تحصیل در آمریکا

اقامت آمریکا از طریق تحصیل

اقامت آمریکا از طریق تحصیل

زمانی که برای مهاجرت تصمیم گرفته می شود، یکی از سوالاتی که ذهن افراد را به خود مشغول می کند این است که آیا می توان به اقامت یا تابعیت دست یافت. اخذ اقامت و تابعیت برای هر کشور قوانین مخصوص به خود را دارد. برای این که بتوانید تابعیت یا اقامت کشور مورد نظر خود را کسب نمایید باید به بررسی روش های مهاجرتی مختلف بپردازید. هر روشی مخصوص به خود است و می تواند شرایط خاصی برای اقامت داشته باشد. یکی از روش هایی که با شرایط خاص و ویژه ای می تواند منجر به اخذ اقامت دائم کشور ها شود روش تحصیلی است. در این مقاله نیز ما به بررسی دقیق روش اقامت آمریکا از طریق تحصیل می پردازیم.

آمریکا یکی از کشور های مهاجر پذیر است و مقصد بسیاری از دانشجویان می باشد. مهاجرت تحصیلی به آمریکا به دلیل وجود دانشگاه های بسیار معتبر در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. البته باید دقت داشته باشید که تنها روش مهاجرت به آمریکا، از طریق مهاجرت تحصیلی نمی باشد. برای حضور در این کشور شما می توانید از راه های مختلفی مانند مهاجرت کاری به آمریکا، مهاجرت سرمایه گذاری به آمریکا،‌مهاجرت از ظریق ازدواج در آمریکا، مهاجرت از طریق تولد فرزند در آمریکا و غیره اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با روش های مهاجرتی بهترین کار مراجعه به متخصصان موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی است. موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی دارای نمایندگی های معتبر در شهر های شیراز،‌ تهران، اصفهان،‌ مشهد و تبریز می باشد.

اقامت آمریکا از طریق تحصیل

برای مهاجرت به آمریکا روش ها و راه های مختلفی وجود دارد. اما ذکر این نکته ضروری است که تحصیل در آمریکا یکی از بهترین روش های مهاجرتی به این کشور می باشد. دانشگاه های آمریکا دارای بهترین کیفیت تحصیلی در کل دنیا هستند. رتبه های دانشگاه های آمریکا در رنکینگ جهانی بهترین ها را به خود اخصتاص داده است. شما می توانید برای تحصیل در رشته های مختلف مانند تحصیل پزشکی در آمریکا یا تحصیل داروسازی در آمریکا اقدام نمایید. البته دقت داشته باشید که می توان از روش های دیگری هم اقدام نمود.

به طور مثال شما می توانید برای کار در آمریکا و اخذ ویزای کاری آمریکا نیز اقدام نمایید. البته با سرمایه گذاری در آمریکا مثلا خرید ملک در آمریکا یا ثبت شرکت در آمریکا نیز می توان برای این کار اقدام نمود. با روش های مختلفی می توان برای اقامت آمریکا اقدام نمود. اما باید دید که آیا می توان با تحصیل در آمزیکا نیز به اقامت این کشور دست یافت یا خیر؟! ایالات متحده بهترین مقصد برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان است که حتی می توانند برای مدت زمانی طولانی هم در این کشور ساکن باشند.

این کشور سالانه میزبان دانشجویان بسیاری از سراسر جهان است. در واقع آمریکا یه عنوان یکی از بهترین کشور ها در میزبانی دانشجویان بین المللی شناخته می شود. دانشجویان بسیاری برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا اقدام می کنند. بر اساس داده های گزارش شده، موسسات بین المللی و دانشگاه های آمریکا از کشور های دیگر اقدام به پذیرش دانشجو می کنند که از این میان کشور های چین و هند درصد بالا تری را به خود اختصاص می دهند.

دلایل تحصیل در ایالات متحده

آموزش های بین المللی تجربه ای است که ممکن است برای آینده شما بسیار غنی و همراه با پاداش باشد. یک برنامه تحصیلی در ایالات متحده آمریکا ممکن است به شما کمک کند فرهنگ های جدیدی را تجربه کنید ، ایده های جدید بیاموزید و ذهن خود را برای کشف جامعه جهانی که در آن زندگی می کنیم آزاد کنید. تحصیل در دانشگاه های آمریکا یکی از برجسته ترین شرایط دانشگاهی را دارد و شما را به تجربیات شگفت انگیز و چالش برانگیزی خواهد برد. این کار به شما امکان می دهد هم از نظر حرفه ای و هم از نظر علمی پیشرفت کنید. دقت داشته باشید که تحصیل در آمریکا مزایای بسیار زیادی هم خواهد داشت.

دلایل تحصیل در ایالات متحده

دلایل تحصیل در ایالات متحده

برای تحصیل در این کشور باید دقت داشته باشید که سیستم آموزشی کشور آمریکا یکی از بهترین سیستم های آموزشی در کل دنیا است. در ادامه باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه های آمریکا از جمله بهترین دانشگاه های دنیا هستند. دانشگاه های آمریکا در رنکینگ حهانی جزو بهترین ها می باشد. از این رو باید توجه داشته باشید که تحصیل در این کشور شرایط خاصی خواهد داشت و لازم است تا شما به عنوان دانشجوی بین المللی توجه بسیاری به شرایط تحصیلی داشته باشند.

کسب مدرک از دانشگاه های آمریکا ممکن است فرصت های شغلی شما را تقویت کند. به بسیاری از دلایل ، آمریكا میزبان بیشترین تحصیلات بین المللی در خارج از كشور است. تحصیل در این کشور همراه با استفاده از جدیدترین فناوری نوآورانه ، فرصتهای بیشمار تحقیقاتی ، برتری تحصیلی ، تنوع گسترده برنامه های تحصیلی و به دست آوردن تجربه كاری بی نظیر در زمینه خود مطالعه خواهد بود. 

اخذ اقامت و تابعیت آمریکا از طریق تحصیل

همان طور که گفتیم یکی از روش های مهاجرتی به آمریکا از طریق تحصیل در آمریکا می باشد. اگر شما تمایل دارید که از طریق تحصیلی وارد این کشور شوید، حتما سوالاتی در این زمینه برای شما به وجود آمده است. در واقع شما برای این که بتوانید تابعیت آمریکا یا اقامت آمریکا را داشته باشید لازم است تا شرایط مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. اما سوال به وجود آمده این است که آیا می توان با تحصیل در آمریکا اقامت دائم آمریکا یا تابعیت آمریکا را به دست آورد.

در این راستا باید گقت که تحصیل در آمریکا و به واسطه داشتن ویزای تحصیلی آمریکا نمی توان تابعیت و اقامت این کشور را اخذ نمود. از این رو لازم است تا مدل ویزای تحصیلی به مدل ویزای دیگری در آمریکا تغییر پیدا کند. به طور مثال شما می توانید پس از پایان تحصیل خود برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کنید. به عبارتی شما با یافتن کار در آمریکا می توانید برای اقامت دائم این کشور و یا تابعیت آمریکا نیز پس از تحصیل خود اقدام نمایید. البته شما می توانید با سرمایه گذاری در آمریکا پس از تحصیل خود نیز به اقامت یا تابعیت این کشور دست پیدا کنید. دقت داشته باشید که راه های دیگری مانند ازدواج با تبعه آمریکایی هم می تواند موجب اخذ اقامت و تابعیت این کشور شود.

از این رو پس از پایان تحصیل خود باید به یکی از این روش ها برای اخذ اقامت تکیه کنید. به عبارتی با ویزای تحصیلی این کشور و صرفا تحصیل در آمریکا نمی توانید برای اقامت و تابعیت این کشور و اخذ پاسپورت آمریکایی اقدام نمایید. اما این نکته را هم باید مورد نظر داشته باشید که هر مدلی از این گزینه ها برای دریافت اقامت یا تابعیت آمریکا شرایط مخصوص به خود را خواهد داشت. اما در نهایت می توان گفت که پس از پنح سال اقامت دائم در این کشور می توان برای دریافت پاسپورت آمریکایی و اخذ تابعیت این کشور اقدام نمود.

به نظر می رسد که پس از تحصیل در این کشور بهترین راه برای اخذ اقامت دائم آمریکا یافتن شغل در این کشور در راستای تحصیل می باشد. البته شما پس از چند سال کار و پرداخت مالیات می توانید برای زندگی دائم در این کشور اقدام نمایید. پس توجه کنید که با داشتن ویزای تحصیلی نمی توان اقامت آمریکا را اخذ نمود.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا لازم است تا برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام شود. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که ویزای آمریکا برای تحصیل در این کشور انواع مختلفی دارد. برای این که بتوانید به جهت تحصیل در آمریکا به این کشور مهاجرت کنید لازم است تا با توجه به شرایط خود یکی از اتواع ویزا های تحصیلی آمریکا را دریافت نمایید. انواع ویزا های آمریکا برای تحصیل در این کشور عبارتند از: ویزای اف یک، ویزای ام یک و ویزای جی یک. ویزای اف یک آمریکا را می توان معروف ترین نوع ویزا های موجود برای تحصیل در آمریکا دانست که به واسطه آن می توان در کالج ها و دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شد.

با این مدل ویزا می توان برای همسر و فرزندان نیز درخواست ویزای اف دو آمریکا را داد. این نوع ویزا معمولا برای دوره های تحصیلی بیش از شش ماه صادر می شود. مدل بعدی ویزای ام یک است. این ویزا صرفا برای برخی از رشته های فنی صادر می شود و با اخذ ویزایی با عنوان ویزای ام یک می توان همسر و فرزندان را نیز با خود به آمریکا وارد نمود. ویزای بعدی ویزای جی یک است که با عنوان ویزای فرصت مطالعاتی شناخته می شود. اعتبار این ویزا متغیر است اما معمولا دو ساله می باشد.

به واسطه این مدل ویزا فرد پس از دو سال باید از آمریکا خارج شده و سپس برای ورود دوباره درخواست دهد. دقت داشته باشید که بر اساس این مدل ورود به کشور آمریکا و با اخذ ویزای جی دو آمریکا می توان برای همسر و فرزندان زیر بیست و یک سال نیز اجازه اقامت این کشور را دریافت نمود. برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به طور عمومی نیز مدارکی مورد نیاز است که عبارتند از: انگیزه نامه، توصیه نامهِ، مدرک زبان، مدرک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات، پاسپورت معتبر،‌ مدارک هویتی و غیره.

شرایط کار دانشجویی در آمریکا

ما در بخش های قبلی مقاله در ارتباط با کار در آمریکا پس از تحصیل نکاتی را بیان کردیم. در واقع ما به این نکته اشاره کردیم که پس از تحصیل در این کشور می توان با مشغول به کار شدن برای اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام نمایید. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا می توان با کار در زمان تحصیل در آمریکا و کار دانشجویی در آمریکا این زمان را کم تر کرد؟! باید به این نکته اشاره نمود که کار دانشجویی به عنوان شرایط کاری این کشور شناخته نمی شود. در واقع کار دانشجویی در زمان تحصیل در آمریکا صرفا به صورت پاره وقت می باشد. در دوره های کارشناسی شما تنها احازه ده ساعت کار در هفته را خواهید داشت.

شرایط کار دانشجویی در آمریکا

شرایط کار دانشجویی در آمریکا

در دوره کارشناسی ارشد و تحصیل در این مقطع اجازه کار در آمریکا برای بیست ساعت در هفته خواهد بود. در مقطع دکتری این زمان بیشتر می شود و دانشجویان اجازه کار دانشجویی را تا حدود سی ساعت در هفته خواهند داشت. دقت داشته باشید که برای کار در زمان دانشجویی در خارج از دانشگاه لازم است که مجوز کار خود را دریافت نمایید. اما اگر کار در دانشگاه باشد نیاز به اخذ مجوز نخواهد بود. توجه داشته باشید که در این حالت باز هم ویزای شما از مدل دانشجویی است و به ویزای کاری تغییر پیدا نکرده است. از این رو نمی توان در این زمینه برای اخذ اقامت آمریکا یا تابعیت این کشور اقدام نمود. به همین دلیل بهترین کار برای شما یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی و پرداخت به موقه مالیات ها می باشد.

سوالات متداول در ارتباط با اقامت آمریکا از طریق تحصیل

 1. آیا آمریکا کشوری مناسب برای تحصیل و زندگی است؟

  بله آمریکا یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل و زندگی می باشد.

 2. آیا تحصیل در آمریکا برای دانشجویان مزایایی دارد؟

  بله تحصیل در آمریکا همراه با مزایای بسیاری از جمله شرایط علمی و پژوهشی معتبر است.

 3. آیا دانشگاه های کشور آمریکا برای تحصیل مناسب هستند؟

  بله دانشگاه های آمریکا دارای اعتبار بسیار بالایی در رنکینگ دانشگاهی هستند.

 4. آیا امکان اخذ اقامت آمریکا از طریق تحصیل به صورت دائمی موجود می باشد؟

  خیر صرفا با تحصیل در آمریکا نمی توان اقامت دائم این کشور را اخذ نمود.

 5. اقامت آمریکا از طریق تحصیل در ابتدا چه گونه است؟

  اقامت آمریکا از طریق تحصیل در ابتدا به صورت موقتی می باشد.

 6. آیا اقامت آمریکا از طریق تحصیل می تواند منجر به اخذ تابعیت این کشور شود؟

  خیر لازم است تا ویزای تحصیلی تغییر کند تا بتوان به تابعیت این کشور دست یافت.

 7. چگونه می توان به اقامت آمریکا از طریق تحصیل در این کشور دست یافت؟

  برای اخذ اقامت آمریکا از طریق تحصیل لازم است تا پس از پایان تحصیل ویزا را به ویزای کاری، سرمایه گذاری و غیره تبدیل نمود.

 8. آیا با اقامت آمریکا از طریق تحصیل می توان در این کشور کار کرد؟

  بله امکان کار در زمان تحصیل و کار دانشجویی در آمریکا وجود دارد.

 9. آیا اقامت آمریکا از طریق تحصیل باعث حضور خانواده فرد می شود؟

  بله به واسطه تحصیل در این کشور می توان اقامت همسر و فرزندان ر اخذ نمود.

 10. آیا با کار در زمان تحصیل می توان اقامت آمریکا را اخذ نمود؟

  خیر کار در زمان تحصیل نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم یا تابعیت کشور آمریکا شود.

 11. در مقطع دکتری آمریکا اجازه چند ساعت کار در هفته می باشد؟

  با تحصیل در مقطع دکتری می توان سی ساعت در هفته مشغول به کار شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *