مهاجرت آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق دوره های فنی حرفه ای یا اوسبیلدونگ

مهاجرت به آلمان از طریق فنی حرفه ای

یکی از راه های مهاجرت به آلمان، شرکت در دوره های فنی حرفه ای یا اوسبیلدونگ می باشد. این دوره ها که به دوره های کارآموزی معروف هستند، فرصت مناسبی جهت کسب تجربه در حرفه ای خاص در کشور آلمان می باشد. کارشناسان ما در موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی، در این مقاله شرایط مربوط به این دوره ها را در قالب عناوین زیر برای شما شرح داده اند:

 • مهاجرت به آلمان از طریق دوره های اوسبیلدونگ
 • کمک هزینه آموزشی برای تحصیل دوره های فنی حرفه ای یا اوسبیلدونگ
 • دوره های فنی حرفه ای یا اوسبیلدونگ در آلمان چیست؟
 • زبان مورد نیاز برای دوره های فنی حر فه ای یا اوسبیلدونگ آلمان
 • قوانین دوره های فنی حرفه ای یا اوسبیلدونگ آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق دوره های اوسبیلدونگ

اجازه اقامت برای اهداف تحصیلی

ارائه درخواست

اگر شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا یا (EEA) هستید، برای ورود به این کشور جهت تحصیل در آلمان به مجوز اقامت نیاز دارید. این اجازه برایتان امکانات زیر را فراهم می نماید:

 • شرکت در دوره های زبانی که به عنوان آماده سازی دوره های تحصیلی (دوره های فشرده آلمانی) در نظر گرفته نشده است.
 • دریافت آموزش های حرفه ای اساسی و پیشرفته به شرط رضایت آژانس اشتغال فدرال (Bundesagentur für Arbeit)
 • اجازه اقامت جهت تغییر مدرسه و در موارد استثنایی به منظور شرکت در مدرسه نیز صادر می شود.

توجه: چنانچه برای اهداف آموزشی در آلمان حضور دارید، نمی توانید اجازه اقامت دائم دریافت کنید. با این وجود، در صورت داشتن اجازه اقامت تحصیلی و یا آموزش حرفه ای، مدت زمان اجباری اقامت جهت دریافت اجازه اقامت دائم نصف خواهد شد.

آموزش

آلمان دارای دو نوع سیستم آموزش است:

 • آموزش دوگانه
 • آموزش حرفه ای در سیستم آموزشی

در سیستم آموزش دوگانه، کارآموزان در یک شرکت مشغول به کار هستند و بطور منظم در مدرسه فنی و حرفه ای شرکت می کنند. از این طریق آنها از هر دو یادگیری عملی و نظری بهره می برند. با این حال، برخی از مشاغل را فقط می توان در مدرسه یاد گرفت.

آیا می خواهید تحصیل را شروع کنید؟

شما می توانید با خدمات مشاوره ما در موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی، در جلسات حضوری مشاوره شرکت کنید تا مشاوران ما به شما در یافتن موقعیتی تحصیلی کمک کنند. در این جلسه خواسته ها و توانایی های فردی شما مورد بحث قرار می گیرد و اطلاعاتی در مورد خواسته مورد نظرتان در آلمان به شما داده می شود. همچنین خواهید فهمید که کدام یک از برنامه های آموزشی برای شما مناسب تر است. اگر یک برنامه آموزشی مناسب پیدا نکردید، خدمات مشاوره ما به شما گزینه های دیگری را پیشنهاد می دهد.

کمک هزینه آموزشی برای تحصیل دوره های فنی حرفه ای یا اوسبیلدونگ

کمک هزینه آموزشی (کمک هزینه آموزش حرفه ای)

کمک های آموزشی دوره های فنی و حرفه ای (Berufsausbildungsbeihilfe-BAB) در طول دوره آموزش حرفه ای اعطا می شود، این کمک هزینه در طول دوره های طرح آماده سازی کاری، از جمله آماده سازی برای دریافت گواهی پایان تحصیل پیش از متوسطه یا گواهینامه های تحصیلی مشابه نیز ارائه می شود. کارآموزان در صورتی که در طول دوره آموزش فنی حرفه ای، با پدر و مادر خود زندگی نکنند، حق دریافت کمک هزینه جهت آموزش حرفه ای را دارند.

 • اهداف پشتیبانی
 • غلبه بر مشکلات اقتصادی بر سر دریافت مدرک حرفه ای مناسب
 • حمایت از بازار کار متعادل
 • تضمین بهبود تحرک نیروی کار
 • حمایت و تکمیل کمک هزینه راهنمای فنی و حرفه ای، به ویژه در موارد جابجایی فوق منطقه ای به دلایل تعادل
کمک هزینه آموزشی برای تحصیل فنی حرفه ای

کمک هزینه آموزشی برای تحصیل فنی حرفه ای

BAB به خصوص به عنوان:

 • درک کلی دولت اجتماعی (ماده 20 قانون اساسی)
 • توسعه آزاد فرد (ماده 2 قانون اساسی)
 • آزادی انتخاب شغل (ماده 12 قانون اساسی)، خدمات رسانی می کند.

ارائه درخواست

کمک هزینه آموزش حرفه ای در صورت درخواست اعطا می شود. درخواست باید به آژانس کاریابی مناطقی که کارآموز در آن محل زندگی می کند، ارسال شود. اگر درخواست کمک هزینه آموزش فنی و حرفه ای پس از آغاز دوره آموزش فنی و حرفه ای ثبت شود، می بایست از ابتدای ماه، درخواست در طولانی ترین زمان پرداخت می شود.

دوره های فنی حرفه ای یا اوسببلدونگ در آلمان چیست؟

دوره های فنی حرفه ای (Ausbildung)

آلمان یکی از معدود کشورهایی است که برنامه آموزش فنی و حرفه ای را با موفقیت اجرا کرده است، تا متناسب با جامعه کارگر اصلی کشور باشد. به طور معمول، دانش آموزان 16-18 ساله که می خواهند زودتر وارد بازار کار شوند، یا کسانی که در (Handwork) خوب هستند، تصمیم می گیرند که اوسبیلدونگ را انتخاب کنند.این یک دوره ی کارآموزی است که در آن دانش آموزان، آموزش عملی را به طور مستقیم در شرکت و یا مغازه ها، کارگاه های اتومبیل سازی و غیره، فرا می گیرند و دانش فنی در مدرسه تدریس می شود. با توجه به حرفه ای که انتخاب شده است، مدت زمان اوسبیلدونگ، 3-4 سال می باشد. به دلیل کار عملی در این دوره، به دانش آموزان حقوق داده پرداخت می شود. (با توجه به حرفه انتخاب شده و تعداد سال های تکمیل شده، بین 500 تا 1,100 یورو متغیر است.)

اگر شما بیش از 20 سال سن داشته باشید و همچنین سال ها تجربه کار، اما علاقه ای به ادامه این کار نداشته باشید، آیا این امکان برای شما وجود دارد که حرفه دیگری را دنبال کنید؟بله، شما این امکان را خواهید داشت. اگر دانش صحیح از زبان آلمانی دارید (همه امتحانات به زبان آلمانی انجام می شود) و در حال حاضر به عنوان دانشجوی در یکی از دانشگاه های آلمان ثبت نام نکرده اید و اگر حاضر هستید با حقوق ناچیز زندگی کنید، واجد شرایط اوسبیلدونگ هستید. در حالی که فرد می تواند از طریق (Arbeitsamt)(آژانس استخدام فدرال)، برای یافتن حرفه ای مناسب کمک بگیرد، باید در نظر گرفت که:

 • آنها نماینده دولت فدرال هستند و به شما توصیه می كنند كه حرفه ای را انتخاب كنید كه بیشتر آنها به آن احتیاج دارند.
 • بسیاری از افراد خارجی که به آلمان می آیند، دارای مدرک تحصیلی (با مدرک دانشگاه های معتبر) هستند و وقتی به دنبال یک حرفه کاملاً متفاوت باشند، دیگر همه جا از آنها استقبال نمی شود.

انواع دوره های فنی حرفه ای یا اوسببلدونگ در آلمان

انواع دوره های فنی حرفه ای

بنابراین، اکنون که یک نفر تصمیم به پیگیری آموزش حرفه ای گرفته است، بسیار مهم است که بدانید 3 نوع اصلی اوسبیلدونگ وجود دارد.

1- آموزش فنی و حرفه ای دوگانه (Duale Berufsausbildung):

به طور معمول در (Berufsschule) با تجربه عملی به دست آمده از شرکت ها تدریس می شود. این فرم دارای بیشترین متقاضی است، زیرا حداقل حقوق را به دانشجو می پردازد و بیشترین جای خالی شغل را در بازار کار دارد. (مدت زمان: 2-3.5 سال)

2- آموزش فنی و حرفه ای مستقر در مدرسه (Schulische Ausbildung):

آموزش منظم مبتنی بر مدرسه که در(Berufsfachschule) یا (Berufskolleg) برگزار و آموزش های شغلی عملی ارائه می شود. در این دوره حقوق پرداخت نمی شود. (استثناء: در دوره های پرستاری، حقوق فقط برای دوره آموزش شغلی پرداخت می شود.)(مدت زمان: 3-5 سال از جمله دوره آموزش ضمن کار)

انواع دوره های فنی حرفه ای در آلمان

انواع دوره های فنی حرفه ای در آلمان

3- مدرک فنی و حرفه ای دوگانه (Ausbildungsorientiertes duales Studium):

این مدرک دوگانه توسط دانشگاه ها یا (Berufsakademie) ارائه می شود و برای ورود به دانشگاه های آلمان، به مدرک دیپلم (Abitur)(مدرک ارائه شده به دانش آموزان دبیرستانی یا معادل آن) نیاز است. در انتها دانشجویان مدرکی جهت آموزش و تجربه کاری (محدود به 2 سال) دریافت می کنند. حقوق دوره کارآموزی در طول دوره آموزشی پرداخت می شود. (مدت زمان: 3-5 سال، از جمله دوره آموزش شغلی)
لطفا توجه داشته باشید که مطالعات ذکر شده در اینجا متفاوت هستند و نباید با دورهای تحصیلی که در دانشگاه های آلمان برگزار می شوند، اشتباه گرفته شود. آنها به عنوان (Universitäts Studium) شناخته می شوند و دارنده مدرک دانشگاهی واجد شرایط دریافت حقوق بالاتر و پست های مدیریتی می باشد.

زبان مورد نیاز برای دوره های فنی حرفه ای یا اوسببلدونگ

دوره های زبان

به طور مشخص بدون داشتن مهارت کافی در زبان آلمانی، شرایط برای شما دشوار خواهد بود. از این گذشته، در شرکتی که می خواهید جهت آموزش، فعالیت داشته باشید و در مدرسه فنی حرفه ای محل تحصیلتان، ارتباط های شما به زبان آلمانی خواهد بود. برخی از شرکت ها دوره های آموزش زبان آلمانی را برای کارآموزان جوان مربوط به خارج از کشور، ارائه می دهند یا از تلاش های آنها برای بهبود مهارت های زبان آلمانی خود پشتیبانی می کنند. بنابراین توصیه می کنیم هنگامی که متقاضی کارآموزی در یک شرکت هستید، از آنها بپرسید که به چه طریق، شما را در بهبود زبان آلمانی، پشتیبانی خواهند کرد. البته بهترین راه این است که زبان آلمانی را در کشور خود یاد بگیرید.

قوانین دوره های فن حرفه ای یا اوسببلدونگ آلمان

حقوق و وظایف شما

آموزش فنی و حرفه ای در آلمان توسط قانون تنظیم شده است. این امر باعث مزایای بسیاری برای شما خواهد بود، زیرا قانون از حقوق شما پشتیبانی می کند. برای مثال، شرکتی که در آن به عنوان بخشی از دوره آموزش فنی و حرفه ای دوگانه کار می کنید، باید حقوق ماهیانه به شما بپردازد و تمام تجهیزات مورد نیاز برای آموزش، مانند ابزار و لوازم ایمنی را برای شما فراهم کند. قانون همچنین قید کرده است که وظایفی که در شرکت به شما داده می شود، باید در راستای هدف آموزش شما باشد، به عبارتی دیگر، شرکت شما وظیفه دارد که مهارت ها و تخصص مورد نیاز در حرفه تان را به شما آموزش دهد.البته، قانون نیز وظایف شما به عنوان یک کارآموز در قبال شرکت را نیز تعریف کرده است.

سوالات متداول درباره مهاجرت به آلمان از طریق دوره های فنی حرفه ای

1- یادگیری وظیفه اصلی شما است. این به چه معنا است؟

هنگامی که دوره آموزش فنی و حرفه ای را دنبال می کنید، از شما انتظار می رود که نهایت تلاش خود را برای یادگیری حرفه بکار گیرید. برای مثال، شما باید در کلاس های مدرسه فنی و حرفه ای خود به طور منظم شرکت کنید یا هنگام مریضی حتما گواهی پزشک به شرکت ارائه دهید.اطلاعات بیشتر درباره حقوق و وظایف شما در طول دوره آموزش فنی و حرفه ای، در آژانس استخدام فدرال (آلمان) در دسترس است.

آلمان را می توان به عنوان کشور فرصت ها به شمار آورد، زیرا فرصت تحصیل، کار، دوره های کارآموزی، زندگی و غیره در آن فراهم است و شما این امکان را خواهید داشت که با توجه به شرایط خود، به کمک یکی از این راه ها به این کشور مهاجرت کنید. شعب رسمی موسسه وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهرهای، شیراز، تهران، مشهد، اصفهان و تبریز، آماده پاسخگویی و ارائه تمامی خدمات در امور مهاجرتی به شما عزیزان می باشند.

2- مقدمه تحصیل در آلمان چیست؟ برای شروع شما باید درخواست بدهید و مجوز تحصیلی را اخذ کنید.

3- حین تحصیل در آلمان می توانیم کار هم کرد؟ بله اجازه کار حین تحصیل نیز به شما داده خواهد شد.

4- دوره های کارآموزی در آلمان وجود دارد؟ بله شما میتوانید برای گذراندن دوره کارآموزی با ویزای کارآموز وارد این کشور شوید.

5- میخواهم دوره های فنی حرفه ای را در آلمان بگذارنم امکان پذیر است؟ بله آلمان یکی از پیشرفته ترین محیط ها را برای افرادی که میخواهند زودتر وارد بازار کار شوند فراهم کرده که به جرات پشتوانه علمی و عملی قوی را به خود اختصاص داده است.

6- بهترین دوره فنی حرفه ای آلمان کدام است؟ آموزش فنی و حرفه ای دوگانه (Duale Berufsausbildung): که در شرکت ها تدریس می شود، دارای بیشترین متقاضی است.

7- زبان آلمانی بلد نیستم، اما میخواهم در آلمان مشغول به کار شوم، چطور می تونم اقدام کنم؟ برخی شرکت های استخدامی و فنی در آلمان برای نیروهای خود قبل از ورود به بازار کار، آموزش های زبانی را برگزار می کنند.

8- آیا تحصیل زبان آلمانی در کشور آلمان مقرون به صرفه است؟ بله اما بهتر است برای خرید وقت، دوره های زبان آلمانی را در کشور خود سپری کنید.

9- با کار دانشجویی در آلمان می شود استخدام شد؟ کار دانشجویی هر کشور، به صورت محدود است و شما تنها اجازه چند ساعت در هفته را خواهید داشت.

10- شرط قبولی در آزمون های استخدامی کشور آلمان چیست؟ در حال حاضر آزمون استخدامی در این کشور برای خارجی ها برگزار نمی گردد.

11- ویزای تحصیل را می شود به ویزای کاری تبدیل کرد؟ بله

12- کشور آلمان برای مقطع دکتری و گذراندن طرح هم برنامه دارد؟ بله

مطالب مرتبط

4 دیدگاه برای “مهاجرت به آلمان از طریق دوره های فنی حرفه ای یا اوسبیلدونگ

 1. Avatar ئاران گفت:

  ببخشید اینها واقعیت داشت؟ یعنی اگه من مدرک B2 آلمانی داشته باشم و اپلای یک دوره آوسبیلدونگ رو بگیرم می تونم برم آلمان؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بسته به شرایط خود می توانید اقدام نمایید. لطفا با ما در تماس باشید تا شما را به طور کامل راهنمایی نماییم.

 2. Avatar آرش جهان طلب گفت:

  سلام. کسی که با ویزای جستجوی کار وارد آلمان شده میتواند در آوسبیلدونگ شرکت کند؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   ویزاهای آلمان قابلیت تغییر وضعیت دادن را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *