مهاجرت به ارمنستان 2022 – راه های مهاجرت + انواع ویزای اقامت !

مهاجرت به ارمنستان

کشور ارمنستان، کشوری آزاد با پیشینه ای غنی، طبیعتی زیبا و نرخ جرم و جنایت بسیار پایین می باشد، بنابر این ایرانی های بسیاری خواستار مهاجرت به ارمنستان هستند. با این مقاله که توسط تیم مجرب ما در موسسه حقوقی وکلای برگزیده تهیه شده است، همراه باشید تا با شرایط مهاجرت به ارمنستان ، راه های مهاجرت به ارمنستان و در نهایت قوانین مهاجرت به ارمنستان آشنا بیشتر شوید.

 

شرایط مهاجرت به ارمنستان

ایرانی هایی که قصد سفر به ارمنستان را دارند، طبق تفاهمنامه ی ایران و ارمنستان، می توانند بدون ویزا تا 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند. اما در صورتی که بخواهید بیش از 90 روز در آنجا بمانند و مهاجرت به ارمنستان را تجربه کنند، لازم است در ابتدا اجازه اقامت موقت دریافت نمایند و درنهایت پس از 3 سال اقامت موقت پیوسته، برای اجازه اقامت دائم اقدام کنند. در ادامه با شرایط مهاجرت به ارمنستان و دریافت انواع اجازه های اقامت و راه های مهاجرت به ارمنستان و حتی هزینه مهاجر به ارمنستان بیشتر آشنا می شود.

 

انواع ویزای اقامت در ارمنستان

در جدول زیر انواع اجازه اقامت در ارمنستان را مشاهده می کنید.

 ردیف نوع اقامت نوع مدرک مدت اقامت
1 اقامت موقت کارت اقامت موقت تا یک سال
2 اقامت دائم کارت اقامت دائم پنج سال
3 اقامت ویژه پاسپورت ویژه ده سال

 

شرایط دریافت اقامت موقت ارمنستان

کارت اقامت موقت تحت شرایط زیر برای افراد خارجی متقاضی اقامت طولانی مدت در ارمنستان، صادر می شود:

 • تحصیل در ارمنستان،
 • داشتن اجازه کار در ارمنستان،
 • همسر، والدین یا فرزند فرد خارجی، کارت اقامت موقت ارمنستان را داشته باشد،
 • همسر، والدین، فرزند یا خانواده ( برادر، خواهر، نوه یا پدربزرگ و مادر بزرگ)  یک شهروند ارمنی یا شهروند دارای پاسپورت ویژه ارمنستان، باشد،
 • در ارمنستان کسب و کاری راه انداخته باشد.

کارت اقامت موقت ارمنستان به مدت یک سال اعتبار دارد و می توان آن را مجددا یک سال دیگر تمدید کرد و درخواست تمدید کارت اقامت موقت ارمنستان را باید سی روز پیش از انقضای آن، ارسال کرد.

 

شرایط دریافت اقامت دائم ارمنستان

کارت اقامت دائم ارمنستان زمانی برای متقاضیان صادر می شد که:

 • متقاضی همسر یا خویشاوند یک شهروند ارمنی یا دارنده پاسپورت ویژه ارمنستان، باشد و محل اقامت مناسب یا منابع مالی کافی در ارمنستان داشته باشد و همچنین پیش از درخواست اقامت دائم، در ارمنستان زندگی کرده باشد.
 • یک کسب و کار را در ارمنستان راه اندازی کرده باشند
 • ملیت ارمنی داشته باشند

کارت اقامت دائم با 5 سال اعتبار صادر می شود و می توان آن را مجددا 5 سال دیگر تمدید نمود، درخواست تمدید کارت اقامت دائم ارمنستان را باید سی روز پیش از انقضای آن، ارسال کرد.

 

راه های مهاجرت به ارمنستان

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت در ارمنستان

 • فرم درخواست اجازه اقامت ( موقت یا دائم )
 • 3 قطعه عکس رنگی  35*45 میلیمتری
 • پاسپورت، کپی پاسپورت، ترجمه رسمی پاسپورت به زبان ارمنی
 • مدارک تایید کننده داشتن شرایط لازم برای درخواست اجازه اقامت در ارمنستان
 • گواهی سلامت پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه دولتی

 

شرایط دریافت شهروندی ارمنستان

پس از سه سال اقامت دائم در ارمنستان واجد شرایط درخواست شهروندی ارمنستان خواهید بود.  علاوه بر سه سال اقامت دائم در ارمنستان برای کسب شهروندی این کشور باید در آزمون اطلاعات مدنی ارمنستان پذیرفته شوید. این آزمون متشکل از 33 سوال چند گزینه ای آسان است که تنها لازم است به 17 سوال پاسخ صحیح دهید. آزمون مدنی به زبان ارمنی برگزار می شود.

تحت شرایط خاص ممکن است به سرمایه گذاران و خیرین خارجی در ارمنستان بدون هیچ پیشنیازی، شهروندی ارمنستان از سوی رئیس جمهور اهدا شود. که به طور معمول دریافت شهروندی ارمنستان 2 تا 3 ماه زمان می برد.

توجه داشته باشید که مبلغ سرمایه گذاری شده یا اهدا شده، تعداد شغل های ایجاد شده پرداخت مالیات، ملیت متقاضی ممکن است در روند صدور شهروندی از طریق سرمایه گذاری تاثیر گذار باشد.

 

هزینه مهاجرت به ارمنستان

برای مهاجرت به ارمنستان و دریافت اجازه اقامت حداقل هزینه های اصلی که باید پرداخت کنید به شرح زیر است:

ردیف خدمات هزینه
1 کارت اقامت موقت ( تا یک سال) 105000  AMD
2 تمدید کارت اقامت موقت ( تا یک سال) 105000  AMD
3 کارت اقامت دائم ( تا 5 سال) 140000 AMD
4 پاسپورت ویژه ( 10 سال) 150000 AMD

کارت اقامت ارمنستان 30 روز پس از ارسال درخواست اقامت در این کشور، صادر می شود.

قوانین مهاجرت به ارمنستان

 

راه های مهاجرت به ارمنستان

از راه های مهاجرت به ارمنستان و دریافت اقامت موقت یا دائم این کشور می توان به مهاجرت کاری، سرمایه گذاری و تحصیلی اشاره کرد. در ادامه با این راه های متداول مهاجرت به ارمنستان بیشتر آشنا می شوید.

 

1. مهاجرت از طریق راه اندازی کسب و کار در ارمنستان

کارآفرینان برای دریافت اجازه اقامت یک ساله موقت، 5 ساله ی دائم و 10 ساله ی ویژه، واجد شرایط هستند. در صورتی که صاحب یک کسب و کار جدید هستید، توصیه می کنیم ابتدا برای اقامت موقت اقدام کنید و اگر کسب و کار شما پیشینه خوبی از نظر پرداخت مالیات داشته باشید، می توانید برای اقامت پنج ساله اقدام کنید. اقامت 10 ساله ی ویژه نیز برای صاحبان کسب و کار های بسیار گسترده که اشتغال زایی بالایی دارند، صادر می شود.

 

قوانین مهاجرت به ارمنستان از طریق راه اندازی کسب و کار

قوانین مربوط به دریافت اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری به شرح زیر است:

 

 • قوانین مربوط به نوع مشارکت و میزان مالکیت

صاحب کسب و کار می تواند یک شخص  کارآفرین یا دارنده سهام یک شرکت باشد. حداقل سهام برای دریافت اقامت ارمنستان از طریق کسب و کار مشخص نشده است.

 • قوانین مربوط به نوع کسب و کار: نوع کسب و کاری که راه اندازه میکنید، اهمیت چندانی ندارد و از نظر دولت کسب و کار خاصی بر دیگری ارجحیت ندارد. نوع کسب و کار شما تنها در مدارکی که باید ارائه دهید، تاثیر گذار است.
 • قوانین مربوط به محل کار: برای راه اندازی تجارت خود در ارمنستان لازم نیست که صاحب یک دفتر کار باشید و از خانه نیز می توانید فعالیت کنید.
 • قوانین مربوط به اجازه کار: صاحبان کسب و کار برای اقامت خود در ارمنستانم به ارائه اجازه کار یا سایر مجوز ها، نیستند.
 • قوانین مربوط به حداقل سرمایه گذاری: حداقل میزان سرمایه گذاری برای برای راه اندازی تجارت خود در ارمنستان از سوی دولت مشخص نشده است. با این حال در صورتی که تجارتتان چندان فعال نباشد باید، میزان سرمایه گذاری شما باید بیشتر باشد تا بازگشت سرمایه معنا دار داشته باشد.
 • قوانین مربوط به حداقل درآمد ( بازگشت سرمایه): در قوانین مهاجرت از طریق راه اندازی کسب و کار، حداقل درآمد مشخص نشده است. با این حال بر اساس یک قانون کلی، درآمد شما از کسب و کارتان باید بتواند هزینه های زندگی شما را پوشش دهد. در غیر این صورت این خطر وجود دارد که کسب و کارتان ناکارآمد تلقی شود و درخواست اقامتتان در ارمنستان رد شود.
 • قوانین مربوط به نیروی کار محلی: به طور قطع داشتن کارمندان ارمنی تاثیر خوبی خواهد گذاشت و احتمال قبولی درخواستتان را بالا می برد. با این حال ایجاد شغل از شرایط دریافت اجازه اقامت ارمنستان نمی باشد و کسب و کار شما می تواند انفرادی و فاقد کارمند باشد.
 • قوانین مربوط به طرح تجاری: طرح تجاری ممکن است مفید باشد، اما معمولاً مورد نیاز نیست. ارزیابی حقایق پرونده شما (از جمله مصاحبه با افسر امنیتی) احتمالاً تنها 10 تا 20 دقیقه زمان می برد  و افسر مربوطه وقت کافی برای مطالعه طرح تجاری و ورود به جزئیات را نخواهد داشت.

به طور معمول، یک الی دو هفته پس از ثبت درخواست اجازه اقامت ارمنستان، یک قرار مصاحبه مهاجرتی با صاحب کسب و کار گذاشته می شود. این مصاحبه توسط یک افسر سرویس امنیت ملی به صورت حضوری یا از طریق تماس تلفنی با صاحب کسب و کار یا وکیل وی انجام می شود. در طول این مصاحبه، افسر امنیتی صحت اطلاعات ارائه شده، توسط متقاضی بررسی می شود.

افسر مهاجرتی ممکن است اسناد پشتیبان مانند اسناد ثبت کسب و کار، قرارداد اجاره، قراردادها، فاکتورها، اسناد حقوق و دستمزد، مجوزها، وب سایت و ابزار بازاریابی، اظهارنامه مالیاتی، صورت حساب بانکی و غیره را بررسی کند. با این حال، افسران تمایل بیشتری به تکیه بر ارتباطات کلامی دارند و رویکرد عقل سلیم را برای ارزیابی پرونده پیش می گیرند.

توجه نمایید که داشتن لیست کاملی از مدارک و اسناد پشتیبان برای متقاعد کردن افسر امنیتی در مورد اقامت شما، بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر این، اگر درخواست شما در نهایت رد شود، این اسناد مبنایی برای اعتراض به دادگاه خواهد بود.

 • پرداخت های مالیاتی: پرداخت مالیات عامل مهمی در تعیین واقعی و اجرایی بودن کسب و کار شما است. اگر کسب و کاری درآمد زایی نداشته باشد یا مالیات بر درآمد خود را پرداخت نکند، احتمال رد درخواست اجازه اقامت بسیار زیاد است.

 

2. مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

اهداف اصلی سیاست دولت ارمنستان در حوزه سرمایه گذاری،  بهبود محیط سرمایه گذاری، چارچوب قانونی و ارتقای سرمایه گذاری در اقتصاد جمهوری ارمنستان و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) و در نتیجه ایجاد مشاغل با کیفیت در ارمنستان می باشد. در همین راستا دولت جمهوری ارمنستان سیاست “درهای باز”، آزادسازی فعالیت های سرمایه گذاری، رعایت مطلوب ترین برخورد با سرمایه گذاران خارجی، حمایت مناسب از سرمایه گذاران و سایر روش های پیشرفته بین المللی را دنبال خواهد کرد.

سرمایه گذاران در ارمنستان همچون صاحبان کسب و کار، واجد شرایط دریافت اجازه اقامت ارمنستان هستند. بر اساس قوانین مهاجرت به ارمنستان، متقاضی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به ارمنستان ملزم به مشارکت روزانه در مدیریت تجارت خود نیست و قوانین مربوط به صاحبان کسب و کار با قوانین سرمایه گذاری در ارمنستان یکسان است. انواع سرمایه گذاری در ارمنستان عبارتند از:

 • سرمایه گذاری در ملک

مالکیت یک ملک به تنهایی اجازه اقامت در ارمنستان را برایتان فراهم نمی کند. در این مسیر شما دو راه دارید: توسعه ی ملک، خرید و مدیریت ملک های اجاره ای. شما در صورتی واجد شرایط دریافت اجازه اقامت هستید که ملک خود را به یک دارایی تجاری درآمدزا تبدیل کنید و بر اساس درآمد خود، مالیات بپردازید.

 • سرمایه گذاری در کسب و کارهای موجود

با خرید یک کسب و کار یا بخشی از سهام آن، ممکن است واجد شرایط دریافت اجازه اقامت ارمنستان شوید. چنین معاملاتی معمولاً به دلیل بررسی‌های دقیق و مسائل ارزیابی، پیچیده‌تر هستند.

 • دیگر دارایی ها

سرمایه گذاری در اوراق قرضه قابل معامله عمومی دولتی یا شرکتی، سهام شرکت نیز ممکن است شما را واجد شرایط اقامت کند.

 

مهاجرت به ارمنستان یا ترکیه

 

3. مهاجرت کاری به ارمنستان

بر اساس قوانین مهاجرت به ارمنستان، خارجی هایی که قصد مهاجرت کاری به ارمنستان را دارند، به دو مدرک احتیاج دارند:

 1.     مجوز کار که توسط وزارت کار صادر می شود و به کارفرما اجازه ی کار فرد خارجی در ارمنستان برای نهایتا یک سال را می دهد.
 2.     اجازه اقامت موقت در ارمنستان برابر با مدت اجازه کار

البته خارجی های متخصص و بسیار ماهر و صاحبان کسب و کار از در یافت اجاز کار معاف هستند.

 

دریافت اجازه کار در ارمنستان

به استثنای افرادی که از دریافت اجازه کار در ارمنستان معاف هستند، جهت کار در ارمنستان کارفرما در ابتدا باید با مراجعه به سرویس مهاجرت (workpermit.am)  مجوز کار و یک مجوز اقامت مبتنی بر کار برای شما دریافت کند.

طی این فرآیند، خدمات مهاجرت، بازار کار ارمنستان را ارزیابی می کند تا این اطمینان حاصل شود که هیچ کارگر ارمنی واجد شرایط و متناسب با این موقعیت در دسترس نمی باشد و درصورت یافتن فردی ارمنی، مطابق با شرایط کارفرما ، برای مصاحبه به کارفرما معرفی می گردد. البته کارفرما موظف به تبلیغ جایگاه شغلی مورد نظر یا تعیین دستمزد مشخص نیست(تا زمانی که حداقل حقوق ماهانه مورد نیاز باشد).

اگر هیچ کاندیدایی توسط سرویس مهاجرت به کارفرما معرفی نشود یا اگر به دلایل موجه این نامزدها را رد شوند، کارفرما می تواند درخواست اجازه کار برای فرد خارجی مورد نظر خود ارائه دهد. این مجوز کار اعتبار معینی دارد و در صورت درخواست قابل تمدید است. همچنین از لحظه اعطای مجوز کار، اتباع خارجی می توانند در ارمنستان شروع به کار کنند.

 

مدارک و هزینه صدور اجازه کار ارمنستان

صدور مجوز کار و کارت اقامت موقت ارمنستان حدود 30 روز از تاریخ درخواست زمان میبرد.

کارفرما یا کارمند باید هزینه دریافت مجوز کار (25000 درام) و در صورت لزوم هزینه اجازه اقامت موقت (105000 درام) را بپردازد.

برای دریافت اجازه کار مدارک زیر باید توسط کارفرما در اداره مهاجرت ثبت شوند:

 • فرم درخواست
 • پاسپورت فرد مورد نظر
 • مدرک تحصیلی و سایر مدارک نشان دهنده تحصیلات یا صلاحیت، به همراه تاییدات رسمی
 • دو قطعه عکس (3×4 سانتی متر)
 • رسید پرداخت هزینه های دولتی

 

4. مهاجرت تحصیلی به ارمنستان

در حال حاضر بیش از 7000 دانشجوی بین المللی از 40 کشور جهان در ارمنستان مشغول به تحصیل هستند. در این کشور حدود 50 دانشگاه دولتی تاسیس شده است و از بهترین دانشگاه های بین المللی آن می توان به دانشگاه دولتی یروانف، دانشگاه آمریکایی ارمنستان و دانشگاه ارمنی روسی اشاره کرد.

افرادی که در موسسات تحصیلی قانونی ارمنستان ( دبستان، راهنمایی و دانشگاه) پذیرفته شده اند، واجد شرایط دریافت اقامت موقت در جمهوری آذربایجان و مهاجرت به ارمنستان در طول دوره تحصیل خود هستند. به طور معمول برای دریافت اقامت موقت تحصیلی، موسسه تحصیلی شما نامه پذیرشی ارائه می دهد که در این نامه باید تاریخ برنامه تحصیلی ( سال تحصیلی) که در آن پذیرفته شده اید، قید شود.

شرایط پذیرش در مدارس و  دانشگاه های این کشور از موسسه ای به موسسه ای دیگر متفاوت است. به طور کلی شما موظف به ارائه پاسپورت معتبر و مدرک تحصیلی فارغ التحصیلی یا برنامه تحصیلی معادل آن از محل تحصیل خود، هستید.

بیشتر برنامه های تحصیلی در ارمنستان به زبان ارمنی ارائه می شوند که البته دوره هایی برای کمک به یادگیری این زبان ارائه شده است. همچنین برنامه های بسیاری به زبان انگلیسی، روسی و فرانسوی تدریس می گردند. با این وجود دانش زبان ارمنی برای پذیرش در بیشتر دانشگاه های ارمنستان الزامی است.

شرايط مهاجرت به ارمنستان

 

تجربه زندگی در ارمنستان

زندگی در ایروان، قلب ارمنستان به معنای زندگی در محل تلاقی دنیای مدرن و سنتی می باشد.بر اساس تجربه زندگی در ارمنستان، این شهر مردمانی خونگرم دارد، تا جایی که شما به عنوان یک مهاجر احساس غریبی نخواهید کرد.

شهر ایروان و در کل ارمنستان کشوری گران قیمت نیست و حتی با 400 یورو در ماه می توانید در آنجا زندگی کنید. همچنین یافتن محلی برای اقامت در ایروان اصلا سخت نخواهد بود و پلت فرم های آن لاین به شما کمک بزرگی خواهند کرد.

غذا بخش مهمی از فرهنگ ارمنستان است. در این کشور خوراک های کاملا گیاهی بسیار و حتی چندین شیرین سنتی، طبخ می شود که طعم بی نظیری دارند. جالب تر اینکه هر خوراک سنتی، پیشینه و داستانی جالب و شنیدنی دارد.

اگر علاقمند به تفریحات شبانه باشید، در ایروان گزینه های بسیاری وجود دارد که باعث می شوند به شما خوش بگذرد. ایروان شب های بسیار زیبایی دارد و تنها با قدم زدن در خیابان از زمان خود لذت خواهید برد.

در نهایت زندگی در ارمنستان تجربه ی بی نظیری برای شما خواهد بود.، تا حدی که آن جا را مانند سرزمین مادری خود دوست خواهید داشت. همچنین زندگی در ایروان می تواند مسیر شما را عوض کند و شما را قوی تر کند.

 

سخن آخر

مهاجرت به ارمنستان به معنای مهاجرت به کشوری زیبا و آرام و با فرهنگی تلفیقی می باشد که برای شما تجربه ای به یادماندنی را به ارمغان می آورد. انتخاب ارزان ترین شهر ارمنستان برای زندگی کمی دشوار است، چرا که غالبا هزینه زندگی در این کشور پایین است و در کل شرایط زندگی در ارمنستان برای ایرانیان به دلیل شباهت های فرهنگی و امکانات رفاهی که دارد، مناسب است. حال اگر می خواهید بدانید مهاجرت به ارمنستان یا گرجستان؟ ی حتی مهاجرت به ارمنستان یا ترکیه؟ با مشاورین ما در موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در تماس باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

 

سوالات متداول

 1.     برای مهاجرت تحصیلی به ارمنستان در چه آزمونی باید شرکت کنم؟ برای مهاجرت تحصیلی به ارمنستان به طور معمول، شما نیازی به شرکت در هیچ آزمونی ندارید.
 1.     آیا برای مهاجرت تحصیلی به ارمنستان باید به زبان ارمنی مسلط باشم؟ اگر تصمیم به ثبت نام در دوره های ارمنی زبان دارید، باید در دوره های مقدماتی برای یادگیری زبان ارمنی شرکت کنید.
 1.     آیا می توانم به عنوان دانشجو در ارمنستان کار کنم؟ بله، در صورت داشتن اجازه اقامت در ارمنستان، می توانید در هر شغلی مشغول به کار شوید و نیازی به مجوز کار ندارید. با این حال، یافتن مشاغل با درآمد مناسب در ارمنستان ممکن است دشوار باشد زیرا نرخ بیکاری بسیار بالا است.
 1.     هزینه های تحصیل در ارمنستان برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟ هزینه های تحصیل در ارمنستان بسیار متفاوت است و معمولاً بین 2000 تا 4000 دلار در سال است. دانشگاه های دولتی معمولا هزینه کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارند.
 1.     آیا برای کار در ارمنستان به مجوز کار نیاز دارم؟ بسته به شرایط شما ممکن است نیاز به مجوز کار داشته باشید یا نداشته باشید.
 1.     در صورت مهاجرت به ارمنستان چه مقدار پول نقد می توانم به همراه داشته باشم؟ طبق مقررات اتحادیه اقتصادی اوراسیا شما باید پول نقد بیش از 10000 دلار آمریکا را اعلام کنید.
 1.     چگونه می توانم مجوز اقامت (TRP یا PR) ارمنستان را دریافت کنم؟ برای دریافت اجازه اقامت موقت (1 ساله)، دائم (5 ساله) یا ویژه (10 ساله) باید دلیل موجهی برای اقامت طولانی مدت در ارمنستان داشته باشید مانند:
 • سرمایه گذاری، از جمله در املاک و مستغلات
 • مالکیت کسب و کار
 • کار در ارمنستان
 • تحصیل در ارمنستان
 1.     هزینه صدور اجازه اقامت موقت ارمنستان چقدر است؟ هزینه صدور اجازه اقامت موقت ارمنستان 105000 درام است.
 1.     مدت اعتبار اقامت موقت ارمنستان چقدر است؟ مدت اعتبار اقامت موقت ارمنستان 2 سال است.
 1.   پس از چه مدت اقامت دائم در ارمنستان می توانم برای شهروندی درخواست دهم؟ پس از 3 سال اقامت دائم در ارمنستان می توانید برای شهروندی درخواست دهید.
 1.   آیا در ارمنستان دو تابعیتی بودن امکان پذیر است؟ بله، شما می توانید در کشور ارمنستان تابعیت پیشین خود را حفظ کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.