مهاجرت به ژاپن برای کار

ژاپن کشوری در شرق آسیا است و در حدود 126 میلیون نفر جمعیت دارد. کشور ژاپن یکی از پیشرفته ترین و صنعتی ترین کشورهای قاره آسیا است به همین خاطر افراد زیادی متقاضی مهاجرت و کار در این کشور می باشند. این کشور سومین اقتصاد بزرگ در جهان شناخته می شود. مهاجرانی که قصد کار کردن در این کشور قدرتمند را دارند باید اقدام به کسب ویزای کاری کنند.در این مقاله که به کوشش کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تهیه و تنظیم گردیده است به بررسی دقیق موارد زیر خواهیم پرداخت :

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • مهاجرت به کشور ژاپن از طریق کار
 • فرهنگ کار کردن در ژاپن
 • سیستم امتیاز بندی در مهاجرت کاری به کشور ژاپن
 • ویزای کار کشور ژاپن
 • مدارک لازم جهت مهاجرت به کشور ژاپن از طریق کار
 • مشاغل پرطرفدار برای مهاجران در کشور ژاپن
 • موسسات کاریابی در کشور ژاپن
 • درآمد در کشور ژاپن
 • مزایای ویزای کار کشور ژاپن
 • سوالات متداول در رابطه با مهاجرت کاری به کشور ژاپن

مهاجرت به کشور ژاپن از طریق کار

کشور ژاپن جز قدرتمندترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان در زمینه های مختلف صنعتی و تکنولوژی است و مهاجرانی که قصد کار کردن در این کشور را دارند باید حتما در یک زمینه کاری خاص تخصص داشته باشند. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین بوده و در حدود 2.5 درصد در نظر گرفته شده است که این میزان باعث شده شرایط کار در این کشور مطلوب باشد. با توجه به فرهنگ و زبان سخت این کشور، کار کردن در ژاپن برای آن دسته از افرادی که با زبان و فرهنگ این کشور آشنایی ندارند چندان ساده نیست.میانگین جمعیت در کشور ژاپن بسیار بالا است که این امر باعث شده دولت به دنبال جذب نیروی کار متخصص و ماهر خارجی باشد. به طور کلی نیروی کار در این کشور به سه بخش اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از :

نیروی کار آکادمیک ، نیروی کار متخصص و نیروی کار در بخش مدیریت بازرگانی . افرادی که قصد دارند از طریق ویزای کار به کشور ژاپن مهاجرت کنند علاوه بر کسب ویزا، نیازمند کسب امتیاز کافی در سیستم کاری این کشور نیز می باشند. حداقل امتیاز مورد نیاز جهت مهاجرت کاری به کشور ژاپن امتیاز 70 است. اکثر نیروی کار ژاپن بیش از 70 ساعت در طول هفته کار می کنند که این میزان نشان دهنده این موضوع است که کار کردن در این کشور برای ایرانیان چندان راحت نیست.

فرهنگ کار کردن در ژاپن

حفظ تعادل بین زندگی و کار می تواند دشوار باشد. در کشور ژاپن کار تیمی و یک ذهنیت گروهی نسبت به فرد گرایی ارزش دارد. ساعت های کاری طولانی هستند و در پایان روز شاید از مهاجران انتظار می رود با همکاران خود برای نوشیدنی، کارائوکه و سایر فعالیت های شبانه به بیرون بروند، بنابراین روز های طولانی به راحتی می توانند به شب های طولانی نیز تبدیل شوند. ادب و احترام از ویژگی های بسیار قابل توجه در کار است. همچنین ممکن است بیگانگان از سبک های ارتباطی غیر مستقیم و مبهم نا امید شوند. در حالی که رویکرد ژاپنی به کار بسیار دقیق، متفکرانه و به خوبی برنامه ریزی شده است.

فرهنگ کار کردن در ژاپن

فرهنگ کار کردن در ژاپن

سیستم امتیاز بندی در مهاجرت کاری به کشور ژاپن

ویزاهای کاری در کشور ژاپن نیاز به دانش و مهارت بالایی دارند. بنابراین غیر ممکن است افراد خارجی که مشغول کار دستی / کار ساده هستند مشمول دریافت ویزای کاری شوند، مگر این که ویزا را طبق وضعیت خانواده (همسر / فرزند ملیت ژاپن ، اقامت طولانی مدت و غیره) درخواست کنند. ویزای کارآموزی، یا ویزای کار پاره وقت به ویزای دانشجویی یا ویزاهای وابسته تعلق می گیرد. به عنوان مثال، هیچ ویزای کاری برای؛ آرایشگری، ماساژ درمانی، پیشخدمتی ، فروشندگی، کارگران ساختمانی و غیره وجود ندارد. معمول ترین ویزای کاری برای اشتغال در شرکت های خصوصی پنج نوع زیر می باشد :

نوع ویزا :فعالیت های مجاز :مدارک مورد نیاز :
 

مهندسی /

 

متخصص علوم انسانی /

 

خدمات بین المللی

 

مهندس : کار در زمینه های علوم فیزیکی، مهندسی یا سایر علوم طبیعی.

کارشناس علوم انسانی : کار در زمینه های حقوقی، اقتصادی، اجتماعی یا علوم انسانی.

خدمات بین المللی : کار در ترجمه کتبی و شفاهی، آموزش زبان، روابط عمومی، تجارت بین المللی ، طراحی مد، طراحی داخلی، توسعه محصول.

 

مهندس : مدرک دانشگاه در رشته مربوطه یا 10 سال تجربه حرفه ای

متخصص در رشته های علوم انسانی : دانشگاه یا 10 سال تجربه حرفه ای در این زمینه

خدمات بین المللی : 3 سال تجربه حرفه ای در این زمینه به جز ترجمه یا آموزش زبان که فقط به مدرک دانشگاهی نیاز دارند

 

انتقال درون شرکتی

مهاجرت از شرکت های خارجی یا شرکت های تابعه شرکت های ژاپنی مستقر در خارج از کشورسابقه بیشتر از یک سال کار در شرکت مورد نظر در خارج از کشور
 

 

نیروی کار ماهر و متخصص

آشپزی خارجی، معماری یا مهندسی عمران، پردازش سنگ های قیمتی، فلزات یا خز، آموزش حیوانات، خلبانی هواپیما، آموزش ورزش و …10 سال سابقه کار در شغل مورد نظر
 

 

سرمایه گذاری

شروع یا سرمایه گذاری در یک شرکت در ژاپن و یا مدیریت شرکت به نمایندگی از سرمایه گذاران دیگرثبت یک شرکت در ژاپن و سرمایه گذاری به میزان 5 میلیون ین برای شروع کسب و کار جدید . 10 میلیون ین برای فروش و 5 میلیون ین هزینه برای تمدید

در زیر انواع ویزاهای کاری اعطا شده به افرادی که از وضعیت، دانش و مهارت خاصی برخوردار هستند آورده شده است :

استاد یا پروفسور :تحقیق و آموزش در دانشگاه یا مؤسسات آموزشی معادل آن
 

مدرس :

آموزش زبان های خارجی یا سایر آموزش ها در مدارس ابتدایی، دبیرستان و غیره.

* مربیان مدارس زبان خصوصی باید برای ویزای ” متخصص در علوم انسانی / خدمات بین المللی ” اقدام کنند.

 

هنرمند :

فعالیت های هنری که درآمد کافی برای حمایت از زندگی هنرمندان در ژاپن (نقاش، مجسمه ساز، عکاس، نویسنده، آهنگساز، ترانه سرا و غیره …) ایجاد می کند.
روزنامه نگار :روزنامه نگارانی که با سازمان های رسانه های خارجی از جمله روزنامه نگاران آزاد قرار داد امضا کرده اند.
خدمات حقوقی / حسابداریوکلا، حسابداران رسمی یا سایر متخصصان دارای صلاحیت قانونی
خدمات پزشکی :پزشکان، دندان پزشکان یا سایر متخصصان پزشکی با مدارک ژاپنی.
      محقق :تحقیقاتی که تحت قرار داد با سازمان های دولتی یا خصوصی در ژاپن انجام شده است
        بازیگر :نمایش های تئاتر، اجرای موسیقی ، ورزش و یا هر گونه نمایش تجاری دیگر

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با مهاجرت کاری به کشور ژاپن می باشند.

ویزای کار کشور ژاپن

مهاجرت به کشور ژاپن از طریق کار نیازمند اخذ ویزای کاری ژاپن می باشد. مهاجران از طریق دریافت دیگر ویزاها مانند ویزای توریستی و سایر ویزاهای غیر کاری قادر به اشتغال در ژاپن نیستند. همچنین امکان داشتن پیشنهاد کاری از کمپانی ها و شرکت های معتبر نیز امکان پذیر می باشد. جهت کار در این کشور متقاضیان علاوه بر دریافت ویزای کاری به داشتن مجوز از اداره مهاجرت ژاپن نیز احتیاج خواهند داشت. ویزای کار کشور ژاپن به دو بخش تقسیم می شود : ویزای کار موقت و پیشنهاد کاری از سوی کارفرما.

ویزای کار کشور ژاپن

ویزای کار کشور ژاپن

ویزای کار موقت (working holiday) :

مدت اعتبار این نوع ویزا سه ماهه است و متقاضیان می توانند با کسب ویزای کار موقت در کشور ژاپن مشغول به کار شده و یا اقدام به کاریابی در این کشور کنند . این نوع ویزا فرصتی را برای کارکنان خارجی فراهم می کند تا توانایی های خود را به کارفرمای کمپانی یا شرکت مورد نظر اثبات کرده و موفق به اخذ ویزای کار دائم شوند.

پیشنهاد کاری (job offer) :

این نوع ویزا که یک دعوت نامه از سوی کارفرمای معتبر در کشور ژاپن است حداقل سه سال اعتبار دارد و متقاضیان می توانند با دریافت این نوع ویزا و همچنین مجوز کار از اداره مهاجرت ژاپن به کار در این کشور مشغول شوند . پس از اتمام مهلت این ویزا امکان تمدید اعتبار آن وجود دارد. افرادی که بیش از پنج سال در کشور ژاپن مشغول به کار باشند، می توانند به راحتی اقامت ژاپن را کسب کنند.

مدارک لازم جهت مهاجرت به کشور ژاپن از طریق کار

ارائه مدارک زیر جهت دریافت ویزای کار کشور ژاپن الزامی است :

 • گذرنامه معتبر با اعتبار حداقل یک سال
 • تکمیل فرم های مربوطه
 • داشتن دعوت نامه کاری از طرف کارفرمای معتبر
 • ارائه مدارک تحصیلی، پزشکی و بیمه
 • چند قطعه عکس
 • گواهی تمکن مالی
 • سابقه کاری

باید توجه داشت که ترجمه تمامی مدارک به زبان انگلیسی الزامی است. هزینه ویزای کار یک بار ورود کشور ژاپن در سال 2020 در حدود 30 دلار و هزینه ویزای کار چند بار ورود کشور ژاپن در سال 2020 در حدود 60 دلار می باشد.

مشاغل پرطرفدار برای مهاجران در کشور ژاپن

از جمله مشاغل پرطرفدار برای مهاجران در کشور ژاپن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • معلم زبان انگلیسی
 • متخصص IT
 • مترجم
 • کارمند فروش
 • بانکداری
 • پرسنل خدماتی
 • مهندس

موسسات کاریابی در کشور ژاپن

انواع مشاغلی که افراد خارجی می توانند در ژاپن به آن ها مشغول شوند محدود است، اما می توان همه آن ها را به صورت آنلاین در این وب سایت های پیشنهادی پیدا کرد :

 • Gaijinpot.com
 • Diajob.com
 • Jetprogramme.org
 • Jobsinjapan.com

ذکر این نکته الزامی است که حداقل امتیاز لازم جهت کسب مجوز کاری در کشور ژاپن امتیاز 70 است. این سیستم امتیاز بندی شامل بخش هایی مانند سابقه کاری، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و نیز درآمد افراد می شود . کشور ژاپن در سال های اخیر با کمبود نیروی کار مواجه شده و این امر باعث شده است رشد اقتصادی این کشور با کاهش مواجه شود. در نتیجه شرکت های ژاپنی اعلام کرده اند که سخت گیری های دولت برای ورود نیروی کار به کشور باید کم شود. دولت این کشور نیز اعلام کرده است که مایل به جذب نیروی کار ماهر در مشاغلی مانند نگهداری از سالمندان، ساختمان ، کشتی سازی و … است. البته متقاضیان باید در مصاحبه های شغلی شرکت کرده و در آن ها پذیرفته شوند.

هر گونه سوال در رابطه با مهاجرت کاری به کشور ژاپن را با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در میان بگذارید.

درآمد در کشور ژاپن

از دیگر مسائلی که مهاجرانی که قصد کار کردن در کشور ژاپن را دارند باید مد نظر قرار دهند میزان حقوق و درآمد در این کشور می باشد. در زیر میانگین حقوق برخی مشاغل در کشور ژاپن آورده شده است :

درآمد در کشور ژاپن

درآمد در کشور ژاپن

           صنعت :متوسط حقوق سالانه :
IT / ارتباطات4،610،000 ین
اینترنت / تبلیغات / رسانه4،120،000 ین
خدمات3،760،000 ین
تولیدی4،560،000 ین
پزشکی4،500،000 ین
مدیریت مالی4،460،000 ین
ساخت و ساز / املاک و مستغلات4،180،000 ین
خرده فروشی / غذا3،550،000 ین

مزایای ویزای کار کشور ژاپن

ویزای نیروی کار ماهر برای جذب کارگرانی است که احتمالاً در اقتصاد ژاپن نقش دارند. امتیازات مطابق با سطح تحصیلات متقاضی و سوابق حرفه ای، درآمد و پیشرفت تحصیلی ارائه می شود . اگر در ارزیابی امتیاز 70 امتیاز یا بیشتر جمع شود، ویزای ویژه ای داده می شود که شامل موارد زیر است:

 • امکان شرکت در فعالیت های متعدد که دسته های مختلف ویزا را در بر می گیرند
 • اعطای ویزای 5 ساله
 • دسترسی سریع تر به اقامت دائم
 • امکان کار به صورت تمام وقت برای همسر تحت شرایط خاص
 • امکان آوردن والدین
مزایای ویزای کار کشور ژاپن

مزایای ویزای کار کشور ژاپن

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. هموطنان متقاضی مهاجرت به کشور ژاپن از طریق کار ، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در مورد مهاجرت کاری به کشور ژاپن

1- نرخ بیکاری در کشور ژاپن چقدر است؟

نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین بوده و در حدود 2.5 درصد در نظر گرفته شده است که این میزان باعث شده شرایط کار در این کشور مطلوب باشد.

2- بخش های اصلی نیروی کار در کشور ژاپن کدامند؟

نیروی کار در این کشور به سه بخش اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از : نیروی کار آکادمیک، نیروی کار متخصص و نیروی کار در بخش مدیریت بازرگانی.

3- حداقل امتیاز لازم جهت مهاجرت کاری به کشور ژاپن چقدر است؟

حداقل امتیاز مورد نیاز جهت مهاجرت کاری به کشور ژاپن امتیاز 70 می باشد.

4- ساعات کاری در کشور ژاپن به چه صورت است؟

اکثر نیروی کار ژاپن بیش از 70 ساعت در طول هفته کار می کنند که این میزان نشان دهنده این موضوع است که کار کردن در این کشور برای ایرانیان چندان راحت نیست.

5- معمول ترین ویزاهای کاری در کشور ژاپن کدامند؟

معمول ترین ویزاهای کاری در کشور ژاپن مربوط به شرکت های مهندسی، خدمات بین الملل ، انتقل درون شرکتی و سایر موارد دیگر می باشد.

6- مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری کشور ژاپن چیست؟

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری کشور ژاپن شامل گذرنامه معتبر با حداقل یک سال اعتبار، سابقه کار، تمکن مالی، ارائه مدرک تحصیلی و … است.

7- انواع ویزای کاری کشور ژاپن کدامند؟

ویزای کار کشور ژاپن به دو بخش تقسیم می شود : ویزای کار موقت و پیشنهاد کاری از سوی کارفرما.

8- مشاغل پر طرفدار در کشور ژاپن چیست؟

از جمله مشاغل پر طرفدار در کشور ژاپن ، معلم زبان انگلیسی، کارمند فروش، مترجم و … می باشد.

9- موسسات کاریابی در کشور ژاپن کدامند؟

موسسات کاریابی در کشور ژاپن Daijob، jobsinjapan و … هستند.

10- میانگین درآمد در کشور ژاپن چقدر است؟

میانگین درآمد در کشور ژاپن بسته به صنعت متفاوت خواهد بود.

11- مزایای ویزای کاری ژاپن چیست؟

مزایای ویزای کاری ژاپن امکان همراهی خانواده، اخذ اقامت دائم، امکان شرکت در فعالیت های متعدد که دسته های مختلف ویزا را در بر می گیرند و سایر موارد دیگر می باشد.

12- هزینه اخذ ویزای کاری کشور ژاپن چقدر است؟

هزینه ویزای کار یک بار ورود کشور ژاپن در سال 2020 در حدود 30 دلار و هزینه ویزای کار چند بار ورود کشور ژاپن در سال 2020 در حدود 60 دلار می باشد.

13- آیا امکان اخذ اقامت کشور ژاپن از طریق کار وجود دارد؟

بله . افرادی که بیش از پنج سال در کشور ژاپن مشغول به کار باشند، می توانند به راحتی اقامت این کشور را کسب کنند.

14- فرهنگ کار کردن در کشور ژاپن به چه صورت است؟

در کشور ژاپن کار به صورت تیمی است و ساعت های کاری طولانی هستند.

3/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای “مهاجرت به ژاپن برای کار

 1. وحید پورایرانی گفت:

  سلام وخسته
  من دنبال کار در خارج کشور هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *