پزشکی و دندانپزشکی روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه

داروسازی روسیه

کشور روسیه در سال های اخیر به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی داروسازی تبدیل شده است. تحصیل در رشته داروسازی این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی دارای مزیت های بی شماری است. بر این اساس در این مقاله به بررسی چگونگی پذیرش و تحصیل در رشته داروسازی روسیه می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

چرا تحصیل داروسازی در کشور روسیه؟

سیستم آموزشی روسیه، بزرگترین کشور جهان در راستای پایین بودن کیفیت آموزشی و پایین بودن هزینه های تحصیل می باشد. مردم کشور روسیه از تحصیل کرده ترین و باسوادترین مردم جهان محسوب می شوند. اعطای بورسیه تحصیلی روسیه و برخورداری دانشجویان از تحصیل نسبتا رایگان و جایگاه علمی عالی، بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اعتبار مدارک پزشکی در همه کشورهای جهان و کیفیت بالای زندگی در این کشور موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای تحصیل داروسازی در این کشور اقدام کنند.وجود دانشگاه های برتر که در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی قرار دارند و اخذ پذیرش در رشته های علوم پزشکی و داروسازی بدون کنکور و آزمون ورودی از جذابیت های تحصیلی این کشور می باشد.دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارد و خبر خوب این که بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد. مدارک پزشکی صادر شده از دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تائید سازمان بهداشت جهانی(WHO) و سازمان یونسکو( UNESCO) و MCI و دیگر سازمان ها و نهادهای بین المللی می باشد. بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شوند و عامل مهم در جذب متقاضیان از کشورهای دیگر به دانشگاه های روسیه، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.

بر این اساس کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی این مقاله کامل و دقیق را تهیه کرده اند تا چگونگی اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های داروسازی روسیه را برای متقاضیان توضیح دهند. اگر قصد تحصیل در رشته داروسازی روسیه را دارید، این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل داروسازی روسیه

متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه های روسیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی و کنکور پذیرش ندارند و در واقع بدون نگرانی از پذیرش در این آزمون های دشوار می توانند در این رشته رویایی تحصیل کنند. اما عدم برگزاری آزمون ورودی به معنای پذیرش هر متقاضی با هر شرایطی نمی باشد. متقاضیان باید برای تحصیل داروسازی در دانشگاه های روسیه دارای نمره های متوسط در درس های فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زبان انگلیسی دوره دبیرستان باشند.تحصیل داروسازی در این کشور به زبان های روسی، انگلیسی انجام می شود. علاوه بر این متقاضیان باید دارای پاسپورت روسیه با اعتبار کافی، فرم درخواست پذیرش تحصیلی داروسازی این کشور و گواهی آزمایش منفی ایدز باشند. یکی از مهم ترین مزیت های داروسازی پزشکی در روسیه این است که متقاضیان با دیپلم علوم تجربی و علوم ریاضی می توانند در این رشته تحصیل کنند و فقط مختص دیپلم علوم تجربی نمی باشد.دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدارک آیلتس، تافل،GMAT، CAE و TCF ندارند. فارغ تحصیلان با دریافت مدرک داروسازی روسیه می توانند در کشور خود و یا برترین کشورهای اروپایی مشغول طبابت و کار شوند. از دلایل تحصیل متقاضیان بین المللی در رشته داروسازی روسیه می توان به تحصیل به زبان انگلیسی، شهریه مناسب و مقرون به صرفه و اعطای بورسیه های تحصیلی را نام برد.

شرایط تحصیل داروسازی روسیه

شرایط تحصیل داروسازی روسیه

مدارک مورد نیاز تحصیل داروسازی روسیه

متقاضی تحصیل در رشته داروسازی روسیه باید مدارک لازم را ارائه دهد. از مهم ترین مدارک لازم موارد زیر را می توان برشمرد:

 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به روسی
 • ارائه ریزنمره های دیپلم و ترجمه آن به روسی
 • ارائه فرم تمکیل شده درخواست پذیرش تحصیلی
 • کپی اوراق هویتی و پاسپورت معتبر
 • گواهی سلامت متقاضی و عدم ابتلا به ویروس ایدز
 • یک قطعه عکس متقاضی

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

متقاضیان بین المللی تحصیل در روسیه در رشته داروسازیاین کشور ، بر اساس این که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی با بودجه دولت و یا تحصیل در دانشگاه های خصوصی با تمکن مالی خود را دارد، باید در آزمون ورودی EGE شرکت کند. این آزمون از دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، تاریخ، جغرافیا، زبان خارجی( انگلیسی، آلمانی، فرانسه، اسپانیایی) و ادبیات و زبان روسی برگزار می شود. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های روسی به زبان روسی را دارند، باید در این آزمون شرکت کنند. البته برخی از دانشگاه های روسیه برای متقاضیان بین المللی که دارای استعداد و توانایی های خاص می باشند، آزمون های پذیرش ویژه ای را برگزار می کنند.

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته داروسازی روسیه را دارند، باید از طریق دعوت نامه تحصیلی ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنند. متقاضیان برای دریافت این دعوتنامه باید به وزارت امور خارجه و اداره کل مهاجرت روسیه مراجعه کنند. اگر متقاضی از طریق پذیرش در آزمون ورودی نمره لازم را کسب کرده است، می تواند ویزای تحصیلی را بر اساس قوانین وزارت امور خارجه دریافت کند.

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

برنامه تحصیل داروسازی روسیه

متقاضیان تحصیل داروسازی در روسیه می توانند در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای داروسازی تحصیل کنند. طول مدت تحصیل در رشته داروسازی روسیه مقطع کارشناسی در حدود ۵ تا ۶ سال است. دوره های کارشناسی بر اساس فراگیری دروس پایه و نحوه کار در داروخانه ها می باشد. دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد داروسازی به فراگیری علوم مربوط به توسعه و تحقیق داروسازی و تولید دارو می پردازند و دانشجویان در دوره دکترا به ارائه علم و دانش داروسازی در صنعت می پردازند.دانشجویان می توانند از میان گرایش های مختلف داروسازی گرایش های داروسازی بالینی، فارماکولوژی، داروسازی بالینی و کشف دارو را انتخاب کنند. متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی روسیه باید در سمینارها و جلسه های علمی و کار گروهی شرکت کنند. این دانشجویان با فراگیری دروس پایه و دروس تئوری در سال های تحصیلی با مبانی داروسازی و علوم مرتبط با آن آشنا می شوند. فارغ تحصیلان رشته داروسازی این کشور می توانند در بیمارستان ها، شرکت های دارویی، داروخانه هاو آزمایشگاه های داروسازی جهت کار در روسیه مشغول شوند. در پایان تحصیلات به فارغ تحصیلان دوره کارشناسی داروسازی مدرک Pharm B و به فارغ تحصیلان دوره کارشناسی ارشد مدرک Pharm M اعطا می شود.

دوره های داروسازی در روسیه

متقاضیان تحصیل داروسازی در روسیه می توانند با کسب مهارت های لازم عملی و تئوری، حوزه های تحصیلی داروسازی اداری و اجتماعی، کنترل کیفی داروها و زیست دارو و تکنولوژی داروها را انتخاب کنند. زبان تحصیل در دوره های داروسازی اداری و اجتماعی زبان انگلیسی است. دانشجویان در این دوره ها با مهارت های روش تحقیق در داروسازی، توسعه طرح کسب و کار، مدیریت موسسه های داروسازی و اصول بازاریابی آشنا می شوند. دانشجویان با فراگیری این دانش و علوم مختلف دارویی می توانند پس از فارغ تحصیلی در کشور روسیه و یا در شرکت های دارویی بین المللی مشغول کار و فعالیت شوند.

 • دوره های داروسازی دانشگاه کازان روسیه: طول مدت تحصیل داروسازی در این دانشگاه به مدت ۵ سال می باشد. تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی و روسی می باشد. دانشجویان با تمام شدن دوره تحصیلی خود می توانند در زمینه های داروسازی، مدیریت داروسازی و فعایت های علمی و تحقیقی مشغول کار و اشتغال شوند.
 • دوره های داروسازی دانشگاه سیچنوا روسیه: تحصیل در این دانشگاه بیشتر متمرکز بر دروس عملی و کارورزی است. دانشجویان داروسازی با استفاده از آزمایشگاه های مدرن و شبیه سازی های تکنولوژی به دید علمی در مورد علم داروسازی نائل می شوند. دانشجویان پس از فارغ تحصیلی از این دانشگاه می توانند در صنعت داروسازی و سازمان های مرتبط با بهداشت و داروسازی مشغول فعالیت و کار شوند.

دانشگاه های داروسازی روسیه

دانشگاه های داروسازی روسیه دارای سطح علمی بالایی می باشند. اعتبار بالای مدارک علمی صادر شده از دانشگاه های داروسازی این کشور، مورد تائید بودن برخی از دانشگاه های علوم پزشکی و دلایل دیگر باعث شده است تا دانشگاه های پزشکی و داروسازی این کشور در فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار گیرد. تحصیل در رشته داروسازی این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی حائز اهمیت فراوانی می باشد. این کشور پیشرفته و توسعه یافته با تسهیل روند تحصیل و کمک ها و حمایت های مالی از دانشجویان بین المللی مسیر مهاجرت تحصیلی این متقاضیان را هموار می سازد. دانشگاه های علوم پزشکی این کشور در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی برترین دانشگاه های پزشکی جهان دارای رتبه های برتر می باشند. در واقع در این رتبه بندی ها در حدود ۳۰ جایگاه برجسته و برتر به دانشگاه های علوم پزشکی و داروسازی تعلق دارد. از میان برترین دانشگاه های داروسازی روسیه دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

 • دانشگاه داروسازی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه داروسازی Pyatigorsk
 • دانشگاه داروسازی Khabarovsk
 • دانشگاه داروسازی Yaroslav
دانشگاه های داروسازی روسیه

دانشگاه های داروسازی روسیه

دانشگاه های داروسازی روسیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران۲۰۲۰۲۰۲۱

از میان برترین و معتبرترین دانشگاه های علوم پزشکی و داروسازی روسیه که مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند، چند دانشگاه علوم پزشکی زیر را می توان نام برد:

 • دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی ایالتی لومونوسوف روسیه با رتبه جهانی ۳۱۰۴۰۰
 • دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی ایالتی نووسیبیرسک با رتبه جهانی ۵۰۱۶۰۰
 • دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی رودن با رتبه جهانی ۵۰۱۶۰۰
 • دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی کازان با رتبه جهانی ۵۰۱۶۰۰
 • دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی سیچینوا با رتبه جهانی ۶۰۱
 • دانشگاه علوم پزشکی ملی تحقیقات روسیه پیراگوف با رتبه جهانی ۶۰۱

دوره آمادگی پادفک PADFAK روسیه

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های داروسازی یا دوره لیسانس روسیه به زبان روسی را دارند، باید قبل از شروع تحصیل در دانشگاه ها، در دوره پادفکPADFAK شرکت کنند. دوره پادفک یک دوره پیش نیاز برای آمادگی دانشجویان است که نه تنها موجب تقویت بنیه علمی دانشجویان در درس های زیست شناسی و شیمی می شود، بلکه زمینه لازم در جهت آموزش زبان روسی را برای آن ها فراهم می کند.این دوره آمادگی اجباری که صرفا برای تحصیل به زبان روسی الزامی است، در دانشگاه های محل تحصیل دانشجویان و همچنین کالج ها برگزار می شود. در صورتی که رشته تحصیلی دانشجو به زبان انگلیسی تدریس شود، گذراندن این دوره ضرورتی ندارد. هزینه این دوره که بین شش تا ده ماه طول می کشد، در حدود ۲۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار می باشد.در دوره آمادگی پادفک، زبان روسی و دروس اختصاصی شیمی و زیست شناسی تدریس می شوند. پس از گذراندن این دوره آمادگی، دانشجویان مدرک زبان روسی دریافت می کنند و می توانند همراه دانشجویان روس زبان در دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهد.این دوره در مدت زمان دو ترم یا ۶ ماه در کشور روسیه برگزار می شود. متقاضیان در ترم اول به فراگیری زبان روسی و در ترم دوم به یادگیری دروسی مانند شیمی و زیست شناسی به زبان روسی می پردازند. مدت زمان آموزش این دوره در روسیه ۱۲۰ ساعت است که شامل ۴ تا ۶ ساعت در روز می باشد. هزینه این دوره در بیشتر دانشگاه های روسیه در حدود ۳۵۰۰ دلار می باشد. دوره آمادگی زبانی و دروسی پادفک مزیت های زیر را برای دانشجویان به همراه دارد:

 • افزایش سطح علمی دانشجو در علوم پایه
 • آشنایی متقاضی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه
 • تسلط متقاضی به مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن زبان روسی
 • تعیین سطح زبان روسی

تحصیل داروسازی روسیه بدون مدرک زبان

دانشگاه های کشور روسیه بیشتر به زبان روسی تدریس می کنند، اما امکان تحصیل برای انگلیسی زبان ها و افراد خارجی که به زبان روسی آشنایی ندارند نیز فراهم شده است. در صورتی که دانشجو مهارت کافی به زبان انگلیسی یا روسی نداشته باشد، قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند تا مهارت لازم را کسب نماید. دارابودن مدرک زبان و یا مهارت و تسلط به زبان انگلیسی و روسی یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

تحصیل رایگان داروسازی در روسیه

یکی از مهم ترین شرایط برخورداری از تحصیلات رایگان در روسیه، بالا بودن بنیه علمی و نبوغ تحصیلی متقاضی در دوره های تحصیلی قبل و همچنین داشتن پشتکار و علاقه به تحصیل و علم آموزی است.متقاضی برای برخورداری از امکان تحصیل رایگان در روسیه، در ابتدا باید فرم درخواست تحصیل رایگان را تکمیل کرده و به همراه رزومه تحصیلی و دلیل انتخاب تحصیل رایگان ارائه دهد. بالا بودن سطح علمی دانشجو یکی از موارد مهم در برخورداری از تحصیل رایگان می باشد. در واقع متمایز بودن فرد از دیگرمتقاضیان از لحاظ سطح علمی و به عبارت دیگر نخبه بودن فرد بایستی با مدارک علمی و مستندات تحصیلی اثبات شود. این مهم ترین شرط پذیرش در این نوع تحصیل رایگان می باشد.مرحله بعد، شرکت در آزمونی است که به صورت منطقه ای و محلی برگزار می شود. البته این آزمون چندان راحت نیست اما در صورت کسب نمره لازم، متقاضی می تواند درخواست تحصیل رایگان را برای ۶ دانشگاه مشخص شده روسیه ارسال کند. اگر متقاضی از طرف این شش دانشگاه پذیرفته نشود، می تواند درخواست خود را برای دانشگاه های دیگری ارسال کند که از طرف دولت روسیه برای تحصیل رایگان درنظر گرفته شده اند.در صورتی که دانشجویی تمکن مالی برای تحصیل در رشته انتخابی در روسیه را نداشته باشد و از لحاظ مالی در وضعیت مناسبی نباشد، در صورتی که با ارائه مدارک علمی معتبر اثبات کند که واجدشرایط تحصیل در این کشور می باشد و می تواند به خوبی از پس درس ها و آزمون های درسی برآید، دانشگاه صحت ادعاهای وی مبنی بر سطح علمی بالا را با آزمون ها و مصاحبه های علمی مورد ارزیابی قرار می دهد. موفقیت در این آزمون ها به معنای پذیرش در تحصیلات رایگان دانشگاه های روسیه می باشد.

تحصیل رایگان داروسازی در روسیه

تحصیل رایگان داروسازی در روسیه

بورسیه های تحصیلی داروسازی روسیه

دانشجویان در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی در روسیه می توانند با استفاده از کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی و مجوز کار پاره وقت هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین نمایند.در مقطع تحصیلی دکترا امکان تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه های تحصیلی و مجوز ۳۰ ساعت کار پاره وقت دانشجویی فراهم شده است. دانشجویی که بورسیه تحصیلی دریافت می کند، بورسیه بیشتر هزینه های زندگی و تحصیل این دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد. البته دریافت بورسیه تحصیلی چندان راحت نیست و شامل شرایط زیر می باشد:

 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی( مدرک آیلتس)
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 • ارائه مقاله های منتشر شده در ژورنال های علمی معتبر

هزینه تحصیل داروسازی و زندگی در روسیه

هزینه های زندگی هر فرد در هر جای دنیا به نوع زندگی و الگوی مصرف و سبک زندگی آن فرد بستگی دارد. هزینه های محل اقامت، خورد و خوراک، کتاب و لوازم تحصیل و هزینه های متفرقه برای یک دانشجوی داروسازی در این کشور ماهانه در حدود ۳۰۰ دلار می باشد که هزینه معقول و مناسبی می باشد.

 • هزینه تحصیل داروسازی به زبان روسی سالانه در حدود ۶۸۰۰ دلار
 • هزینه تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی سالانه در حدود ۷۸۰۰ دلار
 • هزینه بیمه پزشکی در حدود ۱۵۰ دلار
 • هزینه تمدید و ثبت ویزا در حدود ۱۰۰ دلار

مزایای تحصیل داروسازی در روسیه

متقاضی با تحصیل داروسازی روسیه از مزیت های فراوانی برخوردار می شود. برخی از مهم ترین این مزایا عبارت است از:

 • پایین بودن هزینه های تحصیل به نسبت کشورهای اروپایی
 • تدریس واحدهای درسی رشته به زبان انگلیسی
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی و کنکور پذیرش
 • اعتبار جهانی و مورد تائید بودن رشته داروسازی روسیه بر اساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی
 • عدم نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل
 • روند سهل و راحت اخذ ویزای تحصیلی
 • روند سهل و راحت اخذ پذیرش دانشگاه ها
 • رابطه علمی نزدیک دانشگاه های روسیه با دیگر دانشگاه های برتر جهان
 • بالا بودن کیفیت آموزشی
 • اعطای دو مدرک دانشگاهی به دانشجویان (مدرک روسی از دانشگاه روسیه و مدرک اروپایی از دانشگاه اروپایی )
 • امکان کار دانشجویی پاره وقت با ساعات محدود ( فقط برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا)
 • فاصله جغرافیایی کم با ایران
 • تحصیل در رشته پزشکی با دیپلم ریاضی ( به منظور تحصیل در رشته پزشکی داشتن دیپلم تجربی ضروری نمی باشد)
 • دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران
 • اعطای بورسیه تحصیلی
مزایای تحصیل داروسازی در روسیه

مزایای تحصیل داروسازی در روسیه

سخن آخر

در این مقاله تحصیل داروسازی روسیه مورد بررسی مستند و علمی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که متقاضی با کمترین هزینه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی می تواند در این کشور تحصیل کند و از مزیت های فراوان تحصیل داروسازی در این کشور برخوردار شود.

اگر هنوز با مطالعه این مقاله نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می توانید از خدمات مشاوره مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی بهره مند شوید. مشاوران برجسته و مجرب موسسه ما در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی بهترین گزینه مهاجرتی را بر اساس شرایط زندگی، سن، تحصیلات و بودجه به متقاضیان ارائه می دهند.

سوال های متداول در مورد تحصیل داروسازی در روسیه

1- مهم ترین مزیت تحصیل داروسازی روسیه چیست؟

عدم برگزاری آزمون پذیرش و عدم نیاز به مدرک زبان

2- شهریه دوره داروسازی روسیه به زبان انگلیسی و روسی چقدر است؟

هزینه تحصیل داروسازی به زبان روسی سالانه در حدود ۶۸۰۰ دلار و به زبان انگلیسی سالانه در حدود ۷۸۰۰ دلار

3- آیا با دیپلم ریاضی فیزیک می توان در رشته داروسازی روسیه تحصیل کرد؟

بله

4- شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه چیست؟

ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی( مدرک آیلتس)ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاهارائه مقاله های منتشر شده در ژورنال های علمی معتبر

5- آیا همه دانشجویان باید در آزمون پادفک روسیه شرکت کنند؟

اگر زبان تحصیلی زبان روسی باشد دانشجو ملزم به گذراندن دوره آمادگی پادفک می باشد.

6- طول مدت تحصیل دوره داروسازی روسیه چقدر است؟

درحدود ۵ تا ۶ سال

7- هزینه دوره پادفک روسیه چقدر است؟

در حدود ۲۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار می باشد.

8- مورد تائید بودن دانشگاه از نظر وزارت بهداشت ایران چه اهمیتی دارد؟

دانشجو با تمام شدن دوره داروسازی با خیال راحت به کشور خود بازمی گردد و به اشتغال و طبابت می پردازد و یا به تحصیل خود ادامه می دهد.

9- مهم ترین مزیت تحصیل داروسازی در روسیه چیست؟

اعتبار مدرک داروسازی هزینه پایین امکان طبابت و ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی

10- آزمون ورودی دانشگاه های روسیه چیست؟

آزمون ورودی EGE برای تحصیل به زبان روسی

11- مدت دوره آمادگی پادفک چقدر و دروس آن چیست؟

دو ترم یا ۶ ماه زبان روسی و شیمی و زیست شناسی به زبان روسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *