باید مدارک جانبی از قبیل: ثبت نام فرزندتان در یک مدرسه فرانسوی، گزارش های مربوط به مدرسه او در سال گذشته، گواهی مهارت زبان فرانسه وی، جزئیات مربوط به محل اقامت وی در فرانسه، منابع مالی، اجازه والدین، بیمه و اطلاعات تماس ضامن در فرانسه تهیه کنید.

شرایط اخذ ویزا برای والدین برای تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در فرانسه

شرایط اخذ ویزا برای والدین برای تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در فرانسه

هزینه و شهریه تحصیل در مدارس شبانه روزی و مدارس بین المللی فرانسه

دو نوع مدرسه خصوصی در فرانسه وجود دارد: آن هایی که با دولت فرانسه قرار داد دارند ( کسانی که با آن ها همکاری دارند ) و آن هایی که نمی کنند ( مدرسه آزاد ). یک مدرسه خصوصی که با دولت قرارداد دارد باید از همان برنامه های آموزشی مانند مدارس دولتی پیروی کند، که برای آن یارانه دولتی دریافت می کند، و از این رو ارزان تر از یک مدرسه آموزشی آزاد می باشد. یک مدرسه خصوصی بدون قرارداد با دولت آزاد است که برنامه های درسی خود را تعیین کند، هیچ یارانه ای از دولت دریافت نمی کند و به تبع آن گران تر می باشد.

شهریه مدارس خصوصی نیز با توجه به کیفیت، شهرت و موقعیت مکانی مدرسه متفاوت می باشد. جای تعجب نیست که مدارس واقع در منطقه پاریس گران ترین هستند. هزینه در یک مدرسه خصوصی کاتولیک که تضاد متعارفی دارد ممکن است حداقل 300 یورو در سال باشد، در حالی که هزینه های یک مدرسه ارشد بین المللی مستقل ( ازاد ) می تواند به اندازه چندین هزار یورو در سال باشد. هزینه ها شامل همه موارد نمی باشند، و هزینه های اضافی الزامی مانند هزینه ثبت نام و هزینه های اختیاری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، ناهار ها می توانند در هزینه های مدرسه گنجانده شوند یا جداگانه شارژ شوند.

نام مدرسه / نرخ هزینه:

 • مدرسه خصوصی بین المللی دو زبانه (Ecole Privée Bilingue Internationale ) 
 • 6،500 – 3،600 یورو در سال.
 • مدرسه بین المللی نیس (International School of Nice (ISN) )
 • 15،945 – 10،350 یورو در سال.
 • مدرسه بین المللی دو زبانه استراسبورگ (Bilingual International School of Strasbourg (BISS) )
 • 6،000 یورو در سال.
 • مدرسه بین المللی تولوز (International School of Toulouse )
 • 17،410 – 6،580 یورو در سال.

هزینه های پانسیون شبانه روزی در مدارس دولتی بسیار مناسب می باشد. به طور متوسط انتظار می رود که والدین تقریباً 1000 یورو در سال بپردازند و برای کسانی که درآمد کم دارند، کمک های مالی از طریق سیستم کمک های مالی قابل دریافت انجام می شود.

شرایط و مدارک اخذ ویزای دانش آموزی فرانسه برای افراد زیر ۱۸ سال

دانش آموزان دبیرستانی 18 سال و کمتر که می خواهند در یک مدرسه تبادلی فرانسه یا یکی از مناطق و قلمرو های فرانسه شرکت کنند، نیاز به این ویزا دارند.

لیست مدارک مورد نیاز:

 1. فرم درخواست اقامت طولانی توسط والدین متقاضی تکمیل و امضا شده باشد.
 2. یک عکس گذرنامه ای که اخیرا گرفته شده باشد.
 3. گذرنامه ( معتبر برای حداقل سه ماه پس از تاریخ بازگشت )، دو کپی از گذرنامه متقاضی، دو فتوکپی از هر صفحه گذرنامه با تمبر بر روی آن ها.
 4.  اثبات ثبت نام در یک مدرسه فرانسوی. اگر متقاضی قرار است در یک مدرسه خصوصی شرکت کند، آن ها همچنین باید مبلغ پرداخت شهریه مدارس را تهیه کنند.
 5. ثبات سطح زبان فرانسوی مورد نیاز.
 6. گزارش مدرسه از سال قبل.
 7. فرم تکمیل شده و امضا شده اجازه نامه والدین و یک نسخه از گذرنامه های والدین.
 8. نامه ای از خانواده میزبان در فرانسه که حداقل توسط یک والدین میزبان و عکس های گذرنامه یا کارت های شناسایی والدین میزبان امضا شده باشد ( cartes nationales d’identité ).
 9. توضیحات واضح در مورد نوع اقامتی که برای متقاضی ارائه می شود. اگر متقاضی قرار است در یک مدرسه شبانه روزی شرکت کند، آن ها باید: اثبات ثبت نام، اثبات اسکان و طرح کلی محل های اقامت در طول تعطیلات را تهیه کنند.
 10. فرم تضمین مالی والدین تکمیل و امضا شده و همچنین بیانیه اخیر بانک ( با نام صاحب حساب به وضوح ذکر شده باشد ). 
 11. حمایت مالی تکمیل و امضا شده از فرم خانواده میزبان.

گواهی پزشکی اخیر ( از جمله اثبات واکسیناسیون علیه دیفتری، کزاز و فلج اطفال ). لطفا توجه داشته باشید که دیفتری، کزاز و فلج اطفال واکسیناسیون اجباری در فرانسه می باشند. و اگر متقاضی این مقررات را رعایت نکند، ممکن است درخواست ویزا آن ها رد شود. لطفاً توجه داشته باشید: آزمایش مانتو توسط سیستم بهداشت عمومی فرانسه به رسمیت شناخته نمی شود و بنابراین در فرانسه به عنوان اثبات واکسیناسیون پذیرفته نخواهد شد.

 • اشتراک شخصی بیمه پزشکی ( پوشش هزینه های نامحدود پزشکی و بازگشت به مدت کل مدت اقامت ).
 • برنامه سفر با تاریخ دقیق ورود به فرانسه.
 • یک پاکت پیش پرداخت با آدرس متقاضی برای بازگشت گذرنامه تهیه شده باشد.
 • هزینه ویزای اقامت طولانی. لطفا برای دریافت آخرین هزینه ویزا اینجا را کلیک کنید. لطفا توجه داشته باشید که هزینه ویزا باید به صورت نقدی پرداخت شود.

لطفاً این چک لیست را با درخواست خود ارائه دهید.

لطفاً توجه داشته باشید: از آن جا که درخواست ها باید برای ارسال مجوز ( از طریق پست ) به  Noumea ارسال می شود، متقاضیان نیو کالدونیای ( New Caledonia ) باید در برنامه خود یک پاکت پیش پرداخت شده را برای ارسال هزینه های خارج از کشور تهیه کنند. برنامه های درخواست برای پولینزی فرانسه برای مجوز به صورت الکترونیکی به Papeete ارسال می شود. بنابراین برنامه های درخواستی برای پولینزیای فرانسه نیازی به تهیه یک پاکت پیش پرداخت شده برای هزینه های حمل و نقل در خارج از کشور در درخواست خود ندارند. 

توجه داشته باشید که متقاضی ممکن است موظف باشد پس از ورود به فرودگاه، کلیه اسناد را از لیست فوق به مقامات مهاجرت فرانسه نشان دهد، و همچنین بلیط برگشتی غیر قابل انتقال را نشان دهد.

هرگونه درخواستی که کمتر از چهار هفته قبل از عزیمت دریافت شود، رد خواهد شد. هیچ استثنائی شامل نمی شود. مدت زمان درخواست برای پردازش چقدر طول خواهد کشید ؟

 • برنامه های درخواستی برای فرانسه: از روزی که درخواست شما دریافت می شود، حداقل چهار هفته زمان لازم برای پردازش آن لازم می باشد.
 • برای نیو کالدونیای و پولینزی فرانسه: از روزی که درخواست دریافت می شود، حداقل دو ماه برای پردازش آن احتیاج می باشد.

وظیفه متقاضی این است که یک برنامه کامل را ارائه دهد. اگر مدارکی در درخواست متقاضی وجود نداشته باشد، به احتمال بسیار زیاد به وی ویزا اعطا نمی شود. در انتها شما میتوانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید تا شما را در جهت کسب اطلاعات مهاجرتی مفید همچون شرایط اخذ ویزای دانش آموزی فرانسه، راهنمایی کنند. با ما همراه باشید تا آنچه را برای رفتن نیاز دارید، به شما بگوییم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.