مهاجرت به هنگ کنگ

کشور هنگ کنگ جزیره ای در جنوب کشور چین که یک منطقه خودمختار و از مهم ترین بازارهای مالی و تجاری جهان محسوب می شود، از جمله مقاصد مهم مهاجرت تحصیلی و شغلی و سرمایه گذاری به شمار می آید. در این مقاله به چگونگی اخذ اقامت دائم این مستعمره پیشین انگلستان و بررسی روش های مهاجرت به این کشور جزیره ای آسیا می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • چرا مهاجرت به هنگ کنگ؟
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق کار
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق تحصیل
 • تحصیل در مقطع کارشناسی هنگ کنگ
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هنگ کنگ
 • تحصیل در مقطع دکترا هنگ کنگ
 • شرایط اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی هنگ کنگ
 • هزینه های تحصیل و زندگی در هنگ کنگ
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری EFIV
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سپرده بانکی
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق خرید ملک
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق ویزای کارآفرینی
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق ازدواج
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق تولد
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق ویزای توریستی
 • مهاجرت به هنگ کنگ از طریق پناهندگی
 • شرایط اخذ تابعیت و شهروندی هنگ کنگ
 • رضایت مندی مهاجران از مهاجرت به هنگ کنگ
 • انواع ویزاهای هنگ کنگ
 • شرایط اخذ پاسپورت هنگ کنگ
 • سخن آخر
 • سوالات متداول در مورد مهاجرت به هنگ کنگ

چرا مهاجرت به هنگ کنگ؟

کشور جزیره ای هنگ کنگ بخشی از کشور چین است که تا سال ۱۹۹۷ مستعمره کشور انگلستان بود. نام این کشور برگرفته از دو کلمه هنگ و کنگ به معنای “عطر خوش بندر”یادآور آب های جاری در اطراف این جزیره لوکس و مدرن است. کشور مقتدر هنگ کنگ به عنوان یک قدرت عظیم مالی و اقتصادی برای قاره آسیا به شمار می آید. ترکیب سنت و مدرنیته و ادغام فرهنگ شرقی و غربی موجب گرایش افراد زیادی از شرق و غرب جهان به منظور تحصیل و اشتغال و زندگی در این کشور شده است.مردم این کشور با بالاترین میانگین عمر در جهان در زمره باهوش ترین مردم دنیا با ضریب هوشی ۱۰۷ قرار دارند. فرهنگ غربی و علم و فناوری پیشرفته و زیرساخت های شهری توسعه یافته و آسمان خراش های مدرن در کنار سنت کهن و معماری چینی ترکیب جالبی از کشوری را ساخته است که روز به روز به سمت پیشرفت و توسعه اقتصادی گام برمی دارد. بی شک تحصیل و اشتغال و سرمایه گذاری و به طور کلی زندگی در چنین فضایی موجب رضایت مهاجران و رونق اقتصادی این کشور به واسطه سرمایه گذاری و اشتغال مهاجران متخصص و حرفه ای می شود. این کشور با توسعه و غنی سازی فضای تحقیق و پژوهش و زندگی دانشجویی نرخ مهاجران تحصیلی را ۲۹ درصد بیشتر از سال قبل کرده است. کشور هنگ کنگ کشوری ثروتمند با تولید ناخالص ملی بیشتر از کشورهای آلمان و کانادا و با نرخ بیکاری ۲.۹ درصد از بهترین شرایط اقتصادی در جهان برای سرمایه گذاری محسوب می شود. اعطای بورسیه های تحصیلی و رواج زبان انگلیسی موجب شده است تا مهاجران تحصیلی برای تحصیل در این کشور ترغیب شوند.کشور هنگ کنگ که به عنوان پنجمین شهر مهم جهان شناخته شده است، یکی از شرکای تجاری و بازرگانی ایران محسوب می شود. این کشور پیشرفته با پایین آوردن نرخ مالیات و گشودن درهای بازارهای جهانی و سیاست تجارت باز موجب رونق اقتصادی و توسعه و پیشرفت این کشور شده است تا سرمایه گذاران با اطمینان و امنیت سرمایه خود را در این کشور سرمایه گذاری کنند و نه تنها به سوددهی و درآمد بالا برسند، بلکه سرعت چرخش چرخ های اقتصاد کشور هنگ کنگ را اقزایش دهند.برخورداری از امکانات آموزشی و رفاهی، پایین بودن هزینه های زندگی به نسبت کشورهای اروپایی، امنیت و ثبات اقتصادی و اجتماعی از موارد مهم برای زندگی در یک محیط امن و پیشرفته محسوب می شود. مهاجران با زندگی در این کشور از مزایای زندگی در یک کشور پیشرفته با کیفیت و استانداردهای کشورهای برتر اروپایی و سطح درآمد بالا و مالیات پایین برخوردار می شوند.

در همین راستا مشاوران و وکلای زبده موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در جهت بررسی چگونگی اخذ اقامت و مهاجرت به این کشور پیشرفته و مدرن این مقاله را تهیه کرده اند. اگر این کشور در فهرست مقاصد مهاجرتی شما قرار دارد و نیاز به آگاهی بیشتر در مورد این کشور دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق کار

متقاضی اخذ اقامت و تابعیت کشور هنگ کنگ با اشتغال و کار می تواند این اقامت را اخذ کند. ثبات اقتصادی و وضعیت خوب کسب و کار موجب شده است تا بسیاری از مهاجران به منظور اخذ اقامت این کشور اقدامات لازم در جهت یافتن کارفرما را انجام دهند. بدین منظور متقاضی باید از یک کارفرمای هنگ کنگی دعوت نامه کاری داشته باشد. متقاضی باید دارای تخصص و مهارت حرفه ای در زمینه کار مورد نظر باشد. داشتن مهارت و تخصص ویژه در کار و اشتغال به عنوان یک امتیاز ویژه برای کارفرمای هنگ کنگی محسوب می شود و می تواند احتمال پذیرش متقاضی را تا حد زیادی افزایش دهد. حداقل درآمد متقاضیان با اخذ ویزای کار و اشتغال در این کشور در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار هنگ کنگ است. اخذ ویزای کار در کشور هنگ کنگ باید از طرف اداره مهاجرت HKSAR صادر شود. متقاضی برای این کار به یک پیشنهاد کار(Job Offer) از طرف کارفرمای هنگ کنگی نیاز دارد. کارفرمای هنگ کنگی پس از تائید مدارک متقاضی با وی قرارداد کاری منعقد می کند. سپس کارفرما برای متقاضی خارجی ویزای کار را از اداره مهاجرت این کشور اخذ می کند. متقاضی باید مدارک لازم را برای اخذ ویزای کار به کارفرمای هنگ کنگی ارائه دهد. تحصیلات دانشگاهی و سوابق کاری حرفه ای متقاضی برای اخذ ویزای کار اهمیت فراوانی دارد. مهم ترین این مدارک عبارت است از:

 • ارائه مدارک شناسایی متقاضی مانند شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار
 • مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر
 • ارائه رزومه کاری حرفه ای
مهاجرت به هنگ کنگ از طریق کار

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق کار

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق تحصیل

کشور هنگ کنگ با برخورداری از برترین دانشگاه های جهان و ایجاد فضای تحصیلی و آموزشی بسیار عالی در میان کشورهای آسیایی به عنوان یکی از بهترین کشورهای آسیایی در جذب مهاجران تحصیلی محسوب می شود. در سال ۲۰۱۵ دانشگاه های این کشور در میان ۱۰ دانشگاه برتر آسیا قرار داشت. در حال حاضر این کشور در حوزه های مالی، بازرگانی و تجارت موفقیت های زیادی کسب کرده است. دانشگاه های این کشور در رتبه بندی و رنکینگ های جهانی دارای برترین رتبه های جهانی می باشند. رتبه جهانی برخی از دانشگاه های هنگ کنگ عبارت است از:

 • دانشگاه علم و فناوری: رنکینگ و رتبه جهانی ۴۰
 • دانشگاه چینی هنگ کنگ: رنکینگ و رتبه جهانی ۴۶
 • دانشگاه علم و صنعت: رنکینگ و رتبه جهانی ۱۶۲در آسیا و رتبه ۳۰۰ در جهان
مهاجرت به هنگ کنگ از طریق تحصیل

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل به کشور هنگ کنگ از راحت ترین روش های اخذ اقامت این کشور است. وجود دانشگاه های برتر انگلیسی زبان موجب شده است تا مهاجران به راحتی این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند. اگر متقاضی فاقد مهارت و تسلط به زبان انگلیسی باشد، می تواند در دوره های آمادگی زبان انگلیسی در این کشور شرکت کند و پس از کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه های این کشور را شروع کند. پایین بودن هزینه های تحصیل و عملی بودن بیشتر دورس دانشگاهی و تاکید بر تحقیق و پژوهش از عوامل جذب مهاجران تحصیلی به این کشور پیشرفته محسوب می شود. قرار داشتن دانشگاه های این کشور در میان برترین دانشگاه های جهان خود نمایانگر سیاست های دولت هنگ کنگ در اتخاذ روش هایی به منظور توسعه علم و فناوری به شمار می آید. پیشرفت و موفقیت در حوزه فناوری و کامپیوتر و قرار گرفتن دانشگاه هنگ کنگ در رتبه ۳۳ جهانی از لحاظ مهندسی فناوری موید این مهم است. دانشگاه های این کشور در زمینه های علمی دیگر نیز در قله های افتخار جهانی ایستاده اند؛ دانشگاه های هنگ کنگ در زمینه دندانپزشکی دارای رتبه ۲، در زمینه فناوری مهندسی در رتبه ۳۳، در زمینه آموزش در رتبه ۶ و در زمینه زبان شناسی در رتبه ۹ جهانی قرار دارند. ۳ دانشگاه این کشور در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان و ۳ دانشگاه دیگر در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه های این کشور در حوزه های مهندسی عمران و ساخت و ساز، شیمی، علوم اقتصاد و علوم مواد و همچنین پزشکی و دندانپزشکی نیز رتبه های برتر جهانی را کسب کرده اند. خبر خوب این که دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی هنگ کنگ مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارد. دانشجویان فقط با تحصیل درهنگ کنگ نمی توانند اقامت این کشور را اخذ کنند، بلکه با فارغ تحصیلی و اشتغال در بازار تجارت بر اساس رشته تحصیلی و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می توانند مقدمات اخذ اقامت این کشور را اخذ کنند. دانشجویان در طول تحصیل با اشتغال دانشجویی و کسب مهارت حرفه ای و کاری و همچنین شناسایی بازار کار پررونق این کشور زمینه لازم در جهت اشتغال و کار پس از فارغ تحصیلی خود را فراهم می کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی هنگ کنگ

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هنگ کنگ باید دارای مدرک دیپلم و ریزنمره های دبیرستان باشد. دانشگاه های هنگ کنگ در مقطع کارشناسی به زبان چینی و انگلیسی تدریس می کنند. برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل الزامی است. طول مدت مقطع لیسانس در هنگ کنگ قبلا ۳ سال بود اما با مدرن شدن نظام آموزشی این مدت به ۴ سال افزایش یافت. البته مدت تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های مدیریتی ۳ سال می باشد. مدارک مورد نیاز به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی هنگ کنگ عبارت است از:

 • پاسپورت معتبر متقاضی با اعتبار ۶ ماه
 • مدرک دیپلم و ریزنمره های تحصیلی
 • گواهی سوپیشینه
 • گواهی تمکن مالی متقاضی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • مدارک شناسایی متقاضی
تحصیل در مقطع کارشناسی هنگ کنگ

تحصیل در مقطع کارشناسی هنگ کنگ

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هنگ کنگ

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و لیسانس هنگ کنگ باید دارای مدرک کارشناسی باشد. طول مدت تحصیل در این مقطع در حدود ۲ سال می باشد. مقطع کارشناسی ارشد یا به صورت تدریس دروس و شرکت در سمینارهای آموزشی و ارائه مقاله های علمی می باشد و یا به صورت تمرکز بر تحقیق و پژوهش علمی می باشد. ارائه پایان نامه در پایان مقطع کارشناسی ارشد از موارد مهم تحصیل در این مقطع می باشد. تمرکز بر تحقیق و پژوهش علمی برای رشته های مهندسی و علوم انسانی لحاظ شده است. دانشجو با اخذ مدرک کارشناسی ارشد می تواند در دوره دکترا این کشور شرکت کند. دانشجویان با دریافت بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در کشور هنگ کنگ را تامین کنند.

تحصیل در مقطع دکترا هنگ کنگ

متقاضی تحصیل در مقطع دکترا هنگ کنگ باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشد. دارا بودن پایان نامه علمی و تحقیقی معتبر از شرایط مهم تحصیل در این مقطع است. مقطع دکترا در هنگ کنگ به صورت علمی پژوهشی می باشد و دانشجو باید با نظارت دو استاد راهنما کار تحقیقاتی برای ارائه تز دکترا خود را انجام دهد. دانشجویان مقطع دکترا هنگ کنگ می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی و استفاده از بورسیه های مالی و کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه تا حد زیادی از هزینه های زندگی خود در مدت تحصیل در هنگ کنگ را تامین کنند.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی هنگ کنگ

به منظور پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه های هنگ کنگ متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و دبیرستان باشند. داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل الزامی است. اگر متقاضی فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی باشد، می تواند با شرکت در دوره های آمادگی زبان انگلیسی در هنگ کنگ و کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه های این کشور را شروع کند.
سال تحصیلی در هنگ کنگ شامل دو ترم تحصیلی است. ترم اول از اوایل سپتامبر تا اواخر دسامبر و ترم دوم از اواسط ژانویه تا ماه می می باشد. متقاضی پس از اخذ پذیرش در دانشگاه و رشته مورد نظر باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند. متقاضی نیازمند ارائه تمکن مالی از طرف خود و یا حامی مالی خود می باشد. متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هنگ کنگ باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. برای پذیرش در مقطع لیسانس نیاز به شرکت در آزمون ورودی نمی باشد اما برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا شرکت در آزمون ورودی و قبولی در آن الزامی است. نظام آموزشی کشور هنگ کنگ اخیرا نوین شده است و طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس از ۳ سال به ۴ سال رسیده است. طول مدت تحصیل در مقطع دکترا این کشور ۵ سال می باشد. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. دارا بودن پایان نامه تحقیقی و مقاله های چاپ شده در ژورنال های علمی جهان از دیگر شرایط پذیرش در مقطع دکترا هنگ کنگ است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های هنگ کنگ نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارند. متقاضیان بدین منظور باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه گواهی تمکن مالی مبنی بر تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت تحصیل در هنگ کنگ
 • ارائه کپی پاسپورت معتبر متقاضی
 • ارائه فرم رضایت نامه والدین برای متقاضیان زیر ۱۸ سال
شرایط پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی هنگ کنگ

شرایط پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی هنگ کنگ

هزینه های تحصیل و زندگی در هنگ کنگ

به طور کلی هزینه های زندگی هر فرد به نوع و سبک زندگی و الگوی مصرف فرد بستگی دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه نیز به نوع رشته و دانشگاه و شهر انتخابی بستگی دارد. به طور متوسط هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه هنگ کنگ در سال ۲۰۱۹ در حدود۱۲.۰۰۰ دلار تا ۳۶.۰۰۰ دلار می باشد. البته هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هنگ کنگ بیشتر می باشد. دولت هنگ کنگ با در نظر گرفتن کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی کمک فراوانی به متقاضیان تحصیل در این کشور می کند که فاقد تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشند. در این راستا دولت هنگ کنگ با اعطای کمک هزینه سالانه ۱۵.۰۰۰ تا ۴۵.۰۰۰ دلار هنگ کنگ برای اجاره محل اقامت دانشجویی و بورسیه سالانه ۸۰.۰۰۰ دلار هنگ کنگ برای دانشجویان بین المللی به آن ها در تامین هزینه های زندگی و تحصیل کمک می کند. علاوه بر این دولت هنگ کنگ کمک مالی ویژه ای را برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که دارای استعداد خاص در این زمینه تحصیلی می باشند درنظر گرفته است که شامل یک برنامه مالی ۳۰.۰۰۰ دلار آمریکایی برای شرکت در گردهمایی ها و کنفرانس های بین المللی است. اختصاص ۱۰.۰۰۰ دلار آمریکا برای سفرهای تحقیقی و پژوهشی از دیگر اقدامات و کمک های مالی این کشور به دانشجویان بین المللی می باشد. اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ارزش ۱۲.۰۰۰ دلار تا ۳۰.۰۰۰ دلار زمینه تحصیل رایگان را برای آن ها فراهم می کند.

هزینه های تحصیل و زندگی در هنگ کنگ

هزینه های تحصیل و زندگی در هنگ کنگ

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری

متقاضیان اخذ اقامت کشور هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری می توانند اقامت این کشور را اخذ کنند. رونق اقتصادی وبازارهای فعال صادرات و واردات و ثبات اقتصادی این کشور موجب ترغیب سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور می شود. به طور کلی ثبات اقتصادی، امنیت بازار کسب و کار، پایین بودن نرخ تورم و بیکاری از شاخص های مهم در امر سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود. در واقع سرمایه گذاران خارجی در شرایط ثبات اقتصادی و سیاسی و امنیت اجتماعی با اطمینان و خاطر جمع اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت

متقاضیان سرمایه گذاری به روش ثبت شرکت در هنگ کنگ با سرمایه گذاری در این حوزه به سود فراوانی نائل می شوند، چرا که وضعیت اقتصادی و تجارت این کشور حاکی از پیشرفت و درآمد و سود فراوان است. کشور هنک کنگ با قرار گرفتن در رتبه ۷ اقتصاد جهان به عنوان یک فرصت شگرف اقتصادی برای سرمایه گذاران محسوب می شود. متقاضی برای ثبت شرکت در این کشور نیازمند سرمایه گذاری ۱۰.۰۰۰ دلار هنگ کنگ می باشد. متقاضی باید در ابتدا یک نام تجاری انگلیسی برای شرکت انتخاب کند. ارائه مدارک شناسایی و پاسپورت سهامداران و مدیر شرکت الزامی است. متقاضی با ثبت شرکت در کشور هنگ کنگ می تواند از گشایش ال سی، مستر کارت و ویزا کارت استفاده کند. دولت هنگ کنگ به منظور کمک به سرمایه گذاران خارجی وام ۷۰۰.۰۰۰ دلار هنگ کنگ را به آن ها اعطا می کند. متقاضیان می توانند با بهره گیری از موقعیت جغرافیایی این جزیره و مزیت فضای کشتی رانی این کشور از مبادلات بازرگانی این کشور در جهت تجارت و بازرگانی بین المللی استفاده کنند. با اخذ ویزای تجارت و مجوز اقامت در این کشور، متقاضی می تواند پس از ۳ تا ۵ سال فعالیت مستمر شرکت تجاری و گردش مالی مطلوب این شرکت برای اخذ اقامت دائم این کشور برای خود و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقدام کند.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری EFIV

متقاضی سرمایه گذاری در کشور هنگ کنگ با اخذ این نوع ویزای سرمایه گذاری می توانند یک شرکت تجاری با طرح کارآفرینی را در این کشور ثبت کنند. متقاضی برای ثبت این شرکت باید دارای طرح تجاری(Business Plan) باشد. متقاضی باید ثابت کند که این طرح تجاری کارآفرینی و خوداشتغالی توجیه اقتصادی دارد و از گردش مالی خوبی برخوردار می باشد. اگر این طرح تجاری به تائید دولت هنگ کنگ برسد، متقاضی می تواند برای اخذ ویزای سرمایه گذاری اقدام کند. مدت اعتبار این ویزا ۲ سال می باشد و متقاضی می تواند آن را تمدید کند. متقاضی با اخذ ویزای سرمایه گذاری EFIV از مزایای مهمی برخوردار می شود که برخی از آن ها عبارت است از:

 • امکان اخذ اقامت دائم کشور هنگ کنگ پس از ۷ سال فعالیت اقتصادی و تجاری شرکت
 • امکان همراهی اعضا خانواده و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی
 • امکان برخورداری متقاضی سرمایه گذار از حقوق و مزایای شهروندی در کشور هنگ کنگ

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سپرده بانکی

متقاضیان اخذ اقامت دائم کشور هنگ کنگ از طریق سپرده گذاری بانکی در این کشور می توانند اقامت هنگ کنگ را اخذ کنند. متقاضی علاوه بر سرمایه گذاری در سپرده های بانکی می تواند در خرید اوراق قراضه دولتی، خرید سهام دولتی و یا سرمایه گذاری های مشارکتی نیز سرمایه گذاری کند. بدین منظور متقاضی باید در حدود ۱۳ میلیون دلار آمریکا را برای موارد سرمایه گذاری ذکر شده سرمایه گذاری کند. متقاضی نمی تواند در طول سپرده گذاری از سود سهام و بهره پول خود استفاده کند. در واقع سود سهام و سپرده گذاری به متقاضی تعلق نمی گیرد. متقاضی با اخذ این ویزا می تواند برای والدین بالای ۶۰ سال و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت این کشور را اخذ کند.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق خرید ملک

بازار املاک هنگ کنگ از گران ترین بازارهای املاک در جهان محسوب می شود. متقاضیان سرمایه گذاری در املاک هنگ کنگ می توانند از این سرمایه گذاری خود سود فراوانی کسب کنند. موقعیت ویژه این کشور، سیاست های تجاری و اقتصاد پررونق و دارای ثبات این کشور موجب شده است تا این کشور به مرکز مالی و اقتصادی قاره آسیا تبدیل شود. هنگ کنگ کشور متراکمی است و خانه ها و املاک در متراژهای بسیار کم ساخته و فروخته می شوند. در برخی مناطق متراژ خانه ها کمتر از ۲۰ متر مربع اما با قیمت هر متر ۲۵.۰۰۰ دلار می باشد. گرچه خرید خانه در کشور هنگ کنگ به طور مستقیم منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور نمی شود اما می تواند یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور برای سرمایه گذار محسوب شود و تا ۱۲.۰۰۰ دلار سالانه درآمد برای سرمایه گذار به همراه داشته باشد. به دلیل این که کشور هنگ کنگ سال ها پبش مستعمره انگلستان بوده است، قوانین خرید و فروش املاک بر اساس قوانین انگلیسی است. برای خرید خانه و ملک در این کشور محدودیتی وجود ندارد و متقاضیان از مزایای فراوان سرمایه گذاری در این کشور بهره مند می شوند. خرید خانه و ملک در هنگ کنگ به روش های مشارکتی و یا از طریق یک شرکت صورت می گیرد.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق خرید ملک

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق خرید ملک

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق ویزای کارآفرینی

متقاضی اخذ اقامت هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری و اخذ ویزای کارآفرینی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. از مهم ترین شرایط اخذ ویزای کارآفرینی این است که سرمایه گذار با ارائه مدارک ثابت کند که این طرح کارآفرینی می تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور هنگ کنگ داشته باشد و در واقع روند چرخش چرخ های اقتصاد این کشور را سرعت می بخشد. از طرف دولت هنگ کنگ حداقل هزینه لازم برای این سرمایه گذاری مشخص نشده است، در ابتدا این طرح مورد ارزیابی قرار می گیرد و بر اساس اقتصادی بودن این طرح تجاری و توجیه اقتصادی آن، در صورتی که مورد تائید مقامات این کشور قرار گرفت، مقامات بررسی می کنند که آیا هزینه پیشنهادی از طرف سرمایه گذار برای اجرای این طرح کافی است. ذکر این نکته ضروری است که هزینه و سرمایه پیشنهادی از طرف سرمایه گذار باید دربرگیرنده ۳ تا ۶ ماه راه اندازی و هزینه های این طرح باشد. در صورتی که با این طرح کارآفرینی موافقت شود، متقاضی می تواند با اخذ ویزای سرمایه گذاری کارآفرینی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در کشور هنگ کنگ همراه داشته باشد. مدت اعتبار این ویزا یک سال می باشد و متقاضی می تواند آن را تمدید کند. متقاضی برای اخذ اقامت از طریق اخذ ویزای کارآفرینی باید واجد شرایطی باشد. از جمله شرایط مهم می توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • متقاضی نباید دارای سو پیشینه و یا سابقه کیفری باشد.
 • متقاضی باید دارای سوابق کاری مرتبط و مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته مرتبط باشد.
 • اگر متقاضی فاقد مدرک تحصیلی کارشناسی باشد، ارائه مدارک تخصصی و حرفه ای در رشته مورد نظر و همچنین ارائه سوابق کاری و مهارت و تجربه حرفه ای الزامی است.
 • متقاضی باید اثبات کند که طرح کارآفرینی وی در کشور هنگ کنگ موجب اشتغال زایی برای اتباع این کشور می شود. اثبات توجیه اقتصادی و سوددهی این طرح از طرف متقاضی نشان دهنده کارآمد بودن این طرح می باشد.

متقاضی به منظور اخذ ویزای کارآفرینی و دریافت اقامت هنگ کنگ باید مدارک لازم را ارائه دهد. از مهم ترین این مدارک موادر زیر را می توان برشمرد:

 • کپی پاسپورت معتبر متقاضی
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای کارآفرینی
 • مدارک تحصیلی و گواهی نامه های مهارتی مرتبط با طرح کارآفرینی
 • ارائه طرح کارآفرینی که شامل نوع فعالیت، مشاغل مربوط و مبلغ سرمایه گذاری می باشد.
 • گواهی ثبت مشاغل
 • اسناد محل اقامت متقاضی

از آن جا که کارآفرینی به نوعی سرمایه گذاری در هنگ کنگ محسوب می شود، شرایط اخذ اقامت و تابعیت از این طریق همانند سرمایه گذاری در این کشور است. در صورتی که متقاضی سرمایه گذار موفق به اخذ ویزای کارآفرینی در هنگ کنگ شود، می تواند برای اخذ اقامت این کشور اقدام کند. پس از اخذ اقامت اگر متقاضی به مدت ۷ سال به طور مستمر و بدون وقفه در این کشور زندگی کرده باشد و طرح کارآفرینی وی به سوددهی منطقی و مطلوبی رسیده باشد و گردش مالی مربوط به این طرح رضایت بخش باشد، مجوز اقامت دائم یا حق زندگی در هنگ کنگ برای سرمایه گذار صادر می شود.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق ازدواج

متقاضی اخذ اقامت کشور هنگ کنگ از طریق ازدواج با یک تبعه و شهروند هنک کنگ می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. بدین منظور متقاضی ازدواج باید اثبات کند که این ازدواج صرفا به منظور اخذ اقامت این کشور انجام نشده است و این ازدواج بر پایه علاقه متقابل و تعهد صورت گرفته است. به منظور ازدواج متقاضی باید واجد شرایط خاصی باشد و مدارکی را ارائه دهد. از مهم ترین این شرایط و مدارک موارد زیر را می توان ذکر کرد:

متقاضی ازدواج باید با ارائه گواهی تمکن مالی کافی ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی مشترک با همسر خود پس از ازدواج در هنگ کنگ را دارا می باشد.

 • متقاضی باید در صورت جدایی از ازدواج قبلی گواهی طلاق را ارائه دهد.
 • متقاضی باید در صورت مرگ همسر قبلی گواهی فوت را ارائه دهد.
 • متقاضی باید ازدواج را در دفتر ثبت رسمی و قانونی هنگ کنگ ثبت کند.

پس از گذشت ۵ سال از ازدواج در صورتی که واقعی بودن ازدواج ثابت شود و این که متقاضی و همسر وی در یک خانه و به طور مشترک زندگی کنند، متقاضی می تواند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند. اگر این زوج در مدت زندگی مشترک صاحب فرزند شوند، روال اخذ تابعیت و شهروندی آن ها سرعت بیشتری می گیرد.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق تولد

به طور کلی قانون ملیت چینی برای کشور چین، هنگ کنگ و ماکائو اجرا می شود و کشور هنگ کنگ دارای قوانین خاص خود برای اعطای تابعیت بر اساس تولد نمی باشد. کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت و شهروندی بر اساس دو قانون عمل می کنند: قانون خون و قانون خاک. بر اساس قانون خون اگر کودکی در یک کشور مشخص از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت و شهروندی آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت و شهروندی آن کشور را بر اساس تولد در خاک آن کشور اخذ می کند. کشور هنگ کنگ نیز به تبعیت از قوانین کشور چین از این لحاظ بر اساس قانون خون می باشد. بر این اساس اگر کودکی که دارای پدر و مادر اهل چین است در هنگ کنگ متولد شود، این کودک تابعیت چین را دریافت خواهد کرد.
اگر کودکی از پدر و مادری متولد شود که در کشور چین اقامت دارند اما تابعیت مشخصی ندارند، این کودک تابعیت چین را اخذ می کند.

 • اگر یکی از والدین کودک متولد شده در هنگ کنگ دارای تابعیت و شهروندی چین باشد، این کودک نیز تابعیت چین را اخذ می کند.
 • اگر کودکی از والدینی در کشور هنگ کنگ متولد شود که یکی از آن ها دارای تابعیت چین و دیگری اتباع خارجی باشد، این کودک تبعه و شهروندی چین را اخذ می کند.

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق ویزای توریستی

متقاضیان سفر به هنگ کنگ از طریق ویزای توریستی می توانند تا ۳ ماه در این کشور اقامت داشته باشند. متقاضیان اخذ ویزای توریستی هنگ کنگ می توانند یا از طریق آن لاین و یا ارائه درخواست از طریق پست به سفارت چین اقدام کنند. به طور کلی متقاضی این نوع ویزا نیازمند یک دعوت نامه کاری از طرف سازمان و شرکتی در هنگ کنگ و یا دعوت نامه از طرف اعضا خانواده و بستگان و دوستانی می باشد که در این کشور اقامت دارند. مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی هنگ کنگ شامل مدارک زیر می باشد:

 • دعوت نامه از طرف اعضا خانواده، دوستان، شرکت تجاری و یا یک سازمان
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای توریستی
 • کپی پاسپورت معتبر با بیش از ۶ ماه اعتبار
 • رسید رزرو بلیط رفت و برگشت به هنگ کنگ
 • رسید رزرو هتل
 • محل اقامت متقاضی

مهاجرت به هنگ کنگ از طریق پناهندگی

متقاضی اخذ اقامت دائم هنگ کنگ از طریق پناهندگی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. البته موسسه حقوقی ومهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به هیچ عنوان گزینه پناهندگی را به متقاضیان مهاجرت به کشور هنگ کنگ پیشنهاد نمی دهند و ذکر این مطلب در این مقاله صرفا در جهت آگاهی و اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم این کشور می باشد و هدف دیگری ندارد. به طور کلی پناهندی فردی است که بنا به داشتن عقاید مذهبی، اجتماعی، سیاسی و قومی متفاوت در کشور خود امنیت جانی ندارد و در صورت برگشت به کشور خود مورد آسیب و تهدید و حتی مرگ قرار می گیرد. اگر برای کشور هنگ کنگ ثابت شود که متقاضی نمی تواند بنا به دلایل ذکر شده در کشور خود بماند، با درخواست پناهندگی متقاضی موافقت می شود. هر چند تا رسیدن به این مرحله متقاضی باید شرایط سخت زندگی در کمپ های پناهندگان، وضعیت دشوار زندگی در این مکان و بلاتکلیفی از آینده ای نامعلوم را تحمل کند.

مشاوران موسسه وکلای برگزیده اصطهباناتی به متقاضیان توصیه می کنند که روش های قانونی و مطمئن مهاجرت و اخذ اقامت کشور هنگ کنگ را امتحان کنند.

شرایط اخذ تابعیت و شهروندی هنگ کنگ

متقاضیانی که قصد اخذ تابعیت و شهروندی هنگ کنگ را دارند، باید از طریق روش های ذکر شده، تحصیل، اشتغال، سرمایه گذاری و ازدواج اقدام به اخذ اقامت این کشور کنند. یکی از شرایط مهم در اخذ تابعیت هنگ کنگ زندگی و کار و اقامت به مدت حداقل ۷ سال در این کشور می باشد. متقاضی اخذ تابعیت این کشور باید تابعیت فعلی خود را ترک کند. در واقع بر اساس قوانین هنگ کنگ تابعیت مضاعف در این کشور غیرقانونی است. اگر فردی بدون داشتن مجوز اقامت و یا تابعیت هنگ کنگ در این کشور مشغول کار و اشتغال باشد، ۳۵۰.۰۰۰ دلار جریمه می شود. در حال حاضر بهترین روش برای تبدیل مجوز اقامت به تابعیت و شهروندی این کشور مهاجرت تحصیلی و کاری و سرمایه گذاری در این کشور است. اگر متقاضی دارای مجوز اقامت هنگ کنگ باشد، در صورت واجد شرایط بودن تابعیت و شهروندی به وی اعطا می شود. از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت هنگ کنگ این است که متقاضی با ارائه مدارکی اثبات کند که به مدت ۷ سال به طور مستمر و مداوم در این کشور زندگی کرده است و در حال حاضر نیز قصد دارد این کشور را برای اقامت و زندگی و کار انتخاب کند. در صورتی که با درخواست اخذ تابعیت و شهروندی متقاضی موافقت شود، متقاضی از مزایای تابعیت این کشور برخوردار می شود. متقاضی با داشتن تابعیت هنگ کنگ از حق و حقوق شهروندی مانند دیگر شهروندان هنگ کنگ بهره مند می شود. از دیگر مزایای اخذ تابعیت هنگ کنگ امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور و برخورداری از امکانات رفاهی و خدمات اجتماعی این کشور می باشد.

شرایط اخذ تابعیت هنگ کنگ

شرایط اخذ تابعیت هنگ کنگ

رضایت مندی مهاجران از مهاجرت به هنگ کنگ

پایین بودن هزینه های تحصیل، برتری دانشگاه ها، بالا بودن کیفیت آموزشی و به طور کلی زندگی در کشوری آسیایی با استانداردهای کشورهای برتر اروپایی موجب شده است تا مهاجران از مهاجرت به این جزیره زیبا و توسعه یافته احساس رضایت و خرسندی کنند. بر اساس آمار گزارش شده میزان رضایت مهاجران تحصیلی در این کشور ۹۸ درصد است. از مهم ترین دلایل این رضایت می توان رواج زبان انگلیسی در این کشور را نام برد. رضایت ۹۰ درصدی افراد از کار و اشتغال در این کشور نشان دهنده وضعیت اقتصادی و کسب و کار بسیار عالی این کشور می باشد. رونق اقتصادی و امنیت در فضای کسب و کار و ثبات بازار حاکی از توسعه موفق این کشور در بخش صنعت و بازارهای تجاری بین المللی است که موجب شده است تا سرمایه گذاران در صنایع مختلف از سرمایه گذاری خود در این کشور رضایت داشته باشند.

رضایت مندی مهاجران از مهاجرت به هنگ کنگ

رضایت مندی مهاجران از مهاجرت به هنگ کنگ

انواع ویزاهای هنگ کنگ

کشور هنگ کنگ به متقاضیان ورود و اقامت در این کشور ویزاهای گوناگونی اعطا می کند. از مهم ترین ویزاهای هنگ کنگ موارد زیر را می توان نام برد:

 • ویزای یک بار ورود: این ویزا مختص افرادی است که فقط مجوز یک بار ورود به این کشور را دارند. اگر متقاضی نیاز به بازگشت به این کشور داشته باشد. باید این ویزا را تمدید کند. مدت زمان اعتبار این ویزا ۳ ماه می باشد. این ویزا برای افرادی صادر می شود که برای امور درمانی پزشکی و توریستی به هنگ کنگ سفر می کنند.
 • ویزای چند بار ورود: این ویزا برای افرادی صادر می شود که نیازمند چندین بار رفت و آمد به این کشور می باشند. افرادی که از طریق تحصیل، کار و اشتغال و ازدواج به این کشور وارد می شوند، در زمره افرادی هستند که به این ویزا نیاز دارند.

شرایط اخذ پاسپورت هنگ کنگ

به طور کلی روال اخذ پاسپورت کشورهای اروپایی به این صورت است که متقاضی پس از اخذ اقامت دائم از طریق اشتغال و کار، سرمایه گذاری و یا ازدواج و گذشت چند سال و تداوم کار و اشتغال و فعالیت اقتصادی در صورتی که واجد شرایط باشد، پاسپورت آن کشور را اخذ می کند. اما پاسپورت هنگ کنگ را فقط ساکنان دائم هنگ کنگ می توانند دریافت کنند که دارای تابعیت کشور چین باشند.از زمان استقلال هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷ پاسپورت های هنگ کنگ با اجازه دولت چین صادر می شود. پاسپورت هنگ کنگ به زبان های رسمی هنگ کنگ، زبان انگلیسی و چینی صادر می شود. افراد به منظور اخذ پاسپورت کشور هنگ کنگ باید دارای شرایط زیر باشند:

 • متقاضی باید دارای تابعیت و شهروندی کشور چین باشد.
 • متقاضی باید به طور مستمر و مداوم در کشور هنگ کنگ اقامت داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای شماسنامه معتبر کشور هنگ کنگ باشد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی چگونگی اخذ اقامت و تابعیت کشور هنگ کنگ و روش های مهاجرت به این کشور آسیایی پرداختیم. از مجموع موارد شرح داده شده در این مقاله این نتیجه را می توان گرفت که کشور هنگ کنگ یکی از بهترین کشورهای آسیایی برای تحصیل و اشتغال و سرمایه گذاری محسوب می شود. وجود دانشگاه های برتر جهانی، بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و امکان اعطای بورسیه های تحصیلی عالی از امتیازهای شگرف برای تحصیل در این کشور به شمار می آید. ایجاد یک فضای کسب و کار مطمئن و سودآور، ثبات اقتصادی و امنیت و حمایت دولت هنگ کنگ از سرمایه گذاران خارجی موجب شده است تا سرمایه گذاران با اطمینان اقدام به سرمایه گذاری در این کشور کنند. سرمایه گذاران از طریق ثبت شرکت، ویزای کارآفرینی و طرح تجاری می توانند سرمایه گذاری کنند. متقاضیان کار و اشتغال نیز از طریق اخذ ویزای کار می توانند با اخذ این ویزا اقامت این کشور را اخذ کنند. از این مقاله می توان نتیجه گرفت که اگر متقاضی قصد تحصیل در یکی از ثروتمندترین و لوکس و مدرن ترین مناطق و کشورهای آسیایی را دارد که دارای برترین دانشگاه های جهان با رتبه های برتر یک رقمی می باشد، بی شک کشور هنگ کنگ یک گزینه برتر می باشد که بنا به رواج زبان انگلیسی در این کشور مهاجران فراوانی را به خود جذب کرده است.

اگر با خواندن این مقاله هنوز در اتخاذ یک تصمیم درست در مورد مهاجرت تحصیلی و شغلی و سرمایه گذاری در کشور هنگ کنگ مردد هستید و نمی دانید باید از کجا شروع کنید، می توانید از خدمات مشاوره ای مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی بهره مند شوید. مشاوران برجسته و مجرب موسسه ما با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی بهترین گزینه مهاجرتی را بر اساس شرایط زندگی، سن، تحصیلات و بودجه به متقاضیان ارائه می دهند. این مشاوران از ابتدای تشکیل پرونده تا رسیدن به مقصد در کنار متقاضیان خواهند بود تا این مسیر سخت و ناهموار را سهل و هموار نمایند.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به کشور هنگ کنگ

1- شرایط مهاجرت به هنگ کنگ از طریق کار چیست؟

متقاضی باید از یک کارفرمای هنگ کنگی دعوت نامه کاری داشته باشد. متقاضی باید دارای تخصص و مهارت حرفه ای در زمینه کار مورد نظر باشد. داشتن مهارت و تخصص ویژه در کار و اشتغال به عنوان یک امتیاز ویژه برای کارفرمای هنگ کنگی محسوب می شود و می تواند احتمال پذیرش متقاضی را تا حد زیادی افزایش دهد. حداقل درآمد متقاضیان با اخذ ویزای کار و اشتغال در این کشور در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار هنگ کنگ است. اخذ ویزای کار در کشور هنگ کنگ باید از طرف اداره مهاجرت HKSAR صادر شود. متقاضی برای این کار به یک پیشنهاد کار(Job Offer) از طرف کارفرمای هنگ کنگی نیاز دارد. کارفرمای هنگ کنگی پس از تائید مدارک متقاضی با وی قرارداد کاری منعقد می کند. سپس کارفرما برای متقاضی خارجی ویزای کار را از اداره مهاجرت این کشور اخذ می کند. متقاضی باید مدارک لازم را برای اخذ ویزای کار به کارفرمای هنگ کنگی ارائه دهد. تحصیلات دانشگاهی و سوابق کاری حرفه ای متقاضی برای اخذ ویزای کار اهمیت فراوانی دارد. مهم ترین این مدارک عبارت است از: ارائه مدارک شناسایی متقاضی مانند شناسنامه و پاسپورت معتبر ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر ارائه رزومه کاری حرفه ای

2- اهمیت دانشگاه های کشور هنگ کنگ از چه لحاظ می باشد؟

کشور هنگ کنگ با برخورداری از برترین دانشگاه های جهان و ایجاد فضای تحصیلی و آموزشی بسیار عالی در میان کشورهای آسیایی به عنوان یکی از بهترین کشورهای آسیایی در جذب مهاجران تحصیلی محسوب می شود. در سال ۲۰۱۵ دانشگاه های این کشور در میان ۱۰ دانشگاه برتر آسیا قرار داشت. در حال حاضر این کشور در حوزه های مالی، بازرگانی و تجارت موفقیت های زیادی کسب کرده است. دانشگاه های این کشور در رتبه بندی و رنکینگ های جهانی دارای برترین رتبه های جهانی می باشند. رتبه جهانی برخی از دانشگاه های هنگ کنگ عبارت است از:دانشگاه علم و فناوری: رنکینگ و رتبه جهانی ۴۰ دانشگاه چینی هنگ کنگ: رنکینگ و رتبه جهانی ۴۶ دانشگاه علم و صنعت: رنکینگ و رتبه جهانی ۱۶۲در آسیا و رتبه ۳۰۰ در جهان ،قرار داشتن دانشگاه های این کشور در میان برترین دانشگاه های جهان خود نمایانگر سیاست های دولت هنگ کنگ در اتخاذ روش هایی به منظور توسعه علم و فناوری به شمار می آید. پیشرفت و موفقیت در حوزه فناوری و کامپیوتر و قرار گرفتن دانشگاه هنگ کنگ در رتبه ۳۳ جهانی از لحاظ مهندسی فناوری موید این مهم است. دانشگاه های این کشور در زمینه های علمی دیگر نیز در قله های افتخار جهانی ایستاده اند؛ دانشگاه های هنگ کنگ در زمینه دندانپزشکی دارای رتبه ۲، در زمینه فناوری مهندسی در رتبه ۳۳، در زمینه آموزش در رتبه ۶ و در زمینه زبان شناسی در رتبه ۹ جهانی قرار دارند. ۳ دانشگاه این کشور در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان و ۳ دانشگاه دیگر در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه های این کشور در حوزه های مهندسی عمران و ساخت و ساز، شیمی، علوم اقتصاد و علوم مواد و همچنین پزشکی و دندانپزشکی رتبه های برتر جهانی را کسب کرده اند. خبر خوب این که دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی هنگ کنگ مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارد.

3- هزینه های تحصیل و زندگی در هنگ کنگ چقدر است؟ میزان بورسیه های تحصیلی این کشور چقدر است؟

به طور متوسط هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه هنگ کنگ در سال ۲۰۱۹ در حدود۱۲.۰۰۰ دلار تا ۳۶.۰۰۰ دلار می باشد. البته هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این کشور بیشتر می باشد. دولت هنگ کنگ با در نظر گرفتن کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی کمک فراوانی به متقاضیان تحصیل در این کشور می کند که فاقد تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشند. در این راستا دولت هنگ کنگ با اعطای کمک هزینه سالانه ۱۵.۰۰۰ تا ۴۵.۰۰۰ دلار هنگ کنگ برای اجاره محل اقامت دانشجویی و بورسیه سالانه ۸۰.۰۰۰ دلار هنک کنگ برای دانشجویان بین المللی به آن ها در تامین هزینه های زندگی و تحصیل کمک می کند. علاوه بر این دولت هنگ کنگ کمک مالی ویژه ای را برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که دارای استعداد خاص در این زمینه تحصیلی می باشند درنظر گرفته است که شامل یک برنامه مالی ۳۰.۰۰۰ دلار آمریکایی برای شرکت در گردهمایی ها و کنفرانس های بین المللی لحاظ شده است. اختصاص ۱۰.۰۰۰ دلار آمریکا برای سفرهای تحقیقی و پژوهشی از دیگر اقدامات و کمک های مالی این کشور به دانشجویان بین المللی می باشد. اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ارزش ۱۲.۰۰۰ دلار تا ۳۰.۰۰۰ دلار زمینه تحصیل رایگان را برای آن ها فراهم می کند.

4- شرایط مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت چیست؟

متقاضیان سرمایه گذاری به روش ثبت شرکت در هنگ کنگ با سرمایه گذاری در این حوزه به سود فراوانی نائل می شوند، چرا که وضعیت اقتصادی و تجارت این کشور حاکی از پیشرفت و درآمد و سود فراوان است. کشور هنک کنگ با قرار گرفتن در رتبه ۷ اقتصاد جهان به عنوان یک فرصت شگرف اقتصادی برای سرمایه گذاران محسوب می شود. متقاضی برای ثبت شرکت در این کشور نیازمند سرمایه گذاری ۱۰.۰۰۰ دلار هنگ کنگ می باشد. متقاضی باید در ابتدا یک نام تجاری انگلیسی برای شرکت انتخاب کند. ارائه مدارک شناسایی و پاسپورت سهامداران و مدیر شرکت الزامی است. متقاضی با ثبت شرکت در کشور هنگ کنگ می تواند از گشایش ال سی، مستر کارت و ویزا کارت استفاده کند. دولت هنگ کنگ به منظور کمک به سرمایه گذاران خارجی وام ۷۰۰.۰۰۰ دلار هنک کنگ را به آن ها اعطا می کند. متقاضیان می توانند با بهره گیری از موقعیت جغرافیایی این جزیره و مزیت فضای کشتی رانی این کشور از مبادلات بازرگانی این کشور در جهت تجارت و بازرگانی بین المللی استفاده کنند. با اخذ ویزای تجارت و مجوز اقامت در این کشور، متقاضی می تواند پس از ۳ تا ۵ سال فعالیت مستمر شرکت تجاری و گردش مالی مطلوب این شرکت برای اخذ اقامت دائم این کشور برای خود و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقدام کند.

5- شرایط مهاجرت به هنگ کنگ از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری EFIV چیست؟

متقاضی سرمایه گذاری در کشور هنگ کنگ با اخذ این نوع ویزای سرمایه گذاری می توانند یک شرکت تجاری با طرح کارآفرینی را در این کشور ثبت کنند. متقاضی برای ثبت این شرکت باید دارای طرح تجاری(Business Plan) باشد. متقاضی باید ثابت کند که این طرح تجاری کارآفرینی و خوداشتغالی توجیه اقتصادی دارد و از گردش مالی خوبی برخوردار می باشد. اگر این طرح تجاری به تائید دولت هنگ کنگ برسد، متقاضی می تواند برای اخذ ویزای سرمایه گذاری اقدام کند. مدت اعتبار این ویزا ۲ سال می باشد و متقاضی می تواند آن را تمدید کند. متقاضی با اخذ ویزای سرمایه گذاری EFIV از مزایای مهمی برخوردار می شود که برخی از آن ها عبارت است از: امکان اخذ اقامت دائم کشور هنگ کنگ پس از ۷ سال فعالیت اقتصادی و تجاری شرکت امکان همراهی اعضا خانواده و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی امکان برخورداری متقاضی سرمایه گذار از حقوق و مزایای شهروندی در کشور هنگ کنگ

6- شرایط مهاجرت به هنگ کنگ از طریق سپرده بانکی چیست و سرمایه گذار باید چه میزان برای این کار سرمایه گذاری کند؟

متقاضی علاوه بر سرمایه گذاری در سپرده های بانکی می تواند در خرید اوراق قراضه دولتی، خرید سهام دولتی و یا سرمایه گذاری های مشارکتی نیز سرمایه گذاری کند. بدین منظور متقاضی باید در حدود ۱۳ میلیون دلار آمریکه را برای موارد سرمایه گذاری ذکر شده سرمایه گذاری کند. متقاضی نمی تواند در طول سپرده گذاری از سود سهام و بهره پول خود استفاده کند. در واقع سود سهام و سپرده گذاری به متقاضی تعلق نمی گیرد. متقاضی با اخذ این ویزا می تواند برای والدین بالای ۶۰ سال و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت این کشور را اخذ کند.

7- شرایط مهاجرت به هنگ کنگ از طریق ویزای کارآفرینی چیست؟

متقاضی اخذ اقامت هنگ کنگ از طریق سرمایه گذاری و اخذ ویزای کارآفرینی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. از مهم ترین شرایط اخذ ویزای کارآفرینی این است که سرمایه گذار با ارائه مدارک ثابت کند که این طرح کارآفرینی می تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور هنگ کنگ داشته باشد و در واقع روند چرخش چرخ های اقتصاد این کشور را سرعت می بخشد. از طرف دولت هنگ کنگ حداقل هزینه لازم برای این سرمایه گذاری مشخص نشده است، در ابتدا این طرح مورد ارزیابی قرار می گیرد و بر اساس اقتصادی بودن این طرح تجاری و توجیه اقتصادی آن، در صورتی که مورد تائید مقامات این کشور قرار گرفت، مقامات بررسی می کنند که آیا هزینه پیشنهادی از طرف سرمایه گذار برای اجرای این طرح کافی است. ذکر این نکته ضروری است که هزینه و سرمایه پیشنهادی از طرف سرمایه گذار باید دربرگیرنده ۳ تا ۶ ماه راه اندازی و هزینه های این طرح باشد. در صورتی که با این طرح کارآفرینی موافقت شود، متقاضی می تواند با اخذ ویزای سرمایه گذاری کارآفرینی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در کشور هنگ کنگ همراه داشته باشد. مدت اعتبار این ویزا یک سال می باشد و متقاضی می تواند آن را تمدید کند.

8- آیا متقاضی از طریق ازدواج با تبعه هنگ کنگ می تواند اقامت این کشور را اخذ کند؟

متقاضی اخذ اقامت کشور هنک کنگ از طریق ازدواج با یک تبعه و شهروند هنک کنگ می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. بدین منظور متقاضی ازدواج باید اثبات کند که این ازدواج صرفا به منظور اخذ اقامت این کشور انجام نشده است و این ازدواج بر پایه علاقه متقابل و تعهد صورت گرفته است. به منظور ازدواج متقاضی باید واجد شرایط خاصی باشد و مدارکی را ارائه دهد. از مهم ترین این شرایط و مدارک موارد زیر را می توان ذکر کرد: متقاضی ازدواج باید با ارائه گواهی تمکن مالی کافی ثبابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی مشترک با همسر خود پس از ازدواج در هنگ کنگ را دارا می باشد متقاضی باید در صورت جدایی از ازدواج قبلی گواهی طلاق را ارائه دهد. متقاضی باید در صورت مرگ همسر قبلی گواهی فوت را ارائه دهد. متقاضی باید ازدواج را در دفتر ثبت رسمی و قانونی هنگ کنگ ثبت کند. پس از گذشت ۵ سال از ازدواج در صورتی واقعی بودن ازدواج ثابت شود و این که متقاضی و همسر وی در یک خانه و به طور مشترک زندگی کنند، متقاضی می تواند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند. اگر این زوج در مدت زندگی مشترک صاحب فرزند شوند، روال اخذ تابعیت و شهروندی آن ها سرعت بیشتری می گیرد.

9- آیا اعطای تابعیت هنگ کنگ از طریق تولد بر اساس قوانین این کشور است یا قوانین کشور چین؟

به طور کلی قانون ملیت چینی برای کشور چین، هنگ کنگ و ماکائو اجرا می شود. کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت و شهروندی بر اساس دو قانون عمل می کنند: قانون خون و قانون خاک. بر اساس قانون خون اگر کودکی در یک کشور مشخص از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت و شهروندی آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت و شهروندی آن کشور را بر اساس تولد در خاک آن کشور اخذ می کند. کشور هنگ کنگ نیز به تبعیت از قوانین کشور چین از این لحاظ بر اساس قانون خون می باشد. بر این اساس اگر کودکی که دارای پدر و مادر هنگ کنگی است در هنگ کنگ متولد شود، این کودک تابعیت هنگ کنگ را دریافت خواهد کرد اگر کودکی از پدر و مادری متولد شود که در کشور چین اقامت دارند اما تابعیت مشخصی ندارند، این کودک تابعیت چین را اخذ می کند اگر یکی از والدین کودک متولد شده در هنگ کنگ دارای تابعیت و شهروندی چین باشد، این کودک نیز تابعیت چین را اخذ می کند اگر کودکی از والدینی در کشور هنگ کنگ متولد شود که یکی از آن ها دارای تابعیت چین و دیگری اتباع خارجی باشد، این کودک تبعه و شهروندی چین را اخذ می کند.

10- شرایط اخذ تابعیت و شهروندی هنگ کنگ چیست؟

یکی از شرایط مهم در اخذ تابعیت هنگ کنگ زندگی و کار و اقامت به مدت حداقل ۷ سال در این کشور می باشد. متقاضی اخذ تابعیت این کشور باید تابعیت فعلی خود را ترک کند. در حال حاضر بهترین روش برای تبدیل مجوز اقامت به تابعیت و شهروندی این کشور مهاجرت تحصیلی و کاری و سرمایه گذاری در این کشور است. اگر متقاضی دارای مجوز اقامت هنگ کنگ باشد، در صورت واجد شرایط بودن تابعیت و شهروندی به وی اعطا می شود. از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت هنگ کنگ این است که متقاضی با ارائه مدارکی اثبات کند که به مدت ۷ سال به طور مستمر و مداوم در این کشور زندگی کرده است و در حال حاضر نیز قصد دارد این کشور را برای اقامت و زندگی و کار انتخاب کند. در صورتی که با درخواست اخذ تابعیت و شهروندی متقاضی موافقت شود، متقاضی از مزایای تابعیت این کشور برخوردار می شود. متقاضی با داشتن تابعیت هنگ کنگ از حق و حقوق شهروندی مانند دیگر شهروندان هنگ کنگ بهره مند می شود. از دیگر مزایای اخذ تابعیت هنگ کنگ امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور و برخورداری از امکانات رفاهی و خدمات اجتماعی این کشور می باشد.

11- ایا متقاضیان اخذ اقامت هنگ کنگ می توانند به راحتی پاسپورت این کشور را اخذ کنند؟

به طور کلی روال اخذ پاسپورت کشورهای اروپایی این است که متقاضی پس از اخذ اقامت دائم از طریق اشتغال و کار، سرمایه گذاری و یا ازدواج و گذشت چند سال و تداوم کار و اشتغال و فعالیت اقتصادی در صورتی که واجد شرایط باشد، پاسپورت آن کشور را اخذ می کند. اما پاسپورت هنگ کنگ را فقط ساکنان دائم هنگ کنگ می توانند دریافت کنند که دارای تابعیت کشور چین باشند. از زمان استقلال هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷ پاسپورت های هنگ کنگ با اجازه دولت چین صادر می شود. پاسپورت هنگ کنگ به زبان های رسمی هنگ کنگ، زبان انگلیسی و چینی صادر می شود. افراد به منظور اخذ پاسپورت کشور هنگ کنگ باید دارای شرایط زیر باشند: متقاضی باید دارای تابعیت و شهروندی کشور چین باشد متقاضی باید به طور مستمر و مداوم در کشور هنگ کنگ اقامت داشته باشد متقاضی باید دارای شماسنامه معتبر کشور هنگ کنگ باشد.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *