تحصیل در ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

در این مقاله قصد داریم ر ارتباط با یکی از دانشگاه های معروف در کشور ترکیه و کل دنیا یعنی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه صحبت کنیم. معرفی دانشگاه ها برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع مختلف را دارند بسیار مناسب است. برای مهاجرت یکی از روش ها مهاجرت تحصیلی است و سالیانه دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیلات خود وارد کشوری جدید می شوند. برای دریافت پذیرش از دانشگاه های مختلف لازم است تا دانشجویان به اطلاعات زیادی در ارتباط با دانشگاه ها دست داشته باشند از این رو گروه محققان موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی با هدف کسب اطلاعات تمام تلاش خود را برای دانش لازم در ارتباط با دانشگاه های مختلف ارائه داده است. با توجه به موضوع این مقاله یعنی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه در ابتدای راه لازم است تا کمی با کشور ترکیه آشنا شویم.

قبل از ورود به بحث آشنایی با کشور ترکیه لازم است بدانید که شما می توانید برای هر روش مهاجرتی و هر گونه اقدام برای مهاجرت به ترکیه با مشاوران و وکلای زبده موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مشورت کنید. از آن جایی که برای مهاجرت به ترکیه راه های زیادی وجود دارد، مشاوران می توانند کمک بسیار زیادی به شما کنند. از جمله راه های مهاجرت به ترکیه می توان به مهاجرت تحصیلی به ترکیه، مهاجرت کاری به ترکیه، مهاجرت سرمایه گذاری ترکیه، مهاجرت از طریق تمکن مالی به ترکیه و … اشاره نمود. اگر تمایل دارید برای هر کدام از این روش ها اقدام کنید، می توانید با مراجعه به نمایندگی های موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی این کار را به سرانجام برسانید. نمایندگی های موسسه در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد و تبریز پاسخگوی سوالات شما هستند.

معرفی کشور ترکیه جهت تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

اجازه دهید تا برای حضور در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه ابتدا کمی با کشور ترکیه و شرایط این کشور آشنا شویم. ترکیه کشوری است که در همسایگی ایران قرار دارد و ایرانیان زیادی به این کشور علاقه دارند. ترکیه که در حقیقت با نام جهموری ترکیه به رسمیت شناخته می شود، کشوری است اوراسیایی که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگری از آن در قاره اروپا قرار دارد. این کشور با کشور های ایران، نخجوان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان دارای مرز های مشترکی است و البته به دریا های سیاه، مدیترانه، مرمره و اژه نیز راه دارد.

شعار ملی مردم در کشور ترکیه عبارت « آشتی در میهن، آشتی در جهان » است و آن ها به زبان رسمی ترکی صحبت می کنند. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا است و لی بزرگ ترین شهر آن استانبول می باشد. مساحت کشور ترکیه هفتصد و هشتاد و پنج هزار و سیصد و چهل و هفت کیلومتر مربع است که حدود سه درصد آن را آب ها تشکیل می دهند. جمعیت در ترکیه طبق آخرین سرشماری ها بیش از هشتاد و چهار میلیون نفر اعلام شده است. در ادامه مقاله و پس از این که با این کشور آشنا شده ایم به بحث در ارتباط با دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه می پردازیم.

دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

همان طور که اشاره کریدم یکی از روش های مهاجرتی، به جهت تحصیل در ترکیه، مهاجرت تحصیلی به ترکیه است که علاقه مندان زیادی را به خود اختصاص داده است. دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیلات خود سعی می کنند وارد این کشور شده و برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدام می کنند. شرایط علمی و جایگاه علمی دانشگاه های ترکیه در کل دنیا کاملا شناخته شده است و بیشتر دانشگاه های این کشور در رنکینگ جهانی دارای جایگاه والایی هستند.

اولین قدم در راه دریافت پذیرش از دانشگاه های مختلف ترکیه، شناخت دانشگاه های مورد نظر و کسب اطلاعات درباره جزئیات این دانشگاه ها است. داشتن اطلاعات از دانشگاه های مختلف باعث می شود تا ما با شرایط این دانشگاه ها به درستی آشنا شویم. چرا که معمولا اطلاعات این دانشگاه ها با هم متفاوت هستند و می توان گفت که هر دانشگاه شرایط خاص خود را برای پذیرش دارد. در ادادمه این مقاله نیز قصد داریم به بررسی شرایط دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه بپردازیم.

تاریخچه دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی و ارائه تاریخچه ای در ارتباط با دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه بپردازیم. دانشگاه فنی خاورمیانه با نام “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” (موسسه فناوری پیشرفته خاورمیانه) در تاریخ 15 نوامبر سال هزار و نهصد و پنجاه و شش میلادی با هدف کمک به توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه و به ویژه برای آموزش مردم به منظور ایجاد یک نیروی کار ماهر در زمینه های علوم طبیعی و اجتماعی تاسیس گردید.

حضور دانشگاه فنی خاورمیانه روش های جدیدی را به وجود آورد و نوآوری هایی را در سیستم آموزش عالی ترکیه ارائه داد که از METU بعنوان پیشگام آموزش مدرن در سراسر کشور یاد می شود. آموزش در این دانشگاه با گروه معماری آغاز شد و در بهار سال هزار و نهصو و پنجاه و هفت میلادی گروه مهندسی مکانیک نیز برنامه دانشگاهی خود را آغاز نمود.

معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

در این بهش از مقاله قصد داریم به معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه بپردازیم. این دانشگاه امروزه در مجموع دارای چهل و یک برنامه کارشناسی در پنج دانشکده است و همچنین دارای صد و هفت برنامه تحصیلات تکیمیلی کارشناسی ارشد و شصت و نه برنامه دکتری می باشد. زبان آموزش در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه یا همان METU انگلیسی است و در صورت تمایل دانشجویان و داوطلبان تحصیل در این دانشگاه می توانند در دانشکده زبان های انگلیسی به آموزش این زبان بپردازند.

معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

این دانشگاه با توجه به کیفیت تحصیلی آکادمیک که بر شایستگی و تعالی در مطالعات علمی ، فرهنگی و معنوی تأکید دارد و همچنین به دلیل فارغ التحصیلان موفق از  METU ،  به یکی از مؤسسات برجسته در کشور ترکیه تبدیل شده است. این دانشگاه هم اکنون دارای حدود هفتصد و نود و یک استاد، دویست و بیست و پنج مدرس دانشگاهی و بیش از هزار معاون پژوهشی است. در این دانشگاه هم اکنون بیش از بیست و هشت هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند و تعداد کل فازغ التحصیلان بیش از صد و بیست هزار نفر است.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از : دانشکده معماری، دانشکده هنر و علوم، دانشکده علوم اقتصادی و اداری، دانشکده آموزش و دانشکده مهندسی. در این دانشکده ها گروه های مختلف تحصیلی اعم از گروه مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی غذا،آموزش زبان خارجه، تربیت بدنی و علوم ورزشی، ریاضی و آموزش علوم،وزارت اقتصاد، روابط بین المللفلسفه، فیزیک، روانشاسی، جامعه شناسی، طراحی صنعتی و … آموزش داده می شوند.

همچنین در بخش کاربردی این دانشگاه ما شاهد دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی، دانشکده فنی حرفه ای آموزش عالی و دانشکده زبان های خارجی هستیم که رشته ها و گروه های بسیاری در آن فعال هستند. این دانشگاه در رنکینگ جهانی QS در رشته های مختلف دارای رتبه بین پانصد و نود و یک تا ششصد است و خروجی تحقیقاتی این دانشگاه بسیار بالا می باشد.

شهریه تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

در بخش های قبلی مقاله به ترتیب با تاریخچه دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه و همچنین اطلاعات کلی این دانشگاه آشنا شدیم اما یکی از بحش های اساس و مهم در ارتباط با تحصیل در هر دانشگاهی، هزینه تحصیل است. از این رو در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با شهریه رشته های مختلف در این دانشگاه صحبت کنیم. این شهریه ها برای سال تحصیلی جدید میلادی یعنی سال دو هزار و بیست می باشد.

برای رشته های تحصیلی در دانشکده مهندسی می بایست دانشجویان برای هر ترم تحصیلی خود مبلغ هزار و پانصد و بیست و نه لیر بپردازند. برای دانشکده معماری هزینه های تحصیل برای هر ترم همانند دانشکده مهندسی مبلغ هزار و پانصد و بیست و نه لیر می باشد. هزینه شهریه برای دانشکده هنر و علوم و بخش علوم برای هر ترم تحصیلی هزار و دویست و هشتاد و یک لیر می باشد. این در حالی است که برای بخش هنر این مبلغ کمتر از هزار لیر و مبلغ نهصد و شصت و دو لیر می باشد. شهریه تحصیل در دانشکده اقتصاد و علوم اداری هزار و صد و پنجاه و پنج لیر می باشد. برای تحصیل در دوره های آموزشی چهار ساله دانشکده آموزش می بایست هر ترم مبلغ هزار و بیست و هفت لیر پرداخت شود. و برای برنامه پنج ساله این دانشگاه مبلغ شهریه هر ترم باز به همین مقدار است.

شهریه هر ترم آموزش زبان انگلیسی در این دانشگاه چهار هزارو صد وهشت لیر ترکبه است. تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد در این دانشگاه هفتصد و شصت و هشت لیر است. پرداخت ها در حساب های پرداخت شهریه آنلاین بانک ها که در شماره حساب های بانکی ذکر شده است ، انجام می شود. دقت کنید که برای زندگی در ترکیه علاوه بر هزینه های تحصیلی می بایست هزینه های زندگی در ترکیه را نیز در نظر گرفت.

امکانات دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

پس از بررسی جزئیات تحصیل در این دانشگاه و هزینه های تحصیل در ترکیه برای دانشگاه فنی خاورمیانه لازم است تا امکانات این دانشگاه را بررسی کنیم. رویداد های فرهنگی جذابی در این دانشگاه برگزار می شود که برای دانشجویان محصل در دانشگاه METU مزیت بسیار مهمی محسوب می شود. در این دانشگاه هر شخصی اجازه ارائه نظریات خود را دارد از استاد دانشگاه گرفته تا رانندگان اتوبوس. زیرا در این دانشگاه این فلسفه نهفته است که هر کس چیزی برای یادگیری از دیگری دارد.

محوطه اصلی دانشگاه دارای ظرفیت خوابگاه برای تقریبا هفت هزار دانش آموز است که می توانند علاوه بر امکانات خوابگاهی از امکانات بانک ها، مراکز خرید، اداره پست و امکانات متنوع ورزشی از جمله سالن های بدنسازی، زمین تنیس، بسکتبال، زمین تنیس، بسکتبال، فوتبال،‌مسیر های پیاده روی، استخر های سرپوشیده و روباز و … استفاده کنند. تعداد زیادی از سازمان های دانشجویی نیز در این دانشگاه برای خدمت رسانی به دانشجویان فعال هستند. هدف اصلی باشگاه های علمی در این دانشگاه ارتقا دانش علمی و فراهم کردن مکانی برای فعالیت های تحقیق و توسعه است.

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با بورسیه های تحصیلی ترکیه در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه صحبت کنیم. این دانشگاه با توجه به موفقیت دانشجویان در روند نحصیلی آن ها بورسیه های تحصیلی و تخفیفات لازم را در جهت شهریه اعمال می کند. برای بهره مندی از تخفیفات دانشجویی نیاز به هیچ گونه درخواستی ندارید. هر ساله دانشجویان با توجه به موفققیت های تحصیلی خود از تخفیف یا معافیت های شهریه بهره مند می شوند. علاوه بر آن این دانشگاه بورسیه های تحصیلی دیگری نیز ارائه می کند و همچینین از سیستم اراسموس موندس نیز پیروی دارد و این سیستم را اجرا می کند.

بورسیه های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

بورسیه های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

بنیاد توسعه METU بورس های تحصیلی متعددی از جمله بورس وعده های غذایی ، بورسیه خوابگاه و کمک به صورت نقدی را ارائه می دهد. درخواست های بورس تحصیلی فقط با ارسال مستقیم مدارک مورد نیاز به دفتر بورس تحصیلی و شهریه قابل انجام است. از جمله بورسیه های تحصیلی می توان به بورسیه بانک توسعه اسلامی، بورسیه British Petroleum ،  بورس های تحصیلی Türkiye، بورسیه های تحصیلی سفارت عربستان سعودی و … اشاره نمود.

سوالات متداول در ارتباط با دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

 1. آیا ترکیه برای زندگی و تحصیل کشوری خوب است؟

  بله زندگی در ترکیه برای افراد مختلف بسیار مناسب است. این کشور یکی از کشور های پیشرفته محسوب می شود.

 2. آيا دانشگاه های ترکیه معتبر هستند؟

  بله دانشگاه های ترکیه در کل دنیا در سطح بالایی از اعتبار هستند و در رنکینگ جهانی رتبه های بسیار خوبی دارند؟

 3. زبان رسمی مردم ترکیه چیست؟

  در ترکیه مردم به زبان ترکی صحبت می کنند.

 4. دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه در چه سالی تاسیس شده است؟

  این دانشگاه در تاریخ 15 نوامبر سال هزار و نهصد و پنجاه و شش میلادی تاسیس گردیده است.

 5. اولین دانشکده دانشگاه فنی خاورمیانه چه بوده است؟

  دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه فعالیت خود را با دانشکده معماری شروع کرده است.

 6. زیان تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چیست؟

  در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه کورس های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

 7. چه دانشکده هایی در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه فعال هستند؟

  از جمله دانشکده های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه عبارتند از: دانشکده مهندسی، دانشکده هنر و علوم، دانشکده معماری و … .

 8. آيا دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه  از بورسیه اراسموس موندس پیروی می کند؟

  بله دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه  از روند بورسیه اراسموس موندس پیروی می کند.

 9. آیا در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه بورسیه های تحصیلی و تخفیف شهریه ارائه می شود؟

  بله دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه برای دانشجویان خود علاوه بر تخفیف ها یا رایگان شدن شهریه، بورسیه های زیادی نیز ارائه می دهد.

 10. امکانات دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چگونه است؟

  دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه امکانات بسیار زیادی ار جمله خوابگاه ها، اماکن ورزشی، مراکز خرید و … را در نظر گرفته است.

 11. هزینه تحصیل در دانشکده مهندسی و رشته های مهندسی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چقدر است؟

  هزینه شهزیه برای هر ترم هزار و پانصد و بیست و نه لیر می باشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *