مهاجرت به اتریش

شهروندی اتریش 2023

شهروندی اتریش

اتریش در قلب اروپا و با فرهنگ غنی اروپایی مرکزی و مشهور در حمل و نقل است. اتریش تنها کشور در اروپا است که رسما “شهروندی توسط سرمایه گذاری” یا “برنامه شهروندی اتریش” را به متقاضیان بین المللی ارائه می دهد. این برنامه شامل اعطای تابعیت به افرادی است که به طور قابل توجهی در رشد اقتصاد اتریش سرمایه گذاری کرده و موجبات گسترش سودآوری در اتریش را فراهم می کنند.

شرایط اخذ تابعیت یا شهروندی اتریش

بعد از مهاجرت به اتریش، پس از 10 سال زندگی در کشور اتریش می توانید برای اخذ تابعیت این کشور درخواست دهید. با این وجود در موارد به خصوص ممکن است بتوانید زودتر از این زمان نیز تابعیت خود را کسب نمایید.

شرایط کلی اخذ تابعیت عبارتند از:

 1. دانستن زبان آلمانی
 2. ترک تابعیت کشور قبلی ( طبق قوانین کشور زادگاه فرد متقاضی) مگر اینکه انجام این کار شدنی نباشد.
 3. ممکن است در برخی از موارد استثنا بتوان از این شروط چشم پوشی کرد.
 4. اخذ تابعیت کشور اتریش پس از 10 سال زندگی پیاپی در این کشور اختیاریست.
 5. برخی از افراد می توانند طی روند ساده تری تابعیت کشور اتریش را به دست آورند.
 6. به کودکان زیر 18 سال افرادی که تابعیت کشور اتریش را به دست می آورند نیز تابعیت داده می شود.

همسران شهروندان اتریشی

 • حداقل باید 5 سال از زمان ازدواج گذشته باشد.
 • همسر شخص متقاضی نیز می بایست حداقل برای مدت شش سال و با استفاده از مجوز اقامت (Niederlassungsbewiligung) در این کشور زندگی کرده باشد.
 • قوانین کشور اتریش در خصوص اعطای تابعیت به همسران خارجی شهروندان، یکی از سخت گیرانه ترین قوانین در این مورد، در کل اتحادیه اروپا به شمار می رود.

اقامت بلند مدت در اتریش

به اشخاصی که برای مدت سی سال و یا 15 سال در صورتی که شامل ‘sustained personal and occupational integration’ (حفظ همبستگی فردی و شغلی) باشند، تابعیت و شهروندی کشور اتریش اعطا می شود.

اقامت بلند مدت در اتریش

اقامت بلند مدت در اتریش

شهروندان سابق اتریش

افرادی که پیش از این تابع کشور اتریش بوده اند و بنا به دلایلی غیر از ترک تابعیت و سلب تابعیت، شهروندی خود را از دست داده اند می توانند پس از یک سال زندگی در این کشور، شهروندی خود را مجددا به دست آورند. در این مورد، شخص متقاضی می بایست حداقل 10 سال قبل از از دست دادن تابعیت خود، شهروندی کشور اتریش را تجربه کرده باشد. شخصی که در کودکی تابعیت اتریشی خود را ( به دلیلی غیر از سلب تابعیت) از دست داده باشد، می تواند ظرف مدت 2 سال پس از تولد 18 سالگی خود، مجددا برای اخذ آن اقدام نماید.

افراد بدون تابعیتی که در کشور اتریش متولد شده اند

در صورتی که فردی بدون تابعیت، در کشور اتریش متولد شده باشد می تواند طی مدت 2 سال پس از تولد 18 سالگی خود، برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نماید. اما برای این کار می بایست حداقل 10 سال در کشور اتریش زندگی کرده باشد که 5 سال از آن به صورت مداوم و پشت سر هم و قبل از ثبت درخواست وی باشد.

اساتید دانشگاه های کشور اتریش

در نظر داشته باشید که اگر پس از تحصیل در اتریش و یا مهاجرت کاری به اتریش به عنوان استاد، به عنوان استاد، شما به عنوان یک مسئول دولتی به شمار می روند، بدون نیاز به درخواست برای اخذ تابعیت و بدون اجباری برای انجام این کار، به این افراد بلافاصله تابعیت کشور اتریش داده می شود. این قانونیست که قبل از سال 2001 در کشور اتریش اجرا می شد.

ورود کشور اتریش به اتحادیه اروپا، بدین معنی بود که اتباع سایر کشور های عضو این اتحادیه نیز از حقوق کار در اتریش برخوردار خواهند شد ( در نتیجه همبستگی گسترده اروپایی). یعنی اعطای خودکار تابعیت کشور اتریش به اساتید تنها برای شهروندان غیر اروپایی امکان پذیر بود. با این وجود، از اول ماه سپتامبر سال 2001 به بعد، استخدام اساتید دانشگاهی خارجی، تنها برای بخش های خصوصی این کشور میسر شد. بنابراین شرط اعطای خود به خود تابعیت کشور اتریش به اتباع خارجی تحت عنوان استاد دانشگاه، از بین رفت و قوانین مربوط به این قضیه در قانون اساسی بی اعتبار به شمار می روند و در بازبینی قانون اساسی کشور اتریش در سال 2008، این بخش پاک شد.

با این وجود همسران و فرزندان مجرد افرادی که قبلا تابعیت کشور اتریش را از طریق این قانونی کسب کرده اند، همچنان می توانند تابعیت این کشور را به دست آورد. همسر و فرزندان این شخص یک سال پس از اخذ تابعیت و شهروندی اتریش فرصت خواهند داشت که خود را “یک شهروند وفادار به جمهوری اتریش” اعلام کنند. در این موارد به خصوص، تابعیت دوگانه امکان پذیر بود.

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی اتریش

گواهی تابعیت اتریش به عنوان تاییدیه تابعیت اتریش شما صادر می شود. درخواست برای گواهی تابعیت اتریش باید به صورت شخصی در سفارت با کنسولگری اتریش انجام می شود. مدارک باید به منظور درخواست برای گواهی تابعیت اتریش ارسال شود. لطفا توجه داشته باشید تمام مدارک رسمی باید تایید شده باشد.

نحوه تبدیل اقامت اتریش به شهروندی یا تابعیت

اعطای تابعیت کشور اتریش بر اساس رای دولت فدرال این کشور انجام می شود. به طور کلی، قبل از اینکه بتوانید برای اخذ تابعیت اتریش درخواست دهید، بسته به نوع مجوز اقامتتان، می بایست حداقل برای مدت شش تا 10 سال اقامت بدون وقفه در این کشور داشته باشید. تسلط و مهارت در زبان آلمانی و همچنین ترک تمامی تابعیت های پیشین برای اخذ شهروندی اتریش الزامی است. مدت زمان لازم برای صدور مجوز اقامت 3 تا 14 ماه است و این مقدار بستگی به نوع مجوز شما خواهد داشت که در مقایسه با سایر کشورها مدت زمان قابل قبولی به حساب می آید. همچنین در صورتی که به صورت فعالانه در اقتصاد کشور اتریش سرمایه گذاری کنید می توانید شهروندی این کشور را به دست آورید.

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی اتریش

نحوه درخواست تابعیت یا شهروندی اتریش

مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی یا تابعیت اتریش

لیستی که در پایین مشاهده می کنید، تنها یک رفرنس کلی برای مدارک لازم برای اخذ تابعیت به حساب می آید. مدارک هر شخص طی یک مصاحبه فردی و بر اساس اطلاعات شخصی فرد متقاضی ارزیابی می شوند. مدارکی که به زبانی غیر از زبان آلمانی صادر شده اند، می بایست همراه با یک نسخه ترجمه شده به زبان آلمانی ارائه شوند. این مدارک می بایست توسط مترجم دادگاه ترجمه شده باشد. هر حکم و یا دستور دادگاهی ( من جمله دادگاهای خارجی) نیز می بایست علاوه بر ترجمه یک گواهی عدم الغا به همراه داشته باشد.

لطفا توجه داشته باشید که می بایست درخواست های خود را به صورت کتبی و نوشتاری و شخصا ثبت نمایید.

 • برای افراد 14 سال به بالا: یک رزومه (CV) شامل اطلاعات دقیقی در خصوص کشور های محل زندگی از تولد تا کنون، تحصیلات مدرسه ای، آموزش های حرفه ای و کاری و همچنین شرایط شخصی
 • عکس سایز پاسپورت
 • مدارک مربوط به وضعیت مدنی ( شناسنامه، گواهی ازدواج، گواهی فوت همسر در صورتی که شامل شما بشود، گواهی طلاق، مدارک مربوط به ازدواج های پیشین)
 • مدارک مربوط به تغییر نام، گواهی بازپذیری نام خانوادگی پیشین
 • حکم قطعی دادگاه در خصوص اعطای فرزندان خواندگی
 • گواهی مدارک تحصیلی دانشگاهی ای که خارج از کشور اتریش کسب کرده اید
 • گواهی تایید پناهندگی سیاسی، تحت قوانین “پیمان نامه پناهندگی ژنو” و یا قوانین پناهندگی اتریش (Asylgesetz)
 • تمامی مدارک مربوط به اقامت شما از زمان ورودتان به کشور اتریش ( شامل مدرک و یا مدارکی که نشانگر این باشند که از چه زمانی تا کنون در کشور اتریش اقامت کرده اید.)
 • گواهی اقامت در کشور اتریش: برای افرادی که کارت شناسایی دارند گواهی ثبت در کشور اتریش که توسط وزارت امور خارجه فدرال صادر شده است

گواهی عدم سوء پیشینه ( حسن رفتار و نداشتن سابقه جنایی در پلیس) از تمامی کشور هایی که شخص متقاضی بیش از مدت شش ماه در آن ها زندگی کرده است ( به استثنای آلمان و اتریش). فرد متقاضی باید مدارک مربوط به حداقل 20 سال گذشته را ارائه دهد، از سن 14 سالگی به بالا. افرادی که با استفاده از “پیمان نامه پناهندگی ژنو” و یا قوانین پناهندگی اتریش، در این کشور پناهنده شده اند نیازی به ارائه این مدرک نخواهند داشت چرا که ممکن است همچنان در کشور محل زندگی خود مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

 • گواهی ای مبنی بر اینکه طی سه سال اخیر منبع درآمد مناسبی داشته اید.
 • مدارک مربوط به بیمه
 • مدارک مربوط به حضانت فرزندان ( طلاق والدین) حکم دادگاه و وکیل قانونی
 • مدرکی مبنی بر تسلط شخص متقاضی به زبان آلمانی
 • اقامت و سکونت اتباع خارجی ( Niederlassungs – und Aufenthaltsgesetz – NAG )

جهت اطلاع از هزینه زندگی در اتریش و سایر موارد مرتبط با این موضوع میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد اخذ تابعیت اتریش

1- از چه روش هایی میتوان تابعیت اتریش را کسب کرد؟

مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری

2- آیا با اخذ تابعیت اتریش تابعیت قبلی افراد از بین میرود؟

خیر طبق قانون (۶)۱۰ اتریش با اخذ شهروندی اتریش شخص میتواند تابعیت قبلی خود را حفظ کند.

3- اخذ تابعیت اتریش چه مدت طول میکشه؟

طی کردن مراحل جهت اخذ تابعیت و شهروندی اتریش از طریق سرمایه گذاری ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد.

4- آیا اخذ شهروندی اتریش از طریق سرمایه گذاری نیاز به تایید دولت دارد؟

بله افرادی که تمایل به اخذ شهروندی اتریش از طریق سرمایه گذاری دارند ابتدا میبایست تاییدیه دولت اتریش را به دست آورند از این رو بسیار مهم است که شخص متقاضی با اطلاعات کافی اقدام نماید.

5- آیا جهت اخذ تابعیت اتریش نیاز به انجام مصاحبه هست؟

بله جهت اخذ شهروندی اتریش سوابق شخص ارزیابی میشه و مصاحبه توسط کشور اتریش انجام میشود.

6- آیا کسی که شهروندی اتریش را به دست میاره اجازه کار و زندگی در دیگر کشورهای اروپایی دارد؟

بله حتی حق زندگی در سوئیس را دارید.

7- کسی که تابعیت اتریش را به دست می آورد پرداخت مالیات به چه صورت میشه؟

شخص فقط مالیات اصلی پرداخت میکنه و نیازی به پرداخت مالیات جهت اقامت در اتریش نداره.

8- اخذ تابعیت اتریش از طریق سرمایه گذاری به چه صورته؟

سرمایه گذار خارجی باید همکاری های فوق العاده ای در زمینه، آوردن فناوری جدید یا ایجاد تعداد قابل توجهی مشاغل جدید در کنار امر سرمایه گذاری را داشته باشد.

9- از شرایط اخذ تابعیت اتریش بر اساس سرمایه گذاری چه چیزهایی هست؟

متقاضی میبایست در بخش های اقتصادی اتریش سرمایه گذاری کند، سرمایه گذاری های مشترک و یا مستقیم در تجارت در جهت ایجاد شغل یا صادرات جدید.

10- آیا سرمایه گذاری های منفعل در بخش دولتی جهت اخذ تابعیت اتریش شرایط خاصی دارد؟

خیر. سرمایه گذاری های منفعل در گروه های دولتی و اصلی و… مستلزم داشتن شرایط خاصی نمی باشند.

11- برای اخذ تابعیت اتریش چه مدارکی لازم هست؟

علاوه بر مدارگ اصلی همچون گذرنامه، گواهی ازدواج و تولد، مدارک عدم سوء پیشینه مدارکی دال بر سوابق شخص بر فعالیت های تجاری مد نظر می باشد.

12- پس از چند سال زندگی در اتریش می توان برای تابعیت در خواست داد؟

به طور کلی پس از ۱۰ سال زندگی در کشور اتریش می توانید برای اخذ تابعیت این کشور درخواست دهید

13- شرایط کلی اخذ تابعیت اتریش چگونه است؟

داشتن زبان المانی،ترک تابعیت کشور قبلی،ممکن است در برخی از موارد استثنا از این شروط چشم پوشی کرد،اخذ تابعیت کشور اتریش پس از ۱۰ سال ،کودکان زیر ۱۸ سال تابعیت بدست اورند

14- شرایط همسران شهروندان اتریش چگونه است؟

حداقل باید ۵سال از زمان ازدواج گذشته باشد،همسر شخص متقاضی میبایست برای مدت ۶سال و با مجوزNiederlassungsbewiligungباشد و قوانین اتریش یکی از سخت گیرانه ترین قوانین اتحادیه میباشد

15- اقامت بلند مدت اتریش شامل چه کسانی می باشد؟

به اشخاصی که برای مدت ۳۰ سال یا ۱۵ سال در صورتی که شامل حفظ همبستگی فردی و شغلی باشند،تابعیت و شهروندی اتریش اعطا می شود

16- شرایط شهروندان سابق در اتریش چگونه می باشد؟

افرادی که قبل از تابع بودن به هر دلیلی به غیر از ترک تابعیت شهروندی خود را از دست داده اند می توانند پس از یکسال زندگی در این ‌کشور شهروندی خود را مجدد بدست اورند

17- افراد بدون تابعیت که در اتریش متولد شده اند چه شرایطی را دارند؟

در صورتی که فردی بدون تابعیت در این کشور متولد شده باشند می توانند طی مدت ۲ سال پس از تولد ۱۸ سالگی خود برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایند اما برای کار میبایست ۱۰سال زندگی کرده باشد

18- شرایط تابعیت اساتید دانشگاه های کشور اتریش چگونه می باشد؟

کشور اتریش به اساتید تنها برای شهروندان غیراروپایی امکان پذیر بود و از ان به بعد استخدام اساتید دانشگاهی خارجی تنها برای بخش های خصوصی این کشور میسر شد

19- نحوه درخواست تابعیت در اتریش چگونه می باشد؟

گواهی تابعیت اتریش به عنوان تاییدیه تابعیت صادر می شود و در خواست باید به صورت شخصی و در سفارت یا کنسولگری اتریش انجام شود و مدارک باید به صورت رسمی ارسال شود

20- نحوه تبدیل اقامت اتریش به شهروندی چگونه است؟

بسته به نوع مجوز اقامت باید حداقل برای مدت ۶ تا ۱۰ سال اقامت بدون وقفه در این کشور داشته باشیدو تسلط به زبان المانی و ترک تمامی تابعیت های پیشین برای شهروندی اتریش الزامی است

21- مدت زمان صدور مجوز اقامت در اتریش چه میزان می باشد؟

مدت زمان لازم برای صدور مجوز اقامت ۳تا ۱۴ ماه است که این مقدار بستگی به نوع مجوز دارد

22- مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی یا تابعیت اتریش چیست؟

یک رزمه برای افراد ۱۴ سال به بالا،عکس سایز پاسپورت ،مدارک مربوط به وضعیت مدنی،مدارک مربوط به نام حکم قطعی دادگاه در خصوص فرزند خوانده،گواهی مدارک تحصیلی،گواهی اقامت اتریش

3/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *