پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

شرایط جدید تحصیل پزشکی در فرانسه 2021

شرایط جدید تحصیل پزشکی در فرانسه 2021

تحصیل پزشکی برای دانش آموزان به عنوان یکی از بهترین راه های تحصیلی و موفقیت در آینده زندگی محسوب می شود. همان طور که در ایران دانش آموزان برای موفقیت در قبولی پزشکی تلاش می کنند، تحصیل پزشکی در کشور های دیگر هم از اهمیت بالایی برخوردار است. دانش آموزان و دانشجویان مختلف در کشور های گوناگون برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی یا سایر رشته های مربوط به آن تلاش می کنند. برخی از دانش آموزان نیز برای مهاجرت تحصیلی به کشور های مختلف اقدام می کنند. در واقع تلاش این دانش آموزان یا دانشجویان تحصیل پزشکی در کشوری جدید و با شرایط متفاوت می باشد. در این مقاله نیز هدف ما بررسی شرایط جدید تحصیل پزشکی در فرانسه 2021 می باشد.

مهاجرت به فرانسه این روز ها همانند هر کشور دیگری تحت تاثیر بیماری کووید نوزده قرار گرفته است. در واقع کشور فرانسه هم مانند هر کشور دیگری الزاماتی را در این زمینه فراهم کرده و نکاتی را در ارتباط با جلوگیری از همه گیری این بیماری ارائه داده است. با این حال باید توجه داشته باشید که به جهت مهاجرت به فرانسه راه های زیادی موجود است. شما می توانید برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، مهاجرت کاری به فرانسه، مهاجرت سرمایه گذاری به فرانسه، مهاجرت از طریق تولد فرزند در فرانسه،‌مهاجرت از طریق ازدواج در فرانسه و غیره اقدام نمایید. مهم ترین کار برای مهاجرت در این شرایط مراجعه به افراد آگاه است. از این رو می توانید به موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد و تبریز نمایندگی های معتبر دارد.

شرایط جدید تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱

همان طور که اشاره کردیم به دلیل شیوع ویروس کرونا و اقداماتی که دولت های مختلف در این زمینه انجام می دهند، شرایط مهاجرت به فرانسه هم می تواند همانند شرایط مهاجرت به کشور های دیگر کاملا متفاوت از گذشته باشد. از این رو اگر تمایل دارید برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه به این کشور مهاجرت نمایید لازم است تا در این زمینه و شرایط مهاجرت به این کشور اقدامات لازم را صورت دهید. تحصیل در فرانسه مزایای بسیار زیادی دارد. البته توجه داشته باشید که علاوه بر تحصیل در فرانسه می توانید به روش های دیگر هم اقدام نمایید. به طور مثال شما می توانید برای کار در فرانسه یا اخذ ویزای کاری فرانسه هم اقدام نمایید.

البته روش دیگر نیز سرمایه گذاری در فرانسه به روش هایی مثلا خرید ملک در فرانسه یا ثبت شرکت در فرانسه می باشد. اما توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت مهم برای همه دانشجویان این رشته است. دانشگاه های فرانسه هر ساله بیش از ۱۸۰۰۰ دانشجو را از ملیت های مختلف برای تحصیل در رشته های گوناگون پذیرش می کنند. علاوه بر این ، مطالعه پزشکی در دانشگاه های فرانسه با کاربرد عملی و همچنین مطالعه نظری مشخص می شود. از این رو برای این که بتوانید به جهت تحصیل پزشکی در فرانسه اقدام نمایید لازم است تا اطلاعات دقیقی در این باره داشته باشید. در ادامه به بررسی دقیق جزئیات تحصیل پزشکی در فرانسه می پردازیم. 

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱

تحصیل پزشکی در فرانسه مزایای بسیار زیادی دارد. شما برای این که بتوانید به جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه های فرانسه اقدام نمایید، لازم است تا سیستم تحصیل پزشکی این کشور را به دقت بررسی کرده و آن را بشناسید. قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که در فرانسه تحصیل پزشکی عمومی نه سال به طول می انجامد و پس از این نه سال دانشجویان می توانند به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار در فرانسه یا کشور های دیگر شوند. از طرف دیگر ده تا ۱۲ سال به طول می انجامد تا سایر متخصصان مانند جراحان ویژه یا متخصصان اطفال نیز تحصیل خود را به پایان برسانند. در واقع تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه بین ده تا ۱۲ سال به طول می انجامد.

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱

یک نکته مهم این است که متأسفانه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه فقط به زبان فرانسه است. از این رو تسلط بر این زبان یکی از مهم ترین موانع پیش روی دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در فرانسه است. از طرف دیگر و به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، گروهی از دانشگاه ها و کالج های خصوصی پزشکی برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. این کار با هزینه تحصیل انجام می شود که از یک دانشگاه و کالج به دانشگاه دیگر متفاوت است و این بستگی به تخصص یا مرحله آموزشی دارد. اساساً ، مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره (PCEM ، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها) تقسیم می شود.

با اخذ گواهینامه دکترای کشور فرانسه، تحصیل در پزشکی پایان می یابد. چرخه اول دو سال آمادگی تحصیلی است، با یک دوره تحصیل مشابه برای همه دانشجویان پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین دانشجویان فیزیوتراپی. شایان ذکر است که دانش آموزان فقط دو شانس برای گذراندن سال اول دارند. در واقع برای قبولی در سال دوم، باید در یک آزمون رقابتی در پایان سال اول قبول شوید. نکته مهم تر این است که حداکثر تعداد دانشجویان خارجی پذیرفته شده از کشور های خارج از اتحادیه اروپا تنها به ۸ درصد از کل دانشجویان محدود می شود. 

چرخه دوم و سوم تحصیل پزشکی در فرانسه

چرخه دوم چهار سال طول می کشد. برای رسیدن به مرحله سوم ، دانشجویان سال چهارم باید دوره دوم را با موفقیت به پایان برده و امتحانات نظری را گذرانده باشند. علاوه بر آن نیاز به تأیید تمام دوره های کارورزی در بیمارستان ها و شرکت در سمینار ها هم می باشد. دانشجویان پس از موفقیت در این مرحله و با توجه به نمرات خود مجاز به پیگری دوره تخصصی پزشکی که می خواهند هستند. چرخه سوم شامل دو برنامه مطالعه است: پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها. هر دو این برنامه ها شما را قادر می سازند تا دیپلم مطالعات تخصصی DES را دریافت کنید.

علاوه بر این ، شما می توانید برخی از تخصص ها را برای به دست آوردن گواهی مطالعات تخصصی تکمیلی DESC که دو ساله است نیز تکمیل کنید. پس از آن نیز دانشجو می تواند برای اخذ مدرک دکتری پزشکی خود یک پایان نامه را ارائه دهد. اما در نهایت و پس از بررسی مدت زمان و دوره های تحصیل پزشکی در فرانسه ، لازم است شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور را برای رشته های پزشکی و سایر زیر شاخه های آن بدانید. 

شرایط تحصیل پزشکی و پذیرش فرانسه ۲۰۲۱

سوال بسیار مهمی در این مرحله مطرح می شود و آن این است که آیا برای تکمیل تحصیلات پزشکی خود در فرانسه شرایط لازم را دارید؟ در واقع برای این که بتوانید به ادامه تحصیلات خود در رشته های پزشکی بپردازید قبل از هر چیزی باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی فرانسه اقدام نمایید. اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که روش ثبت نام برای تحصیلات دانشگاهی پزشکی در فرانسه بستگی به کشوری دارد که دانشجو از آنجا آمده است. به عنوان مثال، هیچ شخصی از کشوری که عضو اتحادیه اروپا / EEA است، برای تحصیل به ویزا احتیاج ندارد. وی می تواند مستقیماً به دانشگاه یا تحصیلات تکمیلی مورد نظر خود مراجعه کند.

اما در غیر این صورت، دانشجویان از کشور های خارج از اتحادیه اروپا به ویزای دانشجویی احتیاج دارند. در طول سال تحصیلی اول ، دانشجوی بین المللی فقط باید ویزای خود را به عنوان مدرک اقامت خود نشان دهد. با این حال، وی باید ظرف ۳۰ روز از ورود خود در اداره مهاجرت ثبت نام کرده و معاینه پزشکی را انجام دهد تا مراحل اداری ویزای خود را انجام دهد. از سال دوم تحصیل خود ، باید درخواست اجازه اقامت فرانسه دهد. علاوه بر این، لازم به ذکر است که دانش آموز متقاضی تحصیل پزشکی در فرانسه باید دیپلم دبیرستان داشته باشد و به زبان فرانسه تسلط داشته باشد.

در واقع، این می تواند با عضویت در دوره های زبان فرانسه که توسط مراکز خصوصی ارائه می شود هم محقق شود. از این رو شاید لازم باشد برای اخذ مدرک زبان فرانسوی در آزمون هایی هم شرکت نماید و مدرکی در این باره اخذ نماید. این مدارک تحصیلی بیانگر مهارت های دانشجو در زبان فرانسه است. این مدارک حتی برای جستجوی کار در فرانسه یا هر کشور فرانسوی زبان نیز ضروری هستند (به عنوان مثال B2 ، سطح مورد نیاز دانشگاه های فرانسه است).

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه ۲۰۲۱

اکنون که از شرایط تحصیل مطلع شدید، وقت آن است که بهترین دانشگاه هایی را که می توانید در آن ها ثبت نام کنید جستجو کنید. البته دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی در فرانسه زیاد هستند اما در این بخش از مقاله ما سعی کردیم بهترین دانشگاه ها را برای تحصیل پزشکی برای شما معرفی نماییم. اولین دانشگاه، دانشگاه پاریس دکارت می باشد. در حقیقت، کالج پزشکی پاریس دکارت از نظر تعداد دانشجویان ، استادان و همچنین واحد های تحقیقاتی و نتایج، اولین واحد های آموزشی و پژوهشی پزشکی در فرانسه است. ماموریت اصلی کالج پزشکی پاریس دکارت آموزش، تحقیق، گسترش و تبادل دانش است.

دانشگاه بعدی دانشگاه سوربن فرانسه می باشد. این دانشکده پزشکی با تشویق تحقیقات در رشته های مختلف ، به پاسخگویی به مسائل بهداشتی می پردازد. به عنوان دانشگاه سوم در رشته های پزشکی و زیر شاخه های آن می توان به دانشگاه غری بریتنی اشاره نمود. اساساً، نقش آن آموزش متخصصان بهداشت ، البته پزشکان و همچنین زیست شناسان است.

دانشکده پزشکی مون پلیه نیمس نیز یکی از معروف ترین دانشگاه های پزشکی فرانسه است که قرن دوازدهم تأسیس شد و قدیمی ترین دانشکده پزشکی است که در پزشکی پیشرو می باشد. این دانشگاه طیف گسترده ای از بخش های مطالعه پزشکی از ارتوپدی تا گفتاردرمانی و همچنین سایر رشته ها را به دانشجویان خود ارائه می دهد. نکته مهم این است که حدود ۱۷۷ گواهینامه در تخصص های مختلف (جراحی ، روانپزشکی) اعطا می شود.

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه ۲۰۲۱

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه ۲۰۲۱

دانشکده پزشکی استراسبورگ یکی دیگر از دانشگاه های ارائه دهنده پزشکی در فرانسه می باشد. در این دانشگاه بیش از ۴۰ هزار دانشجو و ۴ هزار محقق در حال فعالیت هستند. حدود ۱۹ و ۴ دهم درصد از دانشجویان نیز بین المللی هستند. دانشگاه بعدی نیز دانشکده پزشکی مارسی می باشد. از اکتبر ۲۰۱۸ میلادی این دانشکده کلاس هایی در پزشکی، علوم پزشکی، علوم توانبخشی و همچنین علوم پرستاری برگزار می کند. دقت داشته باشید که هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه برای هر سال متفاوت است. برای سال اول ۶۰۰۰ یورو و ۴۰۰۰ یورو برای دانشجویان سال سوم می باشد. ۶۰۰۰ یورو نیز برای هزینه های ثبت نام خواهد بود. 

قوانین جدید تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱

در این بخش به ارائه نکته ای مهم در ارتباط با تحصیل پزشکی در فرانسه برای سال ۲۰۲۱ میلادی می پردازیم. در گذشته لازم بود تا دانشجویان برای تحصیل در دوره های مختلف مربوط به پزشکی در فرانسه آزمون ورودی را بدهند و پس از آن می توانستند به ادامه تحصیل مشغول شوند. اما در حال حاضر این قانون تغییر کرده است. از این رو برای ورود نیازی به آزمون نخواهد بود. از این رو با دو روش دیگر می توان برای حضور در فرانسه اقدام نمود. اول این که میانگین دو ترم اول برای شما به منزله ورود به رشته است. دقت کنید اگر معدل کمتر از ۱۰ شود به کشور خود باز می گردید. با معدل بالای ده و ممتاز بودن می توانید رشته مورد نظر را انتخاب نمایید. در روش دوم شما می توانید در دو ترم اول دروسی دیگری را هم بگذرانید و در صورت پایین بودن معدل زیر ۱۰ رشته های دیگری را انتخاب کنید.

سوالات متداول در ارتباط با شرایط جدید تحصیل پزشکی در فرانسه 2021

 1. آیا فرانسه برای تحصیل و زندگی کشوری مناسب است؟

  بله فرانسه یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل و زندگی می باشد.

 2. آیا تحصیل در رشته های پزشکی در فرانسه اعتبار دارد؟

  بله مدرک پزشکی در فرانسه از اعتبار بالایی برخوردار است.

 3. شرایط جدید تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ چگونه است؟

  این شرایط برای تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ بر مبنای قوانین بیماری کووید نوزده سنجیده می شود.

 4. تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

  تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ به زبان های انگلیسی و فرانسوی ممکن است.

 5. آیا تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ در دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی ممکن است؟

  خیر تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ صرفا در دانشگاه های دولتی به زبان فرانسوی است.

 6. تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ چند سال به طول می انجامد؟

  تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ نه سال به طول می انجامد.

 7. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ کدامند؟

  این دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه سوربن، دانشگاه پاریس دکارت، دانشگاه غری بریتنی، دانشکده پزشکی مارسی و غیره.

 8. هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ چقدر است؟

  هزینه تحصیل برای هر سال متفاوت است. به طور مثال برای سال اول باید ۶۰۰۰ یورو پرداخت نمود.

 9. تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ چند چرخه ای است؟

  تحصیل پزشکی در این کشور سه چرخه دارد.

 10. قدیمی ترین دانشکده پزشکی برای تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ کدام است؟

  قدیمی ترین دانشگاه دانشکده پزشکی مون پلیه نیمس می باشد.

 11. قانون جدید برای تحصیل پزشکی در فرانسه ۲۰۲۱ چیست؟

  طبق قانون جدید نیاز به آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی نمی باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.